4
-сабақ.
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Қарағайлы кентінің №16 ЖББМ» КММ – cі Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 12.02.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Әділхан Назым Әділханқызы Сынып: 8 «А» Қатысқандар: 11 Қатыспағандар: 1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
§4.4 Continue циклін басқару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы |
|
-
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері/уақыт
Мұғалімнің іс-
Әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі/5мин
Сәлемдесу,
түгендеу.
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Ютуб канал,
карточкалар
Бейнесабақ
Топқа біріктіру/2мин
Қызығушылықты ояту.
Өткен сабақты пысықтау/5мин
Миға шабуыл/3мин
Оқушыларды компьютер құрылғылары арқылы
топтарға
біріктіру.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру, проблеманы бірге шешу.
«Кинометафора» әдісін пайдаланып,
«Жыл мезгілдері» тақырыбы бойынша интерактивті тақтадан
бейнебаян көрсетіп, оқушылардың сыни ойлау дағдысын қалыптастыруға бағытталған сұрақтар беріледі. Сыныпқа төмендегі сұрақтар экранда
беріледі.
Монитор, жүйелік қорап, пернетақта, тышқан
Оқушылар компьютер құрамы құрастырып, топқа бірігеді.
-
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік процеске араласып, оны басқаруға бола ма?
-
Ойыңды ортаға сал. Мысалдар келтір.
-
Программа орындалу кезінде кейбір цикл қадамдарын орындамай, келесі қадамға өту үшін не істеуге болады?
-
Алгоритм, циклдік алгоритм, программалаудағы цикл түрлерін атайды
Геометриялық фигуралар арқылы ҚБ
Ауызша мадақтау.
Сабақтың ортасы Мағынаны тану: Оқулықпен жұмыс/5мин
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым
жасайды.
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: визуал және аудиал балаларды білімге қамту.
Информатика. 8- сынып оқулығы
Emaze , LUMIO, HEDRA AI платформа
лары
Компьютер, оқулық
Саралау тапсырмалары
Топтық жұмыс/3мин
Жеке жұмыс
/12мин
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
1, 2, 3 -тапсырмалармен таныстырыптаратпа материалдар беріледі.
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
-Continue нұсқаулығының орындалуын талдайды.
1)
К мен Р аралығындағы барлық соңғы цифры t-ға тең сандарды экранға шығаратын программа кодын құрастыр.
Программа коды: N,M=map(int,input().split()) s=0
for i in range(N,M+1): if i % 2==0:
s=s+i
continue print(i,end=' ')
print(s,end=' ')
Дескрипторлар:
- Соңғы цифрлары t-ға тең сандарды анықтау кодын жазады;
- Continue нұсқаулығын қолданады;
- Программа кодын құрады;
- Нәтижені компьютерде тексереді.
2)
N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін
барлық Р цифрын өшіріп таста, санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құрастыр.
N,M=map(int,input().split()) while N < M:
N=N+1
print(N)
if N== 16:
quit()
if N % 2==0:
continue print(N,end=' ')
2 балл
6 балл
-
|
|
|
Дескрипторлар:
3) Ағылшынның кіші әріптерінен тұратын S жол берілген. Осы жолдан дауысты әріптерді өшіріп, дауыссыздарын экранға шығаратын программа кодын құрастыр. Ағылшын тілінде «a», «e», «i», «o», «u» және «y» алты дауысты дыбыс бар. S=input('S=') for i in S: if i=='A' or i=='a': continue print(i,end='') Дескриптор: - S жолды енгізу кодын анықтайды; - Циклдің орындалу кодын анықтайды; - Дауысты, дауыссыз дыбыстарды анықтайды; - Программа кодын тексереді. 4) Наурыз айында Қазақстанның барлық өңірлерінде ауа райы құбылмалы келеді. Көктем шығып, күн жылынса да, кей күндері ауа температурасы нөлден төмендейді. Еліміз бойынша наурыз айының А мен В (1≤А≤B≤31) күндері аралығындағы орташа ауа температурасы берілген. Сontinue-ді пайдаланып, температура нөлден жоғары болған күндердің санын анықтайтын программа құрастыр. Деректерді енгізу тігінен орындалады. Дескриптор - Орташа ауа температуралары берілген күндерді анықтайды; - Температура нөлден жоғары болған күндерді анықтайтын код жазады; - Программа кодын тексереді. 3-тапсырманы өз беттерінше орындайды. Өздеріңе таныс циклдік есептердің бірін таңдаңдар. Сontinue нұсқаулығын пайдаланып, шығару жолын ұсыныңдар Дескриптор - Сontinue нұсқаулығын қолданады.
|
2 балл Жұлдызша арқылы |
|
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Жаңа сабақты бекіту/3мин
Кері байланыс/2мин |
Сабақты бекіту
«Плюс, Минус, Қызықты» әдісі. |
Жасаған жұмыстарын бағалайды. Қорытындылайды |
Өздерін-өзі бағалау. Жұлдызша арқылы |
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы?(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Үй тапсырмасы: 94 бет |
||||
МОНИТОР МОНИТОР МОНИТОР
ПЕРНЕТАҚТА ПЕРНЕТАҚТА ПЕРНЕТАҚТА
ТЫШҚАН ТЫШҚАН ТЫШҚАН
ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП
ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП СТОЛ СТОЛ
СТОЛ СТОЛ ОРЫНДЫҚ
ОРЫНДЫҚ ОРЫНДЫҚ ОРЫНДЫҚ
1 ЕСЕП

10, 39, 7

2 ЕСЕП

N=2547585 5

3 есеп



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Continue циклін басқару
Continue циклін басқару
4
-сабақ.
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Қарағайлы кентінің №16 ЖББМ» КММ – cі Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 12.02.2025 Мұғалімнің аты-жөні: Әділхан Назым Әділханқызы Сынып: 8 «А» Қатысқандар: 11 Қатыспағандар: 1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
§4.4 Continue циклін басқару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы |
|
-
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері/уақыт
Мұғалімнің іс-
Әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі/5мин
Сәлемдесу,
түгендеу.
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Ютуб канал,
карточкалар
Бейнесабақ
Топқа біріктіру/2мин
Қызығушылықты ояту.
Өткен сабақты пысықтау/5мин
Миға шабуыл/3мин
Оқушыларды компьютер құрылғылары арқылы
топтарға
біріктіру.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру, проблеманы бірге шешу.
«Кинометафора» әдісін пайдаланып,
«Жыл мезгілдері» тақырыбы бойынша интерактивті тақтадан
бейнебаян көрсетіп, оқушылардың сыни ойлау дағдысын қалыптастыруға бағытталған сұрақтар беріледі. Сыныпқа төмендегі сұрақтар экранда
беріледі.
Монитор, жүйелік қорап, пернетақта, тышқан
Оқушылар компьютер құрамы құрастырып, топқа бірігеді.
-
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік процеске араласып, оны басқаруға бола ма?
-
Ойыңды ортаға сал. Мысалдар келтір.
-
Программа орындалу кезінде кейбір цикл қадамдарын орындамай, келесі қадамға өту үшін не істеуге болады?
-
Алгоритм, циклдік алгоритм, программалаудағы цикл түрлерін атайды
Геометриялық фигуралар арқылы ҚБ
Ауызша мадақтау.
Сабақтың ортасы Мағынаны тану: Оқулықпен жұмыс/5мин
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым
жасайды.
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: визуал және аудиал балаларды білімге қамту.
Информатика. 8- сынып оқулығы
Emaze , LUMIO, HEDRA AI платформа
лары
Компьютер, оқулық
Саралау тапсырмалары
Топтық жұмыс/3мин
Жеке жұмыс
/12мин
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
1, 2, 3 -тапсырмалармен таныстырыптаратпа материалдар беріледі.
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Дескриптор:
-Continue нұсқаулығының орындалуын талдайды.
1)
К мен Р аралығындағы барлық соңғы цифры t-ға тең сандарды экранға шығаратын программа кодын құрастыр.
Программа коды: N,M=map(int,input().split()) s=0
for i in range(N,M+1): if i % 2==0:
s=s+i
continue print(i,end=' ')
print(s,end=' ')
Дескрипторлар:
- Соңғы цифрлары t-ға тең сандарды анықтау кодын жазады;
- Continue нұсқаулығын қолданады;
- Программа кодын құрады;
- Нәтижені компьютерде тексереді.
2)
N натурал саны берілген. Сол санда кездесетін
барлық Р цифрын өшіріп таста, санды кері ретпен экранға шығаратын программа кодын құрастыр.
N,M=map(int,input().split()) while N < M:
N=N+1
print(N)
if N== 16:
quit()
if N % 2==0:
continue print(N,end=' ')
2 балл
6 балл
-
|
|
|
Дескрипторлар:
3) Ағылшынның кіші әріптерінен тұратын S жол берілген. Осы жолдан дауысты әріптерді өшіріп, дауыссыздарын экранға шығаратын программа кодын құрастыр. Ағылшын тілінде «a», «e», «i», «o», «u» және «y» алты дауысты дыбыс бар. S=input('S=') for i in S: if i=='A' or i=='a': continue print(i,end='') Дескриптор: - S жолды енгізу кодын анықтайды; - Циклдің орындалу кодын анықтайды; - Дауысты, дауыссыз дыбыстарды анықтайды; - Программа кодын тексереді. 4) Наурыз айында Қазақстанның барлық өңірлерінде ауа райы құбылмалы келеді. Көктем шығып, күн жылынса да, кей күндері ауа температурасы нөлден төмендейді. Еліміз бойынша наурыз айының А мен В (1≤А≤B≤31) күндері аралығындағы орташа ауа температурасы берілген. Сontinue-ді пайдаланып, температура нөлден жоғары болған күндердің санын анықтайтын программа құрастыр. Деректерді енгізу тігінен орындалады. Дескриптор - Орташа ауа температуралары берілген күндерді анықтайды; - Температура нөлден жоғары болған күндерді анықтайтын код жазады; - Программа кодын тексереді. 3-тапсырманы өз беттерінше орындайды. Өздеріңе таныс циклдік есептердің бірін таңдаңдар. Сontinue нұсқаулығын пайдаланып, шығару жолын ұсыныңдар Дескриптор - Сontinue нұсқаулығын қолданады.
|
2 балл Жұлдызша арқылы |
|
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Жаңа сабақты бекіту/3мин
Кері байланыс/2мин |
Сабақты бекіту
«Плюс, Минус, Қызықты» әдісі. |
Жасаған жұмыстарын бағалайды. Қорытындылайды |
Өздерін-өзі бағалау. Жұлдызша арқылы |
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы?(оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Үй тапсырмасы: 94 бет |
||||
МОНИТОР МОНИТОР МОНИТОР
ПЕРНЕТАҚТА ПЕРНЕТАҚТА ПЕРНЕТАҚТА
ТЫШҚАН ТЫШҚАН ТЫШҚАН
ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП
ЖҮЙЕЛІК ҚОРАП СТОЛ СТОЛ
СТОЛ СТОЛ ОРЫНДЫҚ
ОРЫНДЫҚ ОРЫНДЫҚ ОРЫНДЫҚ
1 ЕСЕП

10, 39, 7

2 ЕСЕП

N=2547585 5

3 есеп



шағым қалдыра аласыз













