«Буллингтен қорған!» «Жасөспірім және еңбек қатынастары»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Буллингтен қорған!» «Жасөспірім және еңбек қатынастары»

Материал туралы қысқаша түсінік
• Буллингтің түрлері мен оның әсерлерін талқылау • Жасөспірімдердің еңбек құқықтары мен міндеттерін түсіндіру • Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін үйрету • Еңбек келісімшартын дұрыс жасау және заңсыз еңбек жағдайларынан қорғану дағдыларын дамыту
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сынып жетекші:



Күні:

14.04.2025

Сынып: 9



Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған!»


«Жасөспірім және еңбек қатынастары»


Мақсаты

Оқушыларға буллингтің не екенін түсіндіру

Буллингтің түрлері мен оның әсерлерін талқылау

Буллингтен қорғану жолдарын үйрету


Жасөспірімдердің еңбек құқықтары мен міндеттерін түсіндіру

Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін үйрету

Еңбек келісімшартын дұрыс жасау және заңсыз еңбек жағдайларынан қорғану дағдыларын дамыту



Құндылықтар

еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы

Апта дәйек сөзі

Патриотизмі жоқ халық жаны жоқ тәнмен тең


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау:

Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді.










Көңілді әуен




Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

«Буллинг» сөзімен таныстыру (бейнеролик немесе мысалдар арқылы)

Оқушыларға «Буллинг дегеніміз не?» деген сұрақ қою

Негізгі бөлім

1. Буллинг түрлері:

Физикалық (ұрту, итеру, заттарды бүлдіру)

Вербалды (қорлау, келемеждеу, жаман сөз айту)

Кибербуллинг (әлеуметтік желідегі қорқыту, мазақтау)

2. Буллингтің әсері:

Психологиялық (үрей, сенімсіздік, жалғыздық)

Академиялық (оқу үлгерімінің төмендеуі)

Әлеуметтік (достардан алыстау)

3. Буллингтен қорғану жолдары:

Өзіңді сенімді ұстау

Көмек сұрау (ата-ана, мұғалім, достар)

Агрессиясыз жауап беру

Достық атмосфераны қалыптастыру

Топтық жұмыс

Оқушылар топтарға бөлініп, жағдаяттар беріледі

Әр топ буллингке тап болған жағдайда не істеу керектігін талқылап, шешім ұсынады

Жұмыстарын сынып алдында таныстырады





Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.









Оқушылар ойынға қатысты



Топтар өз тақырыптары бойынша постер дайындайды және қорғайды.









Әр жағдаят бойынша оқушылар өз шешімдерін айтады.























Оқушылар бірін -бірі бағалайды




Ақ қағаз, фломастерлер

Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру «Жұмыс істеуге құқығымыз бар ма?» деген сұрақ арқылы сабаққа қызығушылық ояту Қызығушылықты ояту Оқушыларға екі түрлі жағдайды сипаттау: 1. 15 жастағы бала жазғы демалыста ресми түрде жұмысқа орналасты 2. 14 жастағы бала заңсыз жұмысқа алынып, жалақысыз қалды «Қай жағдайда еңбек қатынастары заңды?» деген сұрақ төңірегінде талқылау Негізгі бөлім 1. Жасөспірімдердің еңбек құқықтары:



ҚР Еңбек кодексі бойынша 14 жастан бастап ата-ананың рұқсатымен жұмыс істеу мүмкіндігі 16 жастан бастап ата-ананың рұқсатынсыз жұмысқа орналасу 18 жасқа дейін ауыр және зиянды жұмыстарға тыйым салынуы 2. Жасөспірімдер үшін қауіпсіз еңбек шарттары: Жұмыс уақыты: 14-16 жаста – күніне 4 сағат, 16-18 жаста – 6 сағат Еңбек келісімшартын міндетті түрде жасау Жалақыны уақытында алу құқығы Денсаулыққа қауіп төндіретін жұмыстардан бас тарту 3. Еңбек қауіпсіздігі ережелері: Жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау Қауіпті жағдайда басшылыққа немесе ата-аналарға хабарлау Заңсыз жұмысқа тарту әрекеттерінен қорғану Топтық жұмыс Оқушыларға түрлі еңбек жағдайлары сипатталған карточкалар беріледі Топтар жағдайдың заңды немесе заңсыз екенін анықтап, өз шешімдерін ұсынады Қорытынды «Жұмысқа орналасқанда нені білуім керек?» атты шағын рефлексия жазу Сабақтың негізгі ойларын бекіту Үй тапсырмасы «Жасөспірімдердің еңбек құқықтары» тақырыбында постер немесе инфографика дайындау




Оқушылар тақырып бойынша өз пікірлерін айтады.






















Сұрақтарға жауап береді.







Топтық жұмыс орындайды





























Оқушылар бірін -бірі бағалайды










Оқушыларды мадақтайды


Топтық жұмыстағы белсенділік.


Талқылаудағы ұсыныстардың нақтылығы.






Сабақ соңындағы рефлексия сапасы.









Презентация






Презентация, бейнематериалдар, қауіпсіздік белгілері, үлестірме материалдар


Суреттер





Видеороликтер





Жағдайлық тапсырмалар парақтары.


Презентация (интернет қауіпсіздігі туралы).



Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.

Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.04.2025
391
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі