Тексерілді ДОІЖО: ________________
№??? мектеп-гимназия
Қысқамерзімді(сабақ)жоспары
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық
бетінің аудандары
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
|
Педагогтіңтегі,аты,әкесініңаты(болғанжағдайда): |
|
|
|
Күні: |
20.01.2025 ж. |
|
|
Сынып: 11 «?» |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары: |
11.1.7- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу, цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.4- цилиндрдің бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; 11.3.5-айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; 11.1.11-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Цилиндр туралы мәліметтерді біледі. Цилиндр бойынша алған білімін тапсырмаларды орындауда қолдана алады Қоршаған ортада кездесетін цилиндр пішіндес нәрселерді зерттейді |
|
|
Сабақта қарастырылатын негізгі ұғымдар: |
|
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі/уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Оқушылармен амандасу. Сыныптың 1-ші тобын түгендеу. Сабаққадайындау, оқу құралдарын алу. Оқушылармен танысу мақсатында, оқушылар таңдап алған фигураларының артында жасырылған нөмірге байланысты 1 және 2-ші топтарға бөлінеді. Фигураларына аттарын жазып, оң жақ кеудеге қыстыруы керек. 6 оқушыдан 2 топқа бөледі.
|
Сабаққа дайындығы. 2 топқа
бөлінеді. Оқушылар айналу денелерінің түрлерін, оның ішінде цилиндрдің элементтерін атайды. 1-топ
2-топ
(Қосымша 1) |
(Қосымша 2)
|
Оқулық: Геометрия11-сынып. Жаратылыстану-математика бағыты.
|
|
Сабақтың басы |
Қайталау жұмыстарын жүргізу. Қатемен жұмыс жасау. Сұрақтардың дұрыс жауабын бірге талдау. |
Сабақ барысында қиындық тудырған сұрақтарды айту. |
|
Қосымша есептер |
|
КАРТОЧКАЛАР Көпжақтарға байланысты өткен тақырыптарды қайталау (барлық формулаларымен ережелері) (6 мин) |
(Қосымша 3) |
(Қосымша 4) |
|
Өткен тақырыптарды қайталауға арналған сайттар: |
|
Сабақтың ортасыТақырыпты ашу Топтық
жұмыс (5 мин) |
2 топқа тапсырмаберіледі.
|
Берілген тапсырманы топпен жылдамдыққа орындайды. Әр топтың ойыншыларыкезекпен орындарын ауыстырып тұрады. Өзіңе сенімді болса, бір дұрыс жауапты басады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Жеке немесе топтық
жұмыс (8мин) |
В деңгейінің сұрақтары. Айналу денелеріне және олардың элементтеріне байланысты суреттер беріледі.
|
Оқушылар жауабын ойланады. |
|
- Суреттер - Тақтаға назар аудару - Анаграмма |
|
Жеке жұмыс (5 мин) |
|
Әр оқушы жеке өзі тапсырманы орындайды. Сыныпта орналасқан көпжақтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді. |
|
Көпжақты фигуралардың артына ЖИ жасап берген сұрақтар жасырылған. |
|
Сабақтың ортасы «КОНТЕКСТ» ҰБТ-да кездесетін цилиндр
есебін талдау. Математикалық сауаттылық «Көршіңмен сырлас» әдісі. (10 мин) |
В-C деңгейінің есептері:
(Қосымша 5) |
Оқушылар тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексереді. |
|
Интерактивті тақтада есептің берілгендері. ҰБТ-да осы тақырып келсе берілгені мына түрде болады: контекст – 1 балл сәйкестендіру – 2 балл бірнеше дұрыс жауапты – 2 балл |
|
Сабақтың соңы (4 мин)
(2 мин) |
Сабақты қортындылау мақсатында
оқушылармен кері байланыс орнату. . |
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді. |
|
|
|
Үйге тапсырма: Тошала үйді қарастыру. Қандай түрлері бар. Көпжақтармен ұқсастығы қандай?
|
|
|
|
|
|
Оқушыларды бағалау: 3 оқушы – 10 балл 4 оқушы – 9 балл 4 оқушы – 8 балл 1 оқушы – 7 балл |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
Тексерілді ДОІЖО: ________________
№??? мектеп-гимназия
Қысқамерзімді(сабақ)жоспары
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық
бетінің аудандары
|
Бөлім: |
Айналу денелері және олардың элементтері |
|
|
Педагогтіңтегі,аты,әкесініңаты(болғанжағдайда): |
|
|
|
Күні: |
20.01.2025 ж. |
|
|
Сынып: 11 «?» |
Қатысушыларсаны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары |
|
|
Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары: |
11.1.7- цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу, цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; 11.3.4- цилиндрдің бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану; 11.3.5-айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару; 11.1.11-көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Цилиндр туралы мәліметтерді біледі. Цилиндр бойынша алған білімін тапсырмаларды орындауда қолдана алады Қоршаған ортада кездесетін цилиндр пішіндес нәрселерді зерттейді |
|
|
Сабақта қарастырылатын негізгі ұғымдар: |
|
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі/уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Оқушылармен амандасу. Сыныптың 1-ші тобын түгендеу. Сабаққадайындау, оқу құралдарын алу. Оқушылармен танысу мақсатында, оқушылар таңдап алған фигураларының артында жасырылған нөмірге байланысты 1 және 2-ші топтарға бөлінеді. Фигураларына аттарын жазып, оң жақ кеудеге қыстыруы керек. 6 оқушыдан 2 топқа бөледі.
|
Сабаққа дайындығы. 2 топқа
бөлінеді. Оқушылар айналу денелерінің түрлерін, оның ішінде цилиндрдің элементтерін атайды. 1-топ
2-топ
(Қосымша 1) |
(Қосымша 2)
|
Оқулық: Геометрия11-сынып. Жаратылыстану-математика бағыты.
|
|
Сабақтың басы |
Қайталау жұмыстарын жүргізу. Қатемен жұмыс жасау. Сұрақтардың дұрыс жауабын бірге талдау. |
Сабақ барысында қиындық тудырған сұрақтарды айту. |
|
Қосымша есептер |
|
КАРТОЧКАЛАР Көпжақтарға байланысты өткен тақырыптарды қайталау (барлық формулаларымен ережелері) (6 мин) |
(Қосымша 3) |
(Қосымша 4) |
|
Өткен тақырыптарды қайталауға арналған сайттар: |
|
Сабақтың ортасыТақырыпты ашу Топтық
жұмыс (5 мин) |
2 топқа тапсырмаберіледі.
|
Берілген тапсырманы топпен жылдамдыққа орындайды. Әр топтың ойыншыларыкезекпен орындарын ауыстырып тұрады. Өзіңе сенімді болса, бір дұрыс жауапты басады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Тақырыпты ашу Жеке немесе топтық
жұмыс (8мин) |
В деңгейінің сұрақтары. Айналу денелеріне және олардың элементтеріне байланысты суреттер беріледі.
|
Оқушылар жауабын ойланады. |
|
- Суреттер - Тақтаға назар аудару - Анаграмма |
|
Жеке жұмыс (5 мин) |
|
Әр оқушы жеке өзі тапсырманы орындайды. Сыныпта орналасқан көпжақтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді. |
|
Көпжақты фигуралардың артына ЖИ жасап берген сұрақтар жасырылған. |
|
Сабақтың ортасы «КОНТЕКСТ» ҰБТ-да кездесетін цилиндр
есебін талдау. Математикалық сауаттылық «Көршіңмен сырлас» әдісі. (10 мин) |
В-C деңгейінің есептері:
(Қосымша 5) |
Оқушылар тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексереді. |
|
Интерактивті тақтада есептің берілгендері. ҰБТ-да осы тақырып келсе берілгені мына түрде болады: контекст – 1 балл сәйкестендіру – 2 балл бірнеше дұрыс жауапты – 2 балл |
|
Сабақтың соңы (4 мин)
(2 мин) |
Сабақты қортындылау мақсатында
оқушылармен кері байланыс орнату. . |
Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін, не қызықты әрі жеңіл болғанын, қай есеп киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіреді. |
|
|
|
Үйге тапсырма: Тошала үйді қарастыру. Қандай түрлері бар. Көпжақтармен ұқсастығы қандай?
|
|
|
|
|
|
Оқушыларды бағалау: 3 оқушы – 10 балл 4 оқушы – 9 балл 4 оқушы – 8 балл 1 оқушы – 7 балл |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз







































