Бөлім
|
6-бөлім.
Ұлттың тарихи жәдігерлерін
сақтау
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Мухсинова
А.М.
|
Күні:
|
05.02.2024
|
Сынып: 11
«Ә»
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Мәдени мұра»
бағдарламасы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаттары
|
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі
(ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем
әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты
аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін
салыстыра талдау
11.3.6.1 - әртүрлі
тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып,
шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына
білу
|
Сабақ
мақсаты:
|
-Ұлттық жәдігерлер туралы
түсініктерін дамытады
-Оның қажеттігі туралы ойын
дәлелдей алады;
-Мәтіннің тілдік
ерекшеліктерін анықтап, қолданылу себебін түсіндіре
алады
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Жауапкершілік.
Құрмет. Адалдық.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақ
кезең-дері/уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеттері
|
Оқушының
іс-әрекеттері
|
Бағалау
|
Ресурс-тар
|
Сабақтың басы 3 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Өткен тақырыптарға
шолу
7
минут
|
Оқушылармен сәлемдесу рәсімі.
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Кезекшінің
мәліметі.
1-тапсырма
ЖЖ
Ұлттық тарихи жәдігерлерге.
нелер жатады? Кластер әдісімен топтастыру.
|
Оқушылар
хормен:
Мейірімді
жүрекпен
Ақ пейілді
тілекпен,
Амандасып
алайық,
Бір жадырап
қалайық.
Оқушылар берілген сөз туралы
өздерінің ойларын топтастырады
|
Жарайсыңдар (Ауызша
мадақтау)
Оқушылардың жылдам жұмыс жасау
дағдылары артады.
Дескрипторлар:
-берілген сөздерді дұрыс
топтастырады
|
Кластер
әдісі
Слайд
№
|
Сабақтың ортасы
25мин.
|
Қызығушылықты ояту
мақсатында «сұрақ-жауап» әдісі.
1.«Мәдени мұра» қандай
бағдарлама?
2.Қандай тарихи-мәдени
жәдігерлерді білесіңдер?
Оқылым мәтіндерін тізбектей
оқу.
«А» мәтіні және «Ә»
мәтіні
2-тапсырма. Мәтіндердің тақырыбын, стилі,
автор көзқарасы, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшеліктерін
салыстыра талдаңдар.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді?
Ықтимал
жауап:
«Мәдени мұра» бағдарламасы
жылдар бойы құндылығын жоймаған ұлттық жәдігерлерімізді жинақтау,
зерделеу, сақтау.
-Атап айтқанда: алтын адам,
тайқазан, тарихи кесенелер: «Айша –бибі», Арыстан бап кесенесі
т.б.
Оқушылар мәтінді кезекпен
тізбектей оқиды.
Тапсырманы орындау үшін
кестедегі мәліметтерді жазады.
|
Мақсаты: Жылдам және функционалды түрде
сыни ойлауды дамыту
Оқушылардың мәнерлеп оқу
дағдысы қалыптасады.
Дискриптор:
-мәтін тақырыбын, мақсатты
аудиториясын, стилін анықтайды.
|
Слайд
№3
Слайд
№4
|
|
3-тапсырма. Мәтіндерге тезистік жоспар
құрыңдар.
«А» және «Ә»
мәтініне
|
Оқушылар «А» және «Ә» мәтініне
тезистік жоспар құрады
Жауаптар: «А»
мәтіні
1.Мәдениет жайында;
2.
«Мәдени мұра» бағдарламасы;
3.Бағдарламаның бірінші кезеңі;
4.Мәдени
мұраларды сақтап қалу шаралары;
5.Ұлттық
жоба дәрежесіндегі «Мәдени мұра»
бағдарламасы.
«Ә»
мәтіні
-7-баптағы мәдени мұраны қорғау, сақтау, пайдалану
туралы
-Халықаралық шарттарға сәйкес мәдени мұралардың
құндылығын сақталуы.
|
Мақсаты: оқушылардың сыни
ойлауы дамиды, жазылым дағдысы
қалыптасады.
|
Қазақ тілі 11-сынып 118-119
беттері
|
4-тапсырма
Әртүрлі көркемдегіш құралдарды
ұтымды қолданып, «Мәдени мұра бағдарламасы менің қаламда» атты
шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма)
ұсыну.
|
Оқушылар «Мәдени мұра
бағдарламасы менің қаламда» атты шығармашылық тапсырма
орындайды.
Ықтимал жауап:
Синквейн
1.Мәдени мұра
бағдарламасы
2.Тарихи,
құнды
3.Танысамыз, құрметтейміз,
насихатаймыз.
4.Мәдени мұра –ұлттық
құндылығымыз.
5.Тарихи
жәдігерлер
|
Мақсаты: оқушылардың сыни
ойлауы дамиды, жазылым дағдысы, тез ойлау дағдысы
қалыптасады
|
Оқулық,
119-бет
|
5-тапсырма
Сонау заманнан бері
ата-бабамыздың бізге қалдырған асыл да мәдени мұраларының бірі
саналатын күй мен жыр көне күндерден жеткен қасиетті
жәдігерлер дегенмен келісесіз бе?
Жауабыңызды ПОПС әдісі
арқылы білдіріңіз
|
Оқушылар ПОПС формуласы арқылы
жауабын білдіреді.
|
Бағалау
критерийі
Берілген тұжырымға өз ойын
білдіреді;
Оған өз дәлелін
келтіреді.
|
Слайд
№7
|
Сергіту сәті
3
|
Мақал-мітелдерді
табыңдар
|
Сабақтың соңы 2
минут
|
Рефлексия.
Бүгінгі күннің
сөйлемі
Мақсаты: оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
|
Оқушылар сабақтағы алған
әсерлерін бір сөйлеммен баяндайды
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың тақырыбы, мақсаты бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.
|
|