«Жоғары көлік және транспорт колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Бағыт |
Техникалық-технологиялық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/Пән |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Наурызбаев М.А. |
Күні: « »________20__ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім/бөлімше |
15.Денелердің көлемі /15.2. Айналу денелерінің көлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
15.2.1. Цилиндр көлемі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Практикалық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Цилиндр көлемін анықтауды игеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
1) Цилиндр көлемін табу формуласын қолданады; 2) Цилиндр денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Цилиндр көлемін табу формуласын қолданып есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық Геометрия 11 сынып,Ә.Н. Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков, Р.Н.Жумабаев, С.С.Маделханов,Алматы, «Атамұра» -2020ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Білім алушы Іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Студенттермен амандасу. «Спиннер» әдісін пайдаланып оларды «Конус»,«Цилиндр» ,«Шар» топтарына бөлу. «Пиза» мұнарасы -бейнежазба көрсету. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударып,сабаққа байланысы бар сұрақтар қойылды. Миға шабуыл әдісі: сұрақ-жауап әдісі
ЕББҚ: Төменде көрсетілген суреттен цилиндрді табыңыз!
|
Берілген сұрақтарға жауап береді ЕББҚ: көрсетілген суреттен цилиндрлерді табады |
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады» ЕББҚ: әрбір табылған цилинрге 1 «кубок» |
Сурет https://www.youtube.com/watch?v=nEhX5YwttX8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин 20мин 30мин |
1.Жаңа сабақты түсіндіру Цилиндр көлемі туралы мағлұматтар, қажеттілігі, маңыздылығы,қолдану аясы; Цилиндр көлемі формуласын таныстыру,дәлелдеу.
2. Жұптық тапсырма «Мен саған сенемін» әдісімен студенттерді жұптастырылады /мейірімділік, адамгершілік құндылықты дарыту және топқа бөлу/ Студенттерді ортаға шығарылады, олар бір біріне сенетінін айтады. ЕББҚ студент өзі тіл табысатын оқушымен бөлінуі қадағаланады. Практикалық бөлім:
1. Осьтік қимасының
ауданы 30 Қадамы: -Берілген осьтік қима және табан ауданын биіктік (h) және радиуспен (r) өрнектейді; -Табылған биіктік (h) және радиуспен (r) цилиндр көлемін табады; 2. Цилиндрдің көлемін табыңыз.
Қадамы: -Үшбұрыштың бір қабырғасы және бір бұрышын пайдалана отырып цилиндр радиусын-АО,және биіктігін –ОО1 табады; -Табылған биіктік пен радиусты пайдаланып цилиндр көлемін табады; ЕББҚ: А-деңгейіндегі тапсырманы орындайды. А) Цилиндрдің диаметрі 4м,биіктігі 5м. Тапсырма: 1) Цилиндр радиусын табыңыз. 2) Цилиндр көлемін табыңыз. Қадамы: -Цилиндр диаметрін пайдаланып радиус табады; -Цилиндр көлемі формуласына берілген мәндерді қойып,цилиндр көлемін табады; 3. Жаңа сабаққа байланысты топпен тапсырма орындау. «Ұшқыр ойлы құрылысшылар» әдісі. Яғни әр топ өз тапсырмасын тез және қатесіз орындау қажет.Орындап болған соң бір-бірін тексереді,қатесін табады. Есеп мәтіні аралас мәтін,математикалық мазмұны-кеңістік пен пішін,іс-әрекеті қолдану. Практикалық жұмыс Құрылыс фирмасы маркасы (1-кесте)– КС10-3 (100 дана), КС10-6 (80дана), КС10-9(50дана) бетон сақинаға тапсырыс алды. Ескерту «Конус» тобы - КС10-3 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Цилиндр» тобы- К10-6 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Шар» тобы- КС10-9 маркасы бойынша жұмыс жасайды. Тапсырма1:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Жоғары көлік және
транспорт колледжі» МКҚК
Оқу сабағының
жоспары
Бағыт Техникалық-технологиялық Модуль/Пән Математика Педагог Наурызбаев
М.А. Күні: «
»________20__ Жалпы
мәліметтер Бөлім/бөлімше 15.Денелердің көлемі /15.2.
Айналу денелерінің көлемі Сабақтың
тақырыбы 15.2.1. Цилиндр
көлемі. Сабақтың
түрі Практикалық Мақсаты (оқу
нәтижелері) Цилиндр көлемін анықтауды
игеру. Міндеттері (бағалау
критерийлері)
1) Цилиндр көлемін
табу формуласын қолданады; 2) Цилиндр денелерінің көлемін
есептеу үшін есептер
шығарады Күтілетін
нәтижелер Цилиндр көлемін табу
формуласын қолданып есептер
шығарады Қажетті
ресурстар Оқулық
Геометрия 11 сынып,Ә.Н.
Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков, Р.Н.Жумабаев, С.С.Маделханов,Алматы,
«Атамұра» -2020ж Ойлау дағдыларының
деңгейі Қолдану. Сабақтың
барысы Уақыт Іс-әрекеттер мен
тапсырмалар
Білім
алушы Іс-әрекеті Бағалау Ресурс
Сабақтың
басы 10мин
І. Ұйымдастыру
кезеңі
1.Студенттермен
амандасу. «Спиннер» әдісін пайдаланып оларды «Конус»,«Цилиндр»
,«Шар» топтарына бөлу. «Пиза» мұнарасы -бейнежазба
көрсету.
Оқушылардың
зейіндерін сабаққа аударып,сабаққа байланысы бар сұрақтар
қойылды.
Миға шабуыл
әдісі: сұрақ-жауап әдісі
Цилиндр дегеніміз
не?
Цилиндрдің осьтік
қимасы деген не?
Цилиндрдің жасаушысы
деген не?
Цилиндрдің биіктігі
дегеніміз не?
Көлбеу
цилиндр?
Тік
цилиндр?
Шеңбердің ауданы
формуласы?
ЕББҚ: Төменде көрсетілген суреттен цилиндрді
табыңыз!
Берілген сұрақтарға
жауап береді
ЕББҚ: көрсетілген
суреттен цилиндрлерді табады
«Жарайсыңдар»
«Әрбір дұрыс жауапқа
«кубок»
таратылады»
ЕББҚ: әрбір табылған
цилинрге
1
«кубок»
Сурет
https://www.youtube.com/watch?v=nEhX5YwttX8
Сабақтың
ортасы
25мин
20мин
30мин
1.Жаңа сабақты
түсіндіру
Цилиндр көлемі
туралы мағлұматтар, қажеттілігі, маңыздылығы,қолдану аясы; Цилиндр
көлемі формуласын
таныстыру,дәлелдеу.
2. Жұптық
тапсырма
«Мен саған
сенемін» әдісімен студенттерді жұптастырылады /мейірімділік,
адамгершілік құндылықты дарыту және топқа
бөлу/
Студенттерді
ортаға шығарылады, олар бір біріне сенетінін
айтады.
ЕББҚ студент өзі
тіл табысатын оқушымен бөлінуі
қадағаланады.
Практикалық
бөлім:
1. Осьтік қимасының
ауданы 30
Қадамы:
-Берілген осьтік
қима және табан ауданын биіктік (h) және радиуспен (r)
өрнектейді;
-Табылған биіктік
(h) және радиуспен (r) цилиндр көлемін
табады;
2. Цилиндрдің көлемін
табыңыз.
Қадамы:
-Үшбұрыштың бір
қабырғасы және бір бұрышын пайдалана отырып цилиндр
радиусын-АО,және биіктігін –ОО1
табады;
-Табылған биіктік пен
радиусты пайдаланып цилиндр көлемін
табады;
ЕББҚ: А-деңгейіндегі
тапсырманы орындайды.
А) Цилиндрдің диаметрі
4м,биіктігі 5м.
Тапсырма:
1) Цилиндр радиусын
табыңыз.
2) Цилиндр көлемін
табыңыз.
Қадамы:
-Цилиндр
диаметрін пайдаланып радиус
табады;
-Цилиндр көлемі
формуласына берілген мәндерді қойып,цилиндр көлемін
табады;
3. Жаңа
сабаққа байланысты топпен тапсырма
орындау.
«Ұшқыр ойлы
құрылысшылар» әдісі.
Яғни әр топ өз
тапсырмасын тез және қатесіз орындау қажет.Орындап болған соң
бір-бірін тексереді,қатесін
табады.
Есеп мәтіні
аралас мәтін,математикалық мазмұны-кеңістік пен пішін,іс-әрекеті
қолдану. Практикалық
жұмыс
Құрылыс фирмасы
маркасы (1-кесте)– КС10-3
(100 дана), КС10-6
(80дана),
КС10-9(50дана)
бетон сақинаға тапсырыс
алды.
Ескерту
«Конус» тобы -
КС10-3
маркасы бойынша жұмыс
жасайды.
«Цилиндр» тобы-
К10-6 маркасы бойынша жұмыс
жасайды.
«Шар» тобы- КС10-9 маркасы бойынша жұмыс
жасайды.
Тапсырма1:
Осы сақиналарға неше
метр куб бетон кетеді?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















