Ықшам сабақ
|
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Күні: 05.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: А.Раманкулова Сыныбы: 6 «а» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сағаттық белдеулер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.5.5 - сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, уақыт өлшемі туралы білу, даталардың ауысу сызығын түсіну, еліміздің сағаттық белдеуін анықтауға сағаттық белдеулер картасын қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
Түсіну: - оқушылар жергілікті уақыт, белдеулік уақыт, декреттік уақыттың маңыздылығын, жер шарындағы күнтүзбенің жаңа датасы мен еліміздің сағаттық белдеуін түсінеді; Қолдану: - дүние жүзінің және Қазақстанның картасын пайдалана отырып, белдеулік және жергілікті, декреттік уақытты анықтауға, географиялық бойлықпен байланысының маңыздылығын қолданады. Талдау: - сағаттық белдеулерге арналған есептер шығаруды талдайды; Жинақтау: - уақыт өлшем, даталардың ауысу сызығын, еліміздің сағаттық белдеуі туралы білімдерін тест тапсырмасын орындау барысында жинақтайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды айтылым, жазылым, тыңдалым кезінде қолдана алады және оқушыларға қажетті ғылыми академиялық тілдік қор қалыптасады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни тұрғысынан ойлау, еңбек пен шығармашылыққа баулу. Қоршаған ортаның адам үшін маңыздылығын үйрене отырып, отансүйгіштік қасиеттерін арттыру, географиялық мәдениетке тарту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – кейбір сағаттық белдеу көрсеткіштерін салыстырғанда және есептегенде. |
|
Алдыңғы білім |
5.2.5.4 - рәсімдеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым жоспарларын сызу |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сыныпты түгелдеу. Оқушыларға өзендердің аты жазылған қағаз кеспелерге «Астана», «Мәскеу», «Нью-Иорк» сөздері жазылған суреттерді тарату арқылы оқушыларды 3 топқа біріктіру. Бағалау парақшалары таратылады. Қалыптастырушы бағалау «Күннің шуақтары» тақтаға ілінеді. Үй тапсырмасын сұрау. Жеке жұмыс «Кім жылдам» ойыны арқылы
Географиялық есептер. Топтық жұмыс. 1-топ: Қала 30 ͦ с.е параллельде жатыр.... / Дели/ 2-топ: Ташкент қаласының географиялық бойлығын табыңыз. /69 ͦш.б/ 3-топ: Каракас қаласының географиялық бойлығын анықтаңдар. /66 ͦ б.б/ Бағалау:
|
«Астана», «Мәскеу», «Нью-Иорк» сөздері жазылған суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты түсіну «Қызығушылықты ояту» әдісі арқылы. Бейнефильм көрсету арқылы сағаттық белдеулер туралы ұғым қалыптасады. Мәтінмен жұмыс. Топтық жұмыс. «Мағынаны тану» стратегиясы бойынша постер қорғайды. Сынып бойынша тапсырманы оқиды, талқылайды, постер қорғайды.
І ІІ топ: Сағаттық белдеулер ІІІ топ: Бағалау
Топтық жұмыс. «Жаңғақ шағу» әдісі Есептер шығару. 1-топ: 77 ͦ ш.б орналасқан Алматы қаласында 10 қазанда таңғы сағат 8.00 болғанда 117 ͦ б.б. Сан-Диего қаласында қай күннің қай уақыты болады? (77 ͦ ш.б.+ 117 ͦ б.б.) ͯ ͯ 4 мин/60мин ═13 сағ. – 8.00 ═5 сағ. 24-5 ═19.00 2-топ: Ұшақ Астанадан Киевке сағат 11.00-де ұшып шықты, сонда Киевке сағат қаншада жетеді? 71 ͦ ш.б - 31 ͦ ш.б. ═ 40 *4 мин =160 мин/60 мин =2,6 сағ. 11.00 – 2,6 = 8,4 сағ. 3-топ: Тараз қаласында сағат түскі 13.00 болғанда Атырауда, Бішкекте сағат неше болады? 71ͦ ш.б- 52ͦ ш.б = 19*4/60 = 1 сағ. 13.00 – 1 сағ = 12.00 сағ. Бішкекте 13.00 сағ.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы сабақты пысықтаймыз. Қорытынды тест. арқылы сабақты пысықтаймыз. Қорытынды тест.
а/ декреттік уақыт б/ балдеулік уақыт в/ жергілікті уақыт 2.Гринвич меридианынан әр 1 сағатқа неше градустан келеді? а/ 17 ͦ б/ 18 ͦ в/ 15 ͦ
а/ Астана б/ Лондон в/ Мадрид
а/ бойлықтардың градусын 4 мин көбейтіп, 60 мин-қа бөлеміз. б/бойлықтардың градусын 4 мин-ке бөліп, 60 мин-қа қосамыз. в/ ендіктердің градусын 4 мин-ке көбейтіп, 60 мин-қа бөлеміз.
а/ 4 – 5 сағат+ б/ 5- 6 сағат в/ 7 – 8 сағат
а/ 1883 жылы АҚШ Б/ 1883 жылы Мәскеу в/ 1883 жылы Париж
а/ 1883 ж б/ 1919 ж в/ 1845 ж Бағалау: Оқушылар бір-бірін тексеріп, бағалайды.
|
Бейнефильм Сағаттық белдеулер DVD диск
Оқулық, дидактикалық материалдар. Ұ.Ә.Есназарова 8-сынып география
Қима қағаздар, атлас, дүние жүзінің сағаттық белдеу картасы
Интербелсенді тақта, тест парақшалары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Кері байланыс:
Үйге тапсырма: §18. Сағаттық белдеу 55 беттегі тапсырманы орындау. |
Стикер, күнделік |
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Жоғары деңгейлі оқушылар үшін балама тапсырмалар. Өтілген тақырыпты толық меңгерген, тапсырмаларды өздігінен орындай алатын, зейіні тұрақты оқушыларға «Кім жылдам» ойынында және картадан географиялық координаталарды табу есептерін шешуде жылдамдық көрсете біледіреді. 2. Өзінің білімің жан-жақты екендігін көрсете алатын, берілген тапсырманы жете орындай алатын оқушылар, оқу барысында “географиялық есептер”, “Көршіңді тексер” әдістерінде деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Таным компонентерінің қалыптасуы төмен деңгейдегі оқушылар мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушылармен жұмыс барысында «Мағынаны тану» стратегиясы бойынша “Сағаттық белдеулер” түрлерін анықтау тапсырмасында оқулықты пайдалана отырып тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау «Күннің шуағы» арқылы бағалау Дискриптор арқылы бағалау Критериалды бағалау |
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелері ескеріледі. |
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Cағаттық белдеулер
Cағаттық белдеулер
Ықшам сабақ
|
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Күні: 05.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: А.Раманкулова Сыныбы: 6 «а» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сағаттық белдеулер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.5.5 - сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, уақыт өлшемі туралы білу, даталардың ауысу сызығын түсіну, еліміздің сағаттық белдеуін анықтауға сағаттық белдеулер картасын қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
Түсіну: - оқушылар жергілікті уақыт, белдеулік уақыт, декреттік уақыттың маңыздылығын, жер шарындағы күнтүзбенің жаңа датасы мен еліміздің сағаттық белдеуін түсінеді; Қолдану: - дүние жүзінің және Қазақстанның картасын пайдалана отырып, белдеулік және жергілікті, декреттік уақытты анықтауға, географиялық бойлықпен байланысының маңыздылығын қолданады. Талдау: - сағаттық белдеулерге арналған есептер шығаруды талдайды; Жинақтау: - уақыт өлшем, даталардың ауысу сызығын, еліміздің сағаттық белдеуі туралы білімдерін тест тапсырмасын орындау барысында жинақтайды. |
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі және оларды айтылым, жазылым, тыңдалым кезінде қолдана алады және оқушыларға қажетті ғылыми академиялық тілдік қор қалыптасады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сыни тұрғысынан ойлау, еңбек пен шығармашылыққа баулу. Қоршаған ортаның адам үшін маңыздылығын үйрене отырып, отансүйгіштік қасиеттерін арттыру, географиялық мәдениетке тарту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – кейбір сағаттық белдеу көрсеткіштерін салыстырғанда және есептегенде. |
|
Алдыңғы білім |
5.2.5.4 - рәсімдеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым жоспарларын сызу |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сыныпты түгелдеу. Оқушыларға өзендердің аты жазылған қағаз кеспелерге «Астана», «Мәскеу», «Нью-Иорк» сөздері жазылған суреттерді тарату арқылы оқушыларды 3 топқа біріктіру. Бағалау парақшалары таратылады. Қалыптастырушы бағалау «Күннің шуақтары» тақтаға ілінеді. Үй тапсырмасын сұрау. Жеке жұмыс «Кім жылдам» ойыны арқылы
Географиялық есептер. Топтық жұмыс. 1-топ: Қала 30 ͦ с.е параллельде жатыр.... / Дели/ 2-топ: Ташкент қаласының географиялық бойлығын табыңыз. /69 ͦш.б/ 3-топ: Каракас қаласының географиялық бойлығын анықтаңдар. /66 ͦ б.б/ Бағалау:
|
«Астана», «Мәскеу», «Нью-Иорк» сөздері жазылған суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты түсіну «Қызығушылықты ояту» әдісі арқылы. Бейнефильм көрсету арқылы сағаттық белдеулер туралы ұғым қалыптасады. Мәтінмен жұмыс. Топтық жұмыс. «Мағынаны тану» стратегиясы бойынша постер қорғайды. Сынып бойынша тапсырманы оқиды, талқылайды, постер қорғайды.
І ІІ топ: Сағаттық белдеулер ІІІ топ: Бағалау
Топтық жұмыс. «Жаңғақ шағу» әдісі Есептер шығару. 1-топ: 77 ͦ ш.б орналасқан Алматы қаласында 10 қазанда таңғы сағат 8.00 болғанда 117 ͦ б.б. Сан-Диего қаласында қай күннің қай уақыты болады? (77 ͦ ш.б.+ 117 ͦ б.б.) ͯ ͯ 4 мин/60мин ═13 сағ. – 8.00 ═5 сағ. 24-5 ═19.00 2-топ: Ұшақ Астанадан Киевке сағат 11.00-де ұшып шықты, сонда Киевке сағат қаншада жетеді? 71 ͦ ш.б - 31 ͦ ш.б. ═ 40 *4 мин =160 мин/60 мин =2,6 сағ. 11.00 – 2,6 = 8,4 сағ. 3-топ: Тараз қаласында сағат түскі 13.00 болғанда Атырауда, Бішкекте сағат неше болады? 71ͦ ш.б- 52ͦ ш.б = 19*4/60 = 1 сағ. 13.00 – 1 сағ = 12.00 сағ. Бішкекте 13.00 сағ.
«Көршіңді тексер» әдісі арқылы сабақты пысықтаймыз. Қорытынды тест. арқылы сабақты пысықтаймыз. Қорытынды тест.
а/ декреттік уақыт б/ балдеулік уақыт в/ жергілікті уақыт 2.Гринвич меридианынан әр 1 сағатқа неше градустан келеді? а/ 17 ͦ б/ 18 ͦ в/ 15 ͦ
а/ Астана б/ Лондон в/ Мадрид
а/ бойлықтардың градусын 4 мин көбейтіп, 60 мин-қа бөлеміз. б/бойлықтардың градусын 4 мин-ке бөліп, 60 мин-қа қосамыз. в/ ендіктердің градусын 4 мин-ке көбейтіп, 60 мин-қа бөлеміз.
а/ 4 – 5 сағат+ б/ 5- 6 сағат в/ 7 – 8 сағат
а/ 1883 жылы АҚШ Б/ 1883 жылы Мәскеу в/ 1883 жылы Париж
а/ 1883 ж б/ 1919 ж в/ 1845 ж Бағалау: Оқушылар бір-бірін тексеріп, бағалайды.
|
Бейнефильм Сағаттық белдеулер DVD диск
Оқулық, дидактикалық материалдар. Ұ.Ә.Есназарова 8-сынып география
Қима қағаздар, атлас, дүние жүзінің сағаттық белдеу картасы
Интербелсенді тақта, тест парақшалары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Кері байланыс:
Үйге тапсырма: §18. Сағаттық белдеу 55 беттегі тапсырманы орындау. |
Стикер, күнделік |
|
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Жоғары деңгейлі оқушылар үшін балама тапсырмалар. Өтілген тақырыпты толық меңгерген, тапсырмаларды өздігінен орындай алатын, зейіні тұрақты оқушыларға «Кім жылдам» ойынында және картадан географиялық координаталарды табу есептерін шешуде жылдамдық көрсете біледіреді. 2. Өзінің білімің жан-жақты екендігін көрсете алатын, берілген тапсырманы жете орындай алатын оқушылар, оқу барысында “географиялық есептер”, “Көршіңді тексер” әдістерінде деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Таным компонентерінің қалыптасуы төмен деңгейдегі оқушылар мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушылармен жұмыс барысында «Мағынаны тану» стратегиясы бойынша “Сағаттық белдеулер” түрлерін анықтау тапсырмасында оқулықты пайдалана отырып тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау «Күннің шуағы» арқылы бағалау Дискриптор арқылы бағалау Критериалды бағалау |
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану кезінде қауіпсіздік ережелері ескеріледі. |
|
Сабақ бойынша рефлекция |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз

















