|
Сабақ тақырыбы: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндері |
Мектеп «Тоқсансай» жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Қойлан Г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін табуға үйрену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін кесте арқылы таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін қолданып есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Бірлік шеңбер арқылы тригонометриялық функциялар мәндерін таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін таба аламын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тригонометрия,синус, косинус, тангенс, котангенс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін қолданып есептер шығара аласыңдар ма? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Кез-келген бұрыштың тригонометриялық функциялары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 10 мин |
Ширату сәті «Тропикалық жаңбыр» жаттығуы Логикалық сұрақ 4921508 санында кейбір цифрларды өшіргенде ең кіші үш таңбалы сан шығуы тиіс. Өшіруге болатын төрт цифрды көрсетіңіз. (Берілген сандағы цифрлар реті өзгермейді) A) 1, 5, 0, 8 B) 4, 9, 2, 5 C) 4, 2, 1, 0 D) 4, 9, 5 8 E) 4, 9, 2, 1 Сұрақ-жауап әдісі Кез-келген бұрыштың тригонометриялық функциялары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
«Инсерт» әдісі Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқи отырып, келесі түрдегі жұмысты орындап отырыңыз. Мәтіннің ашық жеріне белгі қойып отырасыз. «v»-егер сіздің оқып отырғаныңыз, сіздің білгеніңізбен сәйкес келсе. «-»-егер оқып отырған ақпарат, сіз білген ақпаратпен сәйкес келмесе. «+»-егер алынған ақпарат, сіз үшін жаңа мәлімет болса. «?»-егер ақпарат, сіз үшін күдікті немесе сізді таңқалдырған болса “Тригонометрия” сөзі грек тілінен аударғанда “Үшбұрыштарды шешу” ұғымды білдіреді.Тригонометрия ғылыми терминін адамдар бұрынғы кезде практикалық әрекеттерге қолданылған емес.Мысалға алсақ: суда жүзу,жер өлшеу,архитектура талаптарына қандай да бір элементтер арқылы есептеу әдістеріне қолдаған екен. Географиялық карталарды жер қыртыстарын өлшеуде қолданған.Ең алғаш рет Ежелгі грек ғалымы белгілі Клавдий Птоломей «Альмагест»атты еңбегінде «Хорда тригонометриясы»атты еңбегін ойлап тапқан.Санды шеңберде кез келген бұрыштың тригонометриялық функциясымен таныстыңдар және sinα, cosα, tgα, ctgα мәндері радиустың ұзындығына тәуелді бола алмайды.Сондықтанда тригонометриялық функцияларда қарастырған кезде радиусы 1-ге тең шеңберді алу жеткілікті.Мысалы жылжымалы ОВ радиусының соңғы нүктесіндегі синус функциясы тек ордината у-пен,ал В нүктесіндегі косинустың мәні абсцисса х-пен анықталатын болады.ОВС тікбұрышты үшбұрышын қарастырайық..Сонда Пифагор теоремасы бойынша ОВ=ОС²+ВС²,мұндағы ОВ= 1,ОС=х,ВС=у немесе ОС=х= sinα,ВС=у= cosα . sin²α + cos²α =1, (1) Бұл теңдікті α-ның кез келген мәнінде дұрыс,яғни тепе-теңдік болып табылады. .Пифагор теоремасы бойы нша c²=a²+b² орынына қоямыз.
1 – мысал.
Шешуі.
2 – мысал. Келесі бұрыштардың: 1) 900; 2) 3600 (47-сурет) тригонометриялық функцияларының мәнін табайық. Шешуі.
1) Егер
2) Егер
Есеп шығарған кезде жиі
қолданылатын радианмен (градуспен) берілетін
3 – мысал.
