Буын және тасымал
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушылардың буын және тасымал жӛніндегі ұғым мен түсініктерді
қабылдауына мүмкіндік бере отырып, жаттығумен жұмыс арқылы оқушылардың білімді
бекітуіне ықпал ету.
. 2 Дамытушылық: Ой ӛрісін дамыту;тіл байлығын арттыру.
3.Тәрбиелік: Жұмыс жүйелілігін қалыптастыруға жол ашу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Кӛрнекіліктер: компьютер, слайд « Буратиноға кӛмектес», дайын буындар, карташалар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу .
2. Психологиялық дайындық.
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толы жанымыз,жүрегіміз,
Үлгі алсын кӛрген жан мына бізден.
Бір-бірімізге күлімдейміз, қолымызды қысып амандасамыз, қатты құшақтасамыз.
3.Үй тапсырмасын тексеру.
Ережені еске түсіру. « Сӛздер буындардан құралады.
Сӛзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.»
/ауызша мысалдар/
Ойын «Аспаннан буын жауғанда»
/буындарды орнына қою/
Тақтаға кезектесіп шығып жазады.
Ба,ла, пар,та, тақ,та, кі,тап. / буындарынан сӛз құрау./
4.Дәптермен жұмыс.
Бала,парта, тақта, кітап сӛздерін дәптерге жазып дауысты дыбыстың астын қызыл
қарындашпен сызу.
5. Сӛздерді буынға бӛліп оқу.Әр сӛзде неше буын бар екенін анықтау
Гүл,еден,мұз, асық, қобыз, сырнай,бағбан,әнші, балапан,домбыра.
Тапсырмаларды оқушыларға тізбектеп оқыту.
6.Сергіту сәті.
Қоюланып тағы бұлт,
Жауды жаңбыр себелеп.
Жапырақты жамылып
Бұға қалды кӛбелек
7.Тасымалдау жолын кӛрсет.
Балалар, тасымалдау туралы не айтасыңдар ?
Егер сӛз жолға сыймаса оны буынға бӛліп келесі жолға тасымалдаймыз.
Бар-ды,ӛ-зен , кел-ді, О-тан. Тасымалданбайтын сӛзді кӛрсет
8. Слайд . «Буратиноға кӛмектес.»
Әрбір оқушыға жеке-жеке тапсырма беру.
9.Логикалық ойын « Бес мысықты тауып шық»
10. Үлестірмелі карташа. Түсіп қалған әріптерді тауып жазып, сӛздерді дұрыс буынға бӛл.
11. Сабақты қорытындылау.
12 .Үйге тапсырма беру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буын және тасымал
Буын және тасымал
Буын және тасымал
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушылардың буын және тасымал жӛніндегі ұғым мен түсініктерді
қабылдауына мүмкіндік бере отырып, жаттығумен жұмыс арқылы оқушылардың білімді
бекітуіне ықпал ету.
. 2 Дамытушылық: Ой ӛрісін дамыту;тіл байлығын арттыру.
3.Тәрбиелік: Жұмыс жүйелілігін қалыптастыруға жол ашу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап.
Кӛрнекіліктер: компьютер, слайд « Буратиноға кӛмектес», дайын буындар, карташалар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу .
2. Психологиялық дайындық.
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен,
Бізге келсін қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толы жанымыз,жүрегіміз,
Үлгі алсын кӛрген жан мына бізден.
Бір-бірімізге күлімдейміз, қолымызды қысып амандасамыз, қатты құшақтасамыз.
3.Үй тапсырмасын тексеру.
Ережені еске түсіру. « Сӛздер буындардан құралады.
Сӛзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.»
/ауызша мысалдар/
Ойын «Аспаннан буын жауғанда»
/буындарды орнына қою/
Тақтаға кезектесіп шығып жазады.
Ба,ла, пар,та, тақ,та, кі,тап. / буындарынан сӛз құрау./
4.Дәптермен жұмыс.
Бала,парта, тақта, кітап сӛздерін дәптерге жазып дауысты дыбыстың астын қызыл
қарындашпен сызу.
5. Сӛздерді буынға бӛліп оқу.Әр сӛзде неше буын бар екенін анықтау
Гүл,еден,мұз, асық, қобыз, сырнай,бағбан,әнші, балапан,домбыра.
Тапсырмаларды оқушыларға тізбектеп оқыту.
6.Сергіту сәті.
Қоюланып тағы бұлт,
Жауды жаңбыр себелеп.
Жапырақты жамылып
Бұға қалды кӛбелек
7.Тасымалдау жолын кӛрсет.
Балалар, тасымалдау туралы не айтасыңдар ?
Егер сӛз жолға сыймаса оны буынға бӛліп келесі жолға тасымалдаймыз.
Бар-ды,ӛ-зен , кел-ді, О-тан. Тасымалданбайтын сӛзді кӛрсет
8. Слайд . «Буратиноға кӛмектес.»
Әрбір оқушыға жеке-жеке тапсырма беру.
9.Логикалық ойын « Бес мысықты тауып шық»
10. Үлестірмелі карташа. Түсіп қалған әріптерді тауып жазып, сӛздерді дұрыс буынға бӛл.
11. Сабақты қорытындылау.
12 .Үйге тапсырма беру.
шағым қалдыра аласыз













