|
Ай дәйек сөзі |
«Әділдік және жауапкершілік» |
||||
|
Апта дәйек сөзі |
«Жауапкершілік-табыстың кілті» |
||||
|
Күні |
28.11.2025 |
||||
|
Класс жетекші: |
Сұлтанова Ж.Ө |
||||
|
Класс: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цифрлық әлемде- қауіпсіз қадам |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлемде қауіпсіздік қағидаларын үйрету, киберқауіптерді тануға және жеке деректерді қорғауға баулу. |
||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Мектептегі қауіпсіз мінез-құлық қағидалары» |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, Видеороликтер, кітаптар |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, көңіл-күй сұрау. Дәйексөз:«Жауапкершілік-табыстың кілті» Топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Топқа бөлініп отырады
|
Экран |
||
|
Сабақ басы (6 мин)
|
Мұғалім сөзі: Оқушылар назарымызды экранға аударайық (тақтада ілінген суреттер арқылы тақырыпты ашу) «Цифрлы әлем: қауіпсіз қадам» — бұл интернет пен технологияны саналы, жауапкершілікпен және қауіпсіз пайдалану мәдениетін қалыптастыруға бағытталған түсінік. Ол онлайн ортадағы қауіп-қатерлерді (фишинг, кибербуллинг, вирустар, жеке деректердің ұрлануы) танып, олардан қорғану жолдарын үйренуді қамтиды. Цифрлы әлемде қауіпсіз қадам жасау — өз құпия сөздеріңді қорғау, жеке ақпаратты бөліспеу, күмәнді сілтемелерді ашпау, желідегі әдепті сақтап, әр әрекетіңнің салдарын түсіну дегенді білдіреді. Яғни, бұл — қазіргі заманның міндетті дағдысы: технологияны өз пайдаңа қолдана отырып, өзіңді және өзіңнің айналаңдағы адамдарды қорғау Бейне материалға назар аударайық Сұрақ-жауап 1.Күнделікті өмірде қандай әлеуметтік желілерді көп пайдаланасыздар? 2.Өзіңе қажетті ақпарат алу үшін қандай әлеуметтік желілерді қолданасыздар? |
Суретке қарап не көріп тұрғандарын айтады
Бейне материалды қарайды |
Презентация
|
||
|
Ортасы (25 мин)
|
II.Негізгі бөлім Қызықты ақпараттар (топ басшылары топ атаулары туралы қызықты мәлімет айтып өтеді) Топтық жұмыс 1-топтық жұмыс: «Қауіпсіздік картасы» (Цифрлық қауіптерді анықтау)
6. Вирус пен зиянды бағдарламалар
2-топтық жұмыс: «Сенім және күдік» (Ситуациялық тапсырмалар) 1. Жағдай: Саған әлеуметтік желіде белгісіз адам хабарлама жіберіп, «Сен өте әдемісің, дос болайық» деп жазды және өзінің фотосын қоса жіберді. (Күдік) 2. Жағдай: «Тегін телефон ұтып ал!» деген сілтеме шығып, оны ашсаң жеке деректерді енгізуін сұрайды. (Күдік) 3. Жағдай:Жақын досың сенің ойыныңдағы аккаунтқа кішігірім тапсырма орындау үшін пароль сұрап тұр. (күдік) 4. Жағдай:Мұғаліміңіз WhatsApp-та сынып тобында: «Балалар, ертеңгі тапсырмалар мұнда» деп PDF жіберді. (Сенім) 5. Жағдай:Сен танитын бір адамның атымен жасалған аккаунт саған жеке жазып, бірден «Маған шұғыл ақша керек, аударып жіберші» деп сұрады. (күдік) 6. Жағдай:Жаңа ойынды орнатқанда ол камераға, микрофонға және файлдарыңа толық қолжетімділік сұрайды. (Күдік) 7. Жағдай:Апаң сенің жаңа суретіңді сұрап, «отбасылық альбомға» пайдаланбақшы. (Сенім) 3-топтық жұмыс: «Қауіпсіз профиль» (Жеке деректерді қорғау)
4-топтық жұмыс: «Цифрлық этика кодексі» ? Құпиясөзіңді ешкімге айтпа! ? Таныс емес адаммен сөйлеспе! ? Жеке деректерді интернетте жариялама! ⚠Күмәнді сілтемелерге баспа! ? Компьютер мен телефонды үнемі ішін жаңартып отыр! Бекіту тапсырмалары
|
Балалар жеке-жеке жауап береді
Оқушылар интернеттегі қауіп түрлерін ажыратып, нақты мысалдар келтіреді.
-Жағдайды талдайды -Неліктен қауіпті екенін түсіндіреді -Қауіпсіз әрекет алгоритмін ұсынады
Оқушылар өздерінің әлеуметтік желідегі қауіпсіздігін бағалайды.
