Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тригонометрия
|
Мектеп: Приречный
ЖОББМ
|
Күні:
.01
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жаналиева
К.К
|
Сынып:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Бұрыш пен доғаның градустық
және радиандық өлшемдері
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.1.1.1 бұрыштың
радиандық өлшемі ұғымын
меңгеру;
9.1.2.1 градусты радианға және
радианды градусқа айналдыру;
9.1.1.2
бірлік шеңбердің
бойында сандарын
белгілеу.
|
Оқыту
мақсаттары
|
Оқушылар:
-
бұрыштың радиандық өлшемі
ұғымын меңгереді;
-
градусты радианға және
радианды градусқа айналдыруды меңгереді;
-
бірлік шеңбердің
бойында сандарын белгілеуді
үйренеді.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
-
бұрыштың радиандық өлшемі
ұғымын меңгере алады;
-
градусты радианға және
радианды градусқа айналдыра алады.
-
бірлік шеңбердің
бойында сандарын белгілей
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
-
радиан;
-
бірлік шеңбер,
тригонометриялық дөңгелек;
-
бұру
бұрышы;
-
кез келген бұрыштың синусы,
косинусы, тангенсі, секансі, косекансі,
котангенсі;
Пәнге қатысты лексика
мен терминология:
-
радианды градусқа айналдыру
үшін….
-
градусты радианға айналдыру
үшін…
-
бұру
бағыты ……
оң болады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ортақтаса жұмыс істеу арқылы
өзінің ортадағы қажеттілігін түсіну; өз бетімен жұмыс істеу
дағдысы, мәселелерге сыни тұрғыдан ойлау
дағдысы.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Алгебралық есептеулер
жасайды
|
Бастапқы
білім
|
Бұрыш және
радиан
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылардың сабаққа
дайындығын нақтылайды
Оқушылармен бірге оқу
мақсаттарын, бағалау критерийлерін нақтылайды
Оқушылардың сабақтың
мақсатын, күтілетін нәтижелерін түсінгендігін
нақтылайды
Сабақтың тақырыбына қатысты жағдаяттар
туындатады
|
Мұғалім сұрақтарына
жауап береді
Мұғаліммен бірге оқу
мақсаттарын, бағалау критерийлерін талқылайды
Мұғалімнің айтқандарын дәптерлеріне жазып
отырады
|
|
Жаңа сабақ
материалы
Топтық
жұмыс
|
Радианды өлшем бірлігі ретінде
таныстырыңыз. Оның қалай пайда болатынын, яғни шеңбер доғасының
ұзындығы мен радиусының теңдігіне негізделетіндігін көрсетіңіз.
Оқушылар шеңбер ұзындығының формуласынан толық бұрыш
өлшемі 2π (екі Пи) радиан, себебі шеңбер
ұзындығы – бұл 2π (екі Пи) радиус болатындығы
туралы қорытынды жасауы керек.
Оқушылардан π-дің мәні жайлы естерінде не
барын сұраңыз (яғни, иррационал мәні
туралы).
Радианды градусқа және
керісінше градусты радианға айналдыру формуласын
енгізіңіз.
Жаттығу тапсырмаларының
көмегімен радианды
градусқа және
керісінше градусты
радианға айналдыру біліктілігін
бекітіңіз.
Калькуляторды қолданып өлшемді
радианға қалай айналдыруға болатынын
көрсетіңіз.
Бекітуге арналған алгебралық
жаттығу тапсырмаларынан басқа қолданбалы есептерді пайдаланған
тиімді, мысалы:№4.1, №4.2
|
|
Жұптық
жұмыс
|
Оқушыларға жұптарға бөлініп,
алдын-ала талқылай отырып келесі тапсырмаларды орындауды ұсыныңыз.
Жаттығу тапсырмаларының көмегімен радианды
градусқа және
керісінше градусты
радианға айналдыру біліктілігін
бекітіңіз
-
Градустық өлшемді радианға
айналдырыңыз: ;
-
Радианды градусқа
айналдырыңыз: .
Оқушыларға жиі кездесетін
мәндер кестесін толтыруды ұсыныңыз:
|
|
Оқушылардың ойын жинақтауға
көмектесетін бағыттаушы сұрақтар қояды
|
Тапсырма бойынша жұптық жұмыс
жасайды
Жұптық талқылау
жасайды
Тапсырмалардың нәтижелерін
салыстырады
Оқулықпен жұмыс
жасайды
|
|
Жеке
жұмыс
|
Тапсырма
1:
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
Сабақ бойынша өзінің
іс-әрекетіне рефлексия жасайды.
Жетістік критерийлері бойынша
өзін- өзі бағалайды
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үй тапсырмасы: №4.3,
№4.5
Үй тапсырмасын орындауға
түсініктеме береді
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|