|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулмырзаева А |
|
Күні: |
9.ІІ.2023 |
|
Сыныбы: |
8 ә |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§35. Бұлшық етұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.5 - бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттайды; Кейбір оқушылар:адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып таныйды; Көпшілік оқушылар: бұлшық ет ұлпасының құрлысын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін Мақсаты: оқушылардың өз менің, өзінің жеке тұлғасының мәнін, қадірін түсіне білуге баулу. Мен ұстанымын қалыптастыру Жігер деген – МЕН! Сенім деген – МЕН! Күш деген- МЕН! Сезім деген- МЕН! Жастық шақ деген- МЕН! Махаббат деген- МЕН! Денсаулық деген- МЕН! Ақыл деген- МЕН! Дарын деген- МЕН! Бар ғажайып деген- МЕН! Бар байлық деген- МЕН! Бәрі маған байланысты, Бәрі менің қолымда! |
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
Ой шақыру
кезеңі. Сіз эмоцияларыңды
басқара Топқа бөлу. Видео тыңдалым.
|
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады;
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.. |
презентация
|
||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. https://wordwall.net/ru/resource/52090035 https://wordwall.net/ru/resource/51689885 https://wordwall.net/ru/resource/51689946 |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
PISA тапсырмалары (ЖЖ) Адамның көру қабілетінің нашарлауына компьютер, смартфоннан түсетін көк сәуледен бұрын техникаға жақын отырып жұмыс істеу көбірек әсер етеді. Алысқа қарамау арқылы көзді "жұмыс істетпеген" соң, оның бұлшық еті қатып қалады. Алысқа бірден қараған сәтте бұлшық ет босаңсып үлермейді, содан көз алдымыздағы зат бұлыңғыр тартады. Сұрақ: компьютер, смартфоннан келесі аурулардың пайда болу қаупі арта ма? Әр ауру түрі бойынша «Иа» немесе «Жоқ» жауабын таңдаңыз
Нұсқалар: А . Иа, Жоқ, Жоқ Ә . Иа, Жоқ, Иа Б. Жоқ, Иа, Иа Жұмыстың ешбір түрінен қорықпайтын бала 30 минутта 50 см жерді қазды. Ал компьютерде ойнағанды ұнататын бала осы жұмысты 1 сағат бойы орындады. 1.Тапсырма :
А) 30 Б)6 С)40
А) 30 Б) 40 С) 20 |
1 балл 1 тапсырма – 1 балл 2 тапсырма – 1 балл Жоғары - 3 балл Орташа – 2 балл Төмен – 1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау |
Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Сұрақтар Жеке жұмыс |
Бағалау критерийі: -берілген сұрақтар мен тапсырмаларды орындайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді және тапсырмаларды орындайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
«Каз Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың PISA тапсырмалары«Қорытынды» тәсілінде көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар Каз Почта арқылы бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшық етұлпаларының құрылысы мен қызметі. 8 сынып
Бұлшық етұлпаларының құрылысы мен қызметі. 8 сынып
|
Бөлім: |
«Қозғалыс. Биофизика» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулмырзаева А |
|
Күні: |
9.ІІ.2023 |
|
Сыныбы: |
8 ә |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§35. Бұлшық етұлпаларының құрылысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.6.5 - бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттайды; Кейбір оқушылар:адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып таныйды; Көпшілік оқушылар: бұлшық ет ұлпасының құрлысын зерттейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін Мақсаты: оқушылардың өз менің, өзінің жеке тұлғасының мәнін, қадірін түсіне білуге баулу. Мен ұстанымын қалыптастыру Жігер деген – МЕН! Сенім деген – МЕН! Күш деген- МЕН! Сезім деген- МЕН! Жастық шақ деген- МЕН! Махаббат деген- МЕН! Денсаулық деген- МЕН! Ақыл деген- МЕН! Дарын деген- МЕН! Бар ғажайып деген- МЕН! Бар байлық деген- МЕН! Бәрі маған байланысты, Бәрі менің қолымда! |
|||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу |
Ой шақыру
кезеңі. Сіз эмоцияларыңды
басқара Топқа бөлу. Видео тыңдалым.
|
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады;
|
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.. |
презентация
|
||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. https://wordwall.net/ru/resource/52090035 https://wordwall.net/ru/resource/51689885 https://wordwall.net/ru/resource/51689946 |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы сұраққа жауап беру арқылы орындайды;) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
PISA тапсырмалары (ЖЖ) Адамның көру қабілетінің нашарлауына компьютер, смартфоннан түсетін көк сәуледен бұрын техникаға жақын отырып жұмыс істеу көбірек әсер етеді. Алысқа қарамау арқылы көзді "жұмыс істетпеген" соң, оның бұлшық еті қатып қалады. Алысқа бірден қараған сәтте бұлшық ет босаңсып үлермейді, содан көз алдымыздағы зат бұлыңғыр тартады. Сұрақ: компьютер, смартфоннан келесі аурулардың пайда болу қаупі арта ма? Әр ауру түрі бойынша «Иа» немесе «Жоқ» жауабын таңдаңыз
Нұсқалар: А . Иа, Жоқ, Жоқ Ә . Иа, Жоқ, Иа Б. Жоқ, Иа, Иа Жұмыстың ешбір түрінен қорықпайтын бала 30 минутта 50 см жерді қазды. Ал компьютерде ойнағанды ұнататын бала осы жұмысты 1 сағат бойы орындады. 1.Тапсырма :
А) 30 Б)6 С)40
А) 30 Б) 40 С) 20 |
1 балл 1 тапсырма – 1 балл 2 тапсырма – 1 балл Жоғары - 3 балл Орташа – 2 балл Төмен – 1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау |
Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау тапсырмасы беріледі. Сұрақтар Жеке жұмыс |
Бағалау критерийі: -берілген сұрақтар мен тапсырмаларды орындайды; (Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді және тапсырмаларды орындайды – 1 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
«Каз Почта» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың PISA тапсырмалары«Қорытынды» тәсілінде көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар Каз Почта арқылы бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
||




шағым қалдыра аласыз
















