Материалдар / Дара тұлға - Әл-Фараби. Үстеудің емлесі. Сабақ жоспары. ҚМЖ 6-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Дара тұлға - Әл-Фараби. Үстеудің емлесі. Сабақ жоспары. ҚМЖ 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Мектеп" баспасы Оқу мақсаттары: 6.1.2.1- әлеуметтік-мәдени, ресми тақырыптарға байланыстарға байланысты диалог, монологтердегі (өмірбаян, хабарландыру) көтерілген мәселені талдау; 6.4.4.3- үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Сәуір 2024
118
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т1

Күні: .

Сынып: 6

Педагогтің аты-жөні: Көрпебаева А.

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дара тұлға- Әл-Фараби.

Үстеудің синонимдік қатарлары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.1.2.1- әлеуметтік-мәдени, ресми тақырыптарға байланыстарға байланысты диалог, монологтердегі (өмірбаян, хабарландыру) көтерілген мәселені талдау;

6.4.4.3- үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану

Сабақ мақсаттары

- әлеуметтік-мәдени, ресми тақырыптарға байланыстарға байланысты диалог, монологтердегі (өмірбаян, хабарландыру) көтерілген мәселені талдау;

- үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Психологиялық ахуал

Оқушыларды түгелдейді, Үй тапсырмасы сұралады.

«Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен.


Мұғалімнің кері байланысы

Оқу құралдары

Жаңа сабаққа кіріспе

Ойқозғау


Берілген мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіріңдер

  1. Армансыз адам қанатсыз құспен тең

  2. Бақыт – қолға қонған құс,байлық – қолға ұстаған мұз

  3. Оқу – білім бұлағы,білім – өмір шырағы

  4. Арманымен ер сұлу, орманымен жер сұлу.

  5. Жақсының аты өлмейді, ғалымның хаты өлмейді

Ынталандыру стикерлері беріледі


Сабақтың ортасы












5-тапсырма



5ә-тапсырма.



Оқылым С

Топтық жұмыс







5 б-тапсырма.



Оқылым.

«Арман» өлеңінің жалғасын оқу.


Суреттерді пайдалана отырып, өлең мазмұны бойынша сұрақ құрастырыңдар.


Төмендегі өлең жолдарының мағынасын талдаңдар.


Мәңгі лаулап жану үшін ғаламда,

Үлкен бақыт табу үшін ғаламда,

Үлкен болып қалу үшін ғаламда,

Үлкен арман керек екен адамға.

Дескриптор;

- мәтінде көтерілетін мәселені анықтайды;








Дескриптор:

Өлең мазмұны бойынша сұрақ құрастырады

Интерактивті тақта



Сергіту сәті

« Суреттерді аяқтайық » жаттығуы


Алдын-ала тақтаға мысықтың және қоянның құлақтары салынған плакат ілініп дайындалады . Оқушылардың көздері шарфпен байланады да , олар кезек-кезекпен шығып , бірі денесін , бірі басын , бірі аяғын салады , осылайша жалғаса береді .




7-тапсырма

Жұптық жұмыс

Берілген тіркестердің ортақ мағынасы болатын үстеуді тауып жазыңдар.

1.кірпік қаққанша

Көзді ашып-жұмғанша

Қас пен көздің арасында


2.Ит өлген жер

Ит арқасы қиянда

Жердің түбі


2.Қамшы салым жер

Таяқ тастам жер

Дескриптор:

Тұрақты тіркестердің үстеу түріндегі синонимдерін анықтайды



Сабақты бекіту

8-тапсырма







Семантикалық карта
















Берілген үстеулердің мағыналық түрін ажыратып, синонимдік қатарын жазыңдар.

Оқушылар топпен семантикалық картаны толтырады. Болған соң дұрыс жауаппен салыстырып , топ арасында тексереді. Сөздерді 3 топқа бөліп беруге де болады.

Дескриптор:

үстеулердіің мағыналық түрлерін ажыратады;

синонимдерін анықтайды


Кері байланыс

3 минут

Рефлексия

«Бір сөзбен» әдісі



Өзін-өзі бағалау«Абай»




Үй жұмысы:

-Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Қанағаттану, Шабыт, Зерігу, Алаңдау, Тыныштық, Сенімділік.

Оқушы сабақ бойынша өзін-өзі бағалайды

9-тапсырма. Тіркестерді үстеулермен толықтырыңдар




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!