|
|
Сабақ № |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». |
№ 3 « Арнайы мектеп-интернат» КММ |
||
|
Күні: 10. 12. 2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтуганова З.К. |
||||
|
Сынып: 9 «А» |
|
||||
|
Тарау. Кәсіптер әлемі Тақырып. |
Дәрігер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.4.2 екпінді буынды бөлу және сөздің формасы өзгерген кезде екпінді қадағалау, өз еркімен айту кезінде логикалық екпін |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мамандық туралы түсініктерін кеңейту.Сурет бойынша сөйлем құрауға үйрету. |
||||
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Кәсиби құндылықтар. Кәсіби құндылықтар әртүрлі жұмыс жағдайларында жеке тұлғалар шешім қабылдауға және ұстанымға сүйенетін білім мен тәжірибенің негіздері. |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстарды естіп, қайталайды..Сөйлемдер құрап айтады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, маематика, қаззақ тілі. |
||||
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе әріптер мен буындар. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
||||
|
1 минут |
|
||||
|
2 минут
|
2.Нейрогимнастикалық жаттығу. 3. Па- па –па, ПА-ПА, па-па-па-па. - Сен қалай естисің? - Мен ... естимін.
|
||||
|
7 минут |
«С» дыбысын созып айт. Жаңа туған айға қарашы, Ұқсайды оған қай әріп. Айнамызды алайық. Енді, С дыбысын айтайық. - Балалар, ерніміздің қалпы қандай? - Ерніміз көңілденіп күліп тұр. - Ал, енді тісіміздің қалпына қарайық. - Үстіңгі және астыңғы тістеріміздің арасы сәл ғана ашық екен. - Тілдің ұшы астыңғы тістердің артында тығылып жатады. - Ал енді ауа ағымына мән берейік. Қандай жел соғып тұр? - Суық жел соғып тұр. - Ал С дыбысының әріптік таңбасы неге ұқсайды? - С деген әріпті Воскобовичтің "Шнур-Затейник" ойыны арқылы таңбалап көрейікші. Ортаға бір бала шығып көмектессін. Қалғанымыз "Волшебная восмерка" арқылы орындап көрейік. Тілдік-дыбыстық жаттығу. Са-са-са-са шағып алды маса Су-су-су-су таудан ағар таза су Ос-ос-ос-ос Арман мен Айжан дос Ас-ас-ас-ас үйде пісті дәмді ас « К-Г» дыбыстарын ажырату.
Кеспе суреттермен сөйлемдер құрау « К-Г» дыбыстарын ажырату.
Үлгі: ақ , ала, ..., ...,
..., ..., ..., ... . 2). Кеспе суреттермен жұмыс.
3). Мен, сен сөздерін пайдаланып, сөйлем құра.
М
1). «К – Г» дыбыстарын буындарда ажыратып оқы. Ка, ко, ку ,ки ,ке, га, го,гу, ги, ге. 2). К- дыбысын буындарда, сөздерде дұрыс айт. Дауыстап оқы Жәй оқы Кә – кә – кәсіп га – га – газет кә – кә - кәуәп га – га – гауһар Ке – ке – кезекші гү – гү – гүлзар Ке – ке кеме га – га – гауһар 3). Сөздердің соңына «І» дыбысын қосып айту. Бесік Бесігі Күрек Күрегі Жүрек Жүрегі Төсек Төсегі 4). Кеспе суреттерде «К-Г» дыбыстарын ажыратып айт. 5). Нүкте орнына керекті «К» және «Г» дыбыстарын қойып оқы. .үн ыстық, Тоғайда бүлдір.ен пісті. .үлім мен .үлнәр е.еуі. .іш.ене себеттерін тоғайға алып .елді. Олар бүлдір.ен, терді. |
||||
|
2 мин
3 мин
5мин.
3 мин. 1 мин. |
Қолөнер түрлері: дәрігер, мұғалім, аспаз, тігінші, етікші, суретші, құрылысшы . Кімге? + Не керек? Кеспе суреттермен жұмыс. Кім? +Не істеді? + Қандай сұрағына жауап болатындай сөйлем құрап айт.
IY. Мәтін : дәрігер Дәрігер мамандығы — ең маңызды және сауапты
мамандықтардың бірі, соның арқасында күн сайын көптеген адамдардың
өмірі сақталады. Емдеу өнері ерте заманда белгілі болып, адамзатпен
бірге дамыды. Бүгінгі таңда дәрігерлер жоғары дәлдіктегі
құрылғылардың, дәрі-дәрмектердің және білімнің көмегімен
пациенттерге әртүрлі ауруларды емдеуде барынша тиімді көмек
көрсетуге мүмкіндік алды. Біздің ұжым аудандағы әр ауырған науқасқа
қол ұшын созып, жедел және жоспарлы түрде әр сәт сайын барынша
медициналық көмек көрсетеді. Аурухана мен емхана саласындағы
әріптестеріміз атқарған тынымсыз еңбек нәтижесінде жетістіктерге
қол жеткізуге ұмтыламыз, заманауи біліктілік шыңын меңгеріп,
тұрғындар денсаулығын жақсартуда қажырлы еңбек атқарылуда. Игілікті
істің жемісін көру осындай өз ісінің нағыз майталмандарының
арқасында жүзеге
асырылады. 2.Сұрақ –жауап.
9-ға көбейтудің жеңіл тәсілі. Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым, қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері байланыс. Үйге тапсырма. Мәтінді оқу. С, К-Г қадағалау. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәрігер
Дәрігер
|
|
Сабақ № |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». |
№ 3 « Арнайы мектеп-интернат» КММ |
||
|
Күні: 10. 12. 2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтуганова З.К. |
||||
|
Сынып: 9 «А» |
|
||||
|
Тарау. Кәсіптер әлемі Тақырып. |
Дәрігер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.4.2 екпінді буынды бөлу және сөздің формасы өзгерген кезде екпінді қадағалау, өз еркімен айту кезінде логикалық екпін |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мамандық туралы түсініктерін кеңейту.Сурет бойынша сөйлем құрауға үйрету. |
||||
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Кәсиби құндылықтар. Кәсіби құндылықтар әртүрлі жұмыс жағдайларында жеке тұлғалар шешім қабылдауға және ұстанымға сүйенетін білім мен тәжірибенің негіздері. |
||||
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстарды естіп, қайталайды..Сөйлемдер құрап айтады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, маематика, қаззақ тілі. |
||||
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе әріптер мен буындар. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
||||
|
1 минут |
|
||||
|
2 минут
|
2.Нейрогимнастикалық жаттығу. 3. Па- па –па, ПА-ПА, па-па-па-па. - Сен қалай естисің? - Мен ... естимін.
|
||||
|
7 минут |
«С» дыбысын созып айт. Жаңа туған айға қарашы, Ұқсайды оған қай әріп. Айнамызды алайық. Енді, С дыбысын айтайық. - Балалар, ерніміздің қалпы қандай? - Ерніміз көңілденіп күліп тұр. - Ал, енді тісіміздің қалпына қарайық. - Үстіңгі және астыңғы тістеріміздің арасы сәл ғана ашық екен. - Тілдің ұшы астыңғы тістердің артында тығылып жатады. - Ал енді ауа ағымына мән берейік. Қандай жел соғып тұр? - Суық жел соғып тұр. - Ал С дыбысының әріптік таңбасы неге ұқсайды? - С деген әріпті Воскобовичтің "Шнур-Затейник" ойыны арқылы таңбалап көрейікші. Ортаға бір бала шығып көмектессін. Қалғанымыз "Волшебная восмерка" арқылы орындап көрейік. Тілдік-дыбыстық жаттығу. Са-са-са-са шағып алды маса Су-су-су-су таудан ағар таза су Ос-ос-ос-ос Арман мен Айжан дос Ас-ас-ас-ас үйде пісті дәмді ас « К-Г» дыбыстарын ажырату.
Кеспе суреттермен сөйлемдер құрау « К-Г» дыбыстарын ажырату.
Үлгі: ақ , ала, ..., ...,
..., ..., ..., ... . 2). Кеспе суреттермен жұмыс.
3). Мен, сен сөздерін пайдаланып, сөйлем құра.
М
1). «К – Г» дыбыстарын буындарда ажыратып оқы. Ка, ко, ку ,ки ,ке, га, го,гу, ги, ге. 2). К- дыбысын буындарда, сөздерде дұрыс айт. Дауыстап оқы Жәй оқы Кә – кә – кәсіп га – га – газет кә – кә - кәуәп га – га – гауһар Ке – ке – кезекші гү – гү – гүлзар Ке – ке кеме га – га – гауһар 3). Сөздердің соңына «І» дыбысын қосып айту. Бесік Бесігі Күрек Күрегі Жүрек Жүрегі Төсек Төсегі 4). Кеспе суреттерде «К-Г» дыбыстарын ажыратып айт. 5). Нүкте орнына керекті «К» және «Г» дыбыстарын қойып оқы. .үн ыстық, Тоғайда бүлдір.ен пісті. .үлім мен .үлнәр е.еуі. .іш.ене себеттерін тоғайға алып .елді. Олар бүлдір.ен, терді. |
||||
|
2 мин
3 мин
5мин.
3 мин. 1 мин. |
Қолөнер түрлері: дәрігер, мұғалім, аспаз, тігінші, етікші, суретші, құрылысшы . Кімге? + Не керек? Кеспе суреттермен жұмыс. Кім? +Не істеді? + Қандай сұрағына жауап болатындай сөйлем құрап айт.
IY. Мәтін : дәрігер Дәрігер мамандығы — ең маңызды және сауапты
мамандықтардың бірі, соның арқасында күн сайын көптеген адамдардың
өмірі сақталады. Емдеу өнері ерте заманда белгілі болып, адамзатпен
бірге дамыды. Бүгінгі таңда дәрігерлер жоғары дәлдіктегі
құрылғылардың, дәрі-дәрмектердің және білімнің көмегімен
пациенттерге әртүрлі ауруларды емдеуде барынша тиімді көмек
көрсетуге мүмкіндік алды. Біздің ұжым аудандағы әр ауырған науқасқа
қол ұшын созып, жедел және жоспарлы түрде әр сәт сайын барынша
медициналық көмек көрсетеді. Аурухана мен емхана саласындағы
әріптестеріміз атқарған тынымсыз еңбек нәтижесінде жетістіктерге
қол жеткізуге ұмтыламыз, заманауи біліктілік шыңын меңгеріп,
тұрғындар денсаулығын жақсартуда қажырлы еңбек атқарылуда. Игілікті
істің жемісін көру осындай өз ісінің нағыз майталмандарының
арқасында жүзеге
асырылады. 2.Сұрақ –жауап.
9-ға көбейтудің жеңіл тәсілі. Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым, қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері байланыс. Үйге тапсырма. Мәтінді оқу. С, К-Г қадағалау. |
||||
шағым қалдыра аласыз













