Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
9-сабақ
Бөлім:
Жануарлар
Мұғалімнің аты-жөні
Джаримбетова К.У
Күні:
28.09.2023ж
Сынып:4 А
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Симбиоз деген
не?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
4.2.2.1 Өз өлкесіндегі жануарларды
жіктеу
Сабақтың
мақсаты
Өз өлкесіндегі жануарларды
жіктейді;
Тірі ағзалар арасындағы
қарым-қатынас түрлерін ажыратады.
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Педагогтіңәрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
5 мин
Ынтымақтастық
атмосферасынқалыптастыру ширату
жаттығуларымен өтеді.
Өткен тақырыпқа шолу:
-Өткен тақырыпты
мазмұндаңдар.
-Өткен тақырыптарға байланысты
бір-біріңе сұрақ қойып, жауап
алыңдар.
Оқу материалын жариялау
«4 сурет, 1
сөз» әдісі арқылы жүреді:
-Берілген суреттерге қарап, ортақ мағына беретін сөзді
тауып, тақырыпты шығарыңдар. (жануарлар)
- Қандай сөз
шықты?
-Жануарлар туралы не айта
аласыңдар?
- Олай
болса, бүгінгі сабақтан бастап жануарлар туралы оқып білетін
боламыз.
Сабақ мақсаты жария
етіледі.
Ширату
жаттығуларын жасайды.
Өткен тақырыпқа қатысты
сұрақтар қойып, жауап береді.
Тақырыпты
шығарады.
Оқушының жауабын толықтыру немесе тиімді кері
байланыс жасау.
Интербел-сенді
тақта
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
18
мин
(Т)
1- тапсырма«Зерттеу» әдісімен
орындалады.
А) Жедел
жауап.
-Өсімдіктер мен жануарлар арасында қандай байланыс
бар?
-Жануарлардың арасында қандай қарым-қатынас түрлері
болады?
Мысал келтіріңдер.
Ә)
Зерттеу.
Суретпен жұмыс.
-Суреттегі ағзалар бір-бірімен қандай қарым-қатынас
жасайды?
Б) Сөздік жұмысы.
Симбиоз
Саралаудың
«Тапсырма»тәсілі жүзеге
асады.
Кейбір оқушыға:
-Тақырып бойынша сұрақтар
құрастырып, жауап бер.
Сергіту сәтінде қазақ биін
билету.
(Д) 2-тапсырмададәптермен жұмыс
болады.
А)
Сұрақ-жауап.
- «Екеуінің арасы ит пен мысықтай» дегенді
естідіңдер ме?
-Қандай қатынас түрі айтылып тұр? Ондай
қатынас өзгеруі мүмкін бе? Ол үшін қандай жағдайлар орын алуы
керек?
-Ит пен мысық арасында симбиоз бола ма?
Неліктен?
Б) Жіктеу.
Суреттердегі
тірі ағзалар арасындағы қатынастың мысалдарын
сипаттаңдар.
Оларды қандай
топтарға біріктіруге болады?
Көмекші
сөздерді пайлалан.
В) Ойлан.
-Өсімдік ен жануар арасында симбиоз болуы
мүмкін бе?
Саралаудың
«Тапсырма»тәсілі жүзеге
асады.
Кейбір оқушыға:
-Тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, жауап
бер.
Тапсырмалар орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Мысалдар
келтіреді.
Билеп сергиді.
Бақылайды. Сұрақтарға жауап іздеп, жауап
береді.
Дескриптор:
- Өсімдіктер мен жануарлар
арасындағы байланысты атайды-1балл.
Жануарлар мен жануарлар
арасындағы байланысты атайды-1балл.
Дескриптор:
-Ит пен мысық арасындағы қатынас себебін
талдайды-2балл.
-Сұрақтарға дұрыс жауап
береді-1балл.
-Суреттердегі тірі ағзалар арасындағы
қатынастың мысалдарын
сипаттайды-1балл.
Өсімдік ен
жануар арасында симбиоз туралы
әңгімелейді-1балл.
«Жараты-лыстану» оқулығы
4-сынып 2019ж
Кері байланыс
5
мин
Кері
байланысты«Менің сөзім»
әдісіарқылы
береді.
Оқу
тапсырмасы:Мәтінді түсініп
оқу.
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып
алады.
ҚБ
қойылады.
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
10-сабақ
Бөлім:
Жануарлар
Мұғалімнің аты-жөні
Күні:
Сынып:4
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы
Бунақденелілер қалай
дамиды?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
4.2.2.2 Бунақденелілердің тіршілік циклін
сипаттау
Сабақтың
мақсаты
Бунақденелілердің тіршілік
циклін сипаттайды;
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтіңәрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
8
мин
Ынтымақтастық
атмосферасынқалыптастыру ширату
жаттығуларымен өтеді.
Өткен тақырыпқа шолу:
-Өткен тақырыпты мазмұндаңдар.
-Өткен тақырыптарға байланысты
бір-біріңе сұрақ қойып, жауап
алыңдар.
Оқу материалын жариялау
«Жедел жауап»
әдісі арқылы жүреді:
-Бунақденелілер деген не?
Аталу
себебі неде деп ойлайсыңдар?
- Мысалдар
келтір.
-Олай болса,бүгінгі сабағымызда бунақденелілердің тіршілік сипатын
зерттейтін боламыз.
Сабақ мақсаты жария
етіледі.
Ширату жаттығуларын орындайды.
Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап
береді.
Оқушының жауабын толықтыру немесе тиімді кері
байланыс жасау.
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15
мин
(Ұ)
1- тапсырма«Постер» әдісімен
орындалады.
А) Сызбамен
жұмыс.
Көбелек қалай пайда болады?
Суретке қарап әр сатыдағы өзгерістерді
сипаттаңдар.
Жұлдызқұрт неден пайда болады?
Ол неге айналады?
Қуыршақ қай кезде ашылады?
Ә) Сөздік
жұмысы.
Саралаудың
«Тапсырма»тәсілі жүзеге
асады.
Кейбір оқушыға:
-Тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, достарыңнан
жауап ал.
Сергіту сәтінде қазақ биін
билету.
(Т, Д) 2-тапсырмада «Ойлан,
жұптас, талқыла» әдісіменжүзеге
асырылады.
А)
Зертте.
Бунақденелілердің дамуы неше
кезеңнен тұрады?
Б)
Ойлан.
Неліктен көбелектің ұрпағы
дамудың әр сатысында өзгеріп отырады?
В) Анықтау.
Масаның даму кезенінің дұрыс ретін
анықтаңдар.
Ол қай сатыда
қоректенбей, қозғалмай дамиды?
Саралаудың
«Тапсырма»тәсілі жүзеге
асады.
Кейбір
оқушыға:
-Тақырып бойынша сұрақтар
құрастырып, достарыңнан жауап ал.
Сөздікті жазып, жаттайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмалар орындайды.
Билеп сергиді.
Тәжірибе жасайды, бақылайды.
Сұрақтарға жауап іздеп, жауап береді.
Дескриптор:
- Суретке қарап әр сатыдағы
көбелектің дамуындағы өзгерістерді сипаттайды
-3балл.
- Сөздікті жазып,
жаттайды—2балл.
Дескриптор:
-Бунақденелілердің даму
кезеңдерін зерттеп, әңгімелейді-2балл.
-Масаның даму кезенінің дұрыс
ретін анықтайды-3балл.
«Жараты-лыстану» оқулығы 4-сынып
2019ж
188тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз