|
Білім беру ұйымының атауы |
№17 жалпы орта білім беретін мектеп |
|
Бөлім: |
Қозғалыс |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Нұралиева Г.Н |
|
Күні: |
12.01.2026 |
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшық еттің жұмысы. Демонстрация « Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 - қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты |
Қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеп үйрену |
Сабақтың барысы.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы минут 5 минут
|
Дәйексөз:Заң және тәртіп. Құндылықтар : Өлшеу, бақылау, нәтиже шығару арқылы дәлелге негізделген қорытынды жасайды Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. “Шапалақ” әдісі арқылы оқушылардың психологиялық ахуалын қалыптастырамын. 1.Көңіл күйіміз жақсы болса оң қолымызды көтереміз 2.Сабаққа дайын болсақ сол қолды көтереміз 3.Осы сабақ жақсы өтсін десек шапалақ ұрамыз. «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын айқындау. 1. Бұлшық ет демонстрациясын қалай анықтауға болады ? 2.Бұлшық еттің ағзадағы қызметін қандай?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. |
Назарларын сабаққа аударады. «Шапалақ» әдісі арқылы жақсы көңіл-күйлерін қалыптастырады.
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып, жылдам сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. |
ҚБ «Ауызша бағалау» Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Презентация
Презентация |
|
Сабақ ортасы 15 минут 5 минут 10 минут
|
1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, Топтық жұмыс Иық белдеуінің бұлшық еттерінің басталуы мен бекітілуін және қызметін толық сипаттау Қосымша №1 1 топ
2 топ
3 топ
«Суреттер сөйлейді» әдісі Қосымша № 2 Суретте көрсетілгендей оқушы динамометрдің көмегімен қол бұлшықеттерінің күшке төзімділігін зерттейді. Оның қанша уақыт қысып және босата алатындығын білу үшін уақыт пен өлшейді. Оқушының бұлшықеттерін де қажуды тудыратын белгілі бір заттүзіледі. Бұлшық еттердің күшке төзімділігін тежейтін затты анықтаңыз. A. Глюкоза B. Сүтқышқылы C. Оттегі D. Су
2 тапсырма Жұптық жұмыс Негізгі бұлшық еттердің жұмысына бақылау жүргізуді ұйымдастыру. Қолды қимылдатудағы иық белдеуінің рөлін анықта |
Топ басшылары ортаға шығып, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолдану арқылы 2 сұрақ таңдап алады. Оқушылар оқулықтағы және қосымша берілген мәтінді оқып танысып,топпен ойларын тұжырымдап, сұрақтарға жауап беру арқылы бұлшық еттердің ағзадағы рөлі мен маңызын бағалайды. Әр топ бір біріне кері байланыс жасауда «Жапондық» әдісті қолданады. ЕББҚ оқушы берілген суреттермен жұмыс істейді бұлшық еттердің орналасу орындарын табады анықтайды. |
ҚБ «Сызғыш» Дескриптор: 1.Дельта тәрізді бұлшық ет, Қылқанүсті бұлшық етіне анықтама береді 2.Қылқанасты бұлшық ет пен Кіші дөңгелек бұлшықтің қызметін бағалайды 3.Үлкен дөңгелек бұлшық ет пен жауырын асты бұлшық еттердің бекітілуі мен қызметін сипаттайды
Әр топқа 3 балл «Жапондық» әдіс кері байланыс ҚБ «Сызғыш» Өзін өзі бағалау Дескриптор: Бұлшық еттің қажу себебін анықтайды – 1 балл; ҚБ «Есептегіш» Жұпта өзара бағалау Дескриптор: 1.сол жақ жауырынның бұлшық етін тауып жылжу бағытының бар жоғын анықтайды 2.қол қозғалысының жоғарғы тік орынға дейін апару және жауырын қозғалысын бақылау 3.бұғананың жылжу бағытын сипаттау Жалпы 6 балл |
Додокаэдр Презентация Таратпа материал Қосымша №1
Таратпа материал, жұмыс дәптері Таратпа материал Қосымша №2 |
|
Сабақ соңы 5 минут
|
«Жеңілдік купон» әдісіСабаққа белсенді қатысқан, ерекше жауаптарымен бөліскен оқушылар купон таңдайдыБағалауКері байланыс.«Пробиркалар» әдісі«Өте жақсы түсіндім»«Жақсы түсіндім»«Маған әлі іздену керек» |
Оқушылар пробиркаларды сәйкес орындарға орналастырады. |
Оқушылар білімін 10 баллдық жүйемен, «Есептегіш» әдісі арқылы бағалау. Жеңілдік купоны ұсынылған оқушыларға бонус- 1 балл. |
Жеңілдік купондары, «Есептегіш» таратпалары, стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшық еттің жұмыс ытақырыбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бұлшық еттің жұмыс ытақырыбына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№17 жалпы орта білім беретін мектеп |
|
Бөлім: |
Қозғалыс |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Нұралиева Г.Н |
|
Күні: |
12.01.2026 |
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшық еттің жұмысы. Демонстрация « Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 - қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты |
Қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеп үйрену |
Сабақтың барысы.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы минут 5 минут
|
Дәйексөз:Заң және тәртіп. Құндылықтар : Өлшеу, бақылау, нәтиже шығару арқылы дәлелге негізделген қорытынды жасайды Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. “Шапалақ” әдісі арқылы оқушылардың психологиялық ахуалын қалыптастырамын. 1.Көңіл күйіміз жақсы болса оң қолымызды көтереміз 2.Сабаққа дайын болсақ сол қолды көтереміз 3.Осы сабақ жақсы өтсін десек шапалақ ұрамыз. «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын айқындау. 1. Бұлшық ет демонстрациясын қалай анықтауға болады ? 2.Бұлшық еттің ағзадағы қызметін қандай?
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. |
Назарларын сабаққа аударады. «Шапалақ» әдісі арқылы жақсы көңіл-күйлерін қалыптастырады.
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып, жылдам сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады. |
ҚБ «Ауызша бағалау» Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Презентация
Презентация |
|
Сабақ ортасы 15 минут 5 минут 10 минут
|
1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі, Топтық жұмыс Иық белдеуінің бұлшық еттерінің басталуы мен бекітілуін және қызметін толық сипаттау Қосымша №1 1 топ
2 топ
3 топ
«Суреттер сөйлейді» әдісі Қосымша № 2 Суретте көрсетілгендей оқушы динамометрдің көмегімен қол бұлшықеттерінің күшке төзімділігін зерттейді. Оның қанша уақыт қысып және босата алатындығын білу үшін уақыт пен өлшейді. Оқушының бұлшықеттерін де қажуды тудыратын белгілі бір заттүзіледі. Бұлшық еттердің күшке төзімділігін тежейтін затты анықтаңыз. A. Глюкоза B. Сүтқышқылы C. Оттегі D. Су
2 тапсырма Жұптық жұмыс Негізгі бұлшық еттердің жұмысына бақылау жүргізуді ұйымдастыру. Қолды қимылдатудағы иық белдеуінің рөлін анықта |
Топ басшылары ортаға шығып, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолдану арқылы 2 сұрақ таңдап алады. Оқушылар оқулықтағы және қосымша берілген мәтінді оқып танысып,топпен ойларын тұжырымдап, сұрақтарға жауап беру арқылы бұлшық еттердің ағзадағы рөлі мен маңызын бағалайды. Әр топ бір біріне кері байланыс жасауда «Жапондық» әдісті қолданады. ЕББҚ оқушы берілген суреттермен жұмыс істейді бұлшық еттердің орналасу орындарын табады анықтайды. |
ҚБ «Сызғыш» Дескриптор: 1.Дельта тәрізді бұлшық ет, Қылқанүсті бұлшық етіне анықтама береді 2.Қылқанасты бұлшық ет пен Кіші дөңгелек бұлшықтің қызметін бағалайды 3.Үлкен дөңгелек бұлшық ет пен жауырын асты бұлшық еттердің бекітілуі мен қызметін сипаттайды
Әр топқа 3 балл «Жапондық» әдіс кері байланыс ҚБ «Сызғыш» Өзін өзі бағалау Дескриптор: Бұлшық еттің қажу себебін анықтайды – 1 балл; ҚБ «Есептегіш» Жұпта өзара бағалау Дескриптор: 1.сол жақ жауырынның бұлшық етін тауып жылжу бағытының бар жоғын анықтайды 2.қол қозғалысының жоғарғы тік орынға дейін апару және жауырын қозғалысын бақылау 3.бұғананың жылжу бағытын сипаттау Жалпы 6 балл |
Додокаэдр Презентация Таратпа материал Қосымша №1
Таратпа материал, жұмыс дәптері Таратпа материал Қосымша №2 |
|
Сабақ соңы 5 минут
|
«Жеңілдік купон» әдісіСабаққа белсенді қатысқан, ерекше жауаптарымен бөліскен оқушылар купон таңдайдыБағалауКері байланыс.«Пробиркалар» әдісі«Өте жақсы түсіндім»«Жақсы түсіндім»«Маған әлі іздену керек» |
Оқушылар пробиркаларды сәйкес орындарға орналастырады. |
Оқушылар білімін 10 баллдық жүйемен, «Есептегіш» әдісі арқылы бағалау. Жеңілдік купоны ұсынылған оқушыларға бонус- 1 балл. |
Жеңілдік купондары, «Есептегіш» таратпалары, стикерлер |
шағым қалдыра аласыз















