Бұлақ көрсең,көзін аш

Тақырып бойынша 16 материал табылды

Бұлақ көрсең,көзін аш

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұлақ көрсен көзің аш
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

І.Жансүгіров атындағы орта мектеп

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

6-бөлім: Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер.
Морфология

Педагогтің аты-жөні:

Алибекова Жазира Беглербековна

Күні:

20.01.2025

Сыныбы: 6 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бұлақ көрсең, көзін аш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.5.1 - тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беру, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;

6.4.4.1 - сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану;

Сабақтың мақсаты:

- тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады;

- сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады;

ЕББҚ (баяу қабылдайтын оқушылар)

- мұғалімнің көмегімен тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап береді, мəтіндегі ақпаратты жетек сұрақтың көмегімен шынайы өмірмен байланыстырады;

- сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына топтамада берілген сөздер арқылы қолданады;


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдас

тыру кезеңі

1 мин.





Өткен сабақты тексеру

5 мин







Жаңа білім:

7 мин













Сабақтың ортасы:

10 мин






































8 мин


















7 мин











Сабақтың соңы:

Кері байланыс

5 мин








Үйге тапсырма:



Рефлексия

1 мин



Бағалау:

1 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал тудыру

1.Оқушылармен амандасады, көңіл-күйлерін сұрайды. Сыныптың сабаққа дайындығына көңіл бөледі.




Өткен сабақты еске түсіру мақсатында

«Ашық микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау


Cабақтың тақырыбымен таныстыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жаздыру.


Тыңдалым. Айтылым

(жеке жұмыс)

«Бұлақ көрсең, көзін аш» мәтінді тыңдалады. Сұрақтар арқылы сұхбат алынады.


Тілдік бағдар.

Тілдік бағдарға түсінік беру

Болымсыздық есімдігі және өздік есімдіктері туралы түсінік беріледі


Топтық жұмыс

5-тапсырма 116-117 бет

І топ

1-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі

Сұрақтар:

Мәтін не себепті «Таза бұлақ» деп аталған? Өз пікіріңді айт.

Өзің қай жолаушының жауабын дұрыс деп ойлайсың?



ІІ топ

2-мәтін оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі

Сұрақтар:

Тұма және қайнар, бұлақтардың бір бірінен айырмашылығы неде?

Бұлақтың қандай пайдасы бар деп ойлайсың?


ІІІ топ

Мәтінді салыстыра оқылады. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықталады.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріледі.

Бұлақ қалай пайда болады?

Екі мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстыр.Не байқадың?

Жазылым. (Жеке жұмыс)

8-тапсырма

Сөйлемдерді көшіріп жазып, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіріледі

ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар)

Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жаздыру






Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылыққа байланысты тапсырма беріледі

Кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтылады

Бұлақтың, өзен, көлдердің адамзатқа пайдасы бар ма?

Космос ауылында адамға, барша тіршілік атаулыға пайдасын тигізетін қандай су көздері бар?


Кері байланыс орнату сұрақтары

1.Бүгін сабақта тілдік бағдарға байланысты нені өттік?

2.Қандай тақырыптағы мәтіндермен таныстық?

3.Бұлақтың адам өміріне пайдасы бар ма?

4.Космос ауылы таза суға бай ма, жоқ әлде таза су жоқ па?

5.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын есіңе сақтай аласың ба?


3-тапсырма, 115 бет



«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы рефлексия жүзеге асады


Мұғалім формативті бағалау бойынша қорытынды балын қояды

Психологиялық ахуал тудыру барысында оқушылар барлығы бірге белсенділік танытып,амандасады, көңіл-күйлері көтеріледі.



Үйге берілген тапсырма бойынша өз пікірлерін білдіреді.



Сабақтың мақсатымен танысады Күн ретін және сабақ тақырыбын дәптерге жазады..



Тыңдалым.Айтылым.

Оқушылар мәтінді тыңдайды, сұрақтарға жауап береді


Тілдік бағдар.

Оқушылар есімдіктердің жасалу жолы

н меңгереді


І топ

1-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді








ІІ топ

2-мәтінді оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді






ІІІ топ

Мәтінді салыстыра оқиды. Ауызекі сөйлеу тілінің ерекшеліктерін анықтайды.Оқылым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді




8-тапсырма

Сөйлемдерді көшіріп жазады, болымсыздық есімдігінің түрлену себебін түсіндіреді

ЕББҚ (ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар)

Топтама беріледі берілген сөйлемдердегі есімдіктерді тиісті зат есімдермен алмастырып жазады





Оқушылар

кестедегі сөздерге қатысты мақал мәтел айтады









Мұғалімнің сұрақтары арқылы оқушылар кері байланысқа түсіп, өз пікірлерін білдіреді









Тапсырманы жазып алады



Әр білім алушы сабақ барысындағы білім жетістігіне қорытынды жасайды





Тамаша, балалар, жарайсыңдар!






Өзара бірін-бірін бағалайды

Келісемін!

Пікірің жақсы!

Мұғалімнің бағалауы

(мадақтаулар)





Бағалауда топтардың өзара қолпаштауы жүзеге асады

Тамаша!

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Талпын!

І топ

Дескриптор

-мәтін не себепті “Таза бұлақ” деп аталғанын түсіндіреді;

-жолаушылар

дың қайсысының жауабы дұрыс екенін айтады;

ІI топ

Дескриптор

-тұма және қайнар бұлақтардың айырмашылығын түсіндіреді;

-адам өміріндегі бұлақтың пайдасына түсінік береді;

ІIІ топ

Дескриптор

-бұлақтың қалай пайда болғанын түсіндіреді;

-екі мәтіннің тілдік ерекшеліктер

ін салыстырады;



Дескриптор

Білім алушы

сөйлемдер

ді жазады, есімдіктердің түрленуін түсіндіреді;

4 балл

Дескриптор

Білім алушы

сөйлемдерді есімдіктердің орнына зат есімдерді қойып жазады

4 балл

Дескриптор

Білім алушы

сөздермен мақал мәтел құрастырады

2 балл

жетекші сұрақтар арқылы өмірмен байланыстырады;

4 балл





Мұғалімнің қолпаштауы:

Жарайсың, тамаша жауап бердің!

Тамаша! Ойың ұшқыр екен!





Өте жақсы жауап беріп, белсенді қатысқан оқушыларға

1 баллдан бонус беру


Оқулық

Қазақ тілі

6-сынып

жұмыс дәптер






«Елу әдіс-тәсіл» жинағы








тыңдалым







слайд
























Оқулық

Қазақ тілі

6-сынып

жұмыс дәптер



Келісемін:

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.03.2025
159
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі