Сабақ: Дүниетану | Мектеп: О.Жандосов атындағы орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты –жөні:Р.А.Ушджанова |
Сынып:1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Ортақ тақырып | Тағам және сусын |
Бөлім | Мен және қоғам |
Бөлімше | 1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік |
Сабақ тақырыбы | Дәмді әрі пайдалы |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты | 1.1.4.2 Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы:дұрыс тамақтану туралы біледі |
| Оқушылардың көпшілігі:дұрыс тамақтану ережелерін құрастырып үйренеді |
| Оқушылардың кейбірі: Қазақстандағы әртүрлі ұлт өкілдерін біріктіретін қонақжайлық ұғымының мәнін түсінеді |
Ойлау деңгейлері | Түсіну, білу,қолдану |
Бағалау критерийлері
| 1. Тамақтану ережелерін біледі 2. Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсінеді3. Пайдалы және зиянды тағамдарды ажырата алады |
Тілдік мақсат | Тамақ және сусынмен, оларды қазіргі уақытта және өткен уақытта сатып алу және дайындаумен байланысты сөздер мен сөз тіркестерін біле алады |
Пәндік лексика және терминдер | Жаңғақ-орех –nutДұрыс тамақтану-правильное блюда- healthy dietҰлттық тағам – национальное питание- nationaldish |
Талқылауға берілген сұрақтар:
| Тамақтану деген не?Дұрыс тамақтану адамға пайдалы ма?Ерте заманда адамдар қалай тамақтанған?Тамақтану режимін білесің бе? |
Құндылықтар | Шығармашылық, ізеттілік, достық, салауатты өмір салтын қалыптастыру |
Пән аралық байланыс | Бейнелеу,ағылшын, АКТ |
АКТ-мен байланыс | Интернет желісі |
Бұған дейін меңгерілген білім | Тақырыбы: Ертеде қалай тамақтанған? |
Ұ-ұжымдық жұмыс, Т-топтық жұмыс, ЖЖ-жұптық жұмыс, Ж-жеке жұмыс
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған тапсырмалар | Дереккөздер/Ресурстар |
Басы
2 мин
Қызығушылығын ояту 5мин
| Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен бір-бірімен амандасу.Шаттық шеңберге тұрғызып бір-біріне тілек айту Топқа бөлу (Гүлдердің түсіне қарай)
«Миға шабуыл» стратегиясы бойынша сұрақ жауап | АКТ
Гүлдер шаблон
|
5 мин
Бағалау критерийлері:Дұрыс тамақтану туралы біледіДұрыс тамақтану туралы ережелерді жасай алады
Ортасы 7 мин
Бағалау критерийлері:-Дұрыс тамақтану ережесин сақтайды-Ұлттық тағам түрлерімен танысады
Ширату жаттығуы 2 мин
5 мин
Зерттеу Бағалау критерийлеріЖаңғақ түрлерімен танысады
5 минБағалау критерийлері Пайдалы және зиянды тағамдарды ажырата алады
| Тапсырма «СТО» (ұжымдық әдіс)«Хат» мәтінін оқып жауап беруБізден- сұрақ Сізден –жауап
Дискриптор:Дұрыс тамақтана аладыТамақтану ережесин біледі
2-тапсырма (Белсенді оқу әдісі) Топпен жұмыс «Ұлттық тағамдар» бейне жазба көрсету 1-топ «Ет тағамдары»2-топ «Сүт тағамдары»3-топ «Дәннен жасалатын тағам»Суреттер арқылы топтастыру
Дискриптор:Дұрыс тамақтану ережесін білдіҰлттық тағам түрлерімен танысты
«Бүгінгі қандай тамаша көңілді күн»
3-тапсырма «Кубизм әдісі» (Жеке жұмыс)Сұрақ –жауап Жаңғақ қайда өседі?Жаңғақтың қандай пайдасы бар?Жаңғақтың түрлерін ата.Жаңғақтың денсаулыққа пайдасын айт.
Жаңғақтың түрін, дәмін, пайдасын зерттеу
Дискриптор:Жаңғақ түрлерімен танысты
4-тапсырма Дәптермен жұмыс (Ұжымдық жұмыс)Кестені толтыруДискриптор:Пайдалы және зиянды тағамды біледі |
Кітапта 74 бет
Суреттер
АКТ
Суреттер
АКТ
Жаңғақ суреттері
Жұмыс дәптері |
Соңы 5 мин
| «Дүкен ойынын ойнату» (Ұжымдық жұмыс)
Дүкендегі тағамдарды сатып алу. Оқушылар кезек-кезек тағам түрлерін айтады. Екіншісі оны қайталамау керек. |
|
Қосымша мәліметтер |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жаспарлайсыз?
|
Тағам туралы тиым сөздер ойластыр
| БілемінБілдім Білгім келеді |