Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам. 8 сынып қауіпсіздік 10 мин
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тәрбие сағаты |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» |
|
Күні |
|
|
Класс жетекші: |
8 сынып |
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 8 –сыныптар: «Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан, зиянсыз әзілдер мен ұсыныстарды қалай ажыратуға болады» |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
Қауіпсіздік мақсаты |
қауіпті әзілдер мен ұсыныстарды тану және «ЖОҚ!» деп сенімді түрде айту |
|
Қауіпсіздік міндеті |
- Әр адамның өзіне және айналасындағыларға зиян келтірмейтін өз хоббиі мен хоббиге құқығы бар екенін жеткізу. - Сенімді бас тарту нұсқаларын ұсыныңыз. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға толеранттылық туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|
Апта дәйек сөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
Сабақтың барысы |
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
І. Бұл
әлемде интернетке кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл
дүние жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі.
|
1970 жылдары Internet (желілер
желісі) – желілерді біріктіру термині пайда болды |
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
Қазақ телеком ұсынған тариф – Megaline. 2006 жылдан бастап қолданылады. Жылдамдығы: 128 – 256 Кбит/с "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны
Мұғалім:Енді компьютерлік ойындарға келсек, олардың
қаншалықты зиянды екенін айта кетейік. Интернеттегі онлайн ойындары
атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу, жауыздық тақырыбында болады. Осы
ойындарды бала ойнаса, оның психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы
ойнаған баланың миында ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман
қылық, тіпті қылмысқа да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу
үшін компьютерлік ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне
тарта бастап, жаман қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан
басқа да өзіміздің ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа?
Асық ойнау, күрес, қол күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар
бар. Біз бөлмеде тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза
ауа жұтып, көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау
болғанымызға не жетсін.
|
1-оқушы:
«Интернет керек, ол біздің
өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке
анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі. |
интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар, мультимедиа құралдары. |
|
Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін? . |
Әр топ интернетсіз өз күн тәртібін құрады. |
|
Қауіпсіздік 10 мин |
Қауіпті және болжанбайтын жағдайлардан зиянсыз әзілдер мен ұсыныстар. Сіз өзіңізді әртүрлі тәсілдермен қорғай аласыз. Мұнда бірнеше пайдалы кеңестер берілген. Пайдалы кеңестер: ✓ Достар. Құрдастар мен ересектер арасында сенуге болатын және жақсы қарым-қатынаста болатын адамдарды табыңыз. Өзімшіл, агрессивті адамдардан, басқаларды құрметтемейтіндерден және басқаруға тырысатындардан аулақ болыңыз. ✓ Сізге қысым жасалып, жаман нәрсеге мәжбүр болған кезде «жоқ» деп айтуды үйреніңіз. Қорқыныш пен қауіпсіздік сезіміне сеніңіз. Бірдеңе жасамас бұрын өз әрекеттеріңіз туралы ойлануды және мәселелерді шешуді үйреніңіз. ✓ Бейтаныс адамдар сіздің жеке өміріңізге қандай жағдайларда араласатыны туралы ойланыңыз. Егер сізді біреу немесе бірдеңе мазаласа, үндемеңіз. Бір жерге бармас бұрын, онда қанша уақыт өткізетініңізді және онда не істейтініңізді шешіңіз. ✓ Айналаңыздағы адамдарға жеке хоббиіңіз туралы айтудың жолдарын табыңыз. |
Қауіпті әзілдер мен ұсыныстарға қалай жауап беруге болады: - «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; - «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; - «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; - «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; - «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Рефлексия. Рольдік ойындар Оқушылар топтарға бөлініп, күмәнді әзілдер мен ұсыныстарға жауап беруі керек сценарийлерді ойнайды. Жағдайды талдау. |
https://drive.google.com/file/d/1nEzIuDh1T7LFYC9M3R6p2bDPA2jAEsn-/view |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Қорытынды: Қорыта келе, Интернетті
меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен
шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы
мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің
жақсысын үйреніп, жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал
зиянынан сақтанайық демекпін. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|