«Буллингтен қорған!» ЖЖЕ «Реттелетін,реттелмейтін көше қиылыстары» «Ойыншықтарды қауіпсіз пайдалану ережелері».

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Буллингтен қорған!» ЖЖЕ «Реттелетін,реттелмейтін көше қиылыстары» «Ойыншықтарды қауіпсіз пайдалану ережелері».

Материал туралы қысқаша түсінік
«Буллингтен қорған!» ЖЖЕ «Реттелетін,реттелмейтін көше қиылыстары» «Ойыншықтарды қауіпсіз пайдалану ережелері».
Материалдың қысқаша нұсқасы

Іс-шараның тақырыптары

«Буллингтен қорған!» ЖЖЕ «Реттелетін,реттелмейтін көше қиылыстары»

«Ойыншықтарды қауіпсіз пайдалану ережелері».

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

@pedagoglife тикток

Күні:


Сынып:

1 « »

Сабақтың мақсаттары:

-Қоғамда орын алып отырған жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию секілді жағдайлардың алдын алу

-

Құндылық :

Заң және тәртіп

Бірлік және ынтымақ

6-апта дәйексөзі: «Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді»

Сабақтың барысы

Сынып сағатының кезеңі\ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

бағалау

ресурстар




35 мин


































Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! –

- Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық.

- Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық?

Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз.

«Миға шабул»

1. Буллинг деген не?

2. Кибербуллинг деген не?

Буллинг деген не? Қорлау (буллинг) – басқа адамның жанын ауырту мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау жәбірленушіге ауыртпалық пен қайғы әкеледі. Оның агрессив мінез-құлықтың басқа түрлерінен ерекшелігі – бірнеше рет қайталанады және жеке адамға немесе топқа бағытталады.
Бүгінде буллинг әлем мектеп¬те¬рінде кеңінен таралып отыр. Буллинг сөзі ағылшын тілінің bully, яғни қорқыту ұғымын береді. Бұл физикалық агрессия¬ны ғана емес, психологиялық қысым, қорқыту, тартып алу, қорлау дегенді білдіреді. Мұндай теріс әрекеттер физикалық байланыс, сөздер немесе басқа да әдістер түрінде болуы мүмкін. Мысалы, бет көрінісін өзгерту немесе әдепсіз қимыл, сондай-ақ буллингтің құрбанын топтан, қауымдастықтан әдейі шығарып тастауға ұмтылу.
Кибербуллинг дегеніміз не? Кибербуллинг – адамды интернетте, мысалы әлеуметтік желілерде қорлау немесе қудалау. Кез келген адамның кибербуллингке ұшырауы мүмкін екені есіңде болсын. Егер де сенімен бұндай жағдай орын алып жатса, ол сенің кінәң емес. Дегенмен саған онлайн қауіпсіздігін сақтау қажет. Және көмек сұраудан қорықпа, бұл – әлсіздік емес.

1-тапсырма (жеке жұмыс)

Жағдаяттарды талдау.

Не істер едің?

2-тапсырма

«Буллинге жол жоқ» көрініс

ЖЖЕ: Реттелетін көше қозғалысы – жүргізушінің бағдаршам бойынша жүру бағыты

Бағдаршам сары қызыл жасыл түстері болады.Көшедегі көліктер жүрісі бағдаршам бойынша реттеледі.Сол кезде жол апаты болмайды.

Көлік түрлері:

Адам жүретін жол

Ережелер:

Жол белгілері сақтандыру , тыйым салу , міндеттеу , нұсқау

.тең емес жолдардың қиылысында екінші дәрежелі жолмен келе жатқан транспорт құралының жүргізушісі , бас жолмен қиылысқа жақындаған транспорт құралына жол беруі тиіс

.тең жолдардың қиылысында жүргізуші оң жағынан жақындап қалған транспорт құралына жол беруі тиіс

.егер жол қиылысында бас жолдың бағыты өзгеретін болса , онда бас жолмен келе жатқан жүргізушілердің өзара тең жолдардың қиылысынан өту ережелерін басшылыққа алады

Екінші дәрежелі жолмен келе жатқан жүргізушілер де осы ережені басшылыққа алулары керек

.егер жүргізушінің жол төсемін анықтауға мүмкіндігі болмаса әрі басымдылық белгілері жоқ болса , онда ол екінші дәрежелі жолмен келе жатырмын деп санауы тиіс

Оқушылар сәлемдеседі.



Шеңберде тұрып оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың ба? Қалайсың?




Жағдаяттарды талдайды

Егер де:
1 оқушысаған зұлым, ренішті хабарламалар, смс немесе электронды хаттар (email) жазса
2 оқушы сені қорлайтын бейнероликтер, суреттер, өсек немесе жалған сөздер таратса
3 оқушы

әлеуметтік желілерде сенің атыңнан жалған аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді орналастырса


Презентация 1-8














Қауіпсіздік сабағы


10 мин








































Сабақтың мақсаты: балаларды үйдегі қауіпті заттарды тануға, қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету.

Сабақ барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру (1-2 мин).

  2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы.

