Cөйлеу не үшін қажет?

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Cөйлеу не үшін қажет?

Материал туралы қысқаша түсінік
«Сөйлеу не үшін қажет?» тақырыбында әңгімелесіп, тапсырмалар орындау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Тіл және сөйлеу

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны: 26

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлеу не үшін қажет? 1 сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1. 2. 1. 2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1. 3. 6. 1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақ мақсаты 111-114ru

  • мәтінді буындап немесе тұтас оқиды;

  • жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады

Ұлттық құндылықтар

Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы

Қаңтар – заң және тәртіп айы;

Апта дәйексөзі : «Талап бар жерде, тәртіп бар»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

ЖИ мен бірге

https://tools.dreamfaceapp.com/user?previewId=6954bca79c23af0007445a4e


Жаңа жылда тек игі Істер болсын әрқашан! Бағынған заңға құл болмас, Деген Баукең атамыз. Құрметтеп ата заңыңды, Азамат бол тәртіпті !

Өткенге білімге шолу «Кинолента » әдісімен

Берілген әріптерді атап, сол әріпке байланысты сөздер айтады. Сөздерді буынға бөледі.

Жаңа тақырыпқа кіріспе «Жоғалған әріп» әдісі.

Шарты: Мұғалім алдын ала кеспе әріптерді сыныпта әр жерге жасырып қояды. Оқушылар әріптерді тауып әкеліп сөз құрайды.(ана тіл)

-Ана тілі туралы не айта аласыңдар?

-Ана тілі туралы қандай тақпақ, мақал-мәтел білесіңдер?

-Біз ана тілінде не істейміз?

-Адамдарға сөйлесу не үшін қажет?

- Олай болса, бүгінгі сабақта «Тіл және сөйлеу» деген жаңа бөлімді бастаймыз және «Сөйлеу не үшін қажет?» тақырыбында әңгімелесіп, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ тақырыбын таныстыру.

Сабақ мақсатын хабарлау.


Өлең жолдарын бірге қайталап айтып,жаттайды






Әріптерді атап сөздер айтып,буынға бөледі

Әріптерді тауып, сөз құрайды.



Сұраққа жауап береді.


Тақырыпты ашады.


Сабақ мақсатымен танысады

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Керемет!

Жақсы!






Ана тілі

кеспе әріптері





Сабақтың ортасы

33 минут




























(Ұ) 1- тапсырма.

Тыңдалым, айтылым, оқылым.

1-жаттығу.

-Суретке қарап, мәтінді тыңдаңдар

.

-Сонымен сөйлеу кімдерге тән әрекет?

-Адамдардан басқа Жердегі тіршілік иелері сөйлей ала ма?

- Адамдардың сөйлеуі: тыңдау, айту, оқу және жазудан тұрады.

2-жаттығу.

Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқыңдар.

-Өлеңдегі «өз тілінде сөйлейді» деген тұсты қалай түсінесіңдер?

-Жануарлар сөйлей ала ма?


Сергіту сәтінде «Паравоз» ойыны


(Д) 2-тапсырма. «Сиқырлы қалам» әдісімен

Жазылым. Дәптермен жұмыс.

3-жаттығу.

-Көркем жазыңдар.

Әлдиінен ананың,

Үйрен ана тіліңді.


3
тапсырма:
4-жаттығу.

Сәйкестендіріңдер.


ЕББҚ оқушыға: Берілген суреттергі тіршілік иелерін ата,сөздерді буынға бөл : аппақ, торғай,мысық

ЕҚБ оқушы:

Аталған сөзді қатыстырып сөйлем құрап жаз.

Сөйлемге дыбыстық талдау жаса.

ҚБ тапсырма:

Мәтінді тыңдайды.

Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.







Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды.


Ойынға қатысады.

Партада дұрыс отырады.

Қаламды дұрыс ұстайды.

Көркем жазады, сәйкестен-діреді.

Сөз табады.

Сөйлем құрастырады.


Жаттаған мақал-мәтел, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады. Мағынасын түсіндіреді.

Өлең үзіндісін жаттайды.

Дескриптор:

Сұраққа жауап береді, өлеңді тұтас оқиды - «Жарайсың!».

Сұраққа жауап береді, өлеңді буындап оқиды-«Жақсы!».

Сұраққа жауап беруде қателеседі, өлеңді оқуда қиналады-«Талпын!».





Дескриптор:

Талапқа сай жазады, дұрыс сәйкестендіреді - «Жарайсың!».

Сөйлемді аздаған қателермен жазады, сәйкестендіруде көмек қажет етеді -«Жақсы!».

Жазуда, сәйкестендіруде өрескел қателер жібереді -«Талпын!».


Дескриптор:

Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздерді айтады, өлең жаттайды - «Жарайсың!».

Білетін мақал, жаңылтпаш, нақыл сөздер

«Ана тілі» оқулығы

1 сынып 2021ж


Сюжетті сурет

5-6-бет











1 ана тілі дәптері

















Сабақтың соңы

7 минут


Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.


  1. Сабақта не ұнады?

  2. Не қиын болды?

  3. Бүгін не үйрендің?


Сабақтан түйген ойын айтады.









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
16.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі