|
Тақырыбы: . Бұрыш түрлері. Көпбұрыштар |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқыту мақсаттары |
2.3.1.1. Бұрыштардың түрлерін (тік, сүйір, доғал)ажырату жəне атау; тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктерін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
|||
|
Көптеген оқушылар: |
|||
|
|||
|
Кейбір оқушылар: |
|||
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пəндік лексика жəне терминология: бұрыштардың түрлері (тік, сүйір, доғал) жəне фигуралардың түрлері (тіктөртбұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыш). |
||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау: |
|||
|
|||
|
|
Жазу: Фигуралар мен бұрыштардың атаулары. |
||
|
Тірек білім, білік, дағдылар |
Геометриялық фигуралар. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт (минут) |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
|
|
0–3 |
Ынталандыру.
–Демалыс күндері отбасымен, достармен қайда баруға болады? –Бүгін біз тауға жорыққа шығамыз.
–Тапсырма бойынша қажетті жауапты таңдаңдар.
– Кему реті деген ненібілдіреді?
Оқушылар кезекпен тақтаға шығады жəне дұрыс жауабы бар карточканы таңдайды. (Жауаптар жазылған карточкалар алдын ала тақтаға ретсіз жапсырылған жəне қосымша жауаптар да берілген.) –72(Г), 15(Е), 8(О), 36(М), 49(Е), 21(Т), 70(Р), 47(И), 53(Я).
|
Өрнектер жазылған карточкалар. |
|
|
4–6 |
Өзектендіру. Серуеннің бағытын нақтырақ құру үшін сызбаны зерттейміз. (Карточкадағы сурет)
–Мына сызбадан қандай фигураларды көріп тұрсыңдар? –Үшбұрыштарды табыңдар. Олардың саны қанша?
(Төртбұрыштар, үшбұрыштар.) Оқушылар тақтаға шығып, фигураларды көрсете отырып санайды. |
Тақтадағы фигуралары бар карточкалар. |
|
7–11 |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят) Карточкадағы фигураларды қарауды ұсынады.
–Тақтадағы фигураларды қандай екі топқа бөлуге болады? (Бұрышты жəне бұрышы жоқ фигуралар.) Мұғалім бұрышы жоқ фигураларды алып қояды. –Қалған фигураларды қандай үш топқа бөлуге болады? (Үшбұрыштар, төртбұрыштар, бесбұрыштар.)
(Бұрыштары мен қабырғаларының саны.)
бұрышы, үшбұрыштардың – 3 бұрышы бар.)
–Қалай ойлайсыңдар, біздің серуеніміз қандай тақырыпқаарналады? |
Тақтадағы фигуралары бар карточкалар. |
|
12–25 |
Жаңаны ашу. |
Оқулық, қағазпарақ, |
|
|
–Бұрыш дегеніміз не?
(Бұрыш – бұл бір нүктеден шыққан əртүрлі екі сəуледен құралған геометриялық фигура). Бұрыштың сəулелері қабырға деп аталады. Ал сəулелердің түйісетін нүктесі төбе деп аталады. Қорытынды жасаймыз: Бұрыш –бұл ...
–Қандай бұрыш екенін қалай анықтауға болады? (Мұны қалай жасайтынын тақтада жəне сызбада көрсетеді.) Сызбадағы үшбұрышты қарастырыңдар. Оның бір бұрышының тік екеніне көздерің жетті. Бұрыш моделінің көмегімен осы үшбұрыштың басқа бұрыштары да тік болатын, болмайтынын анықтаңдар.
Үшбұрыштың сызбасына қарауды ұсынады.
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Оқулықтағы 1-тапсырма талқыланғаннан кейін, суретке қарауұсынылады.
(Ұқсас сызба алдын ала тақтада орындалады.) Мұғалім фигуралардың əр бұрышының түрін анықтауды, сүйір, тік, доғал бұрыштарды өз бетімен табуды ұсынады. Бұдан кейін тексерумен жұптық жасауорындалады. Өзіндік жұмыс. Мұғалім дəптердегі 1-тапсырманы орындамас бұрын бағалау критерийін оқуды ұсынады. Бағалау критерийі «Бұрыш түрлерін білемін» - бұрыштар тік, сүйір жəне |
жинақ полотносы. |
|
|
доғал болады. «Бұрыш түрлерін анықтай аламын» - үшбұрышты сызғыштың көмегімен бұрыштың түрін анықтауға болады. «Барлық бұрышы тік көпбұрыштардың атауын білемін» - бұл тіктөртбұрыш жəне шаршы, тік бұрышы бар үшбұрыштар. Бұдан кейін оқушылар өзің-өзі бағалаумен өз бетімен жұмыс жасайды. |
|
|
26–35 |
Жаңаны қолдану. Дəптердегі 2-тапсырма – тексере отырып орындалатын өзіндік жұмыс. Өткенді қолдану. Мұғалім əрбір оқушыға арналған сараланған жұмыс ұйымдастырды (мұғалім тапсырманы таңдайды), бұл есептеуге берілген тапсырма (жылдамдыққа) мүмкін немесе үлгі бойынша тексерумен баған түрінде есептеу болуы мүмкін. Немесе есеп шығаруға берілген №3 тапсырма. |
Оқулық. Дəптер. |
|
36–40 |
Рефлексия. |
Жетістіктер |
|
|
–Сабақтың басында өзіміздің алдымызға қандай мақсаттар |
жолағы |
|
|
қойдық? |
|
|
|
– Бұл мақсаттарға жете алдық па? |
|
|
|
– Қиындықтар болды ма? |
|
|
|
– Оларды еңсере алдыңдар ма? |
|
|
|
– Бүгінгі сабақ несімен қызық болды? |
|
|
|
Өз жұмысын жетістік сызғышының көмегімен бағалау |
|
|
|
ұсынылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрыш түрлері. Көпбұрыштар
|
Тақырыбы: . Бұрыш түрлері. Көпбұрыштар |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
2-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқыту мақсаттары |
2.3.1.1. Бұрыштардың түрлерін (тік, сүйір, доғал)ажырату жəне атау; тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктерін анықтау. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||
|
|||
|
Көптеген оқушылар: |
|||
|
|||
|
Кейбір оқушылар: |
|||
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пəндік лексика жəне терминология: бұрыштардың түрлері (тік, сүйір, доғал) жəне фигуралардың түрлері (тіктөртбұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыш). |
||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау: |
|||
|
|||
|
|
Жазу: Фигуралар мен бұрыштардың атаулары. |
||
|
Тірек білім, білік, дағдылар |
Геометриялық фигуралар. |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт (минут) |
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
|
|
0–3 |
Ынталандыру.
–Демалыс күндері отбасымен, достармен қайда баруға болады? –Бүгін біз тауға жорыққа шығамыз.
–Тапсырма бойынша қажетті жауапты таңдаңдар.
– Кему реті деген ненібілдіреді?
Оқушылар кезекпен тақтаға шығады жəне дұрыс жауабы бар карточканы таңдайды. (Жауаптар жазылған карточкалар алдын ала тақтаға ретсіз жапсырылған жəне қосымша жауаптар да берілген.) –72(Г), 15(Е), 8(О), 36(М), 49(Е), 21(Т), 70(Р), 47(И), 53(Я).
|
Өрнектер жазылған карточкалар. |
|
|
4–6 |
Өзектендіру. Серуеннің бағытын нақтырақ құру үшін сызбаны зерттейміз. (Карточкадағы сурет)
–Мына сызбадан қандай фигураларды көріп тұрсыңдар? –Үшбұрыштарды табыңдар. Олардың саны қанша?
(Төртбұрыштар, үшбұрыштар.) Оқушылар тақтаға шығып, фигураларды көрсете отырып санайды. |
Тақтадағы фигуралары бар карточкалар. |
|
7–11 |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят) Карточкадағы фигураларды қарауды ұсынады.
–Тақтадағы фигураларды қандай екі топқа бөлуге болады? (Бұрышты жəне бұрышы жоқ фигуралар.) Мұғалім бұрышы жоқ фигураларды алып қояды. –Қалған фигураларды қандай үш топқа бөлуге болады? (Үшбұрыштар, төртбұрыштар, бесбұрыштар.)
(Бұрыштары мен қабырғаларының саны.)
бұрышы, үшбұрыштардың – 3 бұрышы бар.)
–Қалай ойлайсыңдар, біздің серуеніміз қандай тақырыпқаарналады? |
Тақтадағы фигуралары бар карточкалар. |
|
12–25 |
Жаңаны ашу. |
Оқулық, қағазпарақ, |
|
|
–Бұрыш дегеніміз не?
(Бұрыш – бұл бір нүктеден шыққан əртүрлі екі сəуледен құралған геометриялық фигура). Бұрыштың сəулелері қабырға деп аталады. Ал сəулелердің түйісетін нүктесі төбе деп аталады. Қорытынды жасаймыз: Бұрыш –бұл ...
–Қандай бұрыш екенін қалай анықтауға болады? (Мұны қалай жасайтынын тақтада жəне сызбада көрсетеді.) Сызбадағы үшбұрышты қарастырыңдар. Оның бір бұрышының тік екеніне көздерің жетті. Бұрыш моделінің көмегімен осы үшбұрыштың басқа бұрыштары да тік болатын, болмайтынын анықтаңдар.
Үшбұрыштың сызбасына қарауды ұсынады.
Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Оқулықтағы 1-тапсырма талқыланғаннан кейін, суретке қарауұсынылады.
(Ұқсас сызба алдын ала тақтада орындалады.) Мұғалім фигуралардың əр бұрышының түрін анықтауды, сүйір, тік, доғал бұрыштарды өз бетімен табуды ұсынады. Бұдан кейін тексерумен жұптық жасауорындалады. Өзіндік жұмыс. Мұғалім дəптердегі 1-тапсырманы орындамас бұрын бағалау критерийін оқуды ұсынады. Бағалау критерийі «Бұрыш түрлерін білемін» - бұрыштар тік, сүйір жəне |
жинақ полотносы. |
|
|
доғал болады. «Бұрыш түрлерін анықтай аламын» - үшбұрышты сызғыштың көмегімен бұрыштың түрін анықтауға болады. «Барлық бұрышы тік көпбұрыштардың атауын білемін» - бұл тіктөртбұрыш жəне шаршы, тік бұрышы бар үшбұрыштар. Бұдан кейін оқушылар өзің-өзі бағалаумен өз бетімен жұмыс жасайды. |
|
|
26–35 |
Жаңаны қолдану. Дəптердегі 2-тапсырма – тексере отырып орындалатын өзіндік жұмыс. Өткенді қолдану. Мұғалім əрбір оқушыға арналған сараланған жұмыс ұйымдастырды (мұғалім тапсырманы таңдайды), бұл есептеуге берілген тапсырма (жылдамдыққа) мүмкін немесе үлгі бойынша тексерумен баған түрінде есептеу болуы мүмкін. Немесе есеп шығаруға берілген №3 тапсырма. |
Оқулық. Дəптер. |
|
36–40 |
Рефлексия. |
Жетістіктер |
|
|
–Сабақтың басында өзіміздің алдымызға қандай мақсаттар |
жолағы |
|
|
қойдық? |
|
|
|
– Бұл мақсаттарға жете алдық па? |
|
|
|
– Қиындықтар болды ма? |
|
|
|
– Оларды еңсере алдыңдар ма? |
|
|
|
– Бүгінгі сабақ несімен қызық болды? |
|
|
|
Өз жұмысын жетістік сызғышының көмегімен бағалау |
|
|
|
ұсынылады. |
|
шағым қалдыра аласыз