Шешуі. Кестені қолдана отырып,
№ 370 №371 №372 есептер шығару Дескриптор: Кез-келген а бұрышының синус, косинус, тангенс, котангенс мәндерін анықтайды. Бірлік шеңберді қолдана алады. |
Оқулық Дәптер Қалам мәтін |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 мин |
Семантикалық карта толтыру арқылы сабақты қорытындылау Кері байланыс. Екі жұлдыз, бір тілек. Стикерге жазып іледі. Өзін-өзі бағалау |
А4 парақтары Стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алу . №373 |
күнделік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау—Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Үлгерімі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беремін. |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор арқылы |
Географиямен байланыстырамын |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді бола ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндері
|
Сабақ тақырыбы: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндері |
Мектеп «Тоқсансай» жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Қойлан Г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін табуға үйрену |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін кесте арқылы таба алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін қолданып есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Бірлік шеңбер арқылы тригонометриялық функциялар мәндерін таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін таба аламын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тригонометрия,синус, косинус, тангенс, котангенс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің мәндерін қолданып есептер шығара аласыңдар ма? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Кез-келген бұрыштың тригонометриялық функциялары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 10 мин |
Ширату сәті «Тропикалық жаңбыр» жаттығуы Логикалық сұрақ 4921508 санында кейбір цифрларды өшіргенде ең кіші үш таңбалы сан шығуы тиіс. Өшіруге болатын төрт цифрды көрсетіңіз. (Берілген сандағы цифрлар реті өзгермейді) A) 1, 5, 0, 8 B) 4, 9, 2, 5 C) 4, 2, 1, 0 D) 4, 9, 5 8 E) 4, 9, 2, 1 Сұрақ-жауап әдісі Кез-келген бұрыштың тригонометриялық функциялары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
«Инсерт» әдісі Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқи отырып, келесі түрдегі жұмысты орындап отырыңыз. Мәтіннің ашық жеріне белгі қойып отырасыз. «v»-егер сіздің оқып отырғаныңыз, сіздің білгеніңізбен сәйкес келсе. «-»-егер оқып отырған ақпарат, сіз білген ақпаратпен сәйкес келмесе. «+»-егер алынған ақпарат, сіз үшін жаңа мәлімет болса. «?»-егер ақпарат, сіз үшін күдікті немесе сізді таңқалдырған болса “Тригонометрия” сөзі грек тілінен аударғанда “Үшбұрыштарды шешу” ұғымды білдіреді.Тригонометрия ғылыми терминін адамдар бұрынғы кезде практикалық әрекеттерге қолданылған емес.Мысалға алсақ: суда жүзу,жер өлшеу,архитектура талаптарына қандай да бір элементтер арқылы есептеу әдістеріне қолдаған екен. Географиялық карталарды жер қыртыстарын өлшеуде қолданған.Ең алғаш рет Ежелгі грек ғалымы белгілі Клавдий Птоломей «Альмагест»атты еңбегінде «Хорда тригонометриясы»атты еңбегін ойлап тапқан.Санды шеңберде кез келген бұрыштың тригонометриялық функциясымен таныстыңдар және sinα, cosα, tgα, ctgα мәндері радиустың ұзындығына тәуелді бола алмайды.Сондықтанда тригонометриялық функцияларда қарастырған кезде радиусы 1-ге тең шеңберді алу жеткілікті.Мысалы жылжымалы ОВ радиусының соңғы нүктесіндегі синус функциясы тек ордината у-пен,ал В нүктесіндегі косинустың мәні абсцисса х-пен анықталатын болады.ОВС тікбұрышты үшбұрышын қарастырайық..Сонда Пифагор теоремасы бойынша ОВ=ОС²+ВС²,мұндағы ОВ= 1,ОС=х,ВС=у немесе ОС=х= sinα,ВС=у= cosα . sin²α + cos²α =1, (1) Бұл теңдікті α-ның кез келген мәнінде дұрыс,яғни тепе-теңдік болып табылады. .Пифагор теоремасы бойы нша c²=a²+b² орынына қоямыз.
1 – мысал.
Шешуі.
2 – мысал. Келесі бұрыштардың: 1) 900; 2) 3600 (47-сурет) тригонометриялық функцияларының мәнін табайық. Шешуі.
1) Егер
2) Егер
Есеп шығарған кезде жиі
қолданылатын радианмен (градуспен) берілетін
3 – мысал.
Шешуі. Кестені қолдана отырып,
№ 370 №371 №372 есептер шығару Дескриптор: Кез-келген а бұрышының синус, косинус, тангенс, котангенс мәндерін анықтайды. Бірлік шеңберді қолдана алады. |
Оқулық Дәптер Қалам мәтін |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 мин |
Семантикалық карта толтыру арқылы сабақты қорытындылау Кері байланыс. Екі жұлдыз, бір тілек. Стикерге жазып іледі. Өзін-өзі бағалау |
А4 парақтары Стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алу . №373 |
күнделік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау—Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Үлгерімі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беремін. |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор арқылы |
Географиямен байланыстырамын |
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді бола ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім |
|||
шағым қалдыра аласыз






































