Материалдар / "Д әріпі мен дыбысы" ашық сабақ 1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

"Д әріпі мен дыбысы" ашық сабақ 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1 сынып Ашық сабақ Тақырыбы: "Д әрпі мен дыбысы" Мәтінен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді. Көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:

Әліппе

Күні:

18.10.2022

Педагогтің аты-жөні:

Төлепбергенова А.Ә.

Сынып:1

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Д дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Мәтінен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі,

жаңа үйренген дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді.

Көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады.

Сабақтың мақсаты

Сурет бойынша мәтін құрастырады

Сөздерді буындап, қосып оқиды

Сөзді сызбаға сәйкес буынға бөліп жазады

Әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтыңбасы (ин)

Ұйымдастырукезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал орнату.

«Қуанайық достарым»

Оқушылар сабаққа назар аударады.

Оқушылар өлең сөздері арқылы бір-біріне сәтті көңіл-күй тілейді.


https://bouncyballs.org/


Сабақтың ортасы

(5 мин)




















7 мин



















Сергіту сәті

2 минут

Оқушыларға көңілді күйден үзінді тыңдату.

1. Қандай әуен тыңдадыңдар?

2.Қандай көңіл күйде орындалып тұр?

3.Күйді қандай аспаппен орындады?

4.Домбыра туралы не білесіңдер?

Бүгінгі біздің сабағымызға домбыра аспабы келіп отыр.Сендердің әр жауаптарыңды өзінің тамаша үнімен қолпаштап отырады.

Олай болса балалар домбыраға өзіміздің алған білімімізді көрсету үшін өткен әріптерімізді есімізге түсірейікші. Ол үшін мына тапсырманы орындайық

1-тапсырма

Жұптық жүмыс

«Моншақтар» әдісі

Моншақтарда берілген әріптерден сөз құрайды.



Балалар домбыра жалғыз келген жоқ қасында оның досы бар. Ол өзінің досы Д әрпімен бірге келді.

Қалай ойлайсыңдар неліктен Д әрпін ертіп келді?

Дұрыс айтасыңдар, Домбыра сөзі Д әрпінен басталып тұр.

Бүгін сабағымызда Д әрпінің қалай жазылатын үйренетін боламыз.

Ол үшін берілген видеоға назар аударайық

2-тапсырма

Жеке жұмыс

Дәптермен жұмыс

Д ның бас әрпі мен кіші әрпін үлгі бойынша жаз.

Құрамында Д дыбысы бар сөздерді үлгі бойынша жаз.

Дескриптор:

- әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады

- жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап

жазады


Нейрогимнастикалықжаттығу

Д дегенім дәптер,

Дәптер толы ақ тор,

Дұрыс, таза жазып,

Бестік баға ап кел.

Күйді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді














Берілген әріптерден сөз құрайды. Құраған сөздерін оқиды.




1. Д әрпін қарындаштардан жасап көрсетеді

2. Д әрпін ауада жазады.

3. Д әрпін дәптерге жазады.






1. әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады

2. жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады



Мадақтау. Оқушыларға сумка тарату. Әр тапсырманы орындау арқылы сумканы оқу құралдармен толтыру








Домбыраның сыйлығы қалам




Домбыраның сыйлығы сызғыш



Оқулық

44 бет

Д әрпінің баспа, жазба

түрлері

Дауысты,дауыссыз дыбыстар үйлердің суретіА4

Қатты қағаздан жасалған әріптер

Доп

https://atamuraweb.kz/?page_id=32676




Оқулық

44 бет

Таратпа

Қарындаштар





Дәптер

қаламсап


7 мин














3-тапсырма

«Спиральді оқу» әдісі

Суретке назар аудар.

Сурет бойынша сөйлем құрастыр.

Сөздерді оқы. Тақтада берілген сөздерді оқиды. Д әрпі сөздің қай жерінде келіп тұрғанын ажыратады. Сөздерді киіз үйге орналастырады.

Д әрпі бар суреттерді тауып, Д әрпіне орналастырады

Дескриптор:

- Д әрпі бар сөздерді оқиды.

- сурет бойынша сөйлем құрастыр.

-сөздерді буындап,қосып оқиды






Домбыраның сыйлығы дәптер

Дәптер

қаламсап


Сабақтыңсоңы

7мин

4–тапсырма

Топтық жұмыс

«Құрастыр және сәйкестендір» әдісі.

1-топ

Берілген сөзді оқиды, буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды.

2-топ

Берілген буындардан сөз құрастырып, ақ бетке жабыстырады және оқиды.

3-топ

Цифрлардың реті бойынша сөзді табады. Сызба бойынша сөйлем құрастырады.

Дескриптор:

- сөзді оқиды, буынға бөледі

-сөзге дыбыстық талдау жасайды

-буындардан сөз құрастырады

-жасырылған сөзді табады

-сызба бойынша сөйлем құрастырады

1.жасырынған сөзді табады

2.сөзге дыбыстық талдау жасайды

3.Буындардан сөз құрайды

Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!