|
Бөлім: Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бурабай ұлттық саябағы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу; |
|||||||||||
|
Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау, тақырып бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу; |
||||||||||||
|
Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау, өзіндік көзқарас таныту, бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (4-құндылық) |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Мәтіннің ережесін, өзіндік ерекшеліктері мен түрлерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар
|
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Cабақтың басы:
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. « Бұлт үстіндегі саяхат » тренинг Нұсқау: (музыка) көздеріңді жауып, ыңғайлы отырыңдар. Екі-үш рет терең дем алыңдар. Біз Қазақстандағы көрікті жерлердің біріне келдік, сендер сүйіспеншілікпен және қызығушылықпен табиғатты тамсана қараңдар. Мұнда жайқалған қалың орман, көз тартар биік таулар мен айдын көлдер. Сендер бұл табиғаттардың біреуін іштеріңнен таңдаңдар. Яғни қалың орман, биік таулар және айдын көлдер. ( сұрақ-жауап әдісі)
(Бурабай, Баянауыл) бойынша екі топқа бөлінеді.
1. Қазақстанның қандай көрікті жерлері бар? 2. Бурабай Қазақстанның қай жерінде? 3. Көкшетауда қандай тарихи жер атаулары бар? 4. Бурабай ұлттық саябағы туралы не білеміз?
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар көрікті жерлер суреттері (Бурабай, Баянауыл) бойынша екі топқа бөлінеді. Жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
А4 форматты қағаз Қима суреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, детальды ақпараттарды анықтаңыздар. мәтін бойынша «Жедел тест» тапсырмасын орындау. https://www.youtube.com/watch?v=MugutAYHMxs 4.«Бурабай» көлі теңіз деңгейінен _____ биіктікте орналасқан. Бурабайда _____, _______,_______және «Жұмбақтас»бар. 3.Алакөл емдік шипажаймен танымал. Көлдің суы _____, ________, _________бай болғандықтан дертке шипа. 2.Іле Алатау 1996 жылы _____________, __________ мен _________________ қорғау мақсатындағы саябақ. Ең биік шыңы __________________________________ шоқысы. 1. Баянауыл» ұлттық табиғи саябағы. Ол ________________________________ орналасқан. Баянауыл көне заманнан қазақ халқының атамекені болып табылады. Мұнда ежелгі дәуірден сыр шертетін _________________ мүсіндері көп. Тыңдалым мәтіні. Ақмола облысының солтүстігінде «Бурабай» ұлттық паркі орналасқандығы баршамызға мәлім. Бурабайдың тау-тасы да, көлі де, жазық даласы да ертегілер мен аңыздарға толы. Көкше жеріндегі Бурабайдың тамаша табиғаты, тылсым бейнесі – қарағайлы орманы, бір-бірінен көлдері арқылы бөлініп жатқан қатпарлы жартастары, биік құз басындағы тастары мен шыңдары небір бейнені көз алдыңа елестетеді. Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының «Бурабай» мемлекеттік табиғи ұлттық паркі 2000 жылы тамызда құрылды. Бурабайдың әрбір қия тасына аңыздар негізінде және бейне ерекшелігіне қарай ат қойып отырған: Оқжетпес, Жұмбақтас. «Жұмбақтасты» бір қырынан қарасаң – бұрымды жас қызға балайсың, екінші қырынан қарасаң - орамал тартқан келіншекке балайсың, үшінші қырынан қарасаң – бетіне әжім түскен кемпірге балап таңқаласың. Бурабай көлдеріне Бурабай, Шортанды, Үлкен Шабақты, Кіші Шабақты, Қотыркөл жатады. Сонымен қатар, Сары-арқаның, Көкшетау тауларының аралығында бір-біріне жақын орналасқан ұсақ көлдер тобы бар. Олар суының тазалығымен ерекшеленеді. Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Оқылым мәтініндегі морфологиялық ұстаным бойынша жасалған күрделі сөз бен сөз тіркестерін жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «5-5-1»әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. Топтағы әр оқушы ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтап жазады. Соның ішінен ең маңызды 5 деректі іріктеп алып, 1 түйінді сөзбен аяқтайды. Дескриптор -деректер жинақтайды -топ ішінде талқылайды - өз тұжырымдарын жазады ҚБ |
Мәтінді мұқият тыңдап, детальды ақпараттарды анықтаңыздар. мәтін бойынша «Жедел тест» тапсырмасын орындау. Тыңдалым мәтінін тыңдайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Грамматикалық тапсырма орындайды. Оқылым мәтініндегі морфологиялық ұстаным бойынша жасалған күрделі сөз бен сөз тіркестерін жазыңдар. «5-5-1»әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://www.youtube.com/watch?v=MugutAYHMxs https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1% |
||||||||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы: |
Рефлекция: «Ойды аяқта» әдісі Оқушылар бөліктердегі тапсырмаларды аяқтайды
5-тапсырма. |
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
Белсенді әдіс:«Суреттер сөйлейді» «Саралау» әдісі А деңгей Мәтіннің ішінен күрделі сөздерді тап. В деңгей Мәтін бойынша жинақы мәтін жазғызу. С деңгей Мәтіннің ішінен Оқжетпестің ерліктерін айтып шығу
|
«Басбармақ» арқылы Оқушылар ұсынған кері байланыстармен танысу арқылы |
Бейнелеу,әдебиет Қауіпсіздік ережесі сақталады Интербелсенді тақта Әңгіме құрастыру арқылы еліміздің көрікті жерлеріне құрметпен қарау. |
||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? А деңгей Мәтіннің ішінен күрделі сөздерді тап. В деңгей Мәтін бойынша жинақы мәтін жазғызу. С деңгей Мәтіннің ішінен Оқжетпестің ерліктерін айтып шығу |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсатымды оқу мақсатына негіздеп смарт түрінде жасадым. Оқушылар сабақ барысында графикалық мәтін түрін үйренді. Оқушылардың психологиялық ахуалы өте жақсы болды. Оқушыларға деңгейліктапсырмалар беру арқылы дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді деп ойлаймын. Берілген жоспарланған уақытты тиімді пайдаландым Жоспарыма ешқандай өзгерістер енгізбедім. |
||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: «551» әдісі 2: « Кластер» әдісі Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:Әріптестерімнің өткізген ықшам сабақтарынан кейін бұл тақырыпқа басқа да әдіс-тәсілдерді алуыма болар еді . 2:Тапсырмаларды күрделірек етіп алсам, оқушылар меңгере алатынын ұқтым. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бурабай ұлттық саябағы
Бурабай ұлттық саябағы
|
Бөлім: Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография |
Мектеп: |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бурабай ұлттық саябағы |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу; |
|||||||||||
|
Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау, тақырып бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу; |
||||||||||||
|
Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау, өзіндік көзқарас таныту, бойынша берілген сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (4-құндылық) |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, география |
|||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Мәтіннің ережесін, өзіндік ерекшеліктері мен түрлерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар
|
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Cабақтың басы:
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. « Бұлт үстіндегі саяхат » тренинг Нұсқау: (музыка) көздеріңді жауып, ыңғайлы отырыңдар. Екі-үш рет терең дем алыңдар. Біз Қазақстандағы көрікті жерлердің біріне келдік, сендер сүйіспеншілікпен және қызығушылықпен табиғатты тамсана қараңдар. Мұнда жайқалған қалың орман, көз тартар биік таулар мен айдын көлдер. Сендер бұл табиғаттардың біреуін іштеріңнен таңдаңдар. Яғни қалың орман, биік таулар және айдын көлдер. ( сұрақ-жауап әдісі)
(Бурабай, Баянауыл) бойынша екі топқа бөлінеді.
1. Қазақстанның қандай көрікті жерлері бар? 2. Бурабай Қазақстанның қай жерінде? 3. Көкшетауда қандай тарихи жер атаулары бар? 4. Бурабай ұлттық саябағы туралы не білеміз?
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беріп, өз ойларымен бөліседі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар көрікті жерлер суреттері (Бурабай, Баянауыл) бойынша екі топқа бөлінеді. Жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
А4 форматты қағаз Қима суреттер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, детальды ақпараттарды анықтаңыздар. мәтін бойынша «Жедел тест» тапсырмасын орындау. https://www.youtube.com/watch?v=MugutAYHMxs 4.«Бурабай» көлі теңіз деңгейінен _____ биіктікте орналасқан. Бурабайда _____, _______,_______және «Жұмбақтас»бар. 3.Алакөл емдік шипажаймен танымал. Көлдің суы _____, ________, _________бай болғандықтан дертке шипа. 2.Іле Алатау 1996 жылы _____________, __________ мен _________________ қорғау мақсатындағы саябақ. Ең биік шыңы __________________________________ шоқысы. 1. Баянауыл» ұлттық табиғи саябағы. Ол ________________________________ орналасқан. Баянауыл көне заманнан қазақ халқының атамекені болып табылады. Мұнда ежелгі дәуірден сыр шертетін _________________ мүсіндері көп. Тыңдалым мәтіні. Ақмола облысының солтүстігінде «Бурабай» ұлттық паркі орналасқандығы баршамызға мәлім. Бурабайдың тау-тасы да, көлі де, жазық даласы да ертегілер мен аңыздарға толы. Көкше жеріндегі Бурабайдың тамаша табиғаты, тылсым бейнесі – қарағайлы орманы, бір-бірінен көлдері арқылы бөлініп жатқан қатпарлы жартастары, биік құз басындағы тастары мен шыңдары небір бейнені көз алдыңа елестетеді. Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының «Бурабай» мемлекеттік табиғи ұлттық паркі 2000 жылы тамызда құрылды. Бурабайдың әрбір қия тасына аңыздар негізінде және бейне ерекшелігіне қарай ат қойып отырған: Оқжетпес, Жұмбақтас. «Жұмбақтасты» бір қырынан қарасаң – бұрымды жас қызға балайсың, екінші қырынан қарасаң - орамал тартқан келіншекке балайсың, үшінші қырынан қарасаң – бетіне әжім түскен кемпірге балап таңқаласың. Бурабай көлдеріне Бурабай, Шортанды, Үлкен Шабақты, Кіші Шабақты, Қотыркөл жатады. Сонымен қатар, Сары-арқаның, Көкшетау тауларының аралығында бір-біріне жақын орналасқан ұсақ көлдер тобы бар. Олар суының тазалығымен ерекшеленеді. Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Оқылым мәтініндегі морфологиялық ұстаным бойынша жасалған күрделі сөз бен сөз тіркестерін жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «5-5-1»әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. Топтағы әр оқушы ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтап жазады. Соның ішінен ең маңызды 5 деректі іріктеп алып, 1 түйінді сөзбен аяқтайды. Дескриптор -деректер жинақтайды -топ ішінде талқылайды - өз тұжырымдарын жазады ҚБ |
Мәтінді мұқият тыңдап, детальды ақпараттарды анықтаңыздар. мәтін бойынша «Жедел тест» тапсырмасын орындау. Тыңдалым мәтінін тыңдайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Грамматикалық тапсырма орындайды. Оқылым мәтініндегі морфологиялық ұстаным бойынша жасалған күрделі сөз бен сөз тіркестерін жазыңдар. «5-5-1»әдісімен бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
ҚБ «Күн мен бұлт»
ҚБ «Күн мен бұлт»
|
https://www.youtube.com/watch?v=MugutAYHMxs https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1% |
||||||||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы: |
Рефлекция: «Ойды аяқта» әдісі Оқушылар бөліктердегі тапсырмаларды аяқтайды
5-тапсырма. |
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||
|
Белсенді әдіс:«Суреттер сөйлейді» «Саралау» әдісі А деңгей Мәтіннің ішінен күрделі сөздерді тап. В деңгей Мәтін бойынша жинақы мәтін жазғызу. С деңгей Мәтіннің ішінен Оқжетпестің ерліктерін айтып шығу
|
«Басбармақ» арқылы Оқушылар ұсынған кері байланыстармен танысу арқылы |
Бейнелеу,әдебиет Қауіпсіздік ережесі сақталады Интербелсенді тақта Әңгіме құрастыру арқылы еліміздің көрікті жерлеріне құрметпен қарау. |
||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? А деңгей Мәтіннің ішінен күрделі сөздерді тап. В деңгей Мәтін бойынша жинақы мәтін жазғызу. С деңгей Мәтіннің ішінен Оқжетпестің ерліктерін айтып шығу |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсатымды оқу мақсатына негіздеп смарт түрінде жасадым. Оқушылар сабақ барысында графикалық мәтін түрін үйренді. Оқушылардың психологиялық ахуалы өте жақсы болды. Оқушыларға деңгейліктапсырмалар беру арқылы дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді деп ойлаймын. Берілген жоспарланған уақытты тиімді пайдаландым Жоспарыма ешқандай өзгерістер енгізбедім. |
||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: «551» әдісі 2: « Кластер» әдісі Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:Әріптестерімнің өткізген ықшам сабақтарынан кейін бұл тақырыпқа басқа да әдіс-тәсілдерді алуыма болар еді . 2:Тапсырмаларды күрделірек етіп алсам, оқушылар меңгере алатынын ұқтым. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















