«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: КМ.1. Бөлшектерді өңдеу .
Пән атауы: ОН1.5.Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
Сабақтың тақырыбы: Бұрандалы біріктірулер
Дайындаған педагог: Базарбай К.Н.
1.Жалпы мәліметтер
Курс _ІI Оқу жылы 2024-2025 Топ(тар) 2тора2
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі:
Бұрандалы біріктірулер сызбасы туралы жалпы мәліметтермен танысып, бұрандалы біріктірулер сызбасының ережелерін сақтай отырып орындалуын білу.Сызуларды орындау және оқу.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 С.В Розов. «Сборник заданий по черчению» 1998ж
2. Боголюбов С.К. «Черчение» Оқу құралы – Астана. Фолиант, 2007.
3. Жаңабаев Ж. Инженерлік графика Алматы 2012ж
3.2 Техникалық құралдар, материалдар: ДК, проектор, экран, маркерлер, флипчарт, плакат, сұлбалар,схема, сызуға қажетті құрал - жабдықта слайд, презентация, видеоролик.
https://www.youtube.com/watch?v=NOCDrVV6zy4
4. Сабақтың барысы:
|
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттердің сабаққа дайындығы; |
Амандасу Жоқ студенттерді айту Сабаққа дайындалу |
Топ журналы |
|||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
«Комплексті сызбадан техникалық суретті орындау» тақырыбында өткен сабақты еске түсіру; 1. Техникалық сызбада жарық пен көлеңке беру әдістері қандай? 2. Штрихтау әдістерін көрсет? 3. Шраффировка қалай түсінесіз? 4. Комплексті сызбадан техникалық суретті орындау дегеніміз не? 5. Күрделі сызбадан техникалық сызбаны орындау дегеніміз не? 6. Аксонометриялық проекциялардың көрінуін қалай түсінесіз? |
-өткен сабақты есіне түсіреді, 10 минут ішінде студенттер қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Слайд 1-2 |
|||
|
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
«Қызығушылықты ояту» әдісі арқылы студенттерге сұрақтар қойып, содан соң электронды оқулық арқылы бейнеролик көрсету. Студенттер өз пікірлерін айтады. Студенттер сұрақтарға жауап береді. |
Білім алушылар негізгі принцип ережесін түсіну, алғашқы жинақылықты және жаңа білімді жүйелеу. |
https://www.youtube.com/watch?v=NOCDrVV6zy4 Плакаттар, маркер,тақта, ДК, проектор, экран. |
|||
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40мин |
1. Бұрандалы біріктірулер. Оқытушы бұрандалы біріктірулер жалпы түсініктеме береді. 2. Біріктірулердің классификациясы. 3.Графикалық сызба. 1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Әр топқа бір-бірден бұрандалық біріктірулер беріледі. 1-топқа: Бұрандамалық біріктіру (болтовое соединение) ...
2-топқа: Бұрмасұқпалы (шпилька) біріктіру ...
