Материалдар / “Буын және тасымал”
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

“Буын және тасымал”

Материал туралы қысқаша түсінік
“Буын және тасымал” тақырыбына ашық сабақ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

«Бекітілді».........................................................

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Г.С.Дүйсенбаева


Бөлім


Буын және тасымал

Пәні:

Ана тілі

Күні:

15.02.2023ж

Педагогтің

аты-жөні:

Абилдаева Ардақ Серикбаевна

Сынып:1 «А»

Қатысқандар саны: 12 Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы

Тасымал

Құрау, құрау, құлыным


Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;

1.4.1.2.мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу


Сабақтың мақсаты

Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең не туралы айтылғанын анықтайды. Сөздерді дұрыс тасымалдауды біледі.

Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі

уақыты


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың

басы

(ин)

Психологиялық дайындық

Атша желіп көрейік,

Ауыздығын тежейік

Құнанменен шабайық

Мәреге бірге жетейік.

Шабандоз бала болайық,

Бас бәйгені алайық!


Топтарға біріктіру.

1-топ. «Байшұбар».

2-топ. «Тайбурыл».



Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.

(Балалар атқа мінген, атпен шапқан, ауыздықты тежеген, мәреге жеткен қимылдарды жасайды.)



Оқушылар ақ және қара ат макеттерін таңдау арқылы топқа бірігеді.

Оқушылар сабаққа назар аударады.




Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!

Алпамыс батыр


Қобыланды батыр


Ақ және қара аттар макеті


Сабақтың ортасы


(10 мин)






« Сиқырлы сандар »

ойынын ойнату арқылы әріптердің реттік санын анықтай отырып «Тасымал» сөзін құрату.Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады.Сөздер

дің тасымалданбаған бөлігінен соң сызықша

(дефис)қойылады.

Кіріспе әңгіме Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат береді.

Ерте заманнан бері төрт түліктің «төресі» аталған қасиетті түліктің бірі жылқы малының орны ерекше.
Қолға үйретіліп, адамзат баласының қажетіне жаратқан жылқы түлігі ең қасиетті, ең қадірлі малы. Өйткені ұланғайыр даланың, ұлан байтақ өлкенің тыныс-тіршілігі, өмір салты, өнер білімі, әдет-ғұрпы, салт-санасы, бүкіл мәдениеті жылқы түлігімен тығыз байланысып жатыр.

Жылқы:

Мінсең – көлік,

Ішсең – сусын,

Жесең-қорек

Пайдалансаң-өнім...

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу Өлеңді оқушыларға мәнерлеп оқып беру.Сұрақ-жауап арқылы өлеңді талдау.

Ұжымдық жұмыс.«Ойлан, ой бөліс».

-Өлең не туралы?

-Өлеңде құлынды қалай шақырған?

-Басқа төлдерді қалай шақыратынын сәйкестендір.

  • Неліктен «Ер қанаты – ат» дейді? Қазақтың көшпелі тұрмысында жылқының орны ерекше. Қазақ халқы «Ер қанаты – ат» деген. Төрт түліктің ішінде жылқыны халқымыз ерекше бағалаған.

Бүгінгідей мәшине жоқ кезде айшылық алыс жерлерге ат мінген. Тұтқиылдан жау шапса, атқа мініп, дұшпанына тойтарыс берген.

Жылқының еті де, сүті де пайдалы Бие сүтінде «С» дәрумені мол болады. Сондықтан оның емдік қасиеті әсіресе өкпе ауруын емдеу үшін айрықша жоғары.


Тақтадағы сандарды әріптермен алмастыра отырып «Тасымал» сөзін оқиды


Тасымал туралы білетіндерін айтады.




















1.Өлеңнің мазмұнын айтады

2. Төрт түлікті төлдерімен сәйкестендіреді

3. Басқа төлдерді қалай шақыратынын анықтайды.


Мазмұнына байланысты сұрақтарға жауапбереді.


Жылқыны «құрау-құрау» деп шақырады.

Түйені «көс-көс»деп

шақырады

Сиырды «аухау-аухау»деп шақырады.

Қойды «пұшайт-пұшайт»

деп, ешкіні «шөре-шөре» деп шақырады.

Өлеңді дауыстап,

мәнерлеп оқиды


Мадақтау



«Теңге ілу» ойыны арқылы






















Дескриптор:

Өең мазмұнын түсінеді

Сұраққа жауап береді







Дескриптор:

-өлеңнің мазмұнын айтады

-құлынды қалай шақыратынын анықтайды

-басқа төлдерді шақыруымен сәйкестендіреді





Сандар,

әріптер жазылған

қима қағаздар


Ереже



Ұлықбек Есдәулет (29.04.1954ж Шығ.Қаз.Зайсан)







Оқулық

1- жаттығу

41-бет.














https://www.youtube.com/watch?v=TukhwmmdSPs

5 мин












































Сергіту сәті

2 минут

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу

Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ

ұ ұ ұ ұ ұ ұ ұ


2-жаттығу жазбаша орындалады. Мақалды көркем жаз.


Жеке жұмыс

«Көркем жаз» әдісі

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Тасымалдауға болмайтын сөздерді тап.



Топпен жұмыс.

«Саған сұрақ» әдісі

1-топ. «Байшұбар»тобы «Ол кім? Бұл не?» сұрағына жауап бере отырып суретті сөздермен сәйкестендіру.

2-топ. «Тайбурыл»тобы

Сөздерді оқы.

Бұл сөздерді тасымалдауға бола ма?

Берілген сөздердің ішінен тасымалданбайтын сөздерді тауып сызу.

«Домино»ойыны

Әр топқа кеспе буындар беріледі. Сол буындардан тез әрі дұрыс сөз құраған топ жеңімпаз болады.

Сөздерді тасымалдап айт

ЕББҚ

Сөздерді буынға бөл




«Төлдерді шақыру» әнін орындату


Дәптермен жұмыс жүргізеді


1. Сөйлемдерді көшіріп жазады


2. Жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтайды



3.Тасымалдауға болмайтын сөздерді табады,астын сызады.





Топтық жұмыс жасайды

Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!