Бекітемін _____________________ Сабақ №20
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: «4 ақпан - Дүниежүзілік
қауіпсіз интернет күні»
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»
|
Құндылық: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы Эпиграфтар (Тақырып мазмұнын ашатын) |
«4 ақпан - Дүниежүзілік қауіпсіз интернет күні» «Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 20-САБАҚ «Менің негізгі құқықтарым мен міндеттерім |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру, интернетті қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Білім алушыларды олардың негізгі құқықтары мен міндеттерімен және құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібінің регламентімен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз құқықтарын білетін және қорғай алатын, интернетті қауіпсіз қолдана білетін сауатты ұрпақ қалыптастыру. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту /7мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Сыныпта жағымды орта қалыптастыру.
Дүниедегі құбылыстың мәнін де, |
Сынып 2 топқа бөлінеді. 1-топ «Қауіпсіз интернет» 2-топ «Қауіпті интернет»
|
Ауызша мадақтау Жарайсыңдар |
Flippity.net:
Flashcards and Other Resources for Educators and
Learners платформасы арқылы топқа
бөлу |
|
Жаңа сабақ /25мин/ |
Бұл әлемде интернетке кірмейтін адам санаулы. Бүкіл дүние
жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі. 2.Телеконференциялар. 3. Web (WWW ) қызметі.
|
1-оқушы: «Интернет керек, ол біздің өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын орасан зор компьютерлік желі. 2-оқушы: Ал, әр күнін компьютер алдында өткізу денсаулыққа зиян екенін білесіздер ме? Ол адам ағзасына қауіп төндірумен қатар, сананы улаумен шектесетіні белгілі. Компьютер алдында ұзақ отырса адамның көзі, жотасы ауырады және қимыл-қозғалысына, адам психологиясына да әсер етеді. Сезімдік нерв жүйесі ауруларына шалдығады.
Оқушылар 2 топ болып өз тақырыптарын постер жасап, тақтада қорғайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
|
Қима қағаздар, маркерлер Қима қағаздар, маркерлер |
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
«Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Заң балаларды қоғамдағы толымды өмiрге даярлау, олардың қоғамдық мәнi бар және шығармашылық белсендiлiгiн дамыту, елжандылық пен азаматтыққа тәрбиелеу, олардың бойында ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру принциптерінің басымдығына сүйенiп, баланың Қазақстан Республикасының Конституциясында кепілдiк берiлген негiзгi құқықтары мен заңды мүдделерiн iске асыруға байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi.
|
Баланың өмiр сүруге, қорғалуға, денсаулығын сақтауға, тұрғын үй алуға, бiлiм алуға, мемлекеттiк көмек алуға құқығы бар. Ойын немесе интерактивті тапсырма. Оқушыларды топтарға бөліп, оларды құқықтары мен міндеттері бұзылатын бірнеше жағдайларды қарастыруға шақырыңыз. Олардан қандай құқықтар бұзылғанын және заңдарды сақтау арқылы мәселені қалай шешуге болатынын талқылауды сұраңыз. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
Стикерлер, маркерлер |
|
Сабақтың соңы /3мин/ Рефлексия |
Қорыта келе, Интернетті меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар микрофонға бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
Микрофон |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам. Қауіпсіздік сабағы Менің негізгі құқықтарым мен менің міндеттерім
Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам. Қауіпсіздік сабағы Менің негізгі құқықтарым мен менің міндеттерім
Бекітемін _____________________ Сабақ №20
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: «4 ақпан - Дүниежүзілік
қауіпсіз интернет күні»
«Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам»
|
Құндылық: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы Эпиграфтар (Тақырып мазмұнын ашатын) |
«4 ақпан - Дүниежүзілік қауіпсіз интернет күні» «Цифрлық әлемде қауіпсіз қадам» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 20-САБАҚ «Менің негізгі құқықтарым мен міндеттерім |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру, интернетті қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Білім алушыларды олардың негізгі құқықтары мен міндеттерімен және құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібінің регламентімен таныстыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз құқықтарын білетін және қорғай алатын, интернетті қауіпсіз қолдана білетін сауатты ұрпақ қалыптастыру. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту /7мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Сыныпта жағымды орта қалыптастыру.
Дүниедегі құбылыстың мәнін де, |
Сынып 2 топқа бөлінеді. 1-топ «Қауіпсіз интернет» 2-топ «Қауіпті интернет»
|
Ауызша мадақтау Жарайсыңдар |
Flippity.net:
Flashcards and Other Resources for Educators and
Learners платформасы арқылы топқа
бөлу |
|
Жаңа сабақ /25мин/ |
Бұл әлемде интернетке кірмейтін адам санаулы. Бүкіл дүние
жүзіндегі адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни
интернеттің маңызы зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын.
Күн өткен сайын адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат
баласы кем дегенде күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні
белгілі. 2.Телеконференциялар. 3. Web (WWW ) қызметі.
|
1-оқушы: «Интернет керек, ол біздің өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын орасан зор компьютерлік желі. 2-оқушы: Ал, әр күнін компьютер алдында өткізу денсаулыққа зиян екенін білесіздер ме? Ол адам ағзасына қауіп төндірумен қатар, сананы улаумен шектесетіні белгілі. Компьютер алдында ұзақ отырса адамның көзі, жотасы ауырады және қимыл-қозғалысына, адам психологиясына да әсер етеді. Сезімдік нерв жүйесі ауруларына шалдығады.
Оқушылар 2 топ болып өз тақырыптарын постер жасап, тақтада қорғайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
|
Қима қағаздар, маркерлер Қима қағаздар, маркерлер |
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
«Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Заң балаларды қоғамдағы толымды өмiрге даярлау, олардың қоғамдық мәнi бар және шығармашылық белсендiлiгiн дамыту, елжандылық пен азаматтыққа тәрбиелеу, олардың бойында ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру принциптерінің басымдығына сүйенiп, баланың Қазақстан Республикасының Конституциясында кепілдiк берiлген негiзгi құқықтары мен заңды мүдделерiн iске асыруға байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi.
|
Баланың өмiр сүруге, қорғалуға, денсаулығын сақтауға, тұрғын үй алуға, бiлiм алуға, мемлекеттiк көмек алуға құқығы бар. Ойын немесе интерактивті тапсырма. Оқушыларды топтарға бөліп, оларды құқықтары мен міндеттері бұзылатын бірнеше жағдайларды қарастыруға шақырыңыз. Олардан қандай құқықтар бұзылғанын және заңдарды сақтау арқылы мәселені қалай шешуге болатынын талқылауды сұраңыз. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
Стикерлер, маркерлер |
|
Сабақтың соңы /3мин/ Рефлексия |
Қорыта келе, Интернетті меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар микрофонға бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
Микрофон |
шағым қалдыра аласыз


















