Тексерілді:
ДТІЖО _______________ Г.Т.Құрманбай
|
Білім беру ұйымының атауы |
«С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жалпы орта білім беретін мектебі» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 32-САБАҚ «Қауіпті хобби және серуендеу орындары» |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушыларға буллинг, зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. |
|
Құндылық : |
«Жасампаздық және жаңашылдық» 2-апта дәйексөзі: Бірлік жоқ болса ұйым жоқ, ұйым жоқ болса күнің жоқ |
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Сынып жетекшінің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Кіріспе Топтық жұмыс Бекіту Көмекке жүгіну жолдары |
І Ұйымдастыру кезеңі Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. - Оқушылармен бірлесе отырып,гимнді хормен орындау. Мақсаты мен маңызын айтады. Сұрақ: «Буллинг» деген сөзді естідіңдер ме? Бұл туралы не білесіңдер? түсінік беру: Буллинг дегеніміз: Қорқыту, мазақтау, күш көрсету, не болмаса Физикалық: соққы, итеру. Вербалды: қорлау, мазақ ету. Кибербуллинг: интернет және әлеуметтік желі арқылы қысым көрсету. Психологиялық: оқшаулау, елемеу. Оқушыларды 3 топқа бөлеміз Әр топқа буллингке қатысты жағдайды сипаттайтын қысқаша сценарий беремін. Бір оқушыны үзіліс кезінде басқа балалар мазақтайды.Әлеуметтік желіде бір сыныптасты жамандайтын хабарламалар таратылады.Оқушылардың біреуін ойын кезінде топқа қоспай қояды. Әр топқа сұрақ қойып шығамын Бұл жағдайды қалай шешуге болады? Қандай әрекеттер буллингті тоқтата алады? Қандай қолдау көрсетуге болады? Шығармашылық тапсырма: Мақсаты: Оқушылардың буллингке қарсы көзқарасын шығармашылық тұрғыда жеткізу. Тапсырма: «Буллингке жол жоқ!» постері: Оқушыларға қағаз, маркерлер таратып, буллингтің зияны мен достықтың маңыздылығын бейнелейтін постер жасауды ұсынамын. Оқушыларды шұғыл қызмет көрсету нөмірлерімен таныстыру. Төтенше жағдайларда жедел қызметтерді шақыру жолдарын үйрету. Сұрақ: «Шұғыл қызмет нөмірлерін білесіңдер ме? Олар қандай жағдайларда қажет?» |
Оқушылар мұғаліммен амандасады түгендейді. Сыныппен бірлесе, гимнді хормен орындау Мұғалімді тыңдайды, сабақтың мақсатын түсінеді. Әр топ берілген тапсырма бойынша Рольдік ойын тапсырмасын орындайды Жұмыстарын қорғайды. Постерді сыныптың көрнекті жеріне іліп қойылады. Қорғану әдістерін тыңдайды және еске сақтайды. |
Презентация, бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo |
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут |
Қауіпті хоббилер мен серуендеу орындары Кейбір адамдар экстремалды хоббилер мен қауіпті жерлерде серуендеуді ұнатады. Бұл әрекеттер адреналин мен қызық сезімін тудырады, бірақ олар белгілі бір қауіп-қатерлерге де ие. Қауіпті хоббилер: Альпинизм – Тауға өрмелеу кезінде биіктен құлау, ауа райының қолайсыздығы, жабдықтың бұзылуы сияқты қауіптер бар. Бэйс-джампинг – Жоғары нүктеден парашютпен секіру өте қауіпті, өйткені секіруге аз уақыт беріледі.Үңгірлерді зерттеу (Спелеология) – Қараңғы және тар жерлерден өту қиын болуы мүмкін, үңгірде адасып кету немесе газбен улану қаупі бар. Серфинг және аквалангпен сүңгу – Қатты толқындар, теңіз ағыстары және су астындағы жыртқыштар қауіп төндіруі мүмкін. Парашютпен секіру – Желдің бағыты өзгеруі немесе парашюттің дұрыс ашылмауы қауіпті жағдайларға әкелуі мүмкін. |
Көмекке жүгіну тәсілдері туралы ақпарат алады. Әр нөмірдің қызметі және оны шақыру қажет жағдайлар. Дұрыс қоңырау шалу ережелері: Сақтықты сақтап,паникаға жол бермеу. Өз есіміңді, орналасқан жеріңді нақты айту. Не болғанын қысқаша түсіндіру. Оқушылар қорытынды тындап өз пікірлерін айтады. Оқушылар кері байланыс жасайды. |
|
|
Сабақтың соңы бекіту 5 минут |
Қорытынды . Жас жеткіншек! Сен өзіңді құрметтеуге тиіссің. . Зиянды әдеттерден, ішімдіктен, шылымнан, есірткіден аулақ бол. Ар-намысыңды биік ұста. .Тәртіпті бол, өз құқығыңды дұрыс пайдалан. Сен ел үшін керексің, өйткені сен- тәуелсіз еліміздің болашағысың |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буллингтен қорған
Буллингтен қорған
Тексерілді:
ДТІЖО _______________ Г.Т.Құрманбай
|
Білім беру ұйымының атауы |
«С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жалпы орта білім беретін мектебі» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 32-САБАҚ «Қауіпті хобби және серуендеу орындары» |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушыларға буллинг, зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. |
|
Құндылық : |
«Жасампаздық және жаңашылдық» 2-апта дәйексөзі: Бірлік жоқ болса ұйым жоқ, ұйым жоқ болса күнің жоқ |
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Сынып жетекшінің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут Кіріспе Топтық жұмыс Бекіту Көмекке жүгіну жолдары |
І Ұйымдастыру кезеңі Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. - Оқушылармен бірлесе отырып,гимнді хормен орындау. Мақсаты мен маңызын айтады. Сұрақ: «Буллинг» деген сөзді естідіңдер ме? Бұл туралы не білесіңдер? түсінік беру: Буллинг дегеніміз: Қорқыту, мазақтау, күш көрсету, не болмаса Физикалық: соққы, итеру. Вербалды: қорлау, мазақ ету. Кибербуллинг: интернет және әлеуметтік желі арқылы қысым көрсету. Психологиялық: оқшаулау, елемеу. Оқушыларды 3 топқа бөлеміз Әр топқа буллингке қатысты жағдайды сипаттайтын қысқаша сценарий беремін. Бір оқушыны үзіліс кезінде басқа балалар мазақтайды.Әлеуметтік желіде бір сыныптасты жамандайтын хабарламалар таратылады.Оқушылардың біреуін ойын кезінде топқа қоспай қояды. Әр топқа сұрақ қойып шығамын Бұл жағдайды қалай шешуге болады? Қандай әрекеттер буллингті тоқтата алады? Қандай қолдау көрсетуге болады? Шығармашылық тапсырма: Мақсаты: Оқушылардың буллингке қарсы көзқарасын шығармашылық тұрғыда жеткізу. Тапсырма: «Буллингке жол жоқ!» постері: Оқушыларға қағаз, маркерлер таратып, буллингтің зияны мен достықтың маңыздылығын бейнелейтін постер жасауды ұсынамын. Оқушыларды шұғыл қызмет көрсету нөмірлерімен таныстыру. Төтенше жағдайларда жедел қызметтерді шақыру жолдарын үйрету. Сұрақ: «Шұғыл қызмет нөмірлерін білесіңдер ме? Олар қандай жағдайларда қажет?» |
Оқушылар мұғаліммен амандасады түгендейді. Сыныппен бірлесе, гимнді хормен орындау Мұғалімді тыңдайды, сабақтың мақсатын түсінеді. Әр топ берілген тапсырма бойынша Рольдік ойын тапсырмасын орындайды Жұмыстарын қорғайды. Постерді сыныптың көрнекті жеріне іліп қойылады. Қорғану әдістерін тыңдайды және еске сақтайды. |
Презентация, бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo |
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут |
Қауіпті хоббилер мен серуендеу орындары Кейбір адамдар экстремалды хоббилер мен қауіпті жерлерде серуендеуді ұнатады. Бұл әрекеттер адреналин мен қызық сезімін тудырады, бірақ олар белгілі бір қауіп-қатерлерге де ие. Қауіпті хоббилер: Альпинизм – Тауға өрмелеу кезінде биіктен құлау, ауа райының қолайсыздығы, жабдықтың бұзылуы сияқты қауіптер бар. Бэйс-джампинг – Жоғары нүктеден парашютпен секіру өте қауіпті, өйткені секіруге аз уақыт беріледі.Үңгірлерді зерттеу (Спелеология) – Қараңғы және тар жерлерден өту қиын болуы мүмкін, үңгірде адасып кету немесе газбен улану қаупі бар. Серфинг және аквалангпен сүңгу – Қатты толқындар, теңіз ағыстары және су астындағы жыртқыштар қауіп төндіруі мүмкін. Парашютпен секіру – Желдің бағыты өзгеруі немесе парашюттің дұрыс ашылмауы қауіпті жағдайларға әкелуі мүмкін. |
Көмекке жүгіну тәсілдері туралы ақпарат алады. Әр нөмірдің қызметі және оны шақыру қажет жағдайлар. Дұрыс қоңырау шалу ережелері: Сақтықты сақтап,паникаға жол бермеу. Өз есіміңді, орналасқан жеріңді нақты айту. Не болғанын қысқаша түсіндіру. Оқушылар қорытынды тындап өз пікірлерін айтады. Оқушылар кері байланыс жасайды. |
|
|
Сабақтың соңы бекіту 5 минут |
Қорытынды . Жас жеткіншек! Сен өзіңді құрметтеуге тиіссің. . Зиянды әдеттерден, ішімдіктен, шылымнан, есірткіден аулақ бол. Ар-намысыңды биік ұста. .Тәртіпті бол, өз құқығыңды дұрыс пайдалан. Сен ел үшін керексің, өйткені сен- тәуелсіз еліміздің болашағысың |
|
|
шағым қалдыра аласыз















