32-сабақ ҚМЖ
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
12.05 .2025 ж
Бөлім:
Дені сау ұрпақ – ел болашағы
Педагогтің аты- жөні:
Жунусова Гулзада Тыныштыбаевна
Сынып:
1 «а» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
32-сабақ ДӘРУМЕНДЕР
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.2.3.2 мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Пішінді мүсіндеудің басу, қысу, жалпақтау әдістерін пайдалана отырып, оқушыларды әртүрлі пішінді заттарды мүсіндеуге үйрету, сенсорлық тәрбие беру.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу арқылы қол моторикасын дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
-
Оқушыларды түгендеу.
«Ассоциацияның көмегімен көрініс» әдісі
Бүгінгі сабақты қызықты өткізуі әрі сабақ барысында көңіл күйлері көтеріңкі болу үшін әрқайсысы өздерінің есімдерімен қоса бір затты ұйқастырып айту керек Сабақта өтілген ұғымдарды өз есімдерімен байланыстырып айту.
Амандасады.
Өзінің есімімен қоса бір затты ұйқастырып айтады. Мысалы: Есімім – Жанар, ұнататын жемісім анар.
Есімім – Дидар, ұнайды маған қияр.
Есімім – Айдос, жақсы көрем абрикос.
Есімім – Жандос, ұнайды маған кокос.
Жарайсыңдар
Сабақтың ортасы

«Кинометафора» әдісі
«Бұл қандай жануар?» бейнежазбасын көрсету.
Оқушының ой-өрісін, ақпарат алу дағдысын, ойлау қабілеттерін дамыту үшін бүгінгі тақырып бойынша бейнежазба көрсету
Түсіндірме
- Енді біз ермексазбен жұмыс жасау туралы бейнежазбаны тамашалайық.
Бейнежазба туралы қысқаша мағлұмат беру.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
Жұмыс бастамас бұрын ең алдымен қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу үшін оқушыларға екі тапсырма беру Алдымен оқушылар жеміс-жидектің пайдасы туралы бейнежазба көреді.
Екініші тапсырмада жеміс-жидектерді жасайды.
1
-тапсырма.Оқушылар бейнежазбаны тамашалайды.
«Кинометафора» әдісі бойынша ермексазбен жұмыс жасау туралы бейнежазба көреді.
Бейнежазбадан бүгінгі тақырып бойынша ақпарат алады.
Практикалық жұмыс жасау алдында әр сабақта айтылатын қауіпсіздік ережесін қайталап естеріне түсіреді.
Бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше тапсырма орындайды.
Практикалық жұмыс жасау үшін қажетті құрал- жабдықтарын дайындап алады. Дескрипторы:
1. Ермексазды домалақтау, иректеу және жалпақтау
«Басбармақ» әдісі
Ермексазбен жұмыс жасау https://youtu.be/4 FBqK2AvQEU
Қауіпсіздік ережесі
Бейнежазба https://youtu.be/u
-
Оқушылар бейнежазбадан дәрумендер
мен құнды заттарға бай жеміс-жидектердің пайдасы мен оның түрлері туралы біледі.
2-тапсырма.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу
Қажетті құрал-жабдықтар: ермексаз, арнайы тақташа, кескіш.
Жұмыстың жасалу барысы:
1.Күлгін түсті ермексазды алақанның арасына салып домалақтау арқылы жұмсартып ал.
-
Бірнеше дөңгелек жүзім пішіндерін жаса.
Жүзімнің сабағы мен жапырағын жасау үшін жасыл түсін ал. Кішкентай дөңгелектерден жұлдыз пішіндес жапырағын жаса.
-
Ұзындау жіңішке ермексазды иректей отырып сабағын жаса.
-
Ермексаздан жасаған жүзімдерді ең астына біреу, сонсын екеу, үшеу, төртеу, бірінің астына бірін дөңгелектеп біріктір.
-
Дайын болған жүзімдерді сабағы және жапырағымен біріктір.
Сергіту сәті
арқылы қол моторикасы дамиды.
2. Үлгіге қарап, жемістерді пішіндейді, біріктіреді, жұмысын аяқтайды.


Шапалақтау


Сабақтың соңы
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі
Жаңа тақырып бойынша үш терминді айтады (қайда? қалай? қандай?). Оқушыларға осы термин сұрақтары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпқа байланысты қысқаша түсініктеме береді.
Қайда? Жеміс-жидектер қайда өседі?
Қалай? Жеміс түрлерін ата.
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі бойынша жеміс-жидек туралы қысқаша мәлімет алады.
Жеміс-жидек түрлерін біліп, ажырата алады.

-
|
Рефлексия |
Қандай? Адам ағзасына қандай пайдасы бар? «Кемпірқосақ» әдісі Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімі жазылған стикерді желімдейді. Олар ең төмендегі қызыл түстен ең жоғары орналасқан күлгін түске стикерді желімдеу арқылы өзінің сабақтағы түсінік (немесе көңіл- күй) деңгейін білдіреді. Бүгінгі сабақты толық түсіндім Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар Бүгінгі сабақты түсінбедім, маған сабақ қатты ұнады, толық түсіндім |
Өзіне түсініксіз жерлері бойынша сұрақтар қояды. Бүгінгі өткен тақырып бойынша өзінің түсінгенін, үйренгені, қызықты өткен тұстарын, жағымды әсерлерін, түсініксіз болған жерлерін айтып, ой бөліседі. Бүгінгі сабақтан алған білімін, әсерлерін, қызықты өткен сәттерін, кемпірқосаққа стикерін қою арқылы анықтайды. |
|
Кемпірқосақ
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәрумендер
Дәрумендер
32-сабақ ҚМЖ
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
12.05 .2025 ж
Бөлім:
Дені сау ұрпақ – ел болашағы
Педагогтің аты- жөні:
Жунусова Гулзада Тыныштыбаевна
Сынып:
1 «а» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
32-сабақ ДӘРУМЕНДЕР
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.2.3.2 мүмкіндігіне қарай жұмыс орнында гигиеналық талаптарды білу және сақтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Пішінді мүсіндеудің басу, қысу, жалпақтау әдістерін пайдалана отырып, оқушыларды әртүрлі пішінді заттарды мүсіндеуге үйрету, сенсорлық тәрбие беру.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу арқылы қол моторикасын дамыту.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
-
Оқушыларды түгендеу.
«Ассоциацияның көмегімен көрініс» әдісі
Бүгінгі сабақты қызықты өткізуі әрі сабақ барысында көңіл күйлері көтеріңкі болу үшін әрқайсысы өздерінің есімдерімен қоса бір затты ұйқастырып айту керек Сабақта өтілген ұғымдарды өз есімдерімен байланыстырып айту.
Амандасады.
Өзінің есімімен қоса бір затты ұйқастырып айтады. Мысалы: Есімім – Жанар, ұнататын жемісім анар.
Есімім – Дидар, ұнайды маған қияр.
Есімім – Айдос, жақсы көрем абрикос.
Есімім – Жандос, ұнайды маған кокос.
Жарайсыңдар
Сабақтың ортасы

«Кинометафора» әдісі
«Бұл қандай жануар?» бейнежазбасын көрсету.
Оқушының ой-өрісін, ақпарат алу дағдысын, ойлау қабілеттерін дамыту үшін бүгінгі тақырып бойынша бейнежазба көрсету
Түсіндірме
- Енді біз ермексазбен жұмыс жасау туралы бейнежазбаны тамашалайық.
Бейнежазба туралы қысқаша мағлұмат беру.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
Жұмыс бастамас бұрын ең алдымен қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу үшін оқушыларға екі тапсырма беру Алдымен оқушылар жеміс-жидектің пайдасы туралы бейнежазба көреді.
Екініші тапсырмада жеміс-жидектерді жасайды.
1
-тапсырма.Оқушылар бейнежазбаны тамашалайды.
«Кинометафора» әдісі бойынша ермексазбен жұмыс жасау туралы бейнежазба көреді.
Бейнежазбадан бүгінгі тақырып бойынша ақпарат алады.
Практикалық жұмыс жасау алдында әр сабақта айтылатын қауіпсіздік ережесін қайталап естеріне түсіреді.
Бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше тапсырма орындайды.
Практикалық жұмыс жасау үшін қажетті құрал- жабдықтарын дайындап алады. Дескрипторы:
1. Ермексазды домалақтау, иректеу және жалпақтау
«Басбармақ» әдісі
Ермексазбен жұмыс жасау https://youtu.be/4 FBqK2AvQEU
Қауіпсіздік ережесі
Бейнежазба https://youtu.be/u
-
Оқушылар бейнежазбадан дәрумендер
мен құнды заттарға бай жеміс-жидектердің пайдасы мен оның түрлері туралы біледі.
2-тапсырма.
Ермексаздан жеміс-жидектер мүсіндеу
Қажетті құрал-жабдықтар: ермексаз, арнайы тақташа, кескіш.
Жұмыстың жасалу барысы:
1.Күлгін түсті ермексазды алақанның арасына салып домалақтау арқылы жұмсартып ал.
-
Бірнеше дөңгелек жүзім пішіндерін жаса.
Жүзімнің сабағы мен жапырағын жасау үшін жасыл түсін ал. Кішкентай дөңгелектерден жұлдыз пішіндес жапырағын жаса.
-
Ұзындау жіңішке ермексазды иректей отырып сабағын жаса.
-
Ермексаздан жасаған жүзімдерді ең астына біреу, сонсын екеу, үшеу, төртеу, бірінің астына бірін дөңгелектеп біріктір.
-
Дайын болған жүзімдерді сабағы және жапырағымен біріктір.
Сергіту сәті
арқылы қол моторикасы дамиды.
2. Үлгіге қарап, жемістерді пішіндейді, біріктіреді, жұмысын аяқтайды.


Шапалақтау


Сабақтың соңы
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі
Жаңа тақырып бойынша үш терминді айтады (қайда? қалай? қандай?). Оқушыларға осы термин сұрақтары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпқа байланысты қысқаша түсініктеме береді.
Қайда? Жеміс-жидектер қайда өседі?
Қалай? Жеміс түрлерін ата.
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі бойынша жеміс-жидек туралы қысқаша мәлімет алады.
Жеміс-жидек түрлерін біліп, ажырата алады.

-
|
Рефлексия |
Қандай? Адам ағзасына қандай пайдасы бар? «Кемпірқосақ» әдісі Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімі жазылған стикерді желімдейді. Олар ең төмендегі қызыл түстен ең жоғары орналасқан күлгін түске стикерді желімдеу арқылы өзінің сабақтағы түсінік (немесе көңіл- күй) деңгейін білдіреді. Бүгінгі сабақты толық түсіндім Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар Бүгінгі сабақты түсінбедім, маған сабақ қатты ұнады, толық түсіндім |
Өзіне түсініксіз жерлері бойынша сұрақтар қояды. Бүгінгі өткен тақырып бойынша өзінің түсінгенін, үйренгені, қызықты өткен тұстарын, жағымды әсерлерін, түсініксіз болған жерлерін айтып, ой бөліседі. Бүгінгі сабақтан алған білімін, әсерлерін, қызықты өткен сәттерін, кемпірқосаққа стикерін қою арқылы анықтайды. |
|
Кемпірқосақ
|
шағым қалдыра аласыз














