Ц дыбысы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ц дыбысы

Материал туралы қысқаша түсінік
3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу; 3.3.3.1 оқыған, тыңдаған жəне аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

29 сабақ. Ц дыбысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.1.1 э,ф,в,ц əріптері бар сөздерді сауатты жазу;

3.3.3.1 оқыған, тыңдаған жəне аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу.

Сабақтың мақсаты:

Ц дыбысы бар сөздердің дұрыс айтылуы мен жазылуын меңгереді

Құндылықтар:

Қазан айы: «Тәуелсіздік және

отаншылдық айы»


Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу

Отан, ел, туған өлке туралы білу

Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут































Сергіту сәті

2 минут



































Сабақты қорыту

5минут


















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту

Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

35-жаттығу

Мәтінге жоспар құр. Құрған жоспарың бойынша мазмұндама жаз.

Жоспар үлгісі:



Жаңа тақырып

«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу

39-жаттығу

Мәтінді оқы

Мәтін не туралы?

Мәтін Мәтін неше бөліктен тұрады? Әр бөлікте не туралы айтылған? Клоундар неге күлкілі болады деп ойлайсың?

Топтық жұмыс

Циркке барғанды ұнатасың ба? Неліктен?

«Акробаттар», «Шабандоздар», «Клоундар» тақырыбы бойынша олардың цирктегі атқаратын қызметтерін топта талқылаңдар.


ЕБҚ

Ц дыбысы бар сөзді тап. Оның айтылуына назар аудар. Ц және с дыбыстарын өзара салыстыр.



40-жаттығу

«Цирк қызықтары» тақырыбында өзің көрген оқиға туралы жаз

Үлгі:




Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі



41- жаттығу.

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Анасы балаларын циркке апарды. 2. Үй салуға цемент өте қажет. 3. Биыл әр гектардан ондаған центнер күріш жиналды.

4. Ол мотоцикл жүргізуді үйренді.




ЕҚБ

Ц әрпі бар сөздерге дыбыстық талдау жаса.


Ереже

Ц – қатаң дауыссыз дыбыс. Ол басқа тілден енген сөздерде кездеседі: цех, цемент



42-жаттығу

Келесі беттегі сөзжұмбақты шеш. 1. Ата Заң.

2. Өлшем бірлігі.

3. Сахнадағы ән, би кеші.

4. Санның таңбасы.

5. Көлік түрі.

6. Оқу құралы.

7. Ойын көрсетілетін орын.

Сөздерді қатесіз жазып, жазылуын есте сақта.

Сөздерді қатыстырып сөйлем құра




Үй тапсырмасы

Ц дыбысы бар сөздерді қатыстырып бес сөйлем құрап, жазып кел.




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады







Үй тапсырмасын тексертеді












Мәтінмен жұмыс жасайды




Тапсырмалар

ды орындайды





Жеке жұмыс жасайды








Оқиға құрастырып жазады








Жаттығу жасайды






Дәптермен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды











Ережені жаттайды







Тапсырмалар

ды орындайды









Үй тапсырмасын алады








Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

«Банкомат» әдісі



Дескриптор:

Құрған жоспары бойынша мазмұндама жазады-1б




Тамаша!






Дескриптор:

Мәтінді оқиды-1б

Ц дыбысы бар сөзді табады-1б.

Оның айтылуына назар аударады-1б.







Дескриптор:

ЕБҚ

Ц және с дыбыстарын өзара салыстырады-1б.



Кереметсіңдер!



Дескриптор:

«Цирк қызықтары» тақырыбында өзің көрген оқиға туралы жазады-1б





Керемет!


Дескриптор:

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б.


Тамаша!



ДескриптоР:

ЕҚБ

Ц әрпі бар сөздерге дыбыстық талдау жасайды-1б





Тамаша!






Дескриптор:

Сөзжұмбақты шешеді-1б

Сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды-1б










Тамаша!









«Білім ағашы» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары













Жұмыс дәптері









Цирк туралы суреттер










Қимылдар





Оқулық











Суреттер








Оқулық




Кесте






Оқулық







Суреттер





Оқулық






Кері байланыс тақтасы





Shape1







Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Жақсыданүйрен,жаманнанжирен

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

30 сабақ. Х, һ дыбыстары. 43-46 жаттығулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.1.4 х,һ əріптері бар сөздерді ажыратып жазу;

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

Сабақтың мақсаты:

Х,һ əріптері бар сөздерді ажыратып жазу және дұрыс оқуды,айтуды үйренеді

Құндылықтар:

Қазан айы: «Тәуелсіздік және

отаншылдық айы»


Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу

Отан, ел, туған өлке туралы білу

Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут






































Сергіту сәті

2 минут














Сабақты қорыту

5минут























Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту




Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Ц дыбысы бар сөздерді қатыстырып бес сөйлем құрап, жазып кел

Үлгі: Мен циркке бардым. Циркульмен дөңгелекті сызады


Жаңа тақырып

«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу

Кестедегі сөздерді оқы.

Қ

Қала, құрал, қырман, қағаз, қайық.

Х

Халық, хикая, хан, хат, хабар.

Һ

Қаһарман, жиһаз, Гауһар, жиһангер.

Қ, х, һ дыбыстарының айтылуын өзара салыстыр. Олардың айтылуындағы ерекшелікті байқа.


ЕБҚ

Х, һ әріптері бар сөздерді көшіріп жаз. Олардың жазылуын есте сақта.

Ережемен жұмыс

Х, һ – қатаң дауыссыз дыбыстар. Х сөздің басында және ортасында кездеседі: хан, саяхат. Һ сөздің ортасы мен соңында кездеседі: гауһар, мәшһүр, моһ-моһ.



44-жаттығу

Мәтінді тыңда.

Ізет

Мәтін неліктен «Ізет» деп аталған деп ойлайсың?

Өз ойларыңды айт.

Өзіңнің үлкен адамдарға жол бермеген кезің болды ма?



45-жаттығу

Сөздерді көшіріп жаз.

Жаһан, қаһарман, мархабат, халық, хоккей, ханталапай, қала, қырман, қағаз.

Сөздердің мағынасын түсіндір. Түсініксіз сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктен біліп ал.



ЕБҚ

Өзің қалаған сөздерді қатыстырып сөйлем құра.

Қаһарман деп батыр адамды айтады


Сергіту сәті



46-жаттығу

Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып, жаңа сөздер жаса.

Ж: Кітапхана,асхана,дәріхана,қымызхана,

шілдехана,ауыру хана



47-жаттығу

Өлеңді мәнерлеп оқы.

Шоқан туралы не білесің? Х әрпі бар сөздерді теріп жаз.

Ж: Халқына, тарих

Өлеңнен өзіңе мағынасы түсініксіз сөздерді тауып көр. Сол сөздердің мағынасын түсіндірме сөздіктен біліп ал




Үй тапсырмасы

48-жаттығу

Мақалдарды жатқа жаз.

1. Халықтың ортақ үйі – Отаны. 2. Қаһарлы ел қамал бұзады. Мақалдардың мәнін түсіндір.

Барлаған-тексерген, зерттеген.

Шарлаған – аралаған




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады





Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды











Ережені жаттайды







Мәтінмен жұмыс жасайды














Жеке жұмыс жасайды






Жаттығу жасайды







Тапсырманы орындайды




Өлеңді оқиды





Дәптермен жұмыс жасайды







Үй тапсырмасын алады












Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Смарт сағат » әдісі

Дескриптор:

Ц дыбысы бар сөздерді қатыстырып бес сөйлем құрап, жазып келеді-1б



Тамаша!



Дескриптор:

Кестедегі сөздерді оқиды-1б

Қ, х, һ дыбыстарының айтылуын өзара салыстырады-1б



Сен мықтысың!




Кереметсіңдер!




Дескриптор:

Мәтінді тыңдап,сұрақтарға жауап береді-1б

Адам бойындағы құндылықтарды біледі-1б


Керемет!



Дескриптор:

Сөздерді көшіріп жазады-1б

Сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б


Тамаша!



Мен сенімен мақтанамын!







ДескриптоР:

Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойып, жаңа сөздер жасайды-1б




Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды-1б

Сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б






Тамаша!










«Алмалар» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары









Оқулық






Жұмыс дәптері












Оқулық










Қимылдар








Суреттер










Оқулық











Оқулық


Жұмыс дәптері








Кері байланыс тақтасы

































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Жақсыданүйрен,жаманнанжирен

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

31-32 сабақ. Сөйлеу мәдениетіне үйренемін. ТЖБ №1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.4.1.4 х,һ əріптері бар сөздерді ажыратып жазу;

3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша əңгіме құрау.

Сабақтың мақсаты:

Сөйлеу мәдениетіне үйренеді

Өтілген тақырыптарды пысықтап, білімдерін тексереді

Құндылықтар:

Қазан айы: «Тәуелсіздік және

отаншылдық айы»


Сабақ құндылығы: Мемлекеттік тілді білу

Отан, ел, туған өлке туралы білу

Апта дәйексөзі:«Отанды сүю – отбасынан басталады!»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут





























Сергіту сәті

2 минут




















Сабақты қорыту

5минут
































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

48-жаттығу

Мақалдарды жатқа жаз.

1. Халықтың ортақ үйі – Отаны. 2. Қаһарлы ел қамал бұзады. Мақалдардың мәнін түсіндір.

Барлаған-тексерген, зерттеген.

Шарлаған – аралаған



Жаңа тақырып

«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Мемлекеттік тілді білу

Сөйлеу мәдениетіне үйренемін

51-жаттығу Суреттерге қара.

Балалардың қайсысы әдептілікті сақтамады деп ойлайсың? • Жаяу жүргіншілер жолында неліктен ролик тебуге болмайтынын дәлелде. • Көліктен шығар кезде жолаушыларға айтатын сөздерді таңда: Ø Менің шығуым керек. Ø Өтіп кетуге бола ма? Ø Келесі аялдамада түсесіз бе? Ø Өтінемін, өтіп кетуіме бола ма?



52-жаттығу

Қоғамдық көлікте өзін қалай ұстау керектігі туралы ережені толықтырып жаз.

1. Үлкендер мен балалы әйелдерге орын беру керек.

2. Ұялы телефонмен немесе қасыңдағы адамдармен қатты сөйлесуге болмайды. 3. Түсітін аялдамаға жақындағанда алдын ала дайындалу керек 4. Жүргізушіні мазаламау керек. • Өзіңнің осы ережені бұзған кезің болды ма? • Үлкендерге орын бермеген балаларға қандай ақыл айтар едің?


Сергіту сәті

Оңға, оңға түзу тұр,

Солға, солға түзу тұр.

Артқа қарай бір адым

Алдыға қарай бір адым

Жоғары төмен қарайық

Орнымызды табайық.



ЕБҚ

Жолда жүру ережесі туралы білетініңді айт.

Жолда жүру ережесін сақтамаса не болады?



ЕҚБ

Қоғамдық орындарда қауіпсіздікті қалай сақтайсың?

Көлікте қандай қауіпсіздік сақтау керек екен?


53-жаттығу

Өлеңді оқы. Балақайды жұбатып ек, Апай айтты: «Рақмет!» Малды өріске ұзатып* ек, Атай айтты: «Рақмет!» Көк шыбықты құлатып ек,

Айтпады ешкім «Рақмет!»

Бейсебай Кірісбайұлы • Өлең не туралы? • «Рақмет!» деп қай кезде айтады, қандай жағдайда айтпайды? Өз ойыңмен бөліс




Үй тапсырмасы

54-жаттығу

Көшіріп жазып, өзің қалаған сөздермен диалог құра.

Рұқсат етіңіз, мархабат етіңіз, мүмкін болса, ренжімесеңіз, мақұл, қалауыңыз білсін.

Бұлардан басқа әдептілікті білдіретін қандай сөздерді білесің?



31-сабақ. ТЖБ №1




Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді














Тапсырмалар

ды орындайды












Ережелер туралы айтады












Жаттығу жасайды











Берілген сұрақтарға жауап береді









Дәптермен жұмыс жасайды





Тапсырмалар

ды орындайды






Үй тапсырмасын алады







Жиынтық бағалау орындайды







Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Өзін өзі бағалау » әдісі



Дескриптор:

Мақалдарды жатқа жазады-1б



Тамаша!



Дескриптор:

Суреттерге қарап, жол ережесі туралы айтады-1б

Өз ойларын еркін жеткізе алады-1б



Кереметсіңдер!





Дескриптор:

Қоғамдық көлікте өзін қалай ұстау керектігі туралы ережені толықтырып жазады-1б








Керемет!





Дескриптор:

ЕБҚ

Жолда жүру ережесі туралы білетінін айтады-1б


Тамаша!


ДескриптоР:

ЕҚБ

Қоғамдық орындарда қауіпсіздікті қалай сақтайтынын айтады-1б




ДескриптоР:

Өлеңді оқып, сұрақтарға жауап береді-1б





Тамаша!












Керемет!







«Білім ағашы» әдісі





Суреттер






Суреттер













Оқу құралдары






Жұмыс дәптері










Оқулық












Қимылдар








Суреттер














Оқулық



Жұмыс дәптері




AutoShape 1





Оқулық













Жұмыс парақтары





Суреттер




Кері байланыс тақтасы

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.11.2025
38
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі