|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтау жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманалиева М . |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы:4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
116. Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептер/ Ауаны қорғау |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шешу, кері есеп құрастыру, шығару |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шешеді, кері есеп құрастырады, шығарады |
|||||||||||||||||
|
Құндылық |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Жаңа тәсілдер мен технологияларды қолдануды талап ететін балалар жобаларына қатысуға дайын болу |
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||||||||||||||
|
2 минут |
Үй тапсырмасын сұрау 10-тапсырма. Есептерді шығар. А О Отырғызу керек-?км Ш: 1) 126*2/9=126:9*2=14*2=28 км (отырғызылды) 2) 126-28=98 км (отырғызу керек) Ж: Тағы жол шетінің 98км-іне ағаш отырғызу керек. Ә b S=?км2 Р=?км Ш: 1) 15*3/5=15Ж5*3=3*3=9км (в) 2) S=a*b=15*9=135км2 3) Р=2*(а+в)=2*(15+9)=2*24=48км Ж: Егістіктің ені-9км, ауданы-135км2, периметрі-48км
|
Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1. Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады.1б |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут 3 минут 3 минут 4 минут 4 минут 1 минут 3минут 4 минут 4 минут 4 минут 4 минут 3 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Есептерді шығар. А) Ш: 21:1*6=126 Ж: Саяжолда 126 ағаш бар. Ә) Ш: 63:3*6=21*6=126 Ж: Саяжолда 126 ағаш бар
2-тапсырма. Есептерді шығар. А) Демалыстың 2/8б. -6күн Демалыс-? күн Ш: 1) 6:2=3 2) 3*8=24 6:2*8=24 Ж: Арманның ағасының демалысы 24 күнге созылады. Ә) Күн батареясының 2/9б.-18т Күн батареясы -?т Ш: 1) 18:2=9 2) 9*9=81 18:2*9=81 Ж: Үйді жарықтандыру үшін барлығы 81 тақта күн батареясы керек. 3-тапсырма. Есептерді шығар. m1=11ц/га m2=9ц/га S1=S2=85га
M ?ц артық M2-? Ш: M1= m1* S1=11*85=935 ц M2= m2* S2=9*85=762 ц 935-762=170ц Ж: 1-фермер 2-фермерден 170ц артық түсім жинады. Ә) t=3сағ V1=48 миль/сағ S=198миль V2=? миль/сағ Ш: S=( V1+ V2 )*t V2=S:t- V1=198:3-48=18 миль/сағ Ж: Екінші кеме 18 миль/сағ жылдамдықпен жүзген. 4-тапсырма. "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі. Тапсырманы орында. Сан сәулесін сыз. Бөлшектерді сан сәулесінде белгіле.
Сергіту сәті
ЕБҚ Өрнектердің мәнін тап. 738 920 – (17 728 + 4 319)=716873 29 251 – 12 729 + 3 018=19540 211 729 + 73 704 – 3 817=281616 5-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. Тапсырманы орында. А) 7/9; 4/9; 5/9 4/7; 2/7; 3/7; 1/7 3/6; 5/6; 1/6 4/7; 4/9 5/9; 5/6 3/7; 3/6 1/7; 1/6 7/9; 2/7 Ә) 1) 7/9 > 4/9 2/7<3/7 5/6> 1/6 2) 4/7>4/9 3/7 < 3/6 1/7 < 1/6 6-тапсырма. Әрбір суретке текшелерді орналастыру планы берілген. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтыр.
7-тапсырма. Диаграмманы қара. Ол бойынша сынып тастарыңа қоятын сұрақтар құрастыр.
1)Ең АЛИ-ң деңгейі жоғары қала? (Алматы) 2) АЛИ-і 2-ден аспайтын қалаларды ата.(Талдықорған, Көкшетау, Екібастұз) 3) АЛИ бойынша 2-ші орында тұрған қала (Шымкент) 8-тапсырма. Таразыда көрсетілген массаларды ата. Төменде көрсетілген массаларды анықта.
А) 1 кг 200г +650г=1 кг 850г Ә) 750г-450г =300г Б) 1 кг 500г +700г=2 кг 200г 9-тапсырма. Ойлан және жауап бер.
|
Есептерді шығарады.
Есепті шығарады.
Есепті шығарады.
Тапсырманы орындайды.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Тапсырманы орындайды.
Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтырады.
Диаграмманы қарап, ол бойынша сынып тастарына қоятын сұрақтар құрастырады.
Таразыда көрсетілген массаларды атап,төменде көрсетілген массаларды анықтайды.
Тапсырманы орындайды.
|
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
Дескриптор: 1. Есептерді шығарады. 1б
Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б
Дескриптор: 1. Есепті шығарады. 1б Дескриптор: 1. Тапсырманы орындайды.1б
Дескриптор: 1. Тапсырманы орындайды.1б
Дескриптор: 1. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтырады. 1б
Дескриптор: 1. Диаграмманы қарап, ол бойынша сынып тастарына қоятын сұрақтар құрастырады.1б
Дескриптор: 1. Таразыда көрсетілген массаларды атап,төменде көрсетілген массаларды анықтайды.1б
Дескриптор: 1.Тапсырманы орындайды.1б |
оқулық
Оқулық Дәптер
дәптер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 минут
1 минут
1 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 10-тапсырма. Есептерді шығар.
О Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырма сын жазады
|
Мадақтау сөздерін айту Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Балдар жиынтығын қою
|
Кері байланыс пллакаты |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
бүтіннің бөлігін табуға берілген есептер
бүтіннің бөлігін табуға берілген есептер
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақтау жалпы білім беретін мектеп |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұманалиева М . |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сыныбы:4 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
116. Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептер/ Ауаны қорғау |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шешу, кері есеп құрастыру, шығару |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шешеді, кері есеп құрастырады, шығарады |
|||||||||||||||||
|
Құндылық |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Жаңа тәсілдер мен технологияларды қолдануды талап ететін балалар жобаларына қатысуға дайын болу |
|||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут |
I. Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||||||||||||||
|
2 минут |
Үй тапсырмасын сұрау 10-тапсырма. Есептерді шығар. А О Отырғызу керек-?км Ш: 1) 126*2/9=126:9*2=14*2=28 км (отырғызылды) 2) 126-28=98 км (отырғызу керек) Ж: Тағы жол шетінің 98км-іне ағаш отырғызу керек. Ә b S=?км2 Р=?км Ш: 1) 15*3/5=15Ж5*3=3*3=9км (в) 2) S=a*b=15*9=135км2 3) Р=2*(а+в)=2*(15+9)=2*24=48км Ж: Егістіктің ені-9км, ауданы-135км2, периметрі-48км
|
Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1. Есептерді шығарып келгенін айтады. Жауаптарын салыстырады.1б |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 1 минут 3 минут 3 минут 4 минут 4 минут 1 минут 3минут 4 минут 4 минут 4 минут 4 минут 3 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Есептерді шығар. А) Ш: 21:1*6=126 Ж: Саяжолда 126 ағаш бар. Ә) Ш: 63:3*6=21*6=126 Ж: Саяжолда 126 ағаш бар
2-тапсырма. Есептерді шығар. А) Демалыстың 2/8б. -6күн Демалыс-? күн Ш: 1) 6:2=3 2) 3*8=24 6:2*8=24 Ж: Арманның ағасының демалысы 24 күнге созылады. Ә) Күн батареясының 2/9б.-18т Күн батареясы -?т Ш: 1) 18:2=9 2) 9*9=81 18:2*9=81 Ж: Үйді жарықтандыру үшін барлығы 81 тақта күн батареясы керек. 3-тапсырма. Есептерді шығар. m1=11ц/га m2=9ц/га S1=S2=85га
M ?ц артық M2-? Ш: M1= m1* S1=11*85=935 ц M2= m2* S2=9*85=762 ц 935-762=170ц Ж: 1-фермер 2-фермерден 170ц артық түсім жинады. Ә) t=3сағ V1=48 миль/сағ S=198миль V2=? миль/сағ Ш: S=( V1+ V2 )*t V2=S:t- V1=198:3-48=18 миль/сағ Ж: Екінші кеме 18 миль/сағ жылдамдықпен жүзген. 4-тапсырма. "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі. Тапсырманы орында. Сан сәулесін сыз. Бөлшектерді сан сәулесінде белгіле.
Сергіту сәті
ЕБҚ Өрнектердің мәнін тап. 738 920 – (17 728 + 4 319)=716873 29 251 – 12 729 + 3 018=19540 211 729 + 73 704 – 3 817=281616 5-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. Тапсырманы орында. А) 7/9; 4/9; 5/9 4/7; 2/7; 3/7; 1/7 3/6; 5/6; 1/6 4/7; 4/9 5/9; 5/6 3/7; 3/6 1/7; 1/6 7/9; 2/7 Ә) 1) 7/9 > 4/9 2/7<3/7 5/6> 1/6 2) 4/7>4/9 3/7 < 3/6 1/7 < 1/6 6-тапсырма. Әрбір суретке текшелерді орналастыру планы берілген. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтыр.
7-тапсырма. Диаграмманы қара. Ол бойынша сынып тастарыңа қоятын сұрақтар құрастыр.
1)Ең АЛИ-ң деңгейі жоғары қала? (Алматы) 2) АЛИ-і 2-ден аспайтын қалаларды ата.(Талдықорған, Көкшетау, Екібастұз) 3) АЛИ бойынша 2-ші орында тұрған қала (Шымкент) 8-тапсырма. Таразыда көрсетілген массаларды ата. Төменде көрсетілген массаларды анықта.
А) 1 кг 200г +650г=1 кг 850г Ә) 750г-450г =300г Б) 1 кг 500г +700г=2 кг 200г 9-тапсырма. Ойлан және жауап бер.
|
Есептерді шығарады.
Есепті шығарады.
Есепті шығарады.
Тапсырманы орындайды.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
Тапсырманы орындайды.
Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтырады.
Диаграмманы қарап, ол бойынша сынып тастарына қоятын сұрақтар құрастырады.
Таразыда көрсетілген массаларды атап,төменде көрсетілген массаларды анықтайды.
Тапсырманы орындайды.
|
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
Дескриптор: 1. Есептерді шығарады. 1б
Дескриптор: 1. Есепті шығарады.1б
Дескриптор: 1. Есепті шығарады. 1б Дескриптор: 1. Тапсырманы орындайды.1б
Дескриптор: 1. Тапсырманы орындайды.1б
Дескриптор: 1. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтырады. 1б
Дескриптор: 1. Диаграмманы қарап, ол бойынша сынып тастарына қоятын сұрақтар құрастырады.1б
Дескриптор: 1. Таразыда көрсетілген массаларды атап,төменде көрсетілген массаларды анықтайды.1б
Дескриптор: 1.Тапсырманы орындайды.1б |
оқулық
Оқулық Дәптер
дәптер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 минут
1 минут
1 минут |
IV.Сабақты қорытындылау (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Үй тапсырма 10-тапсырма. Есептерді шығар.
О Рефлексия
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырма сын жазады
|
Мадақтау сөздерін айту Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Балдар жиынтығын қою
|
Кері байланыс пллакаты |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





қушылардың білімін бағалау












