Далалық зерттеулер әдістері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Далалық зерттеулер әдістері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар- далалық зерттеудің қарапайым әдістерін білу. Басым оқушылар- далалық зерттеудің маңыздылығы туралы білу. Кей бір оқушылар-лаборатория әдістермен зерттеу жұмыстарын жүргізуді білу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар: Мектеп: «Қарақұм» жом

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даржан Ерғали


Сынып - 7 Қатысқандар: 24 Қатыспағандар: -0

Сабақтың тақырыбы

Далалық зерттеулер әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.1.1.4-географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды.

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар- далалық зерттеудің қарапайым әдістерін білу.

Басым оқушылар- далалық зерттеудің маңыздылығы туралы білу.

Кей бір оқушылар-лаборатория әдістермен зерттеу жұмыстарын жүргізуді білу.

Бағалау критериі



Білу:далалық зерттеу әдістерінің жүргізілу себептерін біледі.

Түсіну: далалық зерттеу әдістерінің жүргізілу амалдарын түсінеді.

Қолдану: карта және суреттерден зерттеу жұмыстарын жүргізеді.

Талдау: далалық зерттеу жұмыстарының түрлі әдістерін талдайды.

Тілдік мақсаттар

Оқылым: топтар өздеріне берілген мәтіндермен танысып,оқып шығады.

Айтылым: далалық зертеу әдістерінің мағынасы туралы айтады.

Тыңдалым: зерттеу жұмыстары туралы мағлұматтарды тыңдап, өз ойларымен бөліседі.

Жазылым: дінаралық келісімдер қашан жасалғаны туралы мәліметтер жазады.

Терминдермен жұмыс:

Дихотомиялық кестеллер-.бұл кестелер нөмірлі (1,2,3 сол сияқты)

Биотикалық анализ. белгілі бір ортада тіршілік ететін организмдерді зерттеу.


Құндылықтарға баулу

Табиғатты қорғау және тиімді пайдалану арқылы еңбекқорлыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

Биология-өсімдіктердің осу процессі.

Дүниетану-қоршаған орта.

Химия-табиғаттағы өзгеріс процестер.

Алдыңғы білім

Географиялық тәжірибелер.

Кемпірқосақ әдісі.

1.Қоршаған орта туралы қандай мағлұматтар білесіз?

2.Географиялық тәжірибе жүргізудің қандай амалдарын білесіз?

3. Географиялық тәжірибе жүргізудің мақсаты неде?


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Түгендеу.

Сыныпта ынтымақтастық ахуал қалыптастыру.

Оқушылардың көңіл-күйін көтеру үшін табиғаттың күйін тыңдауға шақыру.

Үйге тапсырманы

Географиялық тәжірибелер.

Кемпірқосақ әдісі.

1.Қоршаған орта туралы қандай мағлұматтар білесіз?

2.Географиялық тәжірибе жүргізудің қандай амалдарын білесіз?

3. Географиялық тәжірибе жүргізудің мақсаты неде?

Топқа бөлу:

Оқушыларды 4 топқа бөлу





Ноутбук.



Оқулық.


Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыптың қысқаша мазмұны:

Далалық әдістер - далалық жағдайда жүргізіледі, популяциялар мен олардың қауымдастықтарын табиғи ортада зерттейді. Әдетте мұндай жағдайда физиология, биохимия, анатомия, систематика және т.б. әдістері қолданылады. Далалық әдістер арқылы организмге немесе популяцияға әртүрлі факторлардың әсерін, белгілі бір жағдайдағы түрдің тіршілігі мен дамуын анықтауға болады.

Экспериментальді әдістер - табиғаттағы қарым-қатынастардың себебін анықтау. Бұл әдістер арқылы организмнің дамуына жасанды, қолдан жасалған кейбір жекелей факторлардың әсерін білуге мүмкіндік береді. Лабораториялық жағдайда алынған тұжырымдар міндетті түрде табиғи жағдайда тексеруді қажет етеді.

Химиялық әдістер - қауымдастықтағы жеке организмдерде минералды заттардың, органикалық заттардың жинақталуын анықтау.

Физиологиялық әдістер - жеке организмдер мен қауымдастықтағы болып жатқан физиологиялық процесстерді анықтау.

Shape1

Геоботаникалық картаға түсіру - картаға өсімдіктер ассоциациялары немесе ассоциация топтары түсіріледі. Аэрофотосуреттер қолданылады.

Экологиялық болжам және мониторинг - қоршаған ортаның жағдайын және қоршаған орта жағдайын бақылау, басқару.

Диагностикалық кестелердің бірнеше түрлері бар, алайда ең қарапайымы дихотомиялық кестелер болып табылады. Бұл кестелер нөмірлі (1,2,3 сол сияқты) баспалдақты қос анықтауыш белгілерден (тезадан және антитезадан) тұрады.

Жаңа тақырыпты түсіну үшін АКТнан пайдалану.

«Кинометафора» әдісі оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

АКТнан далалық зерттеу әдістерін көруге тапсырма беру.

Оқушылар бейнетаспаны тамашалап диалог құрып талдайды.


Топтық жұмыс: «Эйлер шеңбері» әдісі Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау.

Shape2




Жұптық жұмыс:

Сұрақты ұстап ал әдісі бойынша оқушылар тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.

Shape3

Жеке жұмыс: «Қара жәшік» ішіндегі жұмыс Оқушының өзін-өзі бағалауын дамыту. Оқушының оқуға деген ынтасы мен өзін-өзі бағалауына ықпал ету.




























Оқулық. Суреттер

Карта.





АКТ



















Суреттер

Оқулық .









Доп












Қара жәшік.

Сабақтың соңы


Сабақтың соңында тақырыпты пысықтау үшін сұрақтар қойылады:

Далалық әдістер нені зерттейді?

Эксперименталды әдістер қалай жүргізіледі?
Геоботаникалық картаға түсіру  дегеніміз не?

Кері байланыс жүргізу.

«Шахмат» әдісі

Өткен тақырып бойынша қайталау, кері байланысты жазбаша жүргізу. Маңызды ақпарат туралы ой бөлісіп, жазылым, оқылым, тыңдалым мен айтылым дағдылары қалыптасады.


Бағалау

Блоп ағашы.

Рефлексия.



Кима парақтар.






А4 парағы.




Қосымша ақпарат


Саралау





Бағалау

Дескриптор

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану

Оқыту үдерісін саралаудың мақсаты-әр оқушыға қабилеттері мен бейімділіктерін барынша дамыту үшін, олардың жалпы білім мазмұнын меңгеру үдерісіндегі танымдық қажеттіліктері мен қызығушылықтарын қанағаттандыру үшін жағдайлармен қамтамасыз ету.

Қоршаған орта дегенде нені түсінесіздер?

Далалық зерттеулердің жүргізілу әдіс-тәсілдерін атаңыздар.

Диагностикалық кестелер қалай толықтырылады?



Кері байланыс.

Дәл уақытысында алынған кері байланыс оқушылардың білім алуын дұрыс бағыттауға, ішкі уәжін дамытуға, өз бетінше білім алуға дағдыландырады.

Дескриптор.

  1. Қоршаған ортадағы өсімдіктер мен жануарлар арасындағы табиғи байланысты біледі.

  2. Далалық зерттеу жұмыстарының жүргізілу әдістерін біледі.

  3. Далалық зерттеу жұмыстарының мақсаттарын айқындайды.


Биология, физика, дүниетану пәндерімен байланыс орнатылады АКТнан тиімді пайдаланады.

Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады.

Сабақ барысында құндылықтар дамытылып отырылады.


Рефлексия.

Оқу мақсаттары оқушыларға түсінікті болдыма?

Белсенді оқу әдіс-тәсілдер орынды қолданылды ма?

Сараланған тапсырмалар қолжетімді болды ма?

Сабақағы көрнекіліктер жеткілікті болды ма?

Оқушылар өздерін шынайы бағалады ма?

Менің кері байланысым тиімді болды ма?

Келесі сабақты жоспарлағанда нені ескеруім керек?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақта көрнекі құралдарды дұрыс пайдалану.

Сыныпта саралап оқытуды дамыту.











Қорытынды бағалау


Қандай екі нәрсе табысты болды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. АКТнан пайдалану.

  2. Жұптық жұмыс.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Сыныптағы ынтымақтастық атмосфера.

2.Оқытудағы белсенді әдіс-тәсілдер.


  1. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландыра отырып, өз бетінше білім алуға ынталандыру.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
959
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі