Білім беру ұйымының
атауы
|
|
|
Пәні:
|
Қазақ
тілі
|
|
Бөлім:
|
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
|
Күні:
|
|
|
Сынып:
2
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
№ 121 сабақ.
Дара және күрделі сын есім
|
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.4.2.5 дара
және күрделі зат есім/ сын есім/ сан есім/ етістікті
анықтау
2.2.1.1 сұрақ
қою арқылы ( не істеді?қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (
әңгімелеу / сипаттау/ пайымдау ) және құрылымдық бөліктерін (
басы,негізіг бөлім, соңы) анықтау
2.2.5.1
дереккөздерден ( сөздік,анықтамалық,энциклопедия ) мәліметті табу
жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп
алу
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
дара және күрделі сын есімді
анықтау
сұрақ қою арқылы ( не істеді?қандай? неліктен?) мәтін
түрлерін ( әңгімелеу / сипаттау/ пайымдау ) және құрылымдық
бөліктерін ( басы,негізіг бөлім, соңы)
анықтау
|
|
Құндылықтар
|
Талап: жаңаны тануға,білуге
ұмтылу
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
4-жаттығу
Торкөздерге Назым қандай оқушы екенін анықтайтын
сөздер тауып жаз. Сондай оқушы туралы әңгімеле.
Сын есімді
білетіндеріңді пайдаланып, осындай тапсырмалар құрастыр.
Сыныптастарыңның алдында қорға.
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Үй
тапсырмасын
Оқиды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сын есімдермен тапсырма
құрастырады-1б
|
|
|
Сабақтың ортасы
25мин
|
Жаңа
сабақ
Фс
тапсырма
1-тапсырма
Кестедегі
сөздерді оқы.
Дара сын
есім
|
Күрделі
сын есім
|
Ақ,қара,жасыл,
сүйір,
үлкен
|
Ақ ала,
қара торы, сары ала.
|
Сын есімді
төмендегі ережемен салыстыр. Қорытынды жаса.
Сын есім
дара және күрделі сын есім болады. Дара сын есім бір сөзден,күрделі
сын есім бірнеше сөзден жасалады. Мысалы: күрең,ақ,дәмді дара сын
есімдер.
Қоңыр
қара, сары ала күрделі сын есім.
|
Кестемен
жұмыс
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сын есімдерді
салыстырады-1б
Қорытынды
жасайды-1б
|
Кесте
|
|
|
2-тапсырма
QR
әдісі
Тақырыбы
бойынша мәтін мазмұнын болжа. Мәтінді тыңда.
Ең алғашқы
ұшу құралы қандай болған?
Адам
баласы ерте заманнан-ақ жан-жағында ұшып жүрген құстарға,аспанда
қалықтап жүрген бұлттарға қарап,солар сияқты ұшуды
армандаған.
Ұшу
аппараттары туралы энциклопедиядан ізде.
|
Мәтінмен
жұмыс
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Мәтіннен сын
есімдерді табады-1б дара және күрделі сын есім екенін
ажыратады-1б
|
Оқулық
|
|
|
ЕҚБ
3-тапсырма
Жаңылтпаштың қатесін түзеп,көшіріп
жаз.
Ұшақ құсша
ұшар,
Ұшақ
ұшса,
Ұзақ
ұшар.
|
Жаңылтпаштың қатесін
табады
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Жаңылтпашты қатесін
түзеп жазады-1б
|
Оқулық
Дәптер
|
|
|
ЕБҚ және
ЕҚБ
Қосымша
тапсырма
|
Қосымша тапсырма
орындайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Сын есімдерді топтап
жазады-1б
Сөйлем құрап
жазады-1б
Сұрақтарға жауап
береді-1б
|
Суреттер
|
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Үй
тапсырмасы
4-жаттығу
Ребусты
шеш. Шешуіндегі сөз сын есімнің қай түріне
жатады?
Сол сөзбен
сөйлем құра.
Ребустың
шешуі: қара.
Есікті
күзетіп қара киінген ер адам тұр екен.
Кері
байланыс
|
Үй тапсырмасын
алады
Кері байланыс
жасайды
|
ҚБ: 1-10
балл
Дескриптор:
Ребусты
шешеді-1б
Сөйлем құрайды
-1б
«Данышпан үкі»
әдісі
|
Оқулық
|
|