|
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Сынып: 7 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.2бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу; 7.2.1.3бірмүшені стандарт түрде жазу; 7.2.1.4бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін таба алады; -бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 4,5 мин 9 мин |
Стол үстінде сынып оқушыларының санына байланысты карточкалар жатады. Карточкаларда үш түрлі тапсырма жазылған
Натурал санды алған оқушы X тобына, Бөлшектерді алғандар Y тобына,
Психологиялық ахуал сабақты бастар алдында оқушыларға жағымды әсер туғызу «Мен елімді сүйемін»тренингі Егер сіздің досыңыз болса, көршіңнің басын
сипаңыз; Егер сіздің, көңіл күйіңіз қобалжулы болса,
өз басыңызды
сипаңыз; Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданыңыз. Оқушыларға тапсырмаға қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұраңыз, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді.
|
Мұғалім: Мен бірнеше тұжырымдарды оқимын, әрбір топ дәптерлеріне тұжырым дұрыс деп ойласа, «ия» деп, жалған деп ойласа, «жоқ» деп жазу керек. Бірақ мұқият болыңыз. Графикалық тест 1-тапсырма 1. Сандар мен әріптерден көбейту амалы арқылы құрастырылған бүтін өрнекті бірмүше деп атайды..(ия) 2.
3. Егер бірмүшеде әріп көбейткіш жоқ болса, онда оның дәреже көрсеткіші бірге тең деп саналады.. (жоқ) 4. Стандарт түрдегі бірмүшенің сандық көбейткішін бірмүшенің коэффициенті деп атайды. . (ия) 5 . Стандарт түрдегі бірмүшелікте әріптер алфавиттік ретпен жазылмайды. (жоқ) 6.
Графикалық тест жауабы.
Слайд арқылы тақырыпқа шығады. Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. «Бірмүше» |
Оқушылардың әрқайсы жинаған ұпайларын «Сыр сандыққа» жинап жазып отырады әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-7 арасында ұпай жинай алады тексеру дәптер алмасу арқылы |
1 -3 слайд Барабан айналдыру 4 -5 слайд Білім ланд платформасы 6- СлайBilimland платформасы |
|||
|
Сабақтың ортасы 22,5 мин |
«Жақын арада даму аймағын» анықтау. Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру, бекіту:
Жеке жұмыс Топтарға тапсырмалар ұсыну. Оқулықтан есептер орындату. 1-топ,№2.7 (1;4) №2.8 2-топ №2.7 (2;5) №2,9 3-топ №2.7 (3;6) №2.10
Кесте толтыру
|
Тақтадағы слайдтағы ережелерді мұғалімміен бірге еске түсіреді, мысалдар келтіруге болады. Дескрипторлар: Бірмүшені анықтай алады.
Есептер орындату «Жұптас-бөліс» әдісі Оқулықтан тапсырмалар орындайды, тексеру дәптер алмасу арқылы немесе тақтада орындату арқылы Дескрипторлар: а) бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге шығара біледі; б) берілген көбейтіндіні дәреже түрінде жазады.
Ауызша тапсырма Ой- түрткі. Оқушылар алдымен жауап береді, соңынан мұғалім түзетеді. Бағалау критерийі:стандарт түрде жаза алады.
Тізбектей тапсырманы орындау Бағалау критерийі: бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін таба алады; бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; Мысалдарды талдау арқылы тақырыпты тереңірек түсіндіру. Жеке жұмыс.
Бағалау критерийі: бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; Әр топтан ұпайлары төмен оқушыларға мүмкіндік бере отырып сол оқушылардан жауап алу. |
Ережелерді еске түсіріп мысалдар келтіру арқылы 1-3 арасында ұпай жинай алады. Әр тапсырмаларды орындату арқылы дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-6 арасында ұпай жинай алады, Ауызша тапсырма орындалады, тақтада тексеріледі, әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі Әр тапсырмаларды орындату арқылы дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-6 арасында ұпай жинай алады, әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-4 арасында ұпай жинай алады |
7-8 слайд
Кір жау әдісі
9-слайд
10-слайд
11-слайд |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин 4 мин |
|
Тест тапсырмасы орындалады,бірден тақтадан тексеріліп отырылады. Бағалау критерийлері бойынша бағаланады: бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді;
Шығармашылық тапсырма: «ЕКОЕ пен ЕҮОБ табу өмірде не үшін қажет?»
Үйге тапсырма:оқулықтан Есеп № 2.11 №2.12
Оқушылармен кері байланыс. |
Оқушылардың жинаған ұпайларын бағаға айналдыру: 1-6 ұпай «3», 4-10 ұпай «4» 10-нан жоғары «5» |
14-17 слайд
18-слайд
19-слайд
20-слайд |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бүтін көрсеткішті дәреже
Бүтін көрсеткішті дәреже
|
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Сынып: 7 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.2бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу; 7.2.1.3бірмүшені стандарт түрде жазу; 7.2.1.4бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін таба алады; -бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 4,5 мин 9 мин |
Стол үстінде сынып оқушыларының санына байланысты карточкалар жатады. Карточкаларда үш түрлі тапсырма жазылған
Натурал санды алған оқушы X тобына, Бөлшектерді алғандар Y тобына,
Психологиялық ахуал сабақты бастар алдында оқушыларға жағымды әсер туғызу «Мен елімді сүйемін»тренингі Егер сіздің досыңыз болса, көршіңнің басын
сипаңыз; Егер сіздің, көңіл күйіңіз қобалжулы болса,
өз басыңызды
сипаңыз; Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданыңыз. Оқушыларға тапсырмаға қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұраңыз, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді.
|
Мұғалім: Мен бірнеше тұжырымдарды оқимын, әрбір топ дәптерлеріне тұжырым дұрыс деп ойласа, «ия» деп, жалған деп ойласа, «жоқ» деп жазу керек. Бірақ мұқият болыңыз. Графикалық тест 1-тапсырма 1. Сандар мен әріптерден көбейту амалы арқылы құрастырылған бүтін өрнекті бірмүше деп атайды..(ия) 2.
3. Егер бірмүшеде әріп көбейткіш жоқ болса, онда оның дәреже көрсеткіші бірге тең деп саналады.. (жоқ) 4. Стандарт түрдегі бірмүшенің сандық көбейткішін бірмүшенің коэффициенті деп атайды. . (ия) 5 . Стандарт түрдегі бірмүшелікте әріптер алфавиттік ретпен жазылмайды. (жоқ) 6.
Графикалық тест жауабы.
Слайд арқылы тақырыпқа шығады. Мақсат: Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. «Бірмүше» |
Оқушылардың әрқайсы жинаған ұпайларын «Сыр сандыққа» жинап жазып отырады әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-7 арасында ұпай жинай алады тексеру дәптер алмасу арқылы |
1 -3 слайд Барабан айналдыру 4 -5 слайд Білім ланд платформасы 6- СлайBilimland платформасы |
|||
|
Сабақтың ортасы 22,5 мин |
«Жақын арада даму аймағын» анықтау. Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру, бекіту:
Жеке жұмыс Топтарға тапсырмалар ұсыну. Оқулықтан есептер орындату. 1-топ,№2.7 (1;4) №2.8 2-топ №2.7 (2;5) №2,9 3-топ №2.7 (3;6) №2.10
Кесте толтыру
|
Тақтадағы слайдтағы ережелерді мұғалімміен бірге еске түсіреді, мысалдар келтіруге болады. Дескрипторлар: Бірмүшені анықтай алады.
Есептер орындату «Жұптас-бөліс» әдісі Оқулықтан тапсырмалар орындайды, тексеру дәптер алмасу арқылы немесе тақтада орындату арқылы Дескрипторлар: а) бірнеше тең көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге шығара біледі; б) берілген көбейтіндіні дәреже түрінде жазады.
Ауызша тапсырма Ой- түрткі. Оқушылар алдымен жауап береді, соңынан мұғалім түзетеді. Бағалау критерийі:стандарт түрде жаза алады.
Тізбектей тапсырманы орындау Бағалау критерийі: бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін таба алады; бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; Мысалдарды талдау арқылы тақырыпты тереңірек түсіндіру. Жеке жұмыс.
Бағалау критерийі: бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді; Әр топтан ұпайлары төмен оқушыларға мүмкіндік бере отырып сол оқушылардан жауап алу. |
Ережелерді еске түсіріп мысалдар келтіру арқылы 1-3 арасында ұпай жинай алады. Әр тапсырмаларды орындату арқылы дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-6 арасында ұпай жинай алады, Ауызша тапсырма орындалады, тақтада тексеріледі, әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі Әр тапсырмаларды орындату арқылы дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-6 арасында ұпай жинай алады, әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-4 арасында ұпай жинай алады |
7-8 слайд
Кір жау әдісі
9-слайд
10-слайд
11-слайд |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин 4 мин |
|
Тест тапсырмасы орындалады,бірден тақтадан тексеріліп отырылады. Бағалау критерийлері бойынша бағаланады: бірмүшені стандарт түрде жазады;бірмүшелерді көбейтуді орындайды және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсетеді;
Шығармашылық тапсырма: «ЕКОЕ пен ЕҮОБ табу өмірде не үшін қажет?»
Үйге тапсырма:оқулықтан Есеп № 2.11 №2.12
Оқушылармен кері байланыс. |
Оқушылардың жинаған ұпайларын бағаға айналдыру: 1-6 ұпай «3», 4-10 ұпай «4» 10-нан жоғары «5» |
14-17 слайд
18-слайд
19-слайд
20-слайд |
|||
шағым қалдыра аласыз






















