Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Агрегаттық күйлер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова А.Е |
|
Күні: |
17.10.2024 |
|
Сыныбы: 8 З |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы (5-7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексереді, сәттілік тілейді. Өткен тақырыпты тексеру. “Попкорн” әдісі 1. Балқу – заттың қатты күйден сұйық күйге өтуі?Иә 2. Балқу кезінде заттың температурасы әрқашан жоғарылай ма?Жоқ 3. Балқу кристалданудың кері процесі ме?Иә 4. Балқу кезінде заттың молекулалары жылдамырақ қозғала бастайды ма?Иә 5. Кристалдану – заттың сұйық күйден қатты күйге өтуі?Иә 6. Кристалдану кезінде заттың температурасы әрқашан төмендей ме?Жоқ 7. Кристалдану тек белгілі бір температурада бола ма?Иә 8. Кристалдану кезінде заттың молекулалары реттелген болады ма?Иә 9.Алюминий ыдыста мысты балқытуға бола ма?/жоқ 10. Мыс ыдыста болатты балқытуға болама?/жоқ 11.Заттың 3агрегаттық күй болады. Солай ма?/иә 12. 1 кг затты белгілі бір температураға қыздыру үшін жұмсалатын жылу мөлшеріне тең шаманы меншікті балқы жылуы деп айтады. Солай ма?/жоқ |
Оқушылар сәлемдесіп, орындарына жайғасады. Flippity платформасында кездейсоқ оқушы жауап береді Тақтада шеңбер көмегімен кездейсоқ таңдалған оқушы попкорнға жазылған сұраққа жауап береді.
|
«Ауызша бағалау» әдісі арқылы бағалау (Жарайсың!, Өте жақсы!, Жақсы!) |
Поп корн
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) Жұптық жұмыс. 8мин Топтық жұмыс 7-10мин Жеке жұмыс 10мин |
Ұлы ақын А.Құнанбаевтың Күз өлең шумағын оқимын. Осы өлең шумағындағы Күзді бейнелеп тұрған сөздерді табуды сұраймын. Бүгін біз булану және конденсация, қанықпаған және қаныққан булар тақырыбын қарастырамыз. Кері байланыс: Бұлт Тұман Шық т.с.с құбылыстар қалай пайда болады? ДЕМЕК оқушылар, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар. Тақырыпты меңгеру үшін мына бейнематералды ұсынамын 1 видео https://youtu.be/7VC2eFA6-AE?si=7De9czdhjWT6qso0 2видео https://youtu.be/d5sIFLQwBBI?si=0jw-h2QZd3rRtEK3 Оқушылардан видеода көргенді талқылауды сұраймын Физикалық диктант: (Оқулықпен жұмыс)
“Мағынаны тану” әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырмалар таратамын:.
Оқу мақсатының 2-сіне сәйкес графикті талдау тапсырмасы: График бойынша 2 л суды буға айналдыру процесі көрсетілген, а) графиктің АВ ВС бөлігі заттың қандай күйлеріне сәйкес? б) ВС бөлігі неге уақыт осіне параллель?
Графикте массасы 500 г сұйықты қыздырып буға айналдыру процесі көрсетілген а) Заттың булану температурасын табыңыздар б) АВ және ВС бөлігіндегі заттың қандай күйіне сәйкес келеді?
|
Оқушылар А.Құнанбаевтың Күз атты өлең шумағынан күзді бейнелейтін сөздерді табады. Күтілетін жауап: Бұлт, Тұман сөздерін атайды.
Оқушылар ойланады. Мүмкін балама жауаптар береді.
Оқушылар бейнематериалды көреді.
Оқушылар талқылайды
Оқушылар жауап береді.
Оқушылар оқулықты оқи отырып, тиісті сөздерді табады.
оқушылар тапсырмаларды жұмыс парақтарына жазады. Болған соң олар жазғандарын оқып, жауаптарымен бөліседі. Содан кейін олар тақырыпты қаншалықты түсінгендерін бағалайды.
|
«Жарайсыңдар!!!» «Қандай ақылдысыңдар!» «Керемет»
Дескриптор: Булану процесін білді 0,5 б Кебу процесін білді 0,5б Кебу кез-келген температурада жүретінін білді. 0,5б Кебу процесі кезінде энергияны жұтылатынын білді. 0,5б Конденсация құбылысын түсінді 0,5б Сублимация процесін білді 0,5б Десублимация процесін білді 0,5б Қаныққан буды білді 0,5б Қанықпаған буды біледі. 0,5б Жалпы бал: 5б
Топтық бағалау. Дескриптор: 1 топ: Сұйық бетінің ауданына байланысты екенін анықтады. 1б 2топ: Сұйықтың кебуі температураға және кебетін беттің ауданына байланысты екенін анықтады 1 б 3 топ: Сұйықтың тегіне байланысты екенін анықтады. 1б 4 топ: Булану кезінде сұйық салқындайтынын анықтады. 1б 5 топ: су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттады; 1б
Дескрипторлар:
-Булану кезінде сұйықтың температурасы өзгермейтінін көрсетті 1б Жалпы бал: 2б Дескриптор:
Жалпы бал: 2б |
Жұмыс парағы, бағалау парағы,
Бейнематериал
Жұмыс парағы
Тарелка кружка қайнағаны су шәйнек ылғал салфетка т.с.
Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы (3-5 мин) |
Рефлексия: Тик ток әдісі Сабақ ұнады Лайк басады Сұрағым бар коментарийге жазады. Бұл құбылыстар қажет болса жадыңда сақтап қой.
Үй тапсырмасы:57 бет оқулық. Эксперименттік тапсырма: Жабық ыдыстағы судың булануын зерттеу. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс береді Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады. |
|
.
|

«Эллективті тест» әдісі көмегімен барлық оқушылармен жұмыс жасайды
Мұғалім әр оқушыға алдын ала сәйкес түстері бар сары, көк, қызыл стикерді А, В, С деп белгілейді. Дұрыс жауапты таңда:
1. Суретте берілген құбылысты ата.
|
|
А) булану В) конденсация С) балқу D) кристалдану |
2. Суретте берілген құбылысты ата.
|
A) конденсация В) балқу С) булану D) кристалдану |
|
3. Молекулярлық-кинетикалық теория тұрғысынан булану қалай жүреді?
А) Сұйық молекулалар бетінде болған жағдайда ғана газ күйіне көшеді.
B) Сұйық молекулалар молекулааралық байланыстарды жеңіп, газ күйіне айналу үшін жеткілікті энергия алады.
C) Сұйық молекулалар жылуды сіңіріп, қатты затқа айналады.
D) Сұйық молекулалары энергияны жоғалтып, ыдыс түбіне шөгеді.
4. Қандай тұжырым булануды дұрыс сипаттайды?
A) Булану тек қайнау температурасында жүреді.
B) Булану сұйықтың барлық бетінде кез келген температурада жүреді.
C) Булану тек жабық ыдыстарда болады.
D) Төмен қысымда ғана булану мүмкін.
5. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
|
А) булану В) конденсация С) қызу D) кристалдану |
6. Сұйықтықтың қайнай бастауы үшін қандай шарттар қажет?
A) Қысымның белгілі бір деңгейге дейін көтерілуі.
B) Белгілі қысымда қайнау температурасына жету.
C) Температураны қанығу температурасына дейін төмендету.
D) Барлық сұйықтықтың бетінен булануы.
7. Конденсация кезінде заттың молекулаларымен не болады?
A) Молекулалар энергияны жоғалтып, қатты күйге айналады.
B) Молекулалар энергия алып, сұйыққа айналады.
C) Молекулалар энергияны жоғалтып, сұйыққа айналады.
D) Молекулалар өздерінің кинетикалық энергиясын арттырып, газ күйінде қалады.
8. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
A) конденсация В) балқу С) булану D) кристалдану |
|
9. Қандай жағдай бу конденсациясына ықпал етеді?
A) Температураның жоғарылауы.
B) Температураның төмендеуі және қысымның жоғарылауы.
C) Қысымның төмендеуі.
D) Температураның қату нүктесіне дейін төмендеуі.
10. Қаныққан бу дегеніміз не?
A) Сұйықпен динамикалық тепе-теңдіктегі бу.
B) Тұрақты булану күйіндегі бу.
C) Берілген температурада болмайтын бу.
D) Жоғары қысымда пайда болатын бу.
11. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
|
А) булану В) конденсация С) қайнау D) кристалдану |
12. Қанықпаған будың қаныққан будан айырмашылығы неде?
A) Қанықпаған бу сұйықпен тепе-теңдікте.
B) Төмен температурада қанықпаған бу түзіледі.
C) Қанықпаған бу сұйықпен тепе-теңдікте емес.
D) Қанықпаған будың тығыздығы жоғары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Булану және конденсация
Булану және конденсация
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Агрегаттық күйлер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дармуханова А.Е |
|
Күні: |
17.10.2024 |
|
Сыныбы: 8 З |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.5 – молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8.3.2.13 – заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау; 8.3.2.14 – су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы (5-7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексереді, сәттілік тілейді. Өткен тақырыпты тексеру. “Попкорн” әдісі 1. Балқу – заттың қатты күйден сұйық күйге өтуі?Иә 2. Балқу кезінде заттың температурасы әрқашан жоғарылай ма?Жоқ 3. Балқу кристалданудың кері процесі ме?Иә 4. Балқу кезінде заттың молекулалары жылдамырақ қозғала бастайды ма?Иә 5. Кристалдану – заттың сұйық күйден қатты күйге өтуі?Иә 6. Кристалдану кезінде заттың температурасы әрқашан төмендей ме?Жоқ 7. Кристалдану тек белгілі бір температурада бола ма?Иә 8. Кристалдану кезінде заттың молекулалары реттелген болады ма?Иә 9.Алюминий ыдыста мысты балқытуға бола ма?/жоқ 10. Мыс ыдыста болатты балқытуға болама?/жоқ 11.Заттың 3агрегаттық күй болады. Солай ма?/иә 12. 1 кг затты белгілі бір температураға қыздыру үшін жұмсалатын жылу мөлшеріне тең шаманы меншікті балқы жылуы деп айтады. Солай ма?/жоқ |
Оқушылар сәлемдесіп, орындарына жайғасады. Flippity платформасында кездейсоқ оқушы жауап береді Тақтада шеңбер көмегімен кездейсоқ таңдалған оқушы попкорнға жазылған сұраққа жауап береді.
|
«Ауызша бағалау» әдісі арқылы бағалау (Жарайсың!, Өте жақсы!, Жақсы!) |
Поп корн
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) Жұптық жұмыс. 8мин Топтық жұмыс 7-10мин Жеке жұмыс 10мин |
Ұлы ақын А.Құнанбаевтың Күз өлең шумағын оқимын. Осы өлең шумағындағы Күзді бейнелеп тұрған сөздерді табуды сұраймын. Бүгін біз булану және конденсация, қанықпаған және қаныққан булар тақырыбын қарастырамыз. Кері байланыс: Бұлт Тұман Шық т.с.с құбылыстар қалай пайда болады? ДЕМЕК оқушылар, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар. Тақырыпты меңгеру үшін мына бейнематералды ұсынамын 1 видео https://youtu.be/7VC2eFA6-AE?si=7De9czdhjWT6qso0 2видео https://youtu.be/d5sIFLQwBBI?si=0jw-h2QZd3rRtEK3 Оқушылардан видеода көргенді талқылауды сұраймын Физикалық диктант: (Оқулықпен жұмыс)
“Мағынаны тану” әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырмалар таратамын:.
Оқу мақсатының 2-сіне сәйкес графикті талдау тапсырмасы: График бойынша 2 л суды буға айналдыру процесі көрсетілген, а) графиктің АВ ВС бөлігі заттың қандай күйлеріне сәйкес? б) ВС бөлігі неге уақыт осіне параллель?
Графикте массасы 500 г сұйықты қыздырып буға айналдыру процесі көрсетілген а) Заттың булану температурасын табыңыздар б) АВ және ВС бөлігіндегі заттың қандай күйіне сәйкес келеді?
|
Оқушылар А.Құнанбаевтың Күз атты өлең шумағынан күзді бейнелейтін сөздерді табады. Күтілетін жауап: Бұлт, Тұман сөздерін атайды.
Оқушылар ойланады. Мүмкін балама жауаптар береді.
Оқушылар бейнематериалды көреді.
Оқушылар талқылайды
Оқушылар жауап береді.
Оқушылар оқулықты оқи отырып, тиісті сөздерді табады.
оқушылар тапсырмаларды жұмыс парақтарына жазады. Болған соң олар жазғандарын оқып, жауаптарымен бөліседі. Содан кейін олар тақырыпты қаншалықты түсінгендерін бағалайды.