Аяғы бар, жүрмейді,

Аузы бар, күлмейді, Айнымайды бөпемнен

Тек сөйлеуді білмейді. (Қуыршақ)

Шіркіннің өзіне обал-ақ, Жүреді аяқта домалап. (Доп)

Өздігінен жүрмейді, жарыспайды,

Кісі мінсе жарыстан қалыспайды.

Аяғы екеу болғанмен ізі

жалғыз,

Сағатта талай жерді қарыштайды. (Велосипед)

- Бұл жұмбақтар не туралы?

- Тағы қандай ойыншықтар бар?

  1. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау

Дымбілмес: Сәлем, балалар! Мен сіздерге сүйікті ойыншықтарымды ала келдім, ойнаймыз ба?

Педагог: балалар, рұқсат етсеңіздер, сөмкемдегі ойыншықтарды бірінші мен алайын (Қолын сөмкеге түсіреді. Ой, мен ұшты нәрсемен саусағымды ауыртып алған сияқтымын. Дымбілместің ойыншықтары біртүрлі екен.

Педагог: (Инені шығарады). Мынау не? (Ине) Ол не үшін қажет? Онымен ойнауға бола ма? Неліктен? (Балалардың жауабы) Бұл не? (Пышақты шығарады) Пышақ не үшін қажет? Сіз онымен ойнай аласыз ба? Неліктен? (Балалардың жауабы) Бұл не? (Дәрі-дәрмектің қаптамасын шығарады.) Дәрі-дәрмектермен ойнауға бола ма? Неліктен? Оларды балаларға кім бере алады? (Балалардың жауаптары.) Бұл не? (Сіріңке қораптарын шығарады.) Отпен ойнауға бола ма? Не болуы мүмкін? Сіріңкелерді кім қолдана алады? (Балалардың жауаптары) Балалар, Дымбілмес бізге қандай заттар әкелді? (Қауіпті) Сіз олармен ойнай аласыз ба? Неліктен? (Балалардың жауабы)

  1. Тақырыпқа кіріспе

  • Үйде қандай ойыншықтармен ойнайсыз?

  • Олар өздігінен қауіп төндіре ала ма?

Ойыншықтарды бізге зиян тигізбеуі үшін олармен жұмыс істеу ережелерін жасайық.

  1. Ойыншықтарға сүрінбеу және олардың зиян келтірмеуі үшін әрқашан орнына қою керек.

  2. Ойыншықтарды ауызға салуға болмайды. Өйткені олар тамақ емес, ойнауға жасалған.

  3. Ешқандай жағдайда батареяларды аузыңызға салмаңыз. Бұл өмірге қауіп

төндіреді.

  1. Ұсақ бөлшектері бар ойындар кішкентайлардың қолы жетпейтін жерде сақталуы керек.

  2. Ойыншықтармен ұйықтамаңыз. Өйткені, олардың құрамында зиянды

бояғыштар мен толтырғыштар болуы мүмкін.

  1. Егер ойыншықта лақтыратын заттар болса (жебелер, оқтар, шарлар және т.б.), ешбір жағдайда адамды немесе жануарды көздеуге болмайды, әсіресе бетке бағыттауға болмайды.



  1. Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру. Жұптық жұмыс

Қауіпті және қауіпсіз заттар туралы суретті кітап жасайық. Сіз жұптарға бөлініп, қауіпті заттарды кім жабыстыратынын және кімнің қауіпсіз екенін шешуіңіз керек. Балалардың үстелдерінде екіге бөлінген қағаз парақтары бар. Бір жағында Көңілді, екінші жағында қайғылы эмодзидің бейнесі бар. Үстелде заттардың суреттері орналастырылған. Бір бала қауіпсіз заттар салынған заттарды таңдайды, ал екіншісі ойнауға болмайтын заттарды таңдайды.

  1. Бекіту. Өзіндік жұмыс

Қауіпті болуы мүмкін заттарды дөңгелектеңіз. Жасыл – сіз ересектерсіз өзіңіз ала аласыз. Сары-ересектердің көз алдында ғана алуға болады. Қызыл-тек ересектер ала алады.

  1. Қорытынды Пайдалы сілтемелер:

https://www.youtube.com/watch?v=DY3DRxWokn8&list=PLA5eCSY2FeoQLL

ocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=28 https://www.youtube.com/watch?v=qR_tCZJhRqg&list=PLA5eCSY2FeoQLLoc

S-IEuEG9KjOrJzvPM&index=29 https://www.youtube.com/watch?v=eAuWMVuaBbU&list=PLA5eCSY2FeoQLL

ocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=34






















































https://www.youtube.com/watch?v=DY3DRxWokn8&list=PLA5eCSY2FeoQLL

ocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=28 https://www.youtube.com/watch?v=qR_tCZJhRqg&list=PLA5eCSY2FeoQLLoc

S-IEuEG9KjOrJzvPM&index=29 https://www.youtube.com/watch?v=eAuWMVuaBbU&list=PLA5eCSY2FeoQLL

ocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=34


























Тикток : @pedagoglife , ватсап 8775 763 53 96 материалдарды ақылы телеграмм каналдан алыңыз!





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.12.2024
406
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі