Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«А.С.Пушкин атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ
«Қазақ тілі мен әдебиеті» пәні
|
Бөлім: |
4. Қазақстанның ежелгі қалалары және «Ұлы жібек жолы» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Тураходжаева З.А |
|
|
Күні: |
22.11.2021ж. |
|
|
Сынып: 7в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
54. Б.Ұзақов «Жантаза» (1-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау; 7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Әр қаланың өзінің ерекше бойтұмары болады. Тараздың бойтұмары — Қарахан мен Айша Бибі күмбездері. Аңыз бойынша, Айша Бибі Түркістанда жас батыр Қараханмен кездеседі. Бірін бірі ұнатқан екі жас үйленуге келіседі. Жаугершілік заман болғандықтан, елін, жерін қорғап шайқаста жүрген Қарахан уәделі мерзімде Айша Бибіге бара алмай қалады. Аңызды әрі қарай білім алушы жалғастырады
|
«Ой қозғау» әдісі Балалар, Айша Бибі мен Қарахан туралы аңызды кім жалғастырады? «Сұрақ-жауап» әдісі
Мысалы Айша Бибі мен Қарахан туралы аңыздың 21 нұсқасы бар.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы деп ойлайсыңдар? |
Дескриптор Білім алушы -өткен тақырып бойынша аңызды жалғастырып айта алады- 2б. -тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді -1 балл.
|
|
|
Сақтың ортасы 25 минут |
Мәтіналды жұмыс «Мағынаны тану» әдісі Жазушы Бегабат Ұзақов «Жантаза» атты бұл кітабына енген шығармаларымен адамның жан-дүниесіндегі буырқаныс, толғаныстардың жұмбағына үңіліп, өмірдегі сан түрлі қайшылықтарды суреттеу арқылы пәлсапалық ой түйіп, рухани ізгілік пен адалдыққа шақырады. Шығармалардың тілі шұрайлы, ойы орнықты. Әртүрлі стильде жазыла тұрып, ортақ парасат арнасында тоғысатын әңгімелердің болмысынан жазушының бөлекше қолтаңбасы айқын танылады. |
Аждаһа-айдаһар — байырғы наным-сенім бойынша бірнеше басты алып жыртқыш, қазақ ертегілерінде айдаһар «алып жылан». Пері — дүниелік өлшемнің сыртында, қатар өмір сүретін адам, жан-жануар бейнесіне ене алатын мифологиялық бейне. Пері кейде жын сөзінің парсы тіліндегі баламасы ретінде қолданылады. |
Білім алушы
|
Сөздік |
|
Мәтінмен жұмыс |
Тыңдалым. Оқылым 4-тапсырма.
|
Білім алушы мәтінді түсініп, оқиғаның дамуын біледі -1 балл. |
Оқулық |
|
|
Мәтіннен кейінгі жұмыс Мақұлық- мифические существа. Он сегіз мың ғаламның тылсымы- тылсым дүние сырлары (тайны Вселенной) |
берілген сөздерді екі бөлек бағанға аудармасымен жазып алыңдар.
|
Білім алушы автор берген мінездеменің тілдік құралдарын аударады -3 балл; |
|
|
|
Сақтың соңы 10 минут |
Сабақты бекіту Полилог - бірнеше адамның арасында болатын әңгіме. "Полилог" термині тілдің қарым-қатынастық қасиетін зерттеуде "диалог" терминіне қосымша қабылданған. Сөйлесушілердін саны екеу немесе одан көп болуы диалогтің сипатына қайшы келмейді, қайта олардың монологқа қарама-қарсы ортақ қасиетін аша түседі. Полилог сөйлеу тілінің формасы мен жанрына жатады. |
Айтылым. Полилог.
|
Білім алушы - мәтіннің түсініп, ой бөліседі -2 балл. |
|
|
Үй жұмысы: |
2-тапсырма, 101 бет. |
|
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Ұзақов «Жантаза» (1-сабақ)
Б.Ұзақов «Жантаза» (1-сабақ)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
«А.С.Пушкин атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ
«Қазақ тілі мен әдебиеті» пәні
|
Бөлім: |
4. Қазақстанның ежелгі қалалары және «Ұлы жібек жолы» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Тураходжаева З.А |
|
|
Күні: |
22.11.2021ж. |
|
|
Сынып: 7в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
54. Б.Ұзақов «Жантаза» (1-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау; 7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Әр қаланың өзінің ерекше бойтұмары болады. Тараздың бойтұмары — Қарахан мен Айша Бибі күмбездері. Аңыз бойынша, Айша Бибі Түркістанда жас батыр Қараханмен кездеседі. Бірін бірі ұнатқан екі жас үйленуге келіседі. Жаугершілік заман болғандықтан, елін, жерін қорғап шайқаста жүрген Қарахан уәделі мерзімде Айша Бибіге бара алмай қалады. Аңызды әрі қарай білім алушы жалғастырады
|
«Ой қозғау» әдісі Балалар, Айша Бибі мен Қарахан туралы аңызды кім жалғастырады? «Сұрақ-жауап» әдісі
Мысалы Айша Бибі мен Қарахан туралы аңыздың 21 нұсқасы бар.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы деп ойлайсыңдар? |
Дескриптор Білім алушы -өткен тақырып бойынша аңызды жалғастырып айта алады- 2б. -тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді -1 балл.
|
|
|
Сақтың ортасы 25 минут |
Мәтіналды жұмыс «Мағынаны тану» әдісі Жазушы Бегабат Ұзақов «Жантаза» атты бұл кітабына енген шығармаларымен адамның жан-дүниесіндегі буырқаныс, толғаныстардың жұмбағына үңіліп, өмірдегі сан түрлі қайшылықтарды суреттеу арқылы пәлсапалық ой түйіп, рухани ізгілік пен адалдыққа шақырады. Шығармалардың тілі шұрайлы, ойы орнықты. Әртүрлі стильде жазыла тұрып, ортақ парасат арнасында тоғысатын әңгімелердің болмысынан жазушының бөлекше қолтаңбасы айқын танылады. |
Аждаһа-айдаһар — байырғы наным-сенім бойынша бірнеше басты алып жыртқыш, қазақ ертегілерінде айдаһар «алып жылан». Пері — дүниелік өлшемнің сыртында, қатар өмір сүретін адам, жан-жануар бейнесіне ене алатын мифологиялық бейне. Пері кейде жын сөзінің парсы тіліндегі баламасы ретінде қолданылады. |
Білім алушы
|
Сөздік |
|
Мәтінмен жұмыс |
Тыңдалым. Оқылым 4-тапсырма.
|
Білім алушы мәтінді түсініп, оқиғаның дамуын біледі -1 балл. |
Оқулық |
|
|
Мәтіннен кейінгі жұмыс Мақұлық- мифические существа. Он сегіз мың ғаламның тылсымы- тылсым дүние сырлары (тайны Вселенной) |
берілген сөздерді екі бөлек бағанға аудармасымен жазып алыңдар.
|
Білім алушы автор берген мінездеменің тілдік құралдарын аударады -3 балл; |
|
|
|
Сақтың соңы 10 минут |
Сабақты бекіту Полилог - бірнеше адамның арасында болатын әңгіме. "Полилог" термині тілдің қарым-қатынастық қасиетін зерттеуде "диалог" терминіне қосымша қабылданған. Сөйлесушілердін саны екеу немесе одан көп болуы диалогтің сипатына қайшы келмейді, қайта олардың монологқа қарама-қарсы ортақ қасиетін аша түседі. Полилог сөйлеу тілінің формасы мен жанрына жатады. |
Айтылым. Полилог.
|
Білім алушы - мәтіннің түсініп, ой бөліседі -2 балл. |
|
|
Үй жұмысы: |
2-тапсырма, 101 бет. |
|
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз













