«Жоғары көлік және транспорт колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Бағыт |
Техникалық-технологиялық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/Пән |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Наурызбаев М.А. |
Күні: « »________20__ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім/бөлімше |
15.Денелердің көлемі /15.2. Айналу денелерінің көлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
15.2.1. Цилиндр көлемі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Практикалық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Цилиндр көлемін анықтауды игеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
1) Цилиндр көлемін табу формуласын қолданады; 2) Цилиндр денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Цилиндр көлемін табу формуласын қолданып есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық Геометрия 11 сынып,Ә.Н. Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков, Р.Н.Жумабаев, С.С.Маделханов,Алматы, «Атамұра» -2020ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Білім алушы Іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Студенттермен амандасу. «Спиннер» әдісін пайдаланып оларды «Конус»,«Цилиндр» ,«Шар» топтарына бөлу. «Пиза» мұнарасы -бейнежазба көрсету. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударып,сабаққа байланысы бар сұрақтар қойылды. Миға шабуыл әдісі: сұрақ-жауап әдісі
ЕББҚ: Төменде көрсетілген суреттен цилиндрді табыңыз!
|
Берілген сұрақтарға жауап береді ЕББҚ: көрсетілген суреттен цилиндрлерді табады |
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады» ЕББҚ: әрбір табылған цилинрге 1 «кубок» |
Сурет https://www.youtube.com/watch?v=nEhX5YwttX8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин 20мин 30мин |
1.Жаңа сабақты түсіндіру Цилиндр көлемі туралы мағлұматтар, қажеттілігі, маңыздылығы,қолдану аясы; Цилиндр көлемі формуласын таныстыру,дәлелдеу.
2. Жұптық тапсырма «Мен саған сенемін» әдісімен студенттерді жұптастырылады /мейірімділік, адамгершілік құндылықты дарыту және топқа бөлу/ Студенттерді ортаға шығарылады, олар бір біріне сенетінін айтады. ЕББҚ студент өзі тіл табысатын оқушымен бөлінуі қадағаланады. Практикалық бөлім:
1. Осьтік қимасының
ауданы 30 Қадамы: -Берілген осьтік қима және табан ауданын биіктік (h) және радиуспен (r) өрнектейді; -Табылған биіктік (h) және радиуспен (r) цилиндр көлемін табады; 2. Цилиндрдің көлемін табыңыз.
Қадамы: -Үшбұрыштың бір қабырғасы және бір бұрышын пайдалана отырып цилиндр радиусын-АО,және биіктігін –ОО1 табады; -Табылған биіктік пен радиусты пайдаланып цилиндр көлемін табады; ЕББҚ: А-деңгейіндегі тапсырманы орындайды. А) Цилиндрдің диаметрі 4м,биіктігі 5м. Тапсырма: 1) Цилиндр радиусын табыңыз. 2) Цилиндр көлемін табыңыз. Қадамы: -Цилиндр диаметрін пайдаланып радиус табады; -Цилиндр көлемі формуласына берілген мәндерді қойып,цилиндр көлемін табады; 3. Жаңа сабаққа байланысты топпен тапсырма орындау. «Ұшқыр ойлы құрылысшылар» әдісі. Яғни әр топ өз тапсырмасын тез және қатесіз орындау қажет.Орындап болған соң бір-бірін тексереді,қатесін табады. Есеп мәтіні аралас мәтін,математикалық мазмұны-кеңістік пен пішін,іс-әрекеті қолдану. Практикалық жұмыс Құрылыс фирмасы маркасы (1-кесте)– КС10-3 (100 дана), КС10-6 (80дана), КС10-9(50дана) бетон сақинаға тапсырыс алды. Ескерту «Конус» тобы - КС10-3 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Цилиндр» тобы- К10-6 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Шар» тобы- КС10-9 маркасы бойынша жұмыс жасайды. Тапсырма1:
Қадамы: -Кестеден бетон сақина маркасын тауып,оның өлшемдерін м-ге ауыстыру; -Бетон сақинаның сыртқы диаметрі(D) бойынша көлемін(V1) табу; -Бетон сақинаның ішкі диаметрі(d) бойынша көлемін(V2) табу; -Табылған көлемдердің айырымы бойынша (V1- V2) бетон сақина көлемін табу-Vб; Тапсырма2:
Қадамы: -Берілген бетон тығыздығын пайдала отырып бетон сақина салмағын табу және оны тоннаға айналдыру;
Тапсырма3:
Қадамы: -Бетон бағасын біле отырып қанша теңге керек екенін анықтау; ЕББҚ:Кестеден цилиндрдің маркаларын іздеп табу және мм- мен берілген өлешемдерді м-ге айналдыру
1-кесте.
1-сурет.
4.Жеке жұмыс
«Өзіңе сен, өзіңді алып шығар,ақылың мен білімің екі жақтап»/ Өзіне сенімділікке, еңбекқорлыққа, ойлануға деген құндылықты дарытады. Практикалық жұмыс: тест тапсырмасы 1.Цилиндрдің осьтік қимасы 100-ге тең квадрат,цилиндрдің көлемін табыңыз?
2. Цилиндрдің
көлемі
A) 96 см B) 90 см C) 80 см D) 84 см E) 86 см
3.Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналі
26 см, ал табанының
ауданы
A)
B)
C)
D)
E)
4. . ABCD шаршы –
цилиндрдің осьтік қимасы. Цилиндрдің бүйір бетінің
ауданы
5. Цилиндрдің биіктігі
табанындағы шеңбердің ұзындығына тең. Егер
көлемі
A) 10 B) 13 C) 11 D) 12 E) 14
ЕББҚ: Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды;
Қадам: Цилиндр көлемі формуласын пайдаланып,белгісіздерді табу,есептеу; Бос ұяшықтарды толтыру;
|
Барлық білім алушылар сабақты мұқият тыңдайды,сабаққа белсене араласып отырады
Әрбір жұп бірлесіп тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды
Әрбір топ бірлесіп тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды
Әрбір білім алушылар жеке тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды |
«Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»
«Жарайсыңдар»
«Ең бірінші шығарған топтың әр мүшесіне-3 «кубок» ;Екінші топтың әр мүшесіне-2 «кубок» Үшінші топқа-1 «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»
«Керемет»
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»;
|
слайд
слайд
слайд
слайд
«125» Білім беру орталығы.Сайт. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
5мин |
Рефлексия Мен бүгін ... қайталадым Мен үшін ... қызықты болды Маған қиындық тудырғаны .... болды Маған .... қайталау керек екен
Бағалау Үйге тапсырма Оқулықтан №4.73 Дескриптор: Білім алушы -Цилиндрдің суретін,осьтік қимасын салу; -Осьтік қима ауданын формуламен өрнектеп биіктікті табу; -Табылған мәндерді орнына қойып,цилиндр көлемін табу
|
Кері байланыс орнатады
|
«Тамаша» |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Цилиндр көлемі
Цилиндр көлемі
«Жоғары көлік және транспорт колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Бағыт |
Техникалық-технологиялық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Модуль/Пән |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Наурызбаев М.А. |
Күні: « »________20__ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім/бөлімше |
15.Денелердің көлемі /15.2. Айналу денелерінің көлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
15.2.1. Цилиндр көлемі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Практикалық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Цилиндр көлемін анықтауды игеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
1) Цилиндр көлемін табу формуласын қолданады; 2) Цилиндр денелерінің көлемін есептеу үшін есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Цилиндр көлемін табу формуласын қолданып есептер шығарады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық Геометрия 11 сынып,Ә.Н. Шыныбеков, Д.Ә. Шыныбеков, Р.Н.Жумабаев, С.С.Маделханов,Алматы, «Атамұра» -2020ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Білім алушы Іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Студенттермен амандасу. «Спиннер» әдісін пайдаланып оларды «Конус»,«Цилиндр» ,«Шар» топтарына бөлу. «Пиза» мұнарасы -бейнежазба көрсету. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударып,сабаққа байланысы бар сұрақтар қойылды. Миға шабуыл әдісі: сұрақ-жауап әдісі
ЕББҚ: Төменде көрсетілген суреттен цилиндрді табыңыз!
|
Берілген сұрақтарға жауап береді ЕББҚ: көрсетілген суреттен цилиндрлерді табады |
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады» ЕББҚ: әрбір табылған цилинрге 1 «кубок» |
Сурет https://www.youtube.com/watch?v=nEhX5YwttX8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин 20мин 30мин |
1.Жаңа сабақты түсіндіру Цилиндр көлемі туралы мағлұматтар, қажеттілігі, маңыздылығы,қолдану аясы; Цилиндр көлемі формуласын таныстыру,дәлелдеу.
2. Жұптық тапсырма «Мен саған сенемін» әдісімен студенттерді жұптастырылады /мейірімділік, адамгершілік құндылықты дарыту және топқа бөлу/ Студенттерді ортаға шығарылады, олар бір біріне сенетінін айтады. ЕББҚ студент өзі тіл табысатын оқушымен бөлінуі қадағаланады. Практикалық бөлім:
1. Осьтік қимасының
ауданы 30 Қадамы: -Берілген осьтік қима және табан ауданын биіктік (h) және радиуспен (r) өрнектейді; -Табылған биіктік (h) және радиуспен (r) цилиндр көлемін табады; 2. Цилиндрдің көлемін табыңыз.
Қадамы: -Үшбұрыштың бір қабырғасы және бір бұрышын пайдалана отырып цилиндр радиусын-АО,және биіктігін –ОО1 табады; -Табылған биіктік пен радиусты пайдаланып цилиндр көлемін табады; ЕББҚ: А-деңгейіндегі тапсырманы орындайды. А) Цилиндрдің диаметрі 4м,биіктігі 5м. Тапсырма: 1) Цилиндр радиусын табыңыз. 2) Цилиндр көлемін табыңыз. Қадамы: -Цилиндр диаметрін пайдаланып радиус табады; -Цилиндр көлемі формуласына берілген мәндерді қойып,цилиндр көлемін табады; 3. Жаңа сабаққа байланысты топпен тапсырма орындау. «Ұшқыр ойлы құрылысшылар» әдісі. Яғни әр топ өз тапсырмасын тез және қатесіз орындау қажет.Орындап болған соң бір-бірін тексереді,қатесін табады. Есеп мәтіні аралас мәтін,математикалық мазмұны-кеңістік пен пішін,іс-әрекеті қолдану. Практикалық жұмыс Құрылыс фирмасы маркасы (1-кесте)– КС10-3 (100 дана), КС10-6 (80дана), КС10-9(50дана) бетон сақинаға тапсырыс алды. Ескерту «Конус» тобы - КС10-3 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Цилиндр» тобы- К10-6 маркасы бойынша жұмыс жасайды. «Шар» тобы- КС10-9 маркасы бойынша жұмыс жасайды. Тапсырма1:
Қадамы: -Кестеден бетон сақина маркасын тауып,оның өлшемдерін м-ге ауыстыру; -Бетон сақинаның сыртқы диаметрі(D) бойынша көлемін(V1) табу; -Бетон сақинаның ішкі диаметрі(d) бойынша көлемін(V2) табу; -Табылған көлемдердің айырымы бойынша (V1- V2) бетон сақина көлемін табу-Vб; Тапсырма2:
Қадамы: -Берілген бетон тығыздығын пайдала отырып бетон сақина салмағын табу және оны тоннаға айналдыру;
Тапсырма3:
Қадамы: -Бетон бағасын біле отырып қанша теңге керек екенін анықтау; ЕББҚ:Кестеден цилиндрдің маркаларын іздеп табу және мм- мен берілген өлешемдерді м-ге айналдыру
1-кесте.
1-сурет.
4.Жеке жұмыс
«Өзіңе сен, өзіңді алып шығар,ақылың мен білімің екі жақтап»/ Өзіне сенімділікке, еңбекқорлыққа, ойлануға деген құндылықты дарытады. Практикалық жұмыс: тест тапсырмасы 1.Цилиндрдің осьтік қимасы 100-ге тең квадрат,цилиндрдің көлемін табыңыз?
2. Цилиндрдің
көлемі
A) 96 см B) 90 см C) 80 см D) 84 см E) 86 см
3.Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналі
26 см, ал табанының
ауданы
A)
B)
C)
D)
E)
4. . ABCD шаршы –
цилиндрдің осьтік қимасы. Цилиндрдің бүйір бетінің
ауданы
5. Цилиндрдің биіктігі
табанындағы шеңбердің ұзындығына тең. Егер
көлемі
A) 10 B) 13 C) 11 D) 12 E) 14
ЕББҚ: Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды;
Қадам: Цилиндр көлемі формуласын пайдаланып,белгісіздерді табу,есептеу; Бос ұяшықтарды толтыру;
|
Барлық білім алушылар сабақты мұқият тыңдайды,сабаққа белсене араласып отырады
Әрбір жұп бірлесіп тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды
Әрбір топ бірлесіп тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды
Әрбір білім алушылар жеке тапсырма орындайды
ЕББҚ: өзіне берілген тапсырманы орындайды |
«Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»
«Жарайсыңдар»
«Ең бірінші шығарған топтың әр мүшесіне-3 «кубок» ;Екінші топтың әр мүшесіне-2 «кубок» Үшінші топқа-1 «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»
«Керемет»
«Жарайсыңдар» «Әрбір дұрыс жауапқа «кубок» таратылады»
ЕББҚ: әрбір дұрыс жауапқа 1 «кубок»;
|
слайд
слайд
слайд
слайд
«125» Білім беру орталығы.Сайт. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
5мин |
Рефлексия Мен бүгін ... қайталадым Мен үшін ... қызықты болды Маған қиындық тудырғаны .... болды Маған .... қайталау керек екен
Бағалау Үйге тапсырма Оқулықтан №4.73 Дескриптор: Білім алушы -Цилиндрдің суретін,осьтік қимасын салу; -Осьтік қима ауданын формуламен өрнектеп биіктікті табу; -Табылған мәндерді орнына қойып,цилиндр көлемін табу
|
Кері байланыс орнатады
|
«Тамаша» |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