|
«Жарайсыңдар!!!» «Қандай ақылдысыңдар!» «Керемет»
Дескриптор: Булану процесін білді 0,5 б Кебу процесін білді 0,5б Кебу кез-келген температурада жүретінін білді. 0,5б Кебу процесі кезінде энергияны жұтылатынын білді. 0,5б Конденсация құбылысын түсінді 0,5б Сублимация процесін білді 0,5б Десублимация процесін білді 0,5б Қаныққан буды білді 0,5б Қанықпаған буды біледі. 0,5б Жалпы бал: 5б
Топтық бағалау. Дескриптор: 1 топ: Сұйық бетінің ауданына байланысты екенін анықтады. 1б 2топ: Сұйықтың кебуі температураға және кебетін беттің ауданына байланысты екенін анықтады 1 б 3 топ: Сұйықтың тегіне байланысты екенін анықтады. 1б 4 топ: Булану кезінде сұйық салқындайтынын анықтады. 1б 5 топ: су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттады; 1б
Дескрипторлар:
-Булану кезінде сұйықтың температурасы өзгермейтінін көрсетті 1б Жалпы бал: 2б Дескриптор:
Жалпы бал: 2б |
Жұмыс парағы, бағалау парағы,
Бейнематериал
Жұмыс парағы
Тарелка кружка қайнағаны су шәйнек ылғал салфетка т.с.
Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы (3-5 мин) |
Рефлексия: Тик ток әдісі Сабақ ұнады Лайк басады Сұрағым бар коментарийге жазады. Бұл құбылыстар қажет болса жадыңда сақтап қой.
Үй тапсырмасы:57 бет оқулық. Эксперименттік тапсырма: Жабық ыдыстағы судың булануын зерттеу. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс береді Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады. |
|
.
|

«Эллективті тест» әдісі көмегімен барлық оқушылармен жұмыс жасайды
Мұғалім әр оқушыға алдын ала сәйкес түстері бар сары, көк, қызыл стикерді А, В, С деп белгілейді. Дұрыс жауапты таңда:
1. Суретте берілген құбылысты ата.
|
|
А) булану В) конденсация С) балқу D) кристалдану |
2. Суретте берілген құбылысты ата.
|
A) конденсация В) балқу С) булану D) кристалдану |
|
3. Молекулярлық-кинетикалық теория тұрғысынан булану қалай жүреді?
А) Сұйық молекулалар бетінде болған жағдайда ғана газ күйіне көшеді.
B) Сұйық молекулалар молекулааралық байланыстарды жеңіп, газ күйіне айналу үшін жеткілікті энергия алады.
C) Сұйық молекулалар жылуды сіңіріп, қатты затқа айналады.
D) Сұйық молекулалары энергияны жоғалтып, ыдыс түбіне шөгеді.
4. Қандай тұжырым булануды дұрыс сипаттайды?
A) Булану тек қайнау температурасында жүреді.
B) Булану сұйықтың барлық бетінде кез келген температурада жүреді.
C) Булану тек жабық ыдыстарда болады.
D) Төмен қысымда ғана булану мүмкін.
5. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
|
А) булану В) конденсация С) қызу D) кристалдану |
6. Сұйықтықтың қайнай бастауы үшін қандай шарттар қажет?
A) Қысымның белгілі бір деңгейге дейін көтерілуі.
B) Белгілі қысымда қайнау температурасына жету.
C) Температураны қанығу температурасына дейін төмендету.
D) Барлық сұйықтықтың бетінен булануы.
7. Конденсация кезінде заттың молекулаларымен не болады?
A) Молекулалар энергияны жоғалтып, қатты күйге айналады.
B) Молекулалар энергия алып, сұйыққа айналады.
C) Молекулалар энергияны жоғалтып, сұйыққа айналады.
D) Молекулалар өздерінің кинетикалық энергиясын арттырып, газ күйінде қалады.
8. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
A) конденсация В) балқу С) булану D) кристалдану |
|
9. Қандай жағдай бу конденсациясына ықпал етеді?
A) Температураның жоғарылауы.
B) Температураның төмендеуі және қысымның жоғарылауы.
C) Қысымның төмендеуі.
D) Температураның қату нүктесіне дейін төмендеуі.
10. Қаныққан бу дегеніміз не?
A) Сұйықпен динамикалық тепе-теңдіктегі бу.
B) Тұрақты булану күйіндегі бу.
C) Берілген температурада болмайтын бу.
D) Жоғары қысымда пайда болатын бу.
11. Суретте көрсетілген құбылысты анықтаңыз.
|
|
А) булану В) конденсация С) қайнау D) кристалдану |
12. Қанықпаған будың қаныққан будан айырмашылығы неде?
A) Қанықпаған бу сұйықпен тепе-теңдікте.
B) Төмен температурада қанықпаған бу түзіледі.
C) Қанықпаған бу сұйықпен тепе-теңдікте емес.
D) Қанықпаған будың тығыздығы жоғары
шағым қалдыра аласыз






















