Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Cұйықтықтардағы және газдардағы диффузия
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: |
5.3 Заттар мен материалдар |
|
Педагогтің аты – жөні: |
Сопбекова Жулдызай Ермекбаевна |
|
Күн: 06.11.2024ж |
Сыныбы : 5 «Б» |
Қатысушылар саны: 14 Қатыспағандар саны:0 |
Тақырыбы: |
Сұйықтықтардағы және газдардағы диффузия |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.1.1- бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру |
|
Сабақтың
мақсаты: |
Сұйық және газтектес заттардағы өнімдердің таралуын сипаттау. Диффузия құбылысының қалай жүретінін анықтау және түсіндіру. Бөлшектердің қозғалыс ерекшеліктерін салыстыра отырып, су және газ күйіндегі заттардың құрылымдық құрамын түсіндіру. |
|
Құндылықтар |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Элементтер шеңбері» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді. . |
Оқушылар шеңберге тұрып «Элементтер шеңбері» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Онлайн» платформада оқушылар топтарға бірігеді https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||||||
5 мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Банкомат» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматафера» әдісі арқылы Бейне роликті көріп отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/5ju5Ictjfe0?si=SQtvTHDWqsjFJwH9 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
||||||||||||
25 мин |
Жаңа сабақ. Сабақты бекіту тапсырмалары. Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. WORTWALL плотформасында тасырма орындау Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Мәтін: Ауада иістердің таралуы – табиғаттағы ерекше құбылыс. Иіс – күштің ауада қозғалып, аумақта таралуының нәтижесі. Газ материалдары еркін қозғалады және бір-бірінен алшақ орналасады. сондықтан, иіс шығарған заттың қорғанысымен араласып, барлық бағытта таралады. Мысалы, бөлмеге хош иіс суын сепкенде, оның иісі бөлімнің әр орналасуына тарайды. Бұл құбылыс диффузия деп. Диффузия – әсердің араласу процесі, ол газдарда жылдам жүреді Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма №1 Жеке жұмыс 1 Жеке жұмыс Cурет арқылы сұйықтықта бөлшектердің таралуын түсіндіріңіз. Тапсырма №2 1 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/resource/72693299 2 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/resource/72692978 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/42766871 Тапсырма №3 Тапсырма: Мәтінді оқып шығып, келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Иіс қалай ауада таралады? Неліктен газ материалдары еркін қозғалу Диффузия дегеніміз не? Мәтіннен кейінгі тапсырма: Өз мысалыңызды келтіріңіз: күнделікті өмірде иіс таралу құбылысын қай жерде байқадыңыз? Мәтіннің негізінде түсінді Кестені толтырыңыз:
Жазу тапсырмасы: Мәтінге сүйеніп, бір сөйлеммен түсіндіріңіз: «Неліктен» «Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Сұйықта бөлшектердің таралуын көрсетеді. Жалпы балл-2
Дескриптор: WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды, сұрақтарға жауап береді. Жалпыы балл-2 Дескриптор: Мәтінді дұрыс оқиды және негізгі идеясын түсінеді. Иістің әсеріне байланысты негізгі құбылысты түсіндіріп алады. Сұрақтарға дұрыс және толық жауап береді. Өз үлгісін келтіріп, оның мәтіндегі ақпаратпен байланыстырады Жалпы балл-4
Дескриптор: Пробиркадағы жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл-2
|
Оқулық дәптер. |
||||||||||||
Сабақтың соңы 8 мин |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Химиктер» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.
|
|||||||||||||
2 мин |
Үй тапсырмасы |
Неліктен біз иісті қашықтан сеземіз? |
|