|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі |
|
|
Пән атауы |
Бтология |
|
|
Оқытушы |
Кодекова Тоғжан Бірлікқызы |
|
|
Күн: |
10.04.2023. |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: Тобы: |
Мамандығы: 09120100 « Емдеу ісі» Біліктілігі: 4S09120101 «Фельдшер» 1-курс. 118Е-9. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Теориялық сабақ |
|
|
Сабақтың мақсаты,міндеттеі |
Микрографта жолақты бұлшықет тінінің ультрақұрылымын түсіндіре алады. Бұлшықет функцияларын салыстырады. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді. Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады.
|
|
|
Сабақ барысы |
Оқытушы әрекеті
|
Білім алушылар әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы минут
15 мин
Жаңа сабақты бастау 20 мин
Білу 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Жағымды сөздер» Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады.
Мақсаты:білім алушыларды ақпараттандыру, назарларын сабаққа аударту,ой қозғау
Үй тапсырмасын еске түсіру сұрау « Дұрыс*Бұрыс әдісі» арқылы өткен тақырыпқа байланысты оқытушы оқыған ақпараттардың дұрыс немесе бұрыс екендігін айтады және себебін түсіндіреді.
«Classtime» платформасы арқылы білім алушыларға тест тапсырмасын беремін
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Білім алушыларға интерактивті тақтада адамның қозғалыс күйі көрсетіледі. Қайда?Қалай?Қандай? сұрақтарын қою арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіреді
Жаңа сабақты түсіндіру Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.Білім алушылар біле бермейтін қызықты ақпараттармен бөлісемін.
«Кестемен жұмыс» (Жұптық жұмыс) Кестені тотырғызамын Мәтін беремін Тез және баяу жиырылатын бұлшық ет талшықтары. Бұлшық ет жасушасының , яғни миоциттердің құрылысының өз ерекшеліктері бар, соған байланысты олар тез және баяу қимылдайтын болып бөлінеді. Тұтас бір бұлшық ет жеке бұлшық ет жасушаларынан - талшықтардан тұратынын түсіну керек. Көптеген бұлшық етте бұл талшықтар бұлшық еm шоғырына жиналған. Әрбір шоғырдың осы бұлшық еттің едәуір қалың шандырынан (фасция) айырмашылығы жұқа дәнекер ұлпалы қабыршағы болады. Адамда барлық бұлшық еттері «аралас». Яғни олар бұлшық еттің екі типінен, тез және баяу бұлшық ет талшықтарынан тұрады. Бірақ белгілі бір бұлшық еттерде талшық типтерінің бірі басым болады. |
Білім алушылар оқытушымен амандасады
Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады. Білім алушылар
Бір-біріне сұрақтар қояды, пікірін толықтырады
Өз ойларымен бөліседі
Білім алушылар тест тапсырмасын орындайды
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.Өз ойларымен бөліседі
Сабақты мұқият тыңдау,қажет ақпараттарды дәптерге жазып алу.
|
Мадақтау арқылы жүргізіледі
Дескриптор:(1-5 балл)
Мадақтау арқылы бағаланады
Орындау қадамдары:
Дескриптор(1-15)
|
|
Сабақтың ортасы минут 25 минут |
Түсіну(жеке жұмыс) ЖҒС тапсырмасы(оқу біліктілігі) Бұлшық еттің жиырылуы Бұлшықеттің жиырылуы бұл активация шиеленіс- ішіндегі сайттарды генерациялау бұлшықет жасушалары.Жылы физиология, бұлшықеттің жиырылуы бұлшықеттің қысқаруын білдірмейді, өйткені бұлшықет кернеуі бұлшықет ұзындығының өзгеруінсіз пайда болуы мүмкін, мысалы, ауыр затты бір қалыпта ұстағанда. Бұлшықеттің жиырылуын тоқтату кейіннен жүреді бұлшықеттің босаңсуы, бұл бұлшықет талшықтарының төмен кернеу тудыратын күйіне оралуы.
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Бұлшықеттің жиырылуын екі айнымалыға сүйене отырып сипаттауға болады: күш пен ұзындық. Күштің өзін кернеу немесе жүктеме ретінде ажыратуға болады. Бұлшықет кернеуі - бұл бұлшықеттің затқа түсіретін күші, ал жүктеме - бұл заттың бұлшықетке түсіретін күші.Бұлшықет кернеуі бұлшықет ұзындығының сәйкес өзгеруінсіз өзгерген кезде бұлшықеттің жиырылуы изометриялық деп сипатталады.Егер бұлшықет кернеуі өзгеріссіз қалғанда бұлшықет ұзындығы өзгерсе, онда бұлшықеттің жиырылуы изотоникалық болады.Изотоникалық жиырылу кезінде бұлшықеттің ұзындығы концентрлі жиырылу үшін қысқаруы немесе эксцентрлік жиырылу үшін ұзаруы мүмкін.Тірек-қимыл аппаратының негізінде жатқан табиғи қозғалыстарда бұлшықеттердің жиырылуы көп қырлы болады, өйткені олар уақыт бойынша өзгеріп отыратын ұзындық пен кернеудің өзгеруін тудырады.Сондықтан тірек-қимыл белсенділігі кезінде бұлшықет белсенді болған кезде ұзындық та, кернеу де тұрақты болып қалмайды.
