Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:Бұрыш.Бұрыштарды өлшеу. Бұрыштарды салу.
|
Бөлім: |
Бұрыштар. Көпбұрыштар. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
14.04.2023 |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін тaбуғa, бұрыштарды салыстыруға берілгeн eсептерді шығарy; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі: -Сәлеметсіздерме, балалар! Мен сіздердің барлығыңызды сабақта көргеніме қуаныштымын. Біздің сабаққа қонақтар қатысады, оларды жақсы біліммен қуантайық. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
|
|
|
Слайд
|
|
Сабақтың ортасы
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» әдісі - "Шрифтограмма". |
№ 875 есеп,ереже
|
«Транспортир әдісімен» бағалау Дескриптор: Әр дұрыс табылған бір сөз - 1 балл |
Слайд |
|
«Қателескен мұғалім» әдісі. «Ақан дәптерге үй тапсырмасын орындау үшін, АОК сүйір бұрышын қаламмен сызды.Бұрыштың шамасын циркульмен өлшеп, 108º екенін білді. Осы шаманың 50 % ауызша есептеп, 45 º-қа тең болатынын көрді. Ақан «есепті дұрыс шығардым деп» өз-өзіне сенімді болды». |
Мәтінді оқып, мұғалімнің қатесін табады. |
Дескриптор: Қатені дұрыс тапса - 1 балл. |
Слайд |
|
|
Жұптық жұмыс. 1 нұсқа. Бұрыштар. Бұрыштың түрін анықтаңыз:
1) СFН бұрышы: 2) АFН бұрышы: 3) DFВ бұрышы: 4) НFВ бұрышы: 2 нұсқа. Бұрыштар. Бұрыштың түрін анықтаңыз:
1) СFВ бұрышы: 2) АFЕ бұрышы: 3) СFА бұрышы: 4) СFН бұрышы: |
Оқушылар жұптасып жұмыс жасап, берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - сүйір бұрышты жазады-1 балл - доғал бұрышты жазады-1 балл - тік бұрышты жазады-1 балл - жазыңқы бұрышты жазады-1 балл Жалпы: 4 балл
Кері байланыс:
|
Слайд. |
|
|
-Балалар, бұрыш біздің
өмірімізде кездесе ме? Мысал
келтіріңдерші.Қоршаған ортада кездесетін
бұрыштар. Жеке жұмыс.
|
|
Дескриптор: Градусын есептейді. 1 балл. |
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Топтық
жұмыс. «Сағат қанша болды?» 1.Сағат пен минут арасындағы бұрыш неге тең?
2.
Жеміс ағашының қалың діңгегі мен бұтақтың арасындағы бұрыш 45° - тан төмен және 80° - тан жоғары болса, ол бұтақтар жемістердің өсуіне кедергі келтіреді. Дұрысы 50º-60°бұрыш болып саналады. Кедергі келтіретін бұтақтарды кесіп тастау керек. Бұтақтарды нөмірлеп, кесіп тастайтын бұтақтарды анықтаңыз. |
ЕББҚ оқушыға тапсырма: Трaнспортирді пaйдaлaнып, грaдустық өлшемдері 500, 1400,1750 бұрыштaрды сaлыңдaр, тік бұрышпен салыстырыңдар. |
Дескриптор: 3 балл 1.Сағат тілдерінің арасындағы бұрыштарды дұрыс өлшейді-1 балл 2.Бұрыштар дұрыс өлшеніп, алынып тасталуы керек бұтақтар анықталды -1 балл 3. Өлшеу кезінде 10-30-да қате жіберілді, бірақ кесілетін бұтақтар дұрыс анықталды-1 балл Ауызша сұрау арқылы кері байланыс жасау -Топтың ішінде қай жұптың жауабы жақсы болды? - Не себептен жақсы деп ойлайсыңдар?
|
|
|
|
Сабақтың соңы Қорытындылау 7 мин. Рефлексия Үйге тапсырма |
Кері байланыс Сабақтың мақсатына қайта оралайық:
Сабақтан шығу билеті.
|
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерін бағалайды Ауызша сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабаққа баға беру Мұғалім оқушыларды «Транспортир» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд |
Жеміс ағашының қалың діңгегі мен бұтақтың арасындағы бұрышы құрайтын бұрыш 45° - тан төмен және 80° - тан жоғары болса, ол бұтақтаржемістердің өсуіне әсер етеді. Дұрысы 50-60°бұрыш болып саналады. Кедергі келтіретін бұтақтарды алып тастау ұсынылады. Бұтақтарды нөмірлеп, алып тастау керек бұтақтарды анықтаңыз.


|
Сабақтан шығу билеті |
|
Бүгін сабақта мен: ________________________ қайталадым, ________________________үйрендім, ___________________________білдім, ________________________бекіттім. |





Трaнспортирді пaйдaлaнып, грaдустық өлшемдері 500, 1400,1750 бұрыштaрды сaлыңдaр, тік бұрышпен салыстырыңдар.
-
Төмендегі бұрыштардың ішінен сүйір және доғал бұрыштарды теріп жаз
1
20 ;930;
1330 ;
440 ;
1110 ;
150 ;
1500 ;
680;
720;
1150;
410 ;
1000 ;
1800;
900,
850;
360
-
Сүйір және доғал бұрыштарды ажырата алады.
Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі
5 мин ішінде қанша есеп шығара аласыз...
-
Жазыңқы бұрыштың кестеде көрсетілген процентке сәйкес бұрыштарын тап.
-
Тік бұрышпен салыстыр
|
20% |
30% |
40% |
50% |
60% |
70% |
100% |



