Буллингтен қорған

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Буллингтен қорған

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары түрінде берілген Буллингтен қорған тақырыбында турбие сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

«Буллигтен қорған»

Күні:

20.01.25

Сынып жетекші:

Айткалиева Арухан Жасулановна

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған»,

Қауіпсіз сабақ: «Онлайн ойындардың қауіптілігі және интернетке тәуелділік»

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға буллинг ұғымын, оның түрлерін түсіндіру.

2.Буллингтің зияны мен одан қорғану жолдарын үйрету.

3. Оқушыларға қиын жағдайларда дұрыс шешім қабылдаудың маңыздылығын түсіндіру.

4. Азғырулардан бас тартып, жауапкершілікпен әрекет етуге үйрету.

Қауіпсіздік сабағының мақсаты:

онлайнойындардыңқауіптілігіменинтернеткетәуелділіктің

салдарынтүсіндіру.


Құндылықтар

Заң және тәртіп айы.

4-апта дәйексөзі:

Тәртіп - тәрбие бастауы

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушыәрекеті

Ресурстар

Сабақтыңтехникалыққұрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)


1. Амандасу, оқушыларды түгелдеу.

2. Сабақтың мақсаты мен тақырыбын таныстыру.

3. Тақырыпқа мотивация беру:

Сұрақ: "Өздерің немесе айналадағы адамдар буллингке тап болды ма?"

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал

Оқушылардың пікірі тыңдалады



Компьютер

Сабақ басы (10 мин)












Буллинг деген не?

Буллинг – біреуді мазақтау, қорлау, ұрып-соғу немесе психологиялық қысым көрсету.

Түрлері:

Физикалық (ұрлау, итеру, ұру).

Сөздік (мазақтау, намысына тию).

Кибербуллинг (әлеуметтік желілерде қорқыту).

Әлеуметтік (топтан бөліп тастау).

Буллингтің салдары:

Психологиялық жарақат.

Өзін-өзі бағалаудың төмендеуі.

Денсаулықтың нашарлауы.

Буллингтен қорғану жолдары:

Сенімді болу.

Қолдау сұрау (ата-ана, мұғалім, дос).

Буллинг жасаушылардан қашық болу.

Әлеуметтік желіде жеке мәліметтерді қорғау.

Қиын жағдайлар дегеніміз не?

Мысалы: сыныптастардың нашар әрекеттерге итермелеуі, заңсыз істер жасауға мәжбүрлеу.

Азғыру деген не және оны қалай тануға блады?

Дұрыс шешім қабылдау жолдары:


"Жоқ" деп айтуға үйрену.

Салдарын ойлау.

Қолдау сұрау (ата-ана, мұғалім, дос).


Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оның түрлерімен салдарын, жолдарын біледі.














Оқушылар азғыруға қарсы тұру жолдарын біледі.

Қиын жағдайларда жауапты таңдау жасайды.

Өзіне және өз қабілеттеріне сенімділік қалыптасады.

суреттер












Ортасы (15 мин)


Топтық жұмыс

Топтарға тапсырма:

Әр топқа ситуациялық жағдай беріледі:

1. Бір оқушыны мектепте мазақтайды.

2. Әлеуметтік желіде бір оқушыны қорлайды.

3. Біреудің затын рұқсатсыз алып, оны келеке етеді.


Ситуациялық тапсырма

Жағдайды талдау:

1. Сыныптасы біреуге өтірік айтуға мәжбүрлейді.

2. Досы заңсыз әрекет жасауға итермелейді.

3. Әлеуметтік желіде белгісіз адам күмәнді ұсыныс жасайды.

Тапсырма: Берілген жағдайды талқылап, дұрыс шешу жолын ұсыныңдар.




Әр топ өз шешімін ұсынады және оны дәлелдейді.








Қауіпсіздік сабағы (10 мин)






















Қауіпсіз сабақ: «Онлайн ойындардың қауіптілігі және интернетке тәуелділік»

Педагог компьютердің алдында ұзақ отырудың және шектен шыққан ойынпаздықтың салдары туралы баяндайды.

В.М. Бехтерев атындағы Психоневрологиялық институт ғалымдары компьютерге әуестіктің белгілерін анықтады:

Компьютер алдында бір ойынды ойнап бірнеше сағат отыру;

ата-аналарымен кикілжіңгебару;

үйгекешігіпкелу;

сабақүлгерімінашарлау;

сабаққажиібармайқалу;

баланыңбұрынғыдостарыменқарым-қатынасыазаяды;

өзісияқтыкомпьютергеүйірсектерменғанаараласады;

күнделіктіақшағасұранысыкөбейеді;

бергенуәдесінорындамайды;

ашуланшақ,мазасызданумінездеріпайдаболады;

ұйқысы бұзылып, зейініменестесақтауқабілетінашарлайды;көзжанары төмендейді, басы ауырады, омыртқасы бұзылуы басталады.

Осы белгілердің бесеуі бала бойында анықталса, «компьютер ойынына тәуелділікықтимал» дегенанықтамақойылады.

Ұсыныстардыталқылау.

Шынайы достарменкөңіл көтеру және қарым-қатынас жасау үшін интернет қажет емес, нақты өмір қажет. Интернетті пайдалану уақытын қысқартыңыз!




https://youtu.be/34qqqO1eH9Mhttps://youtu.be/m3I_mUx8HFo


Соңы (5 мин)


Буллингтен қорғану,әрдайым өзіне сенімді болу. Қиын жағдайларда дұрыс шешім қабылдау керектігін үйрену.

Оқушылар қиын жағдайда көмек, қолдау сұрау керектігін ескереді.(ата-ана, мұғалім, дос).







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.01.2025
142
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі