Материалдар / Дара және күрделі баяндауыш.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дара және күрделі баяндауыш.

Материал туралы қысқаша түсінік
Дара және күрделі баяндауыш жайлы мәлімет беру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
1617
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ мерзімі: 11.10.2017ж 8-сынып Сабақ тақырыбы: Дара және күрделі баяндауыш 
Сабақ мақсаты: 
а) Оқушыларға тұрлаулы мүшенің бірі баяндауыш туралы түсінік 
беріп, оның құрамдық түрлерін ажырата білуге үйрету. 
ә) Оқушылардың сөздік қорын молайту, ойлау қабілетін, өз ойын 
жүйелі жеткізе білу қабілетін дамыту 
б) Оқушыларды рухани-адамгершілік, еңбексүйгіштікке баулу, 
білімді болуға деген қызығушылығын ояту. 
Сабақ көрнекілігі: шығармашылық жұмыс кестесі, үлестірме қағаз. 
Сабақ түрі: жаңа сабақ 
Сабақ әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, салыстыру әдісі 
Пәнаралық байланыс: әдебиет 
Сабақ барысы: 
І Ұйымдастыру кезеңі 
Оқушылармен сәлемдесу. 
Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру, зейіндерін сабаққа аудару. 
Жаңа сабаққа дайындық. 
ІІ Үй жұмысын пысықтау 
Жаттығудың орындалуын тексеру. 
Үлестірме қағаз арқылы ереже сұрау,сөйлем талдау. 
ІІІ Жаңа сабақ 
Баяндауыш 
Сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін білдіретін тұрлаулы мүшенің бірін баяндауыш дейміз. 
Сұрақтары: Не істеді? Қайтеді? Қайтті? 
Не істемек? Немене? Кімдікі? Ненікі? 
Кім? Не? Неше? Қандай? т.б. 
Баяндауыш болатын сөз таптары 
Сөз таптары Сөйлемдер 
1 Етістік Сен қайда жүрсің? 
2 Сын есім Бәріміз бір кісінің баласындай татумыз. 
3 Зат есім Ат – көлік, қамшы – қару. 
4 Сан есім Ер кезегі – үш. 
5 Есімдік Кешегі келген – соның өзі. 
6 Еліктеуіш сөз 
бен көмекші етістік От жылт етті. 
Мылтықтың даусы тарс етті. 
Баяндауыш құрылысына қарай 3 түрге жіктеледі. 
Дара баяндауыш: Ол бөлменің ішін тазалады. Мен өте қуандым. 
Күрделі баяндауыш: Машина баяу жүріп келе жатыр. Абай күрсініп қояды. 
Үйірлі баяндауыш Қиыны бұл дүниенің – қолы тарлық. 
Есті адамдар бар қасиет – уайым жеу. 
Шығармашылық жұмыс 
1-тапсырма. Мақалдарды жалғастыр. 
1. Білімдіге дүние ... (жарық) 
Білімсіздің күні .... (кәріп) 
3. Еңбекқордың ерні .... (майлы) 
4. Ақыл – тозбайтын ..... (тон) 
Білім – таусылмайтын ....(кен) 
1) Бастауыш пен баяндауышты тауып, астын сыз. 
2) Баяндауыштың қандай сөз табынан жасалғанын анықта. 
2-тапсырма. Екі сөзден тастап оқып, сөздерден өлең жолын құрастыр. Құрамынан баяндауышты тап. 
Адамның, бала, оқытуды, бір, деген, жек, қызығы, баланы, көрмедім. 
Жауабы: 
Адамның бір қызығы бала деген, 
Баланы оқытуды жек көрмедім. 
Бұл үзінді қай өлеңнен алынған? 
Өлеңнің авторы туралы не білесіңдер? 
Жаңа сабақты қорытындылау 
1. Венн диаграммасы (салыстыру) әдісі арқылы. 
2. Сұрақ-жауап арқылы. 
Оқушыларды бағалау 
Үй жұмысы: Баяндауыштың ережесін оқып, іздену.













Тексерілді:11.10.2017ж

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!