А. Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы
Математика, физика, информатика пәндері апталығы аясында өткізілген ашық сабақ тақырыбы:
«Цилиндр және оның элементтері»
Сыныбы: 11 «а»
Пән мұғалімі: Жәшім Н.Б.
Орал, 2024 жыл, қаңтар
Пән: геометрия
Қысқа мерзімді жоспар №1-сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жәшім Нұрпатша Бекболатқызы |
|
Күні: |
09.01.2024ж |
|
Сыныбы: 11 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу, цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.5-айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
- цилиндрдің анықтамасын біледі, оның элементтерін біледі, цилиндрді жазықтықта кескіндей алады; -айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығара алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Салемдесу «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беру
Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаты айтылады. Айналу денелеріне өмірден мысалдар келтірту.
|
Сәлемдесу. Оқушылар «Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма: 4 2-тапсырма: 65 3-тапсырма: 2 4-тапсырма: 0 5-тапсырма:121 6-тапсырма: 25 Сабақтың мақсатын анықтау Көпжақтарға мысал өмірден келтіру. Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады. Атап айтатын болсақ, әртүрлі шырындардың қорабын, конфеттердің, әтірлердің, сыйлықтырдың қораптарын жасауда пайдаланады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық Оқу құралдары
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Жаңа сабақ Сабақты презентация арқылы түсіндіру Айналу денесі дегеніміз – қандай да бір шектелген облыс өзінің шекарасында жатқан осьтен айналуынан шыққан фигураны айтады. Цилиндр деп тік төртбұрышты оның қабырғасының бірінен айналдырғанда шығатын фигураны атайды. Егер жасаушылары цилиндрдің табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік дөңгелек цилиндр деп аталады. Дегенмен геометрияда және бізді қоршаған ортада цилиндрдің басқа да түрлері кездеседі, мысалы, көлбеу цилиндрлер. Цилиндр бетінің жазбасы. Цилиндрдің бетінің жазбасы бүйір жағы тіктөртбұрыштан және 2 дөңгелектен тұрады. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы цилиндрдің биіктігіне, ал екіншісі табанындағы шеңбердің ұзындығына тең. Шеңбердің ұзындығы мына формуламен есептеледі: L= п*D. Сызбадағы тіктөртбұрыш болатын жазбаға диаметрі цилиндрдің табанының диаметріне тең болатын екі дөңгелек бекітілген. Жазбаның сызбасын салу кезінде иілу сызығының көрінбейтін тұстарын үзік сызықтармен жүргізілуі керек. Мысал-есеп: Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 10 м2, табанының ауданы 5 м2. Цилиндрдің биіктігін табыңдар.
|
Мысал-есепті талдайды, сұрақтары болса қояды. |
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды ауызша арқылы мақтау сөздерімен бағалау |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. слайд
Bilimland видео-сабақтары |
|
Жаңа сабақты бекіту 15 мин |
1 тапсырма. Цилиндр салып үйреніңіз
3-тапсырма. Цилиндр элементтерін жазып, оларғы анықтама бер
AA1 – _____________________________ OO1 –________________________________ OB –_________________________________ CC1 –________________________________
|
2 тапсырма. Жұптық жұмыс Сұрақтарға жауап жаз Сұрақ №1 Келесі сөйлемдерді аяқтаңыз. Цилиндрдің табанының диаметрі 2 дм, ал биіктігі 14 дм. Бұл цилиндр қабырғалары .1. дм және 14 дм болатын тіктөртбұрыштың қабырғасы арқылы айналдырғанда алынған геометриялық дене. Сұрақ №2 Цилиндр табанының радиусы 2,5 см, ал биіктігі 12 см. Осьтік қиманың диогоналін тап. 13 см Сұрақ №3 Цилиндрдің бүйір беті жазбасы қандай фигура? тіктөртбұрыш Сұрақ №4 Цилиндрдің бүйір беті жазбасының ауданы 40π, табанының диаметрі 5-ке тең. Цилиндрдің биіктігін табыңыз. 8п Сұрақ №5 Цилиндрдің радиусының квадратын табыңыз
Оқушыларды qr кодты сканерлеу арқылы тапсырмаларды орындайды. 3
|
№1 дескриптор Дәптерге цилиндр сала алады ҚБ: смайликтер арқылы №2 дескриптор: -Сөйлемді толықтырып жазады -Цилиндрдің осьтік кимасының диагональін табады; -Цилиндр бүйір бетінің жазбасының қандай фигура екенін жазады -Цилиндр радиусын табады -Оның квадратын анықтайды |
Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Шығармашылық үй тапсырмасы:
|
Рефлексия: «Ми заряды» |
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша 10 баллдық жүйемен бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цилиндр және оның элементтері
Цилиндр және оның элементтері
А. Тайманов атындағы №34 мектеп-гимназиясы
Математика, физика, информатика пәндері апталығы аясында өткізілген ашық сабақ тақырыбы:
«Цилиндр және оның элементтері»
Сыныбы: 11 «а»
Пән мұғалімі: Жәшім Н.Б.
Орал, 2024 жыл, қаңтар
Пән: геометрия
Қысқа мерзімді жоспар №1-сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жәшім Нұрпатша Бекболатқызы |
|
Күні: |
09.01.2024ж |
|
Сыныбы: 11 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу, цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.5-айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
- цилиндрдің анықтамасын біледі, оның элементтерін біледі, цилиндрді жазықтықта кескіндей алады; -айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығара алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Салемдесу «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беру
Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаты айтылады. Айналу денелеріне өмірден мысалдар келтірту.
|
Сәлемдесу. Оқушылар «Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма: 4 2-тапсырма: 65 3-тапсырма: 2 4-тапсырма: 0 5-тапсырма:121 6-тапсырма: 25 Сабақтың мақсатын анықтау Көпжақтарға мысал өмірден келтіру. Көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын өмірде, өндірісте, құрылыста көптеп қолданылады. Атап айтатын болсақ, әртүрлі шырындардың қорабын, конфеттердің, әтірлердің, сыйлықтырдың қораптарын жасауда пайдаланады |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық Оқу құралдары
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5 мин |
Жаңа сабақ Сабақты презентация арқылы түсіндіру Айналу денесі дегеніміз – қандай да бір шектелген облыс өзінің шекарасында жатқан осьтен айналуынан шыққан фигураны айтады. Цилиндр деп тік төртбұрышты оның қабырғасының бірінен айналдырғанда шығатын фигураны атайды. Егер жасаушылары цилиндрдің табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік дөңгелек цилиндр деп аталады. Дегенмен геометрияда және бізді қоршаған ортада цилиндрдің басқа да түрлері кездеседі, мысалы, көлбеу цилиндрлер. Цилиндр бетінің жазбасы. Цилиндрдің бетінің жазбасы бүйір жағы тіктөртбұрыштан және 2 дөңгелектен тұрады. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы цилиндрдің биіктігіне, ал екіншісі табанындағы шеңбердің ұзындығына тең. Шеңбердің ұзындығы мына формуламен есептеледі: L= п*D. Сызбадағы тіктөртбұрыш болатын жазбаға диаметрі цилиндрдің табанының диаметріне тең болатын екі дөңгелек бекітілген. Жазбаның сызбасын салу кезінде иілу сызығының көрінбейтін тұстарын үзік сызықтармен жүргізілуі керек. Мысал-есеп: Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 10 м2, табанының ауданы 5 м2. Цилиндрдің биіктігін табыңдар.
|
Мысал-есепті талдайды, сұрақтары болса қояды. |
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды ауызша арқылы мақтау сөздерімен бағалау |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып. слайд
Bilimland видео-сабақтары |
|
Жаңа сабақты бекіту 15 мин |
1 тапсырма. Цилиндр салып үйреніңіз
3-тапсырма. Цилиндр элементтерін жазып, оларғы анықтама бер
AA1 – _____________________________ OO1 –________________________________ OB –_________________________________ CC1 –________________________________
|
2 тапсырма. Жұптық жұмыс Сұрақтарға жауап жаз Сұрақ №1 Келесі сөйлемдерді аяқтаңыз. Цилиндрдің табанының диаметрі 2 дм, ал биіктігі 14 дм. Бұл цилиндр қабырғалары .1. дм және 14 дм болатын тіктөртбұрыштың қабырғасы арқылы айналдырғанда алынған геометриялық дене. Сұрақ №2 Цилиндр табанының радиусы 2,5 см, ал биіктігі 12 см. Осьтік қиманың диогоналін тап. 13 см Сұрақ №3 Цилиндрдің бүйір беті жазбасы қандай фигура? тіктөртбұрыш Сұрақ №4 Цилиндрдің бүйір беті жазбасының ауданы 40π, табанының диаметрі 5-ке тең. Цилиндрдің биіктігін табыңыз. 8п Сұрақ №5 Цилиндрдің радиусының квадратын табыңыз
Оқушыларды qr кодты сканерлеу арқылы тапсырмаларды орындайды. 3
|
№1 дескриптор Дәптерге цилиндр сала алады ҚБ: смайликтер арқылы №2 дескриптор: -Сөйлемді толықтырып жазады -Цилиндрдің осьтік кимасының диагональін табады; -Цилиндр бүйір бетінің жазбасының қандай фигура екенін жазады -Цилиндр радиусын табады -Оның квадратын анықтайды |
Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары |
|
Сабақтың соңы 5мин |
Шығармашылық үй тапсырмасы:
|
Рефлексия: «Ми заряды» |
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша 10 баллдық жүйемен бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
Оқу құралдары; Слайд; Интернет ресурстары |
шағым қалдыра аласыз

























