Пән: геометрия
Қысқа мерзімді жоспар №2сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері |
Мектеп:№ 111 ЖОББМ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Халмуратова Махбуба. |
|
Күні: |
14.01.2025. |
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7 – цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.4 – цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; 11.3.5 – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; 11.1.12 – көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алады; – цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолданады; – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығарады; – көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушаларменбірлесіпцилиндрдіңанықтамысынайналуденесіретіндеберу. Қандайзаттарцилиндрдіңформасынбереді? Суреттенсолзаттардыкөрсетіңдер. |
ОқушыларғаастанамызНур-Султанқаласындаорналасқанқұрылыснысандарыныңішіненстереометриялықфигуралардыатаусұралады. .Қоршағанортаданайналуденелерінеқатыстымысалдаркелтіріпжәнеолардыңназарынбүгінгітақырыптыңнегізгіформулаларынбілудіңжәнеқолданудыңмаңыздылығынайтыпөту. Айтыңыздаршы, тікжәне көлбеуцилиндрденнемесеконустанененіаңғауғаболады? Қалғанайналуденелеріосыденелердіңкомбинациясыретіндеқарауғаболама? Шар және қиық конустар ше? Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырын, мақсатын және жетістік криерийлерін таныстыру |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы |
Анықтама. Цилиндр деп тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда шығатын фигураны айтады. Цилиндрдіңжоғарғыжәнетөменгіжазықтықтарменшектелгенбөлігінбүйірбетідепатаймыз, ал жоғарғыжәнетөменгіжазықтықтардыцилиндрдіңтабандарыдепатаймыз. Табандарыныңарақашықтығынцилиндрдіңбиіктігідепаталады. Цилиндрдіңжасаушысытабанынатікнемесекөлбеубұрышжасауынабайланыстытікнемесекөлбеу цилиндрдепаталады. .
Сұрақтар мен талдаулар. 1.Цилиндрді қалайжасауғаболады? Тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда шығатын фигура төменде көрсетілген
|
. Цилиндрдіңжазбасынсалыңыз? Цилиндрдің жазбасы
Оқушыларменбірлесіптөмендегіформулалардықорытыпшығару:
Бүйір
бетінің ауданы: Sбп=
2 Толық бетінің ауданы:
Sпп=2 Оқушылармен бірлесе отырып цилиндрдің осьтік қимасы жайлы түсінік пен суретін қарастырыңыз.
Өтілгенсабақтықаншалықтымеңгергенінбілумақсатындатөмендегісұрақтарғажауапберулерінсұраңыз:
|
Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -2-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып.
|
|
Сабақтың соңы |
Теорияны еске түсіру.
Тапсырма 1. Цилиндр мен конустың 3D модельдерін құрастыру үшін олардың жазбаларын танып, білу мақсатында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. |
Есептер шығару арқылы білімдерін шыңдау.
|
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
кабинетдегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Пән: геометрия
Қысқа мерзімді жоспар №2сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері |
Мектеп:№ 111 ЖОББМ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Халмуратова Махбуба. |
|
Күні: |
14.01.2025. |
|
Сыныбы: 11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.7 – цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.4 – цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; 11.3.5 – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; 11.1.12 – көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алады; – цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолданады; – айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығарады; – көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушаларменбірлесіпцилиндрдіңанықтамысынайналуденесіретіндеберу. Қандайзаттарцилиндрдіңформасынбереді? Суреттенсолзаттардыкөрсетіңдер. |
ОқушыларғаастанамызНур-Султанқаласындаорналасқанқұрылыснысандарыныңішіненстереометриялықфигуралардыатаусұралады. .Қоршағанортаданайналуденелерінеқатыстымысалдаркелтіріпжәнеолардыңназарынбүгінгітақырыптыңнегізгіформулаларынбілудіңжәнеқолданудыңмаңыздылығынайтыпөту. Айтыңыздаршы, тікжәне көлбеуцилиндрденнемесеконустанененіаңғауғаболады? Қалғанайналуденелеріосыденелердіңкомбинациясыретіндеқарауғаболама? Шар және қиық конустар ше? Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырын, мақсатын және жетістік криерийлерін таныстыру |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы |
Анықтама. Цилиндр деп тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда шығатын фигураны айтады. Цилиндрдіңжоғарғыжәнетөменгіжазықтықтарменшектелгенбөлігінбүйірбетідепатаймыз, ал жоғарғыжәнетөменгіжазықтықтардыцилиндрдіңтабандарыдепатаймыз. Табандарыныңарақашықтығынцилиндрдіңбиіктігідепаталады. Цилиндрдіңжасаушысытабанынатікнемесекөлбеубұрышжасауынабайланыстытікнемесекөлбеу цилиндрдепаталады. .
Сұрақтар мен талдаулар. 1.Цилиндрді қалайжасауғаболады? Тіктөртбұрышты оның бір қабырғасынан айналдырғанда шығатын фигура төменде көрсетілген
|
. Цилиндрдіңжазбасынсалыңыз? Цилиндрдің жазбасы
Оқушыларменбірлесіптөмендегіформулалардықорытыпшығару:
Бүйір
бетінің ауданы: Sбп=
2 Толық бетінің ауданы:
Sпп=2 Оқушылармен бірлесе отырып цилиндрдің осьтік қимасы жайлы түсінік пен суретін қарастырыңыз.
Өтілгенсабақтықаншалықтымеңгергенінбілумақсатындатөмендегісұрақтарғажауапберулерінсұраңыз:
|
Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -2-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып.
|
|
Сабақтың соңы |
Теорияны еске түсіру.
Тапсырма 1. Цилиндр мен конустың 3D модельдерін құрастыру үшін олардың жазбаларын танып, білу мақсатында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. |
Есептер шығару арқылы білімдерін шыңдау.
|
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды. - Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. |
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|
|
Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
кабинетдегі қауіпсіздік ережесі еске салынады. |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
|||
шағым қалдыра аласыз


















