Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Журынова Ф.Т. |
|||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 «А» сынып. Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||||||||||||||
|
Күні:13.01.2025ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.2 бірлік шеңбердің
бойында |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыру; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеуді үйрену; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табу |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздер ме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. «МИға шабуыл» -«Математикалық эстафета» Бүгін, Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -бірлік шеңбердегі нүктенің
координаталары (cosα;
|
сұрақтарға жауап береді. шамаларды мағынасына, сан мәндеріне қарай топтастыруға болатыны туралы қорытынды жасайды. |
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы. |
|||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Әр партада шеңбер сызылған сызбалар бар Тапсырма1: Берілген шеңберді екі перпендикуляр түзу жүргізу арқылы 4 бірдей бөлікке бөлейік. Алынған төрт бұрышты тағы да екі перпендикуляр жүргізу арқылы 4 бөлікке бөліп бір бөлігін β деп белгілейік. Енді осы β бұрышын 45 тең бірдей бөлікке бөлсек
10 бұрыш деп- шеңбердің 1/360 бөлігіне тең центрлік бұрышты айтады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Білім алушылар жұптасады Сызба көмегімен мұғалімнің бағыттауындағы алгоритмдерді орындап: -10 бұрышты анықтайды; -бірлік шеңберде 3600; 1800; 900; 00 бұрыштарды анықтайды - бұрыштың оң және теріс бағыттардағы өлшемдерін анықтайды;
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмалары |
№1. Келесі
бұрыштардың а) б) №2. Радиандық өлшемі белгілі доғаның бұрыштық өлшемін градустық өлшеммен жаз: а)
№3.Кестені толтыр:
Оқулықпен жұмыс. №19.1.-19.2 /ауызша/ №19.6, №19.9./жазбаша/ «Сағат қанша болды?» (Топтық жұмыс): Тапсырма: Шебер шәкіртіне белгілі бір тапсырманы бергенде сағат 1100 болатын. Ол тапсырманы 1 сағат 20 минуттан кейін тексеретінін айтты. Осы уақыт ішінде сағат тілінің неше градусқа және радианға айналым жасайтынын анықтаңыздар |
бұрыштың градустық өлшемін радиандық өлшемге айналдырады
Кестеге мұқият қарайды. 1-ші жол бойынша радиандық өлшем мен орналасу ширегін табады. 2-ші жолда ширекке қатысты оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты жазып алып, сол арқылы екінші белгісізді анықтайды 3-ші жол бойынша градустық өлшем мен ширегін табады Оқулықтан есептер шығарады.
Білім алушылар тапсырма шартына сәйкес сағат тілінің қанша градусты көрсетіп тұрғанын анықтап, оны радианға айналдырады
|
Дескриптор: Білім алушы 1.-градустық өлшемі бойынша радиандық өлшемді табады -қай ширекте орналасатынын анықтайды 2.-ІІ ширекте жататындай оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты ойлап табады -алынған бұрыштың градустық немесе радиандық өлшемін табады 3.-радиандық өлшемі бойынша град. өлшемді табады -қай ширекте орналасатынын анықтайды ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Бір жерде орналасқан нүктелерді таңдаңыз және осы нүктелерге сәйкес келетін басқа да бұрыштарды анықтаңыз. Қорытынды жасаңыз.
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді |
|
|||||||||||||||||
|
|
|
Сараланған тапсырмалар беру: Бірлік шеңбердегі бұрыштарға сәйкес келетін нүктелерді белгілеңіз: А деңгейі: В деңгейі:
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -Бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру,есептер шығару; -Градусты радианға және радианды градусқа айнаалдыру тәсілдерін білу. Рефлексия:
Үйге тапсырма. №19.11.,19.12 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрыш Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Бұрыш Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Журынова Ф.Т. |
|||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 «А» сынып. Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||||||||||||||
|
Күні:13.01.2025ж |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.1.2 бірлік шеңбердің
бойында |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыру; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеуді үйрену; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табу |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздер ме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. «МИға шабуыл» -«Математикалық эстафета» Бүгін, Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -бірлік шеңбердегі нүктенің
координаталары (cosα;
|
сұрақтарға жауап береді. шамаларды мағынасына, сан мәндеріне қарай топтастыруға болатыны туралы қорытынды жасайды. |
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы. |
|||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Әр партада шеңбер сызылған сызбалар бар Тапсырма1: Берілген шеңберді екі перпендикуляр түзу жүргізу арқылы 4 бірдей бөлікке бөлейік. Алынған төрт бұрышты тағы да екі перпендикуляр жүргізу арқылы 4 бөлікке бөліп бір бөлігін β деп белгілейік. Енді осы β бұрышын 45 тең бірдей бөлікке бөлсек
10 бұрыш деп- шеңбердің 1/360 бөлігіне тең центрлік бұрышты айтады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Білім алушылар жұптасады Сызба көмегімен мұғалімнің бағыттауындағы алгоритмдерді орындап: -10 бұрышты анықтайды; -бірлік шеңберде 3600; 1800; 900; 00 бұрыштарды анықтайды - бұрыштың оң және теріс бағыттардағы өлшемдерін анықтайды;
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмалары |
№1. Келесі
бұрыштардың а) б) №2. Радиандық өлшемі белгілі доғаның бұрыштық өлшемін градустық өлшеммен жаз: а)
№3.Кестені толтыр:
Оқулықпен жұмыс. №19.1.-19.2 /ауызша/ №19.6, №19.9./жазбаша/ «Сағат қанша болды?» (Топтық жұмыс): Тапсырма: Шебер шәкіртіне белгілі бір тапсырманы бергенде сағат 1100 болатын. Ол тапсырманы 1 сағат 20 минуттан кейін тексеретінін айтты. Осы уақыт ішінде сағат тілінің неше градусқа және радианға айналым жасайтынын анықтаңыздар |
бұрыштың градустық өлшемін радиандық өлшемге айналдырады
Кестеге мұқият қарайды. 1-ші жол бойынша радиандық өлшем мен орналасу ширегін табады. 2-ші жолда ширекке қатысты оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты жазып алып, сол арқылы екінші белгісізді анықтайды 3-ші жол бойынша градустық өлшем мен ширегін табады Оқулықтан есептер шығарады.
Білім алушылар тапсырма шартына сәйкес сағат тілінің қанша градусты көрсетіп тұрғанын анықтап, оны радианға айналдырады
|
Дескриптор: Білім алушы 1.-градустық өлшемі бойынша радиандық өлшемді табады -қай ширекте орналасатынын анықтайды 2.-ІІ ширекте жататындай оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты ойлап табады -алынған бұрыштың градустық немесе радиандық өлшемін табады 3.-радиандық өлшемі бойынша град. өлшемді табады -қай ширекте орналасатынын анықтайды ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
|
Бір жерде орналасқан нүктелерді таңдаңыз және осы нүктелерге сәйкес келетін басқа да бұрыштарды анықтаңыз. Қорытынды жасаңыз.
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді |
|
|||||||||||||||||
|
|
|
Сараланған тапсырмалар беру: Бірлік шеңбердегі бұрыштарға сәйкес келетін нүктелерді белгілеңіз: А деңгейі: В деңгейі:
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -Бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру,есептер шығару; -Градусты радианға және радианды градусқа айнаалдыру тәсілдерін білу. Рефлексия:
Үйге тапсырма. №19.11.,19.12 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау
. |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор; бағалау парағы
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
α












.
.