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылуының градациясы Бұлшық еттердің жиырылу Суммация және сіреспе Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылуының үш түрі Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылу күшін кеңінен бөлуге болады тарту, жинақтау, және сіреспе. Бұлшық ет жиырылуы - бұл бұлшықет талшығының ішіндегі әрекет потенциалы нәтижесінде пайда болатын бір жиырылу және релаксация циклі. Қозғалтқыш жүйкеге тітіркендіргіш пен кейіннен жүйкеленген бұлшықеттің жиырылуы арасындағы уақыт деп аталады жасырын кезең, бұл әдетте шамамен 10 мс уақытты алады және жүйке әсер ету потенциалының таралуына кететін уақыттан, жүйке-бұлшықет қосылысында химиялық таралу уақытынан, содан кейін қозудың келесі сатыларынан - жиырылу муфтасынан туындайды. |
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: (5-20)
Дескриптор: (5-30 балл)
Дескриптор: (5-20 балл)
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 10-минут |
Қолдану «Топтық жұмыс» Білім алушылар 4-тен топтанып, постер жұмысын орындайды. |
Білім алушылар пікірталасқа қатысады
|
Мадақтау арқылы бағаланады |
|
Рефлексия 5- минут. |
«График» рефлексиясы. Оқушыларға сабақ бойы көңіл күй графигін сызуын өтіну: − қызығушылығының өзгерісі; − білім деңгейі, − жеке қызмет |
Білім алушылар ауызша кері байланыс жасайды |
Білім алуышалр мұқият тыңдайды
|
|
Үй Тапсыр масы 5 минут
|
«Презентация» Бұлшық ет құрылымы слайд жасау
|
|
|
Орындаған: --------------------------- Кодекова.Т
Әдіскер: -----------------------------Б.Б.Тунликбаева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі
Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі
|
«Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы» ММ-ң ШЖҚ «Талғар жоғары медициналық колледжі» КМК |
|
КГП на ПХВ «Талгарский высший медицинский колледж» ГУ «Управление здравоохранения Алматинской области» |
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі |
|
|
Пән атауы |
Бтология |
|
|
Оқытушы |
Кодекова Тоғжан Бірлікқызы |
|
|
Күн: |
10.04.2023. |
|
|
Жалпы мәліметтер: Курс: Тобы: |
Мамандығы: 09120100 « Емдеу ісі» Біліктілігі: 4S09120101 «Фельдшер» 1-курс. 118Е-9. |
|
|
Сабақтың түрі: |
Теориялық сабақ |
|
|
Сабақтың мақсаты,міндеттеі |
Микрографта жолақты бұлшықет тінінің ультрақұрылымын түсіндіре алады. Бұлшықет функцияларын салыстырады. |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Жылжымалы жіп теориясы арқылы бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіреді. Жылдам және баяу бұлшықет талшықтарын ажыратады.
|
|
|
Сабақ барысы |
Оқытушы әрекеті
|
Білім алушылар әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы минут
15 мин
Жаңа сабақты бастау 20 мин
Білу 10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Жағымды сөздер» Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады.
Мақсаты:білім алушыларды ақпараттандыру, назарларын сабаққа аударту,ой қозғау
Үй тапсырмасын еске түсіру сұрау « Дұрыс*Бұрыс әдісі» арқылы өткен тақырыпқа байланысты оқытушы оқыған ақпараттардың дұрыс немесе бұрыс екендігін айтады және себебін түсіндіреді.
«Classtime» платформасы арқылы білім алушыларға тест тапсырмасын беремін
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Білім алушыларға интерактивті тақтада адамның қозғалыс күйі көрсетіледі. Қайда?Қалай?Қандай? сұрақтарын қою арқылы алдыңғы білімдерін еске түсіреді
Жаңа сабақты түсіндіру Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.Білім алушылар біле бермейтін қызықты ақпараттармен бөлісемін.
«Кестемен жұмыс» (Жұптық жұмыс) Кестені тотырғызамын Мәтін беремін Тез және баяу жиырылатын бұлшық ет талшықтары. Бұлшық ет жасушасының , яғни миоциттердің құрылысының өз ерекшеліктері бар, соған байланысты олар тез және баяу қимылдайтын болып бөлінеді. Тұтас бір бұлшық ет жеке бұлшық ет жасушаларынан - талшықтардан тұратынын түсіну керек. Көптеген бұлшық етте бұл талшықтар бұлшық еm шоғырына жиналған. Әрбір шоғырдың осы бұлшық еттің едәуір қалың шандырынан (фасция) айырмашылығы жұқа дәнекер ұлпалы қабыршағы болады. Адамда барлық бұлшық еттері «аралас». Яғни олар бұлшық еттің екі типінен, тез және баяу бұлшық ет талшықтарынан тұрады. Бірақ белгілі бір бұлшық еттерде талшық типтерінің бірі басым болады. |
Білім алушылар оқытушымен амандасады
Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді. Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады. Білім алушылар
Бір-біріне сұрақтар қояды, пікірін толықтырады
Өз ойларымен бөліседі
Білім алушылар тест тапсырмасын орындайды
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді.Өз ойларымен бөліседі
Сабақты мұқият тыңдау,қажет ақпараттарды дәптерге жазып алу.
|
Мадақтау арқылы жүргізіледі
Дескриптор:(1-5 балл)
Мадақтау арқылы бағаланады
Орындау қадамдары:
Дескриптор(1-15)
|
|
Сабақтың ортасы минут 25 минут |
Түсіну(жеке жұмыс) ЖҒС тапсырмасы(оқу біліктілігі) Бұлшық еттің жиырылуы Бұлшықеттің жиырылуы бұл активация шиеленіс- ішіндегі сайттарды генерациялау бұлшықет жасушалары.Жылы физиология, бұлшықеттің жиырылуы бұлшықеттің қысқаруын білдірмейді, өйткені бұлшықет кернеуі бұлшықет ұзындығының өзгеруінсіз пайда болуы мүмкін, мысалы, ауыр затты бір қалыпта ұстағанда. Бұлшықеттің жиырылуын тоқтату кейіннен жүреді бұлшықеттің босаңсуы, бұл бұлшықет талшықтарының төмен кернеу тудыратын күйіне оралуы.
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Бұлшықеттің жиырылуын екі айнымалыға сүйене отырып сипаттауға болады: күш пен ұзындық. Күштің өзін кернеу немесе жүктеме ретінде ажыратуға болады. Бұлшықет кернеуі - бұл бұлшықеттің затқа түсіретін күші, ал жүктеме - бұл заттың бұлшықетке түсіретін күші.Бұлшықет кернеуі бұлшықет ұзындығының сәйкес өзгеруінсіз өзгерген кезде бұлшықеттің жиырылуы изометриялық деп сипатталады.Егер бұлшықет кернеуі өзгеріссіз қалғанда бұлшықет ұзындығы өзгерсе, онда бұлшықеттің жиырылуы изотоникалық болады.Изотоникалық жиырылу кезінде бұлшықеттің ұзындығы концентрлі жиырылу үшін қысқаруы немесе эксцентрлік жиырылу үшін ұзаруы мүмкін.Тірек-қимыл аппаратының негізінде жатқан табиғи қозғалыстарда бұлшықеттердің жиырылуы көп қырлы болады, өйткені олар уақыт бойынша өзгеріп отыратын ұзындық пен кернеудің өзгеруін тудырады.Сондықтан тірек-қимыл белсенділігі кезінде бұлшықет белсенді болған кезде ұзындық та, кернеу де тұрақты болып қалмайды.
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылуының градациясы Бұлшық еттердің жиырылу Суммация және сіреспе Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылуының үш түрі Қаңқа бұлшықеттерінің жиырылу күшін кеңінен бөлуге болады тарту, жинақтау, және сіреспе. Бұлшық ет жиырылуы - бұл бұлшықет талшығының ішіндегі әрекет потенциалы нәтижесінде пайда болатын бір жиырылу және релаксация циклі. Қозғалтқыш жүйкеге тітіркендіргіш пен кейіннен жүйкеленген бұлшықеттің жиырылуы арасындағы уақыт деп аталады жасырын кезең, бұл әдетте шамамен 10 мс уақытты алады және жүйке әсер ету потенциалының таралуына кететін уақыттан, жүйке-бұлшықет қосылысында химиялық таралу уақытынан, содан кейін қозудың келесі сатыларынан - жиырылу муфтасынан туындайды. |
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: (5-20)
Дескриптор: (5-30 балл)
Дескриптор: (5-20 балл)
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 10-минут |
Қолдану «Топтық жұмыс» Білім алушылар 4-тен топтанып, постер жұмысын орындайды. |
Білім алушылар пікірталасқа қатысады
|
Мадақтау арқылы бағаланады |
|
Рефлексия 5- минут. |
«График» рефлексиясы. Оқушыларға сабақ бойы көңіл күй графигін сызуын өтіну: − қызығушылығының өзгерісі; − білім деңгейі, − жеке қызмет |
Білім алушылар ауызша кері байланыс жасайды |
Білім алуышалр мұқият тыңдайды
|
|
Үй Тапсыр масы 5 минут
|
«Презентация» Бұлшық ет құрылымы слайд жасау
|
|
|
Орындаған: --------------------------- Кодекова.Т
Әдіскер: -----------------------------Б.Б.Тунликбаева
шағым қалдыра аласыз
















