Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бұрыштың түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
5 cыныпқа математикадан қысқа мерзімді жсопар.Мақсаттары:Бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық)
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҰМЖ тарауы: 5.4 В Бұрыштар. Көпбұрыштар. Мектеп:``М.Әуезов атындағы орта мектебі``

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Файзрахманова А.К.

Сабақтың тақырыбы

Бұрыштың түрлері

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.1.5

Бұрыштардың түрлерін ажырату (сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық)

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Бұрыштардың түрлерін ажыратып, анықтама бере алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Сурет және градустық өлшемі бойынша бұрыштардың түрлерін анықтайды .

Кейбір оқушылар: Градустық өлшемдеріне қарай бұрыштарды белгілеп, сала алады. Есеп шығаруда қолдана алады.


Бағалау критерийі

Білім алушы

  • Бұрыш және оның градустық өлшемін табады

  • Сурет бойынша бұрыштардың түрлерін ажыратады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Бұрыш түрлерін ажырата алады

Негізгі сөздер мен тіркестер, тақырыптық терминдер:

  • Таңдаған бұрыштардың ішінен сүйір, тік, доғал, жазыңқы,толық бұрыштарды атай алады.

  • толықтауыш сәулелер;

  • транспартир көмегімен бұрыштарды салу алгоритмін сипаттайды

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- тік бұрыш неше градусқа тең ..............

- тік бұрыштан кем бұрыш ………….

- тік бұрыштан артық, бірақ жазыңқы бұрыштан кем бұрыштар ..........

Жазылым бойынша ұсыныстар: бұрыштарды өлшеу және салыстыруда транспортирді қолдана алады

Құндылықтарға

баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығы бойынша Отансүйгіштікке және математикалық терминдер арқылы іске асырылады.

Пәнаралық байланыс

География,Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Оқушылар бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы (8 мин)

1 минут




1 минут





2 минут








4 минут

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

Бүгінгі сабақта жұптық, топтық, жеке жұмыс арқылы жүргізіледі


Топқа бөлу

Оқушыларды үшбұрыш, шаршы,тік төртбұрыш арқылы топқа бөлемін және таңдаулары бойынша әр топ мүшелеріне жақсы психологиялық сипаттама беремін



Геометриялық фигуралар (үшбұрыш, шаршы,тік төртбұрыш)

1-тапсырма «Миға шабуыл»

«Архитекторда қонақта» ойыны,

Бәйтерек, Пирамида, Тәуелсіздік сарайы фотосуреттер арқылы (1 минут) бір сәтімен жұмыс жасатамын, сұрақтар қою арқылы диалогке тартамын

* Фотосуретте не көрсетілген?

*Бұл фотосуреттерден қандай ерекшеліктерді байқадыңыздар?

*Көріністі өз ойларыңызбен бөлісіңіздер...

*Балалар сіздер бұл көріністің біздің сабағымызға байланысы қандай деп ойлайсыздар?

*Сабақта ол туралы қандай мәлімет білгілерін келеді? Әр топ берілген тапсырмасы бойынша жұмыстанады, ойланады, жауап береді, бірінің ойын екіншісі толықтырады. 

*

Саралау:Диолог жәнге қолдау көрсету

Бағалау:«Бас бармақ» әдіс-тәсілін қолданамын


Бәйтерек

Пирамида


Тәуелсіздік сарайы

фотосуреттері слайд



Сабақтың ортасы

28 минут

2 минут

( Жекелей)








13 минут

(жұптық, топтық)
















6 минут

(жұптық жұмыс)

























4 минут

(жекелей жұмыс)

2-тапсырма ( БББ кестесіндегі Білгім келеді? жауап алу мақсатында оқулықпен жұмыс)

  1. Мәтінді жекелей оқу (2 минут).

  2. «Сен маған, мен саған»-жұптық жұмыс

Оқушыларға әртүрлі бұрыштары бар ресурс үсынамын

Әрбір оқушы қағазға бұрыштардың бірнеше түрін салып, оларды белгілейді. Қағаздың келесі жағына салған бұрыштардың қайсысы сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық бұрыштар екенін жазады. Қағазды жұбына береді, ол салынған бұрыштар сызбасының астына бұрыштың түрін жазады.Содан соң жұптағы оқушылар өз жауаптарын салыстыра отырып нәтижесін талдап анықтама беріп, үштілділікті насихаттау арқылы постер қорғайды (басқа топқа түсіндіреді).

Олардан бұрыштарды жүйелендіріп, өз таңдауларын түсіндіруді сұраимын. Оқушыларды «доғал бұрыш», «сүйір бұрыш», «тік бұрыш» ұғымдарын түсінуге бағыттаймын.


сүйір бұрыш - острый угол – acute angle

тік бұрыш – прямой угол –direct comer

доғал бұрыш –тупой угол –obtuse angle

жазыңқы бұрыш- развернутый угол - unfolded

толық бұрыш- полный угол – complete


Саралау: Дереккөз

Бағалау: «Шапалақ»

3-тапсырма . (топтық) «Ойлан-жұптас, бөліс» әдісі

Үшбұрыш тобына:

А №1216.

  1. 7.34-суреттегі сүйір, тік, доғал, жазыңқы, толық бұрышты атаңдар.

В №1220.

Сағаттың минуттық тілі мен сағаттық тілі қандай бұрыш жасайды: сағат 3-те; 4-те; 6-да?

С №1224.

Қай тұжырымдама дұрыс?

Шаршы тобына:

А №1216.

  1. Градустық өлшемін өздеріңше таңдап алып, сүйір бұрыш, доғал бұрыш салып, оларды градустық өлшемдерімен жазыңдар.

В №1221.

С №1225

Тік төртбұрыш тобына:

А №1217.

Кальканы немесе түссіз пленканы пайдаланып, беттестіру әдісімен 7.35-суреттен тең бұрышарды теңдік белгісімен жазыңдар.

В №1222.

С №1226

Саралау: Тапсырма

Бағалау: «Бағдаршам»

4-тапсырма Мәртебелі сұрақ. (Топ көшбасшысына қойылады)
Үшбұрыш тобына: 1. Күнделікті өмірден жазыңқы бұрышты қайдан байқадыңыздар? 
Шаршы тобына:

Транспортир болмаған жағдайда бұрышты қалай

шамалауға болады? 

Тік төртбұрыш тобына:

Сағат таңғы 6 болса, сағат тілдері қандай бұрыш жасайды? 

Саралау: Диалог және қолдау көрсету
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек»


о

2 минут

Сергіту сәті:«Бұрыламыз бұрышқа »



Сабақтың соңы

( 10 минут )

Қортындылау

5-тапсырма. «Элективті тест»

Бұрыш түрлерін бекіту кезеңінде «Geo-Gebra» сайтын қолданып қорытындылайды.

Үйге тапсырма § 3.2

467 №470

Бағалау. Өзін өзі бағалау

Саралау: қарқын

Рефлексия: «Табыс сатысы»

Кері байланыс: «Ақжелкен»

АКТ


Оқулық

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақтың процесін жоспарлау барысында «Архитекторда қонақта» ойыны арқылы тиімді оқыту және топпен, жекелей, жұппен жұмыс істеу барысында әр оқушыға мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. «Диалог және қолдау көрсету» әдістері арқылы БББ кестесі жоспарланады. «Ойлан-жұптас,бөліс» әдісі арқылы оқушылардың қабілетіне қарай деңгейлік тапсырмалар дайындалады.

Смайлик ,бағдаршам, бас бармақ, «Ойлан- жұптас бөліс» жаттығуы қалыптастырушы бағалау парағы

Кабинетте қауіпсіздік шараларын қатаң сақталады.

«Жылы жүрек-жақсы тілек» атты шаттық шеңбері, «Бұрыламыз бұрышқа» сергіту сәті өткізіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ үдерісінде оқыту мақсаттары қамтылады, сабақ мақсаттары үшін ұсынылатын іс-әрекеттер мен қалыптастырушы бағалау нақты ұйымдастырылады.










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
21.12.2017
1583
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11