Аты жөні жұмыс орны
|
БМ-9б-11 тобының студенті Тойымбек
Ф.Ж.
|
Пәні: қазақ
тілі
|
Сынып: 4
сынып
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Дара және күрделі сан
есімдер.
|
Мақсаты :
(SMART,из
среднесрочного планирования)
|
Диалогттік оқыту негізінде оқушыларға жаңа
тақырыпты түсіндіре отырып, мәлімет беру.
|
Күтілетін
нәтиже:
(из
среднесрочного планирования)
|
Оқушылардың сөйлем мүшелерін дұрыс ажырата білу
дағдыларын қалыптастыру.
|
Табыс критериі:
|
Дара және күрделі сан
есімдерді ажырата білу;
Мәтіндердің ішінен талдай білу;
Сан есімді толық
меңгеру.
|
Негізгі
идеясы /подход:
|
Дара және күрделі сан есімдер.
|
Оқулық :
(рекомендованный МОН РК)
|
Г.И.Уәйісова, Ә.Е.Жұмабаева, 4 сынып қазақ тілі.
Атамұра 2011 жыл, Мұғалімге арналған нұсқаулық.
|
Уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурсы
|
Формативті
(ОдО)
|
Суммативті
(ОО)
|
3 мин
|
«Жүректен-жүрекке»
атты тренинг.
|
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілек айтады.
|
Шапалақтау.
|
|
жүрекше
|
5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру. Жұмбақты шешу арқылы топқа ат
қояды.
|
Оқушылар берілген жұмбақтың
шешуін тауып, топқа ат қояды.
|
|
|
Қима парақшалар
|
3 мин
|
Өткен материалды еске түсіру.
«Кезбе
тілші» әдісімен әр топқа бір-бір
сұрақ қояды.
Сан есім дегеніміз
не?
Сан есімнің сұрақтары
қандай?
Зат есім дегеніміз не?
Зат есімнің сұрақтарын ата
Етістік дегеніміз не?
Етістіктің сұрақтарын ата
|
Мұғалім оқушыға микрафон беріп, кезбе тілші
әдісімен өткен материалдарды сұрап,еске түсіреді.
Оқушылар топпен бірігіп жауап
береді.
|
Жапондық басбармақ әдісі
|
|
микрафон
|
3
мин
|
Жаңа сабақ
Бес жасынан ат жалында
ойнаған,
Ақ шабақша Ертіс бойын
бойлаған.
Жеті түнде
бес
жүз қойдың түс
кейпін,
Бес саусақтай түгендейтін,
түстейтін.
Мен – баласы даланың,
Кең далама тартып туған
баламын.
Осы өлеңде не туралы айтылған?
Кім маған түсінгендерін айтады?
Осы
өлеңдегі сан есімдерді табайық.
|
Оқушылар осы өлең жолдарын оқи
отырып, өздерінің бір-екі ауыз пікірлерін айтып кетеді. Өлең
жолдарының ішінен дара және күрделі сан есімдерді
табады.
|
|
|
Интербелсенді тақта
|
5 мин
|
Топпен жұмыс
Үш
топқа үш түрлі мәтіндер беріледі. Балалар сол мәтіннің мазмұнын
бір-бірлеріне түсіндіреді. Соның ішінен сан есімдерді тауып,
дәптерлеріне жазады.
|
Оқушылар топпен оқып, мәтінді
талдайды. Соның ішіндегі сан есім сөздерді дәптерлеріне теріп
жазады.
|
Жапондық бағалау әдісі
|
|
Парақшалар, дәптерлер
|
2 мин
|
Сергіту сәті
Көңілді күн әуенді ырғақпен
оқушыларды сергіту.
|
Оқушылар әуенді ырғақпен
сергиді.
|
От
шашу
|
|
Аудио-видео жазбалар.
|
3
мин
|
Есте сақтау диктанты
Жүз қырық үш қызғыш құсқа
Жүз қырық үш қызғыш құсты қосс
Қанша қызғыш құс болады?
Жаңылтпашты жатқа жазып, ішіндегі сан есімдердің
астын сызады.
|
Оқулықтағы 14 жаттығуды жатқа орындайды. Соның
ішіндегі дара және күрделі сан есімдердің астын
сызады.
|
Жұппен тексеру.
|
|
дәптерлер
|
5 мин
|
«Екібастұз» шағын мәтін құрастыру. Соның
ішінен сан есім сөздердің астын сызады.
|
Оқушылар суретке қарап отырып, шағын мәтін
құрайды.
|
|
|
Интербелсенді тақта
|
3
мин
|
Қорытынды
«Өз үйіне орналастыр»
Он
екі, алты, он, бір, жиырма алты, бес жүз екі, тоқсан бес,
сегіз,төрт, үш жүз алпыс төрт.
|
Оқушылар тақтадағы сөздерді үйлеріне
орналастырады.
|
Жапондық бағалау
|
|
Интербелсенді тақта
|
3 мин
|
Рефлексия.
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай. Егерде
бәрін жақсы ұқсаң, жоғары смайликтің астына, орташа білемін
десеңдер, ортаңғы, түсінбедім дегендерің төменгі смайликтің астына
іліңдер.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін
смайликтер арқылы білдіреді.
|
Смайликтер арқылы көрсету
|
|
|
5 мин
|
Венн диаграммасы
Дара сан есім күрделі сан есім
|
Оқушылар салыстырады. Қарсы
мәндес сын есімдер, мәндес сын есімдерді
салыстырады.
|
Жапондық бағалау
|
|
|
2 мин
|
Бағалау. Әр топтың бағалаушылары топ
мүшелерінің балдарын айтып кетеді.
|
Әр
топтың мүшелерінің балдарына қарап, баға қояды.
|
|
|
|
2 мин
|
Үйге тапсырма.
|
Оқушылар күнделікке үй тапсырмасын
тексереді.
|
|
|
Күнделік
|