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрыш. Бұрыштарды өлшеу. бұрыштарды салыстыру.
Бұрыш. Бұрыштарды өлшеу. бұрыштарды салыстыру.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:Бұрыш.Бұрыштарды өлшеу. Бұрыштарды салу.
|
Бөлім: |
Бұрыштар. Көпбұрыштар. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
14.04.2023 |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.3.3 бұрыштың градустық өлшемін тaбуғa, бұрыштарды салыстыруға берілгeн eсептерді шығарy; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
1. Ұйымдастыру кезеңі: -Сәлеметсіздерме, балалар! Мен сіздердің барлығыңызды сабақта көргеніме қуаныштымын. Біздің сабаққа қонақтар қатысады, оларды жақсы біліммен қуантайық. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
|
|
|
Слайд
|
|
Сабақтың ортасы
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл» әдісі - "Шрифтограмма". |
№ 875 есеп,ереже
|
«Транспортир әдісімен» бағалау Дескриптор: Әр дұрыс табылған бір сөз - 1 балл |
Слайд |
|
«Қателескен мұғалім» әдісі. «Ақан дәптерге үй тапсырмасын орындау үшін, АОК сүйір бұрышын қаламмен сызды.Бұрыштың шамасын циркульмен өлшеп, 108º екенін білді. Осы шаманың 50 % ауызша есептеп, 45 º-қа тең болатынын көрді. Ақан «есепті дұрыс шығардым деп» өз-өзіне сенімді болды». |
Мәтінді оқып, мұғалімнің қатесін табады. |
Дескриптор: Қатені дұрыс тапса - 1 балл. |
Слайд |
|
|
Жұптық жұмыс. 1 нұсқа. Бұрыштар. Бұрыштың түрін анықтаңыз:
1) СFН бұрышы: 2) АFН бұрышы: 3) DFВ бұрышы: 4) НFВ бұрышы: 2 нұсқа. Бұрыштар. Бұрыштың түрін анықтаңыз:
1) СFВ бұрышы: 2) АFЕ бұрышы: 3) СFА бұрышы: 4) СFН бұрышы: |
Оқушылар жұптасып жұмыс жасап, берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: - сүйір бұрышты жазады-1 балл - доғал бұрышты жазады-1 балл - тік бұрышты жазады-1 балл - жазыңқы бұрышты жазады-1 балл Жалпы: 4 балл
Кері байланыс:
|
Слайд. |
|
|
-Балалар, бұрыш біздің
өмірімізде кездесе ме? Мысал
келтіріңдерші.Қоршаған ортада кездесетін
бұрыштар. Жеке жұмыс.
|
|
Дескриптор: Градусын есептейді. 1 балл. |
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Топтық
жұмыс. «Сағат қанша болды?» 1.Сағат пен минут арасындағы бұрыш неге тең?
2.
Жеміс ағашының қалың діңгегі мен бұтақтың арасындағы бұрыш 45° - тан төмен және 80° - тан жоғары болса, ол бұтақтар жемістердің өсуіне кедергі келтіреді. Дұрысы 50º-60°бұрыш болып саналады. Кедергі келтіретін бұтақтарды кесіп тастау керек. Бұтақтарды нөмірлеп, кесіп тастайтын бұтақтарды анықтаңыз. |
ЕББҚ оқушыға тапсырма: Трaнспортирді пaйдaлaнып, грaдустық өлшемдері 500, 1400,1750 бұрыштaрды сaлыңдaр, тік бұрышпен салыстырыңдар. |
Дескриптор: 3 балл 1.Сағат тілдерінің арасындағы бұрыштарды дұрыс өлшейді-1 балл 2.Бұрыштар дұрыс өлшеніп, алынып тасталуы керек бұтақтар анықталды -1 балл 3. Өлшеу кезінде 10-30-да қате жіберілді, бірақ кесілетін бұтақтар дұрыс анықталды-1 балл Ауызша сұрау арқылы кері байланыс жасау -Топтың ішінде қай жұптың жауабы жақсы болды? - Не себептен жақсы деп ойлайсыңдар?
|
|
|
|
Сабақтың соңы Қорытындылау 7 мин. Рефлексия Үйге тапсырма |
Кері байланыс Сабақтың мақсатына қайта оралайық:
Сабақтан шығу билеті.
|
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерін бағалайды Ауызша сұрақтар қою арқылы бүгінгі сабаққа баға беру Мұғалім оқушыларды «Транспортир» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд |
Жеміс ағашының қалың діңгегі мен бұтақтың арасындағы бұрышы құрайтын бұрыш 45° - тан төмен және 80° - тан жоғары болса, ол бұтақтаржемістердің өсуіне әсер етеді. Дұрысы 50-60°бұрыш болып саналады. Кедергі келтіретін бұтақтарды алып тастау ұсынылады. Бұтақтарды нөмірлеп, алып тастау керек бұтақтарды анықтаңыз.


|
Сабақтан шығу билеті |
|
Бүгін сабақта мен: ________________________ қайталадым, ________________________үйрендім, ___________________________білдім, ________________________бекіттім. |





Трaнспортирді пaйдaлaнып, грaдустық өлшемдері 500, 1400,1750 бұрыштaрды сaлыңдaр, тік бұрышпен салыстырыңдар.
-
Төмендегі бұрыштардың ішінен сүйір және доғал бұрыштарды теріп жаз
1
20 ;930;
1330 ;
440 ;
1110 ;
150 ;
1500 ;
680;
720;
1150;
410 ;
1000 ;
1800;
900,
850;
360
-
Сүйір және доғал бұрыштарды ажырата алады.
Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі
5 мин ішінде қанша есеп шығара аласыз...
-
Жазыңқы бұрыштың кестеде көрсетілген процентке сәйкес бұрыштарын тап.
-
Тік бұрышпен салыстыр
|
20% |
30% |
40% |
50% |
60% |
70% |
100% |



шағым қалдыра аласыз


