2-тапсырма (Жұптық жұмыс) Нұсқау картасында берілген графикалық сызбаны орындау. |
Оқытушының түсіндіруі арқылы танысады; -Студенттер Біріктірулердің классификациясын оқиды; 1. Бұрандалы біріктірулер түрлеріне қарай сызбаны орындайды. 2. Бұрандалы біріктірулер түрлерін саралайды. -Графикалық сызбаның орындайды, талқылайды; - графикалық сызбаның орындалуын анықтайды; |
ДК, проектор, экран. Слайд №3-10 Үлестірмелі карточкалар |
|||
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
3-тапсырма (Топтық жұмыс) 1-топқа: Бұрандалы біріктірулер дегеніміз не, олардың түрлерін ажыратып айтып бер. 2-топқа: Біріктірулердің классификациясы.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау жүзеге асады. Кері байланыс. Кім кімді қалай толықтырады? 4-тапсырма (Қосымша тапсырмалар): 1. Бұрандамалық біріктірудің түрлерін ажыратып сызбаға өлшем түсіріңіз. 2.Орындалған графикалық сызбаға салыстыру жасаңдар. |
SWOT талдауы S- Бұрандамалық біріктірудің құрылымдық кескінін салу үшін біріктірілетін тетікбөлшектерде бұрандама емін-еркін кіретіндей,оның диаметрінен сəл үлкендеу етіп тесік бұрғылануын қарастырады; W- Əдетте ондай тесіктердің өлшемдері ГОСТ 11284-75 бойынша анықталады, ал сызбада оны: dh=1,1•d (d-бұранда диаметрі)формуласы арқылы анықтап орындалуы; O- Бекіту тетікбөлшектерінің өлшемдері бұранданың-номинал диаметріне байланысты шартты түрде алынатын қатынастар бойынша орындалу мүмкіндіктері; T- Бұрандалы біріктірулер орындалуы; Тапсырманы орындау реті: - Бұрандамалық біріктіру (болтовое соединение) орындайды; - Бұрмасұқпалы (шпилька) біріктіру. FILA әдісі. F(Дерек) – бұрандамалық біріктіру сызбасын орындалуы. I (Пікір) – Біріктірулердің классификациясы ой-пікіріңізді білдіріңіз. L(Сұрақ) – Бұрандалы біріктірулердің орындалуын ашатын сұрақтар дайындаңыз. A(Іс-әрекет) – орындалған сызбада қолданған тәсілін айтыңыз. Тапсырманы орындау реті: - Бұрандамалық біріктірудің орындалуы туралы ой-пікірін білдіреді; - Бұрмасұқпалы біріктірудің орындалуын ашатын сұрақтар дайындап, сызбада қолданған тәсілін анықтайды. ПОПС формуласы. Бірінші сызбада. Бұрандамалық біріктірудің құрылымдық кескінін салу үшінбіріктірілетін тетікбөлшектерде бұрандама емін-еркін кіретіндей,оның диаметрінен сəл үлкендеу етіп ... бұрғыланады. Екінші сызбада. Бұрмансұқпалы біріктіруді біріктірілетін тетіктердің біріндегі тесік бекіту болғаны .... қолданады Үшінші сызбада. Бұрамасұқпа (шпилька) – екі ұшында да бұрандалар ....цилиндр,өзек тетік ерекшеленеді. Төртінші сызбада.Бұрандалы біріктірулер ГОСТ 7798-70... қорытындыға келдім. Тапсырманы орындау реті: - бұрандалы біріктірулер сызбасын орындау; -орындалған сызбаларды салыстырады; |
Үлестірмелі корточка, дәптер, А3 сызба қағазы, сызуға керекті құрал- жабдықтар |
|||
|
|
Кері байланыс Рефлексия |
10мин |
Өзін-өзі бағалау парағы 1.Сызбаны орындағаннан кейін менде қалыптасқан ұстаным. 2.Сызбаны орындалу ережелері бойынша орындадым. 3.Орындалған сызбаға салыстыру жүргіздім. 4.Сызбаны ережеге сай орындалу құндылығын осылай бағаладым. 5.Мынадай қорытындыға келдім. |
Бүгінгі сабақта берілген ақпарат, тапсырмаларды игергені бойынша өзін-өзі «өте жақсы», «жақсы», «орташа» деген бағалармен бағалайды. |
Үлестірмелі карточка, дәптер, А3 сызба қағазы, сызуға керекті құрал- жабдықтар |
|||
|
|
Үй тапсырмасы |
5мин |
Тапсырма: Деталды болтпен біріктіру графикалық сызбаны М1:1 орындау. |
Тапсырманы орындау реті: -деталды болтпен біріктіру сызбан берілген масштаб түрімен орындап меңгереді; - сызбада берілген әдістермен орындайды; |
Оқулық Боголюбов С.К 45-бет; |
|||
|
«Қаралды» Құрылыс-техникалық пәндер цикл комиссия төрайымы _________ А.Е.Есетова « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2025ж. |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрандалы біріктірулер
Бұрандалы біріктірулер
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: КМ.1. Бөлшектерді өңдеу .
Пән атауы: ОН1.5.Бөлшектер мен құрастыру қондырғыларының сызбаларын орындау.
Сабақтың тақырыбы: Бұрандалы біріктірулер
Дайындаған педагог: Базарбай К.Н.
1.Жалпы мәліметтер
Курс _ІI Оқу жылы 2024-2025 Топ(тар) 2тора2
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі:
Бұрандалы біріктірулер сызбасы туралы жалпы мәліметтермен танысып, бұрандалы біріктірулер сызбасының ережелерін сақтай отырып орындалуын білу.Сызуларды орындау және оқу.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 С.В Розов. «Сборник заданий по черчению» 1998ж
2. Боголюбов С.К. «Черчение» Оқу құралы – Астана. Фолиант, 2007.
3. Жаңабаев Ж. Инженерлік графика Алматы 2012ж
3.2 Техникалық құралдар, материалдар: ДК, проектор, экран, маркерлер, флипчарт, плакат, сұлбалар,схема, сызуға қажетті құрал - жабдықта слайд, презентация, видеоролик.
https://www.youtube.com/watch?v=NOCDrVV6zy4
4. Сабақтың барысы:
|
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттердің сабаққа дайындығы; |
Амандасу Жоқ студенттерді айту Сабаққа дайындалу |
Топ журналы |
|||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
«Комплексті сызбадан техникалық суретті орындау» тақырыбында өткен сабақты еске түсіру; 1. Техникалық сызбада жарық пен көлеңке беру әдістері қандай? 2. Штрихтау әдістерін көрсет? 3. Шраффировка қалай түсінесіз? 4. Комплексті сызбадан техникалық суретті орындау дегеніміз не? 5. Күрделі сызбадан техникалық сызбаны орындау дегеніміз не? 6. Аксонометриялық проекциялардың көрінуін қалай түсінесіз? |
-өткен сабақты есіне түсіреді, 10 минут ішінде студенттер қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Слайд 1-2 |
|||
|
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
«Қызығушылықты ояту» әдісі арқылы студенттерге сұрақтар қойып, содан соң электронды оқулық арқылы бейнеролик көрсету. Студенттер өз пікірлерін айтады. Студенттер сұрақтарға жауап береді. |
Білім алушылар негізгі принцип ережесін түсіну, алғашқы жинақылықты және жаңа білімді жүйелеу. |
https://www.youtube.com/watch?v=NOCDrVV6zy4 Плакаттар, маркер,тақта, ДК, проектор, экран. |
|||
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40мин |
1. Бұрандалы біріктірулер. Оқытушы бұрандалы біріктірулер жалпы түсініктеме береді. 2. Біріктірулердің классификациясы. 3.Графикалық сызба. 1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Әр топқа бір-бірден бұрандалық біріктірулер беріледі. 1-топқа: Бұрандамалық біріктіру (болтовое соединение) ...
2-топқа: Бұрмасұқпалы (шпилька) біріктіру ...
2-тапсырма (Жұптық жұмыс) Нұсқау картасында берілген графикалық сызбаны орындау. |
Оқытушының түсіндіруі арқылы танысады; -Студенттер Біріктірулердің классификациясын оқиды; 1. Бұрандалы біріктірулер түрлеріне қарай сызбаны орындайды. 2. Бұрандалы біріктірулер түрлерін саралайды. -Графикалық сызбаның орындайды, талқылайды; - графикалық сызбаның орындалуын анықтайды; |
ДК, проектор, экран. Слайд №3-10 Үлестірмелі карточкалар |
|||
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
3-тапсырма (Топтық жұмыс) 1-топқа: Бұрандалы біріктірулер дегеніміз не, олардың түрлерін ажыратып айтып бер. 2-топқа: Біріктірулердің классификациясы.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау жүзеге асады. Кері байланыс. Кім кімді қалай толықтырады? 4-тапсырма (Қосымша тапсырмалар): 1. Бұрандамалық біріктірудің түрлерін ажыратып сызбаға өлшем түсіріңіз. 2.Орындалған графикалық сызбаға салыстыру жасаңдар. |
SWOT талдауы S- Бұрандамалық біріктірудің құрылымдық кескінін салу үшін біріктірілетін тетікбөлшектерде бұрандама емін-еркін кіретіндей,оның диаметрінен сəл үлкендеу етіп тесік бұрғылануын қарастырады; W- Əдетте ондай тесіктердің өлшемдері ГОСТ 11284-75 бойынша анықталады, ал сызбада оны: dh=1,1•d (d-бұранда диаметрі)формуласы арқылы анықтап орындалуы; O- Бекіту тетікбөлшектерінің өлшемдері бұранданың-номинал диаметріне байланысты шартты түрде алынатын қатынастар бойынша орындалу мүмкіндіктері; T- Бұрандалы біріктірулер орындалуы; Тапсырманы орындау реті: - Бұрандамалық біріктіру (болтовое соединение) орындайды; - Бұрмасұқпалы (шпилька) біріктіру. FILA әдісі. F(Дерек) – бұрандамалық біріктіру сызбасын орындалуы. I (Пікір) – Біріктірулердің классификациясы ой-пікіріңізді білдіріңіз. L(Сұрақ) – Бұрандалы біріктірулердің орындалуын ашатын сұрақтар дайындаңыз. A(Іс-әрекет) – орындалған сызбада қолданған тәсілін айтыңыз. Тапсырманы орындау реті: - Бұрандамалық біріктірудің орындалуы туралы ой-пікірін білдіреді; - Бұрмасұқпалы біріктірудің орындалуын ашатын сұрақтар дайындап, сызбада қолданған тәсілін анықтайды. ПОПС формуласы. Бірінші сызбада. Бұрандамалық біріктірудің құрылымдық кескінін салу үшінбіріктірілетін тетікбөлшектерде бұрандама емін-еркін кіретіндей,оның диаметрінен сəл үлкендеу етіп ... бұрғыланады. Екінші сызбада. Бұрмансұқпалы біріктіруді біріктірілетін тетіктердің біріндегі тесік бекіту болғаны .... қолданады Үшінші сызбада. Бұрамасұқпа (шпилька) – екі ұшында да бұрандалар ....цилиндр,өзек тетік ерекшеленеді. Төртінші сызбада.Бұрандалы біріктірулер ГОСТ 7798-70... қорытындыға келдім. Тапсырманы орындау реті: - бұрандалы біріктірулер сызбасын орындау; -орындалған сызбаларды салыстырады; |
Үлестірмелі корточка, дәптер, А3 сызба қағазы, сызуға керекті құрал- жабдықтар |
|||
|
|
Кері байланыс Рефлексия |
10мин |
Өзін-өзі бағалау парағы 1.Сызбаны орындағаннан кейін менде қалыптасқан ұстаным. 2.Сызбаны орындалу ережелері бойынша орындадым. 3.Орындалған сызбаға салыстыру жүргіздім. 4.Сызбаны ережеге сай орындалу құндылығын осылай бағаладым. 5.Мынадай қорытындыға келдім. |
Бүгінгі сабақта берілген ақпарат, тапсырмаларды игергені бойынша өзін-өзі «өте жақсы», «жақсы», «орташа» деген бағалармен бағалайды. |
Үлестірмелі карточка, дәптер, А3 сызба қағазы, сызуға керекті құрал- жабдықтар |
|||
|
|
Үй тапсырмасы |
5мин |
Тапсырма: Деталды болтпен біріктіру графикалық сызбаны М1:1 орындау. |
Тапсырманы орындау реті: -деталды болтпен біріктіру сызбан берілген масштаб түрімен орындап меңгереді; - сызбада берілген әдістермен орындайды; |
Оқулық Боголюбов С.К 45-бет; |
|||
|
«Қаралды» Құрылыс-техникалық пәндер цикл комиссия төрайымы _________ А.Е.Есетова « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2025ж. |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