Әр топ өз мектебі үшін 5 ережеден тұратын «Цифрлық этика кодексін» жасайды
Оқушылар анықтамасын тауып сәйкестендіреді |
А3 форматында қағаз
|
||
|
Қауіпсіздік сабағы (7 мин) |
«Мектептегі қауіпсіз мінез-құлық қағидалары» Негізгі бөлім Мектептегі қауіпсіздіктің негізгі қағидаларын түсіндіру: Күн тәртібі ережелері. Сабақтағы мінез-құлық. Үзілістегі мінез-құлық. Сыртқы көрінісі. Мұғалімдермен және сыныптастарымен қарым-қатынас жасау ережелері. Бейне материал МЕКТЕПТЕ ӨЗІН ҚАЛАЙ ДҰРЫС ҰСТАУҒА БОЛАДЫ? ‣ Мектепте жалпы тәртіп ережелері бар: сабақ басталардан 10-15 минут бұрын мектепте болыңыз. ‣ Әдемі келбетке ие болыңыз. ‣ Оқу орнының талабына сай мектеп формасы немесе іскерлік күнделікті киіммен киіну. ‣ Оқулықтар мен оқу құралдарын арнайы сөмкеде немесе портфельде алып жүріңіз. ‣ Сабақ уақытында немесе үзіліс кезінде сынып жетекшісінің хабарынсыз оқу орнынан шығуға тыйым салынады. ‣ Сен сабақты тек дәлелді себептермен, дәрігердің анықтамасы немесе ата-анаңыздың жазбасы болған жағдайда өткізе аласыз. ‣ Сабақтар аяқталғаннан кейін бірден мектептен кетіңіз. Қосымша сабақтарға барғандар ғана қалады. ‣ Үлкенді сыйлап, кішіге қамқор бол. ‣ Мектеп мүлкіне қамқорлық жасаңыз. Жалпы ережелерден басқа, әр мектептің өз ережелері болуы мүмкін, ол туралы оқушылар мен ата-аналар хабардар етіледі. Тапсырма Толықтыру тапсырмасы Бос орындарды тиісті сөзбен толықтырыңыз:
|
Сұрақтарға жауап береді Видео материал қарау Оқушылар олардың мағынасын анықтап, не үшін қажет екенін түсіндіреді. |
|
||
|
Сабақтың соңы (2 мин )
|
Кері байланыс
|
Оқушылар өздерінің алған білімдерімен бөліседі |
|
||
Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
Цифрлық әлемде-қауіпсіз
қадам 
Сынып: 5 «Б»
Сынып жетекші: Сұлтанова Ж.Ө
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам
|
Ай дәйек сөзі |
«Әділдік және жауапкершілік» |
||||
|
Апта дәйек сөзі |
«Жауапкершілік-табыстың кілті» |
||||
|
Күні |
28.11.2025 |
||||
|
Класс жетекші: |
Сұлтанова Ж.Ө |
||||
|
Класс: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цифрлық әлемде- қауіпсіз қадам |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлемде қауіпсіздік қағидаларын үйрету, киберқауіптерді тануға және жеке деректерді қорғауға баулу. |
||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Мектептегі қауіпсіз мінез-құлық қағидалары» |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, Видеороликтер, кітаптар |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, көңіл-күй сұрау. Дәйексөз:«Жауапкершілік-табыстың кілті» Топқа бөлу
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады.
Топқа бөлініп отырады
|
Экран |
||
|
Сабақ басы (6 мин)
|
Мұғалім сөзі: Оқушылар назарымызды экранға аударайық (тақтада ілінген суреттер арқылы тақырыпты ашу) «Цифрлы әлем: қауіпсіз қадам» — бұл интернет пен технологияны саналы, жауапкершілікпен және қауіпсіз пайдалану мәдениетін қалыптастыруға бағытталған түсінік. Ол онлайн ортадағы қауіп-қатерлерді (фишинг, кибербуллинг, вирустар, жеке деректердің ұрлануы) танып, олардан қорғану жолдарын үйренуді қамтиды. Цифрлы әлемде қауіпсіз қадам жасау — өз құпия сөздеріңді қорғау, жеке ақпаратты бөліспеу, күмәнді сілтемелерді ашпау, желідегі әдепті сақтап, әр әрекетіңнің салдарын түсіну дегенді білдіреді. Яғни, бұл — қазіргі заманның міндетті дағдысы: технологияны өз пайдаңа қолдана отырып, өзіңді және өзіңнің айналаңдағы адамдарды қорғау Бейне материалға назар аударайық Сұрақ-жауап 1.Күнделікті өмірде қандай әлеуметтік желілерді көп пайдаланасыздар? 2.Өзіңе қажетті ақпарат алу үшін қандай әлеуметтік желілерді қолданасыздар? |
Суретке қарап не көріп тұрғандарын айтады
Бейне материалды қарайды |
Презентация
|
||
|
Ортасы (25 мин)
|
II.Негізгі бөлім Қызықты ақпараттар (топ басшылары топ атаулары туралы қызықты мәлімет айтып өтеді) Топтық жұмыс 1-топтық жұмыс: «Қауіпсіздік картасы» (Цифрлық қауіптерді анықтау)
6. Вирус пен зиянды бағдарламалар
2-топтық жұмыс: «Сенім және күдік» (Ситуациялық тапсырмалар) 1. Жағдай: Саған әлеуметтік желіде белгісіз адам хабарлама жіберіп, «Сен өте әдемісің, дос болайық» деп жазды және өзінің фотосын қоса жіберді. (Күдік) 2. Жағдай: «Тегін телефон ұтып ал!» деген сілтеме шығып, оны ашсаң жеке деректерді енгізуін сұрайды. (Күдік) 3. Жағдай:Жақын досың сенің ойыныңдағы аккаунтқа кішігірім тапсырма орындау үшін пароль сұрап тұр. (күдік) 4. Жағдай:Мұғаліміңіз WhatsApp-та сынып тобында: «Балалар, ертеңгі тапсырмалар мұнда» деп PDF жіберді. (Сенім) 5. Жағдай:Сен танитын бір адамның атымен жасалған аккаунт саған жеке жазып, бірден «Маған шұғыл ақша керек, аударып жіберші» деп сұрады. (күдік) 6. Жағдай:Жаңа ойынды орнатқанда ол камераға, микрофонға және файлдарыңа толық қолжетімділік сұрайды. (Күдік) 7. Жағдай:Апаң сенің жаңа суретіңді сұрап, «отбасылық альбомға» пайдаланбақшы. (Сенім) 3-топтық жұмыс: «Қауіпсіз профиль» (Жеке деректерді қорғау)
4-топтық жұмыс: «Цифрлық этика кодексі» ? Құпиясөзіңді ешкімге айтпа! ? Таныс емес адаммен сөйлеспе! ? Жеке деректерді интернетте жариялама! ⚠Күмәнді сілтемелерге баспа! ? Компьютер мен телефонды үнемі ішін жаңартып отыр! Бекіту тапсырмалары
|
Балалар жеке-жеке жауап береді
Оқушылар интернеттегі қауіп түрлерін ажыратып, нақты мысалдар келтіреді.
-Жағдайды талдайды -Неліктен қауіпті екенін түсіндіреді -Қауіпсіз әрекет алгоритмін ұсынады
Оқушылар өздерінің әлеуметтік желідегі қауіпсіздігін бағалайды.
Әр топ өз мектебі үшін 5 ережеден тұратын «Цифрлық этика кодексін» жасайды
Оқушылар анықтамасын тауып сәйкестендіреді |
А3 форматында қағаз
|
||
|
Қауіпсіздік сабағы (7 мин) |
«Мектептегі қауіпсіз мінез-құлық қағидалары» Негізгі бөлім Мектептегі қауіпсіздіктің негізгі қағидаларын түсіндіру: Күн тәртібі ережелері. Сабақтағы мінез-құлық. Үзілістегі мінез-құлық. Сыртқы көрінісі. Мұғалімдермен және сыныптастарымен қарым-қатынас жасау ережелері. Бейне материал МЕКТЕПТЕ ӨЗІН ҚАЛАЙ ДҰРЫС ҰСТАУҒА БОЛАДЫ? ‣ Мектепте жалпы тәртіп ережелері бар: сабақ басталардан 10-15 минут бұрын мектепте болыңыз. ‣ Әдемі келбетке ие болыңыз. ‣ Оқу орнының талабына сай мектеп формасы немесе іскерлік күнделікті киіммен киіну. ‣ Оқулықтар мен оқу құралдарын арнайы сөмкеде немесе портфельде алып жүріңіз. ‣ Сабақ уақытында немесе үзіліс кезінде сынып жетекшісінің хабарынсыз оқу орнынан шығуға тыйым салынады. ‣ Сен сабақты тек дәлелді себептермен, дәрігердің анықтамасы немесе ата-анаңыздың жазбасы болған жағдайда өткізе аласыз. ‣ Сабақтар аяқталғаннан кейін бірден мектептен кетіңіз. Қосымша сабақтарға барғандар ғана қалады. ‣ Үлкенді сыйлап, кішіге қамқор бол. ‣ Мектеп мүлкіне қамқорлық жасаңыз. Жалпы ережелерден басқа, әр мектептің өз ережелері болуы мүмкін, ол туралы оқушылар мен ата-аналар хабардар етіледі. Тапсырма Толықтыру тапсырмасы Бос орындарды тиісті сөзбен толықтырыңыз:
|
Сұрақтарға жауап береді Видео материал қарау Оқушылар олардың мағынасын анықтап, не үшін қажет екенін түсіндіреді. |
|
||
|
Сабақтың соңы (2 мин )
|
Кері байланыс
|
Оқушылар өздерінің алған білімдерімен бөліседі |
|
||
Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
Цифрлық әлемде-қауіпсіз
қадам 
Сынып: 5 «Б»
Сынып жетекші: Сұлтанова Ж.Ө
шағым қалдыра аласыз



