Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
VIІІ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Е. Ж. Жамбекова |
||||
|
Күні: 10.04.2024 |
|
||||
|
Сынып: 7-«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дара тұлға – Бауыржан Момышұлы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.О3.Хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 7.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақты мәтін жазу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады. Мәтін жазады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады. Мәтін жазады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Cабақтың басы |
Ұйымдастыру: Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгендеу. Оқу құралдарын байқау. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Топқа бөлу: 1-2-3 қатар бойынша топқа бөлемін. |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар тақырыпты болжаған соң, сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Оқылымға дейін: «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға әр түрлі сұрақтар қоямын:
Оқылым барысында: 1-тапсырма: Мәтінді оқи отырып, негізгі ақпаратты іріктеп алыңыздар. (ТЖ ) Соғыстың басталуына байланысты ел экономикасын соғыс жағдайына бейімдеу басталды. Қазақстан экономиканы соғысқа бейімдеп қайта құру әскери бағытқа көшірілді. Бейбіт мақсаттарға жұмсалатын қаржы мейлінше қысқартылды. Көптеген кәсіпорындар қорғаныс өнімдерін шығара бастады. Өскемен қорғасын — мырыш комбинаты, Қарағанды көмір шахталары сияқты соғысқа қажетті өнімдер шығаратын өнеркәсіп құрылыстарын салып аяқтады. Соғыс жүріп жатқан жерлерден және майданға жақын аймақтардан 220 завод пен фабриканы, кәсіпорындары Қазақстанға көшіру жүргізілді. Өнеркәсіптерді Қазақстанға көшіру екі рет жүргізілді: 1.1941 жылдың аяғы мен 1942 жылдың басы; 2.1942 жылдың күзінде өнеркәсіп орындары, кәсіпорындар, негізінен, Мәскеу, Ленинград облыстарынан, Украина, Белорусь жерлерінен әкелінді. Украинадан Қазақстанға көшіріліп әкелінген кәсіпорындар: Харьков электротехника заводы, Подольск механика заводы, Запорожье ферроқорытпа заводы, Днепропетровск вагон жасау заводы т. б. Украинадан Қазақстанға 70 өнеркәсіп орны мен жабдығы әкелінді. Дескриптор: · Мәтінді түсініп оқиды. Негізгі ақпаратты іріктеп алады. Талдайды. 2-тапсырма Қошқарбаев Рақымжан (1924-1988 жж.) – Берлиндегі Рейхстагқа жеңіс туын тіккен қазақ азаматы, Халық Қаһарманы(1999).1924 ж. 19 қазанда Ақмола облысы Ақмола ауданында дүниеге келген.1942 ж. әскерге алынып, 1944 ж. Фрунзедегі (Бішкек) жаяу әскер училищесін бітірген.1944 ж. қазан айынан бастап I Белорусь майданындағы 150-Идрицк атқыштар дивизиясы құрамында взвод басқарып, Польша және Германия жерлеріндегі ұрыстарға қатынасты. Лейтенант Қошқарбаев Берлин операциясы кезінде асқан ерлік көрсетті. 30-сәуірде ол жауынгер Григорий Булатов екеуі Кеңес әскерлері арасынан Рейхстагқа алдымен жетіп, жеңіс туын тікті. Соғыстан кейінгі жылдары Эльба бойындағы кеңестік оккупациялық әскер бөлімінде қызмет атқарды.1947 – 67 ж. Ақмола облыстық атқару комитетінде нұсқаушы, Қазақ КСР Министрлер Кеңесі жанындағы қоныс аударушылар жөніндегі бас басқармада инспектор,1967 жылдан «Алматы» қонақ үйінің директоры болды. Қызыл ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Мәтінді оқиды және талдайды Ту, 1-дәрежелі Отан соғысы ордендерімен, көптеген медальдармен марапатталған. 1988 ж. 10 тамызда Алматы қаласында қайтыс болды.Рақымжан Қошқарбаев кешесіндегі С. Ғылмани атындағы мешіт.Рақымжан Қошқарбаевтың Ұлы Отан соғысында алғашқылардың бірі болып, Берлинде Рейхстагтың үстіне қызыл туды тікті. 1-қатар: Өмірбаян 2-қатар: Балалық шағы, Әскерде 3-қатар: Майдандағы өмірлері жайында Дексриптор: 1. Топ бойынша бір-бірлеріне айтады. 2. Сұрақ құрастырады. 3-тапсырма: Мәтін мазмұнын негізге ала отырып, менің ойымша, жалпы алғанда, әрине, қысқасы, сонымен, бәрекелді оқшау сөздерін қатыстырып, жинақы мәтін жазыңдар. Дескриптор: 4-тапсырма: Wordwall платформасында етістікке байланысты сұрақтар. |
Мәтінді түсініп оқиды. Негізгі ақпаратты іріктеп алады. Талдау жасайды. Топ бойынша бір-бірлеріне айтады. Сұрақ құрастырады. Оқшау сөздердің түрлерін ажыратады. Жинақы мәтін жазады. |
ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі |
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы 7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
Рефлексия «Мен үшін маңызды болғаны...» Бүгін мен үшін ....... маңызды болды. *................. қызықты болды. *.......................... қиын
болды. 5-тапсырма. |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дара тұлға – Бауыржан
Дара тұлға – Бауыржан
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
VIІІ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Е. Ж. Жамбекова |
||||
|
Күні: 10.04.2024 |
|
||||
|
Сынып: 7-«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дара тұлға – Бауыржан Момышұлы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.О3.Хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату. 7.Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақты мәтін жазу. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады. Мәтін жазады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстырады. Мәтін жазады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Cабақтың басы |
Ұйымдастыру: Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгендеу. Оқу құралдарын байқау. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Топқа бөлу: 1-2-3 қатар бойынша топқа бөлемін. |
Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар тақырыпты болжаған соң, сабақтың мақсатымен танысып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Оқылымға дейін: «Миға шабуыл» әдісі. Оқушыларға әр түрлі сұрақтар қоямын:
Оқылым барысында: 1-тапсырма: Мәтінді оқи отырып, негізгі ақпаратты іріктеп алыңыздар. (ТЖ ) Соғыстың басталуына байланысты ел экономикасын соғыс жағдайына бейімдеу басталды. Қазақстан экономиканы соғысқа бейімдеп қайта құру әскери бағытқа көшірілді. Бейбіт мақсаттарға жұмсалатын қаржы мейлінше қысқартылды. Көптеген кәсіпорындар қорғаныс өнімдерін шығара бастады. Өскемен қорғасын — мырыш комбинаты, Қарағанды көмір шахталары сияқты соғысқа қажетті өнімдер шығаратын өнеркәсіп құрылыстарын салып аяқтады. Соғыс жүріп жатқан жерлерден және майданға жақын аймақтардан 220 завод пен фабриканы, кәсіпорындары Қазақстанға көшіру жүргізілді. Өнеркәсіптерді Қазақстанға көшіру екі рет жүргізілді: 1.1941 жылдың аяғы мен 1942 жылдың басы; 2.1942 жылдың күзінде өнеркәсіп орындары, кәсіпорындар, негізінен, Мәскеу, Ленинград облыстарынан, Украина, Белорусь жерлерінен әкелінді. Украинадан Қазақстанға көшіріліп әкелінген кәсіпорындар: Харьков электротехника заводы, Подольск механика заводы, Запорожье ферроқорытпа заводы, Днепропетровск вагон жасау заводы т. б. Украинадан Қазақстанға 70 өнеркәсіп орны мен жабдығы әкелінді. Дескриптор: · Мәтінді түсініп оқиды. Негізгі ақпаратты іріктеп алады. Талдайды. 2-тапсырма Қошқарбаев Рақымжан (1924-1988 жж.) – Берлиндегі Рейхстагқа жеңіс туын тіккен қазақ азаматы, Халық Қаһарманы(1999).1924 ж. 19 қазанда Ақмола облысы Ақмола ауданында дүниеге келген.1942 ж. әскерге алынып, 1944 ж. Фрунзедегі (Бішкек) жаяу әскер училищесін бітірген.1944 ж. қазан айынан бастап I Белорусь майданындағы 150-Идрицк атқыштар дивизиясы құрамында взвод басқарып, Польша және Германия жерлеріндегі ұрыстарға қатынасты. Лейтенант Қошқарбаев Берлин операциясы кезінде асқан ерлік көрсетті. 30-сәуірде ол жауынгер Григорий Булатов екеуі Кеңес әскерлері арасынан Рейхстагқа алдымен жетіп, жеңіс туын тікті. Соғыстан кейінгі жылдары Эльба бойындағы кеңестік оккупациялық әскер бөлімінде қызмет атқарды.1947 – 67 ж. Ақмола облыстық атқару комитетінде нұсқаушы, Қазақ КСР Министрлер Кеңесі жанындағы қоныс аударушылар жөніндегі бас басқармада инспектор,1967 жылдан «Алматы» қонақ үйінің директоры болды. Қызыл ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Мәтінді оқиды және талдайды Ту, 1-дәрежелі Отан соғысы ордендерімен, көптеген медальдармен марапатталған. 1988 ж. 10 тамызда Алматы қаласында қайтыс болды.Рақымжан Қошқарбаев кешесіндегі С. Ғылмани атындағы мешіт.Рақымжан Қошқарбаевтың Ұлы Отан соғысында алғашқылардың бірі болып, Берлинде Рейхстагтың үстіне қызыл туды тікті. 1-қатар: Өмірбаян 2-қатар: Балалық шағы, Әскерде 3-қатар: Майдандағы өмірлері жайында Дексриптор: 1. Топ бойынша бір-бірлеріне айтады. 2. Сұрақ құрастырады. 3-тапсырма: Мәтін мазмұнын негізге ала отырып, менің ойымша, жалпы алғанда, әрине, қысқасы, сонымен, бәрекелді оқшау сөздерін қатыстырып, жинақы мәтін жазыңдар. Дескриптор: 4-тапсырма: Wordwall платформасында етістікке байланысты сұрақтар. |
Мәтінді түсініп оқиды. Негізгі ақпаратты іріктеп алады. Талдау жасайды. Топ бойынша бір-бірлеріне айтады. Сұрақ құрастырады. Оқшау сөздердің түрлерін ажыратады. Жинақы мәтін жазады. |
ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі ҚБ «Ұшқыр ой» бағалау әдісі |
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы 7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
Рефлексия «Мен үшін маңызды болғаны...» Бүгін мен үшін ....... маңызды болды. *................. қызықты болды. *.......................... қиын
болды. 5-тапсырма. |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













