Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
03.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәрумендердің пайдасы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.2.1 Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау 7.4.4.4 . Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
«Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;әлеуметтік-қоғамдық тақырыптарға байланысты диалог құрастыру. Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Тәтті жемістер» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы қ өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|


№2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
|
Автордың көзқарасы |
Көтерілген мәселе |
|
|
|
|
Дескриптор |
Білім алушы - автор көзқарасын анықтайды; - көтерілген мәселені анықтайды. - өмірмен байланыстырады. |
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз.
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
(«Астаны ақшамы» газетінен)
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз.
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
(«Астаны ақшамы» газетінен)
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
Шектік балл- 8
«5» - 7-8 балл
«4» - 6 балл
«3» - 4-5 балл
«2» - 0-3 балл
№4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз.
..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн!
Дескриптор:
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
-«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б
-«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б
-«Түу» одағайын орынды қолданады;1б
-Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл
ҚБ 5 балл
№4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз.
..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн!
Дескриптор:
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
-«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б
-«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б
-«Түу» одағайын орынды қолданады;1б
-Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл
ҚБ 5 балл
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
28.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өмір мен өлім туралы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7..2.2.1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7.4.4.5. Оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу |
|
Сабақтың мақсаты: |
«Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;әлеуметтік-қоғамдық тақырыптарға байланысты диалог құрастыру. Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Есімдер сөйлейді!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы өзінің есімінің бастапқы әріпінен басталатын өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|


Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Х бөлім. «Ғылыми фантастика» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
12.05.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фантазия |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.2.7.1. Энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау. 7.4.5.1.Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Энциклопедиядан алған деректерге сілтеме жасау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Есімдер сөйлейді!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы өзінің есімінің бастапқы әріпінен басталатын өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәрумендердің пайдасы 7-сынып
Дәрумендердің пайдасы 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
03.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәрумендердің пайдасы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.2.1 Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау 7.4.4.4 . Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
«Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;әлеуметтік-қоғамдық тақырыптарға байланысты диалог құрастыру. Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Тәтті жемістер» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы қ өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|


№2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
|
Автордың көзқарасы |
Көтерілген мәселе |
|
|
|
|
Дескриптор |
Білім алушы - автор көзқарасын анықтайды; - көтерілген мәселені анықтайды. - өмірмен байланыстырады. |
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз.
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
(«Астаны ақшамы» газетінен)
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз.
Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді.
Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін.
Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс.
(«Астаны ақшамы» газетінен)
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
Шектік балл- 8
«5» - 7-8 балл
«4» - 6 балл
«3» - 4-5 балл
«2» - 0-3 балл
№4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз.
..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн!
Дескриптор:
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
-«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б
-«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б
-«Түу» одағайын орынды қолданады;1б
-Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл
ҚБ 5 балл
№4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз.
..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн!
Дескриптор:
-«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б
-«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б
-«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б
-«Түу» одағайын орынды қолданады;1б
-Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл
ҚБ 5 балл
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
VІІІ бөлім. «Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
28.03.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өмір мен өлім туралы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7..2.2.1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7.4.4.5. Оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу |
|
Сабақтың мақсаты: |
«Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;әлеуметтік-қоғамдық тақырыптарға байланысты диалог құрастыру. Одағай түрлерін ажыратып, сөйлемдерде орынды қолдану. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Есімдер сөйлейді!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы өзінің есімінің бастапқы әріпінен басталатын өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|


Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Х бөлім. «Ғылыми фантастика» |
|
Білім беру ұйымы |
Жамбыл ауданы А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
Беркинова Аида Сабитовна |
|
Күні |
12.05.2023 |
|
Сыныбы: 7 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Фантазия |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.2.7.1. Энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау. 7.4.5.1.Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Энциклопедиядан алған деректерге сілтеме жасау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі / Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
«Есімдер сөйлейді!» әдісі арқылы психологиялық ахуал жүргізеді. |
Мұғаліммен амандасады. Әр оқушы өзінің есімінің бастапқы әріпінен басталатын өз бойындағы игі қасиеттерді бір сөзбен айтады. |
|
|
||||||
|
9 минут |
Үй тапсырмасын тексеру. «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастыру. 1-тапсырма. «LearningAPPS.org» платформасында «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқыту түрі: Жеке жұмыс
ЕББҚ бар оқушының жұпта «мұғалім» оқушының айтуы бойынша өткен тақырыпты есіне түсіріп, сыныптасынан қолдау көреді және қарым-қатынасқа түсуі артады. Ал өзі «мұғалім» оқушы ретінде өзіндік бағалауы жоғарылайды.
Жаңа сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату. Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады. |
«Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбына одағай сөздерді қатыстырып, диалог құрастырады. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере отырып «LearningAPPS.org» платформасы арқылы білімдерін тексереді. Берілген суретке қарап, сабақтың тақырыбын болжайды. Берілген тірек сөздер арқылы сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады. |
«LearningAPPS.org» платформасындағы ойын арқылы бағаланады. Түрі- Өзін-өзі бағалау Үй жұмысын бағалау арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі. «Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру үшін барлық сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1 балл қойылады. |
https://learningapps.org/watch?v=pey2z2svt23
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 13 минут |
Оқыту түрі: Топтық жұмыс. Әдісі: «Болжам кесте» Топқа біріктіру. Flippity платформасы арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді. №2 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдаңыз.
Талқылау сұрақтары:
Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, ережелермен жұмыс жасай алу, дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушылар барлық топтың мүшелерімен бірігіп, өзара оқу арқылы білімін толықтырады, топтағы оқушылардың көмегімен постерді қорғауға қатысады. Мақсатқа оралу: «Дәрумендердің пайдасы» тақырыбына берілген монологтағы автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; |
Flippity платформасы арқылы оқушылар 5 топқа бірігеді. №1 тапсырма. Білім алушылар мәтінді тыңдау барысында онда көтерілген мәселені анықтап, өз сөзімен түсіндіруге дайындалады және ондағы екі факті, екі автор көзқарасын білдіретін ақпараттарды өзіне түртіп алады. Көтерілген мәселені талдап түсіндірген соң, факті және көзқарас үшін анвқтаған ақпараттарының себебін дәлелді түсіндіреді.
Талқылау сұрақтарына сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап береді
|
Бағалау критерийі: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені талдайды. Дескриптор: - автор көзқарасын талдайды; - көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып талдайды. «Диірмен» әдісі. Түрі- өзара бағалау Топтар дескрипторға сүйене отырып, бірін-бірі алма жемісі арқылы бағалайды.
|
Тыңдалым мәтіні. Кесте. Алма жемісі.
|
||||||
|
8 минут
|
Оқыту түрі: Жеке жұмыс Әдісі: . «Білетініңіздің барлығы» №4 тапсырма. Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратыңыз. ..., мына атқа мінер ме еді! ..., Сүйіндік аға, оныңыз жақсы ақыл. ..., көре алмай қалдым - ау! ..., ..., күзектің шөбі бітуші ме еді? ..., қандай тымырсық түн! Талқылау сұрақтары: 1.Неліктен одағай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2.Күнделікті өмірде сөйлесу барысында одағай сөздерді жиі қолданасың ба?
ЕББҚ бар оқушыға қарсылықты бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерге байланысты мысалдар келтіре отырып, қолдау көрсетеді. Дағды: Одағай сөздерді ажырата алу дағдысы қалыптасады. Мақсатқа оралу: Одағай түрлерін ажыратып, қолданады |
4-тапсырмада . Шіркін, бәрекелді, әттеген-ай, е, тәйірі, түу одағайларын сөйлемде орынды қолданып, мағыналық түрін ажыратады.
Талқылау сұрақтарына ойлана отырып, жауап береді. |
Бағалау критерийі: -одағай түрлерін ажыратады; -сөйлемдерде орынды қолданады.
Дескриптор: -«Шіркін» одағайын орынды қолданады;1б -«Бәрекелді» одағайын орынды қолданады;1б -«Е-тәйірі» одағайын орынды қолданады;1б -«Түу» одағайын орынды қолданады;1б -Одағайдың түрлерін ажыратады.1 балл ҚБ 5 балл Түрі- өзін-өзі бағалау |
|
||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия 5 минут
Үй тапсырмасы: 2 минут |
Кері байланыс: «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі бойынша оқушылар сабақта меңгергендерін 1 сөйлем арқылы қорытындылайды. Рефлексия «Padlet» платформасында «Инстаграм» әдісі . QR код арқылы жазады.
Үйге тапсырма:Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрыңыз. Адамның денсаулығы саламатты тамақтануға көп байланысты. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының мәліметі бойынша, шамамен сырқаттың 80 пайыздандан астамы дұрыс тамақтанбаудан болады. Адамның күнделікті тұтынатын асында ақуыз, май, көмір сынды өоректік заттар, микроэлементтер мен дәруменді заттар жеткілікті мөлшерде болуы қажет. Мүмкіндік болса, тамақты белгілі бір уақытта қабылдау керек. Бұл астың сіңірілуін жақсартып, адам денсаулығына игі әсер етеді. Тамақты күніне 4-5 рет аз-аздан жеу керек. Егер күніне 3 рет тамақтанатын болсаңыз, таңғы асыңыз тәуліктік рационның 30-35 пайызын, түскі ас – 40 пайызын, кешкі ас – 25-30 пайызын құрауы қажет. Негізі әр үш сағат сайын ағзаға тағам түсіп тұру қажет. Ал соңғы ас қабылдау ұйықтардан 2-3 сағат бұрын болуы керек. Егер түнге қаорай шамадан тыс ауыр тағамдарды қабылдасаңыз, бұл астың қорытылуына кері әсер етіп, семіздік, панкреатит және басқа да асқазан-ішек ауруларының асқынуына әкелуі мүмкін. Күні бойы аш жүріп арықтаймын деген ойдан аулақ болу керек, себебі ашқұрсақ жүрген адам салмақ тастамайды. Тіпті қосуы мүмкін, тұтынатын калориялар кенет азайған кезде ағза дағдарысқа ұшырайды. Бұл калорияның баяу жойылуына әкеледі. Салмақты қалыпты деңгейде ұстап тұру үшін жоғарыда айтқан тамақ рационын сақтай білу қажет. Бұған күніне 5 рет аз-аздан тамақтану, дене белсенділігін біртіндеп арттыру, ұн өнімдерін, жануар майларын, ащы тағамдарды тұтынуды азайту жатады. Тамақ құрамында жеміс-жидектер мен көкөністердің мөлшері көп болғаны дұрыс. («Астаны ақшамы» газетінен) |
Оқу бойынша қорытынды жүргізіп, орындалған тапсырмалар бойынша тұжырымдайды.
Берілген мәтінге тақырып қойып, жоспар құрады.
Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды. |
Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады
|
|
шағым қалдыра аласыз















