Дара және күрделі сан есім

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Дара және күрделі сан есім

Материал туралы қысқаша түсінік
БАСТАУЫШ КЛАСС МҰҒАЛІМДЕРІМЕН ТӘЖІРИБЕ АЛМАСУ МАҚСАТЫНДА ҰСЫНЫЛАДЫ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді:

Білім беру ұйымының атауы

21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Педагогтің аты-жөні:

Бисенгалиева А.

Күні:

18.04.2025.

Сынып: 4а

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

115. Дара және күрделі сан есім.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.1.1 – тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту.

4.4.2.6 – сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын белгілеп алады және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айтады, сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтайды

Құндылық

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Отбасында және оқуда қажетті жұмыстарды жүйелі түрде тәртіпті және сапалы орындау


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Бізде жақсы баламыз,

Өсті ақыл санамыз

Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз.

Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз,

Жақсы ниет тілекпен,

Бастайық сабақ бүгін біз.

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады


Жарайсыңдар!







3 минут









Үй тапсырмасын сұрау

53-жаттығу. Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзге әңгіме құрап жаз.

Ребустың шешуі: ғарышта


Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзге әңгіме құрап жазады. Сұрақтарға жауап береді.


Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзге әңгіме құрап жазады. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады.


Сабақтың ортасы

1минут

Білу.


6 минут



















2 минут






4 минут













2 минут






4 минут




5 минут








4 минут






4 минут

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс.

Бейнекөрсетілім Дара және күрделі сан есім

54-жаттығу. Мәтінді тыңда.

  • Тыңдаған мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп ал. Соған сүйеніп мәтіннің мазмұнын айт.

  • Мәтіннің мазмұны бойынша диалог құраңдар.

- Әлия, бір жылда күн мен түн неше рет теңеседі?

- Күн мен түн екі рет теңеседі.

- Ол қай кезде болады?

-Көктемде және күзде теңеседі.

-Рақмет, Әлия.

  • Мәтіннен сан есімдерді тауып, сұрақ қой.

  • Екі және жиырма екі сан есімдерін салыстыр. Әрқайсысында сөз саны бірдей ме?

Екід.с.е, жиырма екік.с.е, жиырма үшк.с.е


55-жаттығу. Мәтіннен сан есімі бар сөйлемдерді теріп жаз.

  • Вордволлда сан есімді ажырату

  • Сан есімдердің дара немесе күрделі екенін айт.

Күрделі сан есімдер: 1957, 1960, 19, 17

Дара сан есімдер: 3, 40, 2


Сергіту сәті

ЕБҚ

Мақалды жатқа жаз. Сан есімдердің астын сыз.

Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын.

56-жаттығу.Берілген сан есімдерді сөзбен жаз. Олардың дара немесе күрделі екенін дәлелде.

7-жетід.с.е, 9-тоғызд.с.е, 11-он бірк.с.е, 27-жиырма жетік.с.е, 189-жүз сексен тоғызк.с.е, 620-алты жүз жиырмак.с.е.


57-жаттығу. Мәтелді жатқа жаз.

Білгенің - бір тоғыз, білмегенің - тоқсан тоғыз.

  • Сан есімдерді тап.

  • Мәтелдің мәнін түсіндір.


58-жаттығу. Сызбаға қарап, сан есім туралы білетініңді жинақта.

Сан есім дегеніміз - заттың санын, ретін білдіретін сөздерді сан есім дейміз. Сан есімдерге қанша? Неше? Нешінші? Деген сұрақтар қойылады.

Сан есім дара және күрделі болады.

Дара сан есім бір сөзден құралады.

Күрделі сан есім екі немесе одан да көп сөзден құралады. Күрделі сан есімдердің құрамындағы сөздер бөлек-бөлек жазылады.

Қ.б (тапсырма сараланып беріледі)

А деңгейі

Төмендегі сан есімдермен сөйлем құрап,сөйлем мүшесіне талда.Сан есімнің түрін ажырат

25,10,309.

В деңгейі

Сандарды сөзбен жаз.Сан есімді дара,күрделіге ажыратады.

15,200,65,1000000,645,7,305,9.


С деңгейі


1.Семантикалық картаны толтырады.

2.Дара және күрделі сан есімдерге мысалдар жаз.





Мәтінді түсініп оқиды.

Тыңдаған мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп алады. Соған сүйеніп мәтіннің мазмұнын айтады. Мәтіннің мазмұны бойынша диалог құрайды.

Мәтіннен сан есімдерді тауып, сұрақ қояды.

Екі және жиырма екі сан есімдерін салыстырады.








Мәтіннен сан есімі бар сөйлемдерді теріп жазады. Сан есімдердің дара немесе күрделі екенін айтады.










Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.









Берілген сан есімдерді сөзбен жазады. Олардың дара немесе күрделі екенін дәлелдейді.



Мәтелді жатқа жазады. Сан есімдерді табады. Мәтелдің мәнін түсіндіреді.

Сызбаға қарап, сан есім туралы білетінін жинақтайды.



















Мұғалім сан есімдерді оқиды.Оқушы дара,күрделі сан есімге бөліп жазады

Дескриптор:

1. Мәтінді түсініп оқиды.1б

2. Тыңдаған мәтіннің негізгі тұстарын белгілеп алады. Соған сүйеніп мәтіннің мазмұнын айтады.1б 3.Мәтіннің мазмұны бойынша диалог құрайды.1б

4.Мәтіннен сан есімдерді тауып, сұрақ қояды.1б

5.Екі және жиырма екі сан есімдерін салыстырады.

Дескриптор:

1. Мәтіннен сан есімі бар сөйлемдерді теріп жазады.1б 2.Сан есімдердің дара немесе күрделі екенін айтады.1б






Дескриптор:

1. Мәтелді жатқа жазады.1б 2.Сан есімдерді табады. Мәтелдің мәнін түсіндіреді.1б

Дескриптор:

1.Сызбаға қарап, сан есім туралы білетінін жинақтайды.1б












Дескриптор:

1.Қатесіз сауатты жазады.

2.Берілген сан есімді сөзбен жазады

3.Білімалушылар сан есімді дара күрделіге бөліп жазады

4.Семантикалық картаны толтырады

5. Дара және күрделі сан есімдерге мысалдар жаз

6. Сан есімдермен сөйлем құрау

7. Сөйлем мүшесіне талдау

8.Сан есімді дара,күрделіге ажыратады.

9.Сан есімдермен сөйлем құрайды

10.Сөйлемді сөйлем мүшесіне талдайды.

10баллмен бағаланады.


Оқулық.















Оқулық

Дәптер














дәптер
































Сабақтың соңы

1 минут






1 минут







1 минут

IV.Сабақты қорытындылау.

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың

Үй тапсырма .

59-жаттығу. Мәтінді оқып, сан есімдерді сөзбен көшіріп жаз.

Мың тоғыз жүз алпыс бір, он екі, отыз, мың тоғыз жүз тоқсан бір, екі, үш.

  • Дара сан есімнің астын - бір, күрделі сан есімнің астын екі рет сыз.


Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия



Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.


Үй тапсырмасын жазады.







Өздері кері байланыс жасайды.

Өз ой қорытындысымен бөліседі.






Балдар жиынтығын қою























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.06.2025
198
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі