Пән: Қазақ тілі Мектеп: №16 ЖОББМ №16
ҰМЖ бөлімі: 3-бөлім. Көшпенділер мәдениеті. Мұғалімнің аты-жөні:Темиржанова А.Н.
Қазақтың халық күнтізбесі.
Сабақ тақырыбы: Дана даналығы
Күні:13.10.2023 г.
Сынып: 9А
Қатыспаған оқушылар саны:14
Қатысқан оқушылар саны:0
|
Сабақ тақырыбы |
Нәтиже сабақ.Мен не үйрендім?БЖБ №2 |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына қол сілтеме) |
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау; 9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көшпенділер туралы ақпарат беру. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
.Дескриптер: -Ассоциациялық сөздерді салыстырады. -себебін түсіңдіреді. В.Новицкийдің сөзін тыңдайды.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айтады. -Ортақ етіспен танысады. Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтайды.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіреді. Дескриптор: Оқушылар көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазады.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: тақырып бойынша мәліметтерді бүгінгі өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді |
||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология:көшпенділер,көшпелі халық |
|||||||
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География,тарих |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру |
||||||
|
Бастапқы білім |
Жолдың адам өміріндегі маңызын, жолда жүру қауіпсіздігін біледі.Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ойтүрткі сұраққа жауап беру. Дана даналығы деген Дана даналғы-мудрость мудреца Тақырыпты қалай түсіңдіңдер? Сабақ тақырыбына ассоциативті қатар (ассоциация тудыратын сөздерді бір қатарға жазу) түзіңдер. данышпандық, кемеңгерлік, ойшылдық данышпандық, кемеңгерлік, ойшылдық 1-тапсырма Жазылған ассоциациялық сөздерді салыстырыңдар.Тақырыпқа қатысты болса, дәлелдеңдер.Тақырыпқа қатысты болмаса,сол сөздерді алып тастап,себебін түсіңдіріңдер. 2-тапсырма.В.Новицкийдің сөзін тыңда.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айт. Тілдік бағдар Ортақ етіс. -ыс-іс-с ,-ын –с жұрнақтары арқылы,істің бірнеше адам арқылы іске асқанын білдіреді. Мысалы:жаз+ыс+ты Айт+ыс+ты Кө+рі+сті 4-тап 44 бет Мәтінді оқып,алдыңғы мәтінмен салыстырыңдар.Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтаңдар.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіріңдер. |
Психологиялық ахуалға қатысады Ойтүрткі сұраққа жауап береді. Дескриптер: -Ассоциациялық сөздерді салыстырады. -себебін түсіңдіреді. Дескриптор: В.Новицкийдің сөзін тыңдайды.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айтады. Дескриптер -Ортақ етіспен танысады. Дескриптор Алдыңғы мәтінмен салыстырады. Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтайды.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіреді. |
Оқулық, |
||||
|
Сабақтың ортасы |
7-тапсырма. Көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазыңдар.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланыңдар. |
Дескриптор: Оқушылар көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазады.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланады. |
-оқулық Сурет-картина көшпенділер тұрмысы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Бағалау Бағдаршам Қызыл- сабақтың кез келген кезіне қатысып үлгере алмады. Сары-Сұрақтарға ғана жауап беру.Жартылай жауап беру. Жасыл түс-барлық тапсырманы орындау. Үйге тапсырма Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 6 -тапсырманы орындау беріледі. Тапсырманың шарты, қандай орындалу қажеттілігі түсіндіріледі. |
Бағалау Бағалау «Бағдаршам» тәсілі бағалай алады. Бағдаршам Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім. Жасыл түс-барлық тапсырманы орындадым. Үйге тапсырма Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 6-тапсырманы орындайды. |
Бағдаршам қиығы |
||||
|
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде?Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді?Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды?Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Уақыт тиімді пайдаланылды ма?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?неліктен? |
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (сабақ жүйелі жоспарланғандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану барысында саралау жұмыстары да орындалады) |
|||||
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) жақсарта алады? 1. 2. Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған екі әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз 1. 2. Осы сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім |
||||||
Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.
Бағдаршам
Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дана даналығы 9-сынып
Дана даналығы 9-сынып
Пән: Қазақ тілі Мектеп: №16 ЖОББМ №16
ҰМЖ бөлімі: 3-бөлім. Көшпенділер мәдениеті. Мұғалімнің аты-жөні:Темиржанова А.Н.
Қазақтың халық күнтізбесі.
Сабақ тақырыбы: Дана даналығы
Күні:13.10.2023 г.
Сынып: 9А
Қатыспаған оқушылар саны:14
Қатысқан оқушылар саны:0
|
Сабақ тақырыбы |
Нәтиже сабақ.Мен не үйрендім?БЖБ №2 |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына қол сілтеме) |
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау; 9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көшпенділер туралы ақпарат беру. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
.Дескриптер: -Ассоциациялық сөздерді салыстырады. -себебін түсіңдіреді. В.Новицкийдің сөзін тыңдайды.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айтады. -Ортақ етіспен танысады. Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтайды.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіреді. Дескриптор: Оқушылар көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазады.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланады. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: тақырып бойынша мәліметтерді бүгінгі өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді |
||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология:көшпенділер,көшпелі халық |
|||||||
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География,тарих |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру |
||||||
|
Бастапқы білім |
Жолдың адам өміріндегі маңызын, жолда жүру қауіпсіздігін біледі.Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Ойтүрткі сұраққа жауап беру. Дана даналығы деген Дана даналғы-мудрость мудреца Тақырыпты қалай түсіңдіңдер? Сабақ тақырыбына ассоциативті қатар (ассоциация тудыратын сөздерді бір қатарға жазу) түзіңдер. данышпандық, кемеңгерлік, ойшылдық данышпандық, кемеңгерлік, ойшылдық 1-тапсырма Жазылған ассоциациялық сөздерді салыстырыңдар.Тақырыпқа қатысты болса, дәлелдеңдер.Тақырыпқа қатысты болмаса,сол сөздерді алып тастап,себебін түсіңдіріңдер. 2-тапсырма.В.Новицкийдің сөзін тыңда.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айт. Тілдік бағдар Ортақ етіс. -ыс-іс-с ,-ын –с жұрнақтары арқылы,істің бірнеше адам арқылы іске асқанын білдіреді. Мысалы:жаз+ыс+ты Айт+ыс+ты Кө+рі+сті 4-тап 44 бет Мәтінді оқып,алдыңғы мәтінмен салыстырыңдар.Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтаңдар.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіріңдер. |
Психологиялық ахуалға қатысады Ойтүрткі сұраққа жауап береді. Дескриптер: -Ассоциациялық сөздерді салыстырады. -себебін түсіңдіреді. Дескриптор: В.Новицкийдің сөзін тыңдайды.Эмоцияны білдіретін сөйлемді қайталап айтады. Дескриптер -Ортақ етіспен танысады. Дескриптор Алдыңғы мәтінмен салыстырады. Ортақ ойды жеткізіп тұрған сөздерді анықтайды.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіңдіреді. |
Оқулық, |
||||
|
Сабақтың ортасы |
7-тапсырма. Көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазыңдар.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланыңдар. |
Дескриптор: Оқушылар көшпенділердің көш салтанатын суреттеп жазады.Мәтінде өзгелік және ортақ етіс жұрнақтарын орнымен пайдаланады. |
-оқулық Сурет-картина көшпенділер тұрмысы: 1 тыс изображений найдено в Яндекс Картинках (yandex.kz) |
||||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Бағалау Бағдаршам Қызыл- сабақтың кез келген кезіне қатысып үлгере алмады. Сары-Сұрақтарға ғана жауап беру.Жартылай жауап беру. Жасыл түс-барлық тапсырманы орындау. Үйге тапсырма Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 6 -тапсырманы орындау беріледі. Тапсырманың шарты, қандай орындалу қажеттілігі түсіндіріледі. |
Бағалау Бағалау «Бағдаршам» тәсілі бағалай алады. Бағдаршам Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім. Жасыл түс-барлық тапсырманы орындадым. Үйге тапсырма Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 6-тапсырманы орындайды. |
Бағдаршам қиығы |
||||
|
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде?Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді?Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды?Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Уақыт тиімді пайдаланылды ма?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?неліктен? |
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (сабақ жүйелі жоспарланғандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану барысында саралау жұмыстары да орындалады) |
|||||
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) жақсарта алады? 1. 2. Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған екі әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз 1. 2. Осы сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім |
||||||
Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.
Бағдаршам
Қызыл-ешқайда қытысып үлгермедім
Сары-Сұрақтарға ғана жауап бердім.Жартылай жауап бердім.
Жасыл түс-2,3 тапсырманы орындадым.

шағым қалдыра аласыз